یبوست در کودکان: علائم، علل و درمان

یبوست در کودکان: علائم، علل و درمان

یبوست در کودکان شایع است، اگر کودک شما مشکل مدفوع کردن دارد، ممکن است مبتلا به یبوست شده باشد. یاد بگیرید که به دنبال چه نشانه‌هایی در کودکان باید باشید و چگونه باید به درمان یبوست کودک کمک کنید.

ممکن است نوزاد اولین فرزند شما باشد و شما همیشه به دنبال لبخند و خنده‌های کودک هستید. اما در مورد اینکه آیا واقعاً همه چیز خوب است و کودک شاد و سالم است، اطمینان کمی دارید. یبوست هر چند که ناخوشایند است اما موردی است که باید والدین همیشه مراقب باشند و نظارت کنند تا مطمئن شوند که کودک مبتلا به یبوست نیست.

جنیفر شو، پزشک متخصص اطفال، در آتلانتا می‌گوید: وقتی کودک شما به طور مرتب در حال دفع مدفوع است، احتمالاً نشان دهنده این است که غذای کافی را مصرف کرده و دستگاه گوارش تحرک دارد. اما اگر غذا به اندازه کافی مصرف کرده، ولی دفع مدفوع انجام نشده می‌تواند دلیلی برای نگرانی باشد. اگر فکر می‌کنید ممکن است یبوست باشد، به مواردی که در ادامه توضیح داده شده توجه کنید.

یبوست و علائم آن در کودکان

توجه به این نکته ضروری است که برنامه مدفوع در نوزادان بسیار متغیر است. دکتر شو می‌گوید برخی از نوزادان که فقط با شیر مادر تغذیه می‌شوند، بعد از هر وعده غذایی مدفوع دارند. اما بقیه نوزادان ممکن است تا یک هفته یا بیشتر نیز این کار را نگه دارند و دفع مدفوع نداشته باشند.

جین مورتون، پزشک بالینی، استاد کلینیک کودکان، در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد می‌گوید: “قوام مدفوع در تعیین یبوست در نوزادان شیرخوار مهم است. مدفوع کودک مبتلا به یبوست به جای اینکه مایع، دانه‌ای، خمیری باشد، بیشتر شبیه توپ‌های سفالی و گلی خواهد بود.” البته یبوست در نوزادان تغذیه شونده با شیر مادر بسیار نادر است.

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند نیز می‌توانند بیشتر از سایر کودکان به یبوست مبتلا شوند و هنگامی که غذاهای جامد وارد برنامه غذایی می‌شوند، والدین باید برای تغییر فرم و رنگ مدفوع کودک آماده باشند و بدانند که مدفوع تغییر شکل خواهد داد. اما به طور متوسط، نوزادان در ۰ تا ۴ ماهگی روزانه سه تا چهار بار دفع مدفوع خواهند داشت و بعد از شروع غذاهای جامد، تقریباً حرکت روده کاهش می‌یابد و تعداد دفعات اجابت مزاج کمتر خواهد شد.

والدین اغلب در صورت عدم مدفوع به مدت طولانی به یبوست مشکوک می‌شوند. این قطعاً می‌تواند نشانه یبوست باشد. دکتر مورتون می‌گوید، صرف نظر از این که فرزند شما از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می‌کند، اگر کودک تا روز پنجم زندگی حداقل چند بار دفع مدفوع به رنگ‌های شفاف روشن، زرد ( مدفوع در روزهای اول زندگی نوزاد نباید به رنگ قهوه‌ای تیره یا سبز باشد) نداشته باشد، حتماً یک مشکلی وجود دارد. نداشتن مدفوع معمولاً در کودکانی مشاهده می‌شود که به اندازه کافی غذا نمی‌خورد.

اما تعداد دفعات دفع مدفوع تنها ملاک یا سرنخ برای یبوست نیست. در صورتی که مدفوع سفت باشد عبور آن از مقعد دشوار است و نشانه یبوست است. در هنگام عبور ممکن است به دیواره مقعد آسیب وارد کرده و آن را کمی بکشد که باعث خونریزی می‌شود و خون رقیق و قرمز روشن در مدفوع مشاهده می‌شود.

اگر کودک شما صورتش را در هم می‌کند و به شکل عجیب و غریب در می‌آورد و این رفتارها با محکم و سفت شدن شکم همراه است به طوری که شکم با لمس دردناک است، می‌توان گفت که کودک دچار مشکل سیستم گوارشی شده است. اگر کودک از خوردن غذا امتناع کند، نیز می‌تواند نشانه یبوست باشد. دکتر شو می‌گوید اگر چیزی از بدن کودک نتواند دفع شود، فرزند شما ممکن است آنقدر احساس ناراحتی کند که دیگر نتواند چیزی بخورد.

علت یبوست در کودک چیست

اگرچه برای کودک که رژیم غذایی اش تمام مدت به صورت مایع است ابتلا به یبوست نادر است با این حال یبوست می‌تواند اتفاق بیفتد. دکتر مورتون می‌گوید، نوزادانی که فقط با شیر خشک تغذیه می‌شوند به احتمال زیاد مشکل یبوست دارند. دکتر شو می‌افزاید: شیر خشک می‌تواند خیلی بیشتر از شیر مادر باعث یبوست شود. اگر کودک شما به آلرژی یا عدم تحمل پروتئین شیر مبتلا است، این مشکلات می‌تواند منجر به یبوست شود.

یک شیر خشک که حاوی شیر است می‌تواند این مسئله را ایجاد کند، همچنین لبنیات در رژیم غذایی مادر که از طریق شیر مادر منتقل می‌شوند نیز می‌توانند باعث حساسیت و متعاقب آن یبوست شوند. این مورد همچنین برای سایر انواع لبنیاتی که کودکان بزرگتر می‌توانند مصرف کند مانند ماست و پنیر نیز صادق است.

متخصص کودکان غالباً به والدین توصیه می‌کنند هنگامی که کودک حدود ۶ ماه دارد، غذای جامد را برای کودک شروع کنند. دکتر شو می‌گوید آنچه کودک شما می‌خورد تا حد زیادی نوع مدفوع مورد انتظار را تعیین می‌کند و بسیاری از غذاهای مختلف می‌توانند در یبوست نقش داشته باشند.

دکتر مورتون می‌گوید، رژیم غذایی کودک را با سیب تازه، موز و حبوبات شروع کنید. البته مصرف بیش از حد بسیاری از این غذاها، به ویژه غلات و برنج نیز می‌تواند کودک شما را دچار مشکل کند. وقتی غذاهای بزرگسالان را برای کودک شروع کنید، ممکن است تشخیص علت یبوست حتی سخت‌تر از قبل باشد.

روش‌های درمان یبوست در نوزادان و کودکان

تغییر شیر خشک یا رژیم غذایی مادر به ترتیب می‌تواند برای مبارزه با یبوست در شیرخواران موثر واقع شود. دکتر شو می‌گوید، غذاهای جامدی که غالباً علت یبوست هستند، نیز باید در رژیم غذایی کودک تغییر داده شوند. چندین نوع میوه و سبزیجات مانند گلابی و کلم بروکلی می‌توانند به همراه آب میوه و آب سیستم گوارش کودک را دوباره به حالت عادی برگردانند.

وقتی تغییر در رژیم غذایی به حل شدن مشکل یبوست کمک نمی‌کند، قبل از استفاده از روش‌های دیگر با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. پزشک ممکن است با روش تحریک مقعد با استفاده از گوش پاک کن یا دماسنج رکتال یبوست را درمان کند. دکتر شو می‌گوید، این روش معمولاً طی چند دقیقه باعث تحریک روده می‌شود.

روش دیگر استفاده از شیاف گلیسیرین است. دکتر شو می‌گوید این روش اگر جواب دهد، حدود یک ساعت طول می‌کشد تا روده را تحریک کند. سایر پیشنهادات ممکن است شامل Miralax، یک پودر بی‌مزه و مسهل است که می‌توانید آن را به یک نوشیدنی مخلوط کنید. یک ملین گیاهی طبیعی به نام سنا که نوعی لاکتولوز و یک قند مصنوعی است نیز برای درمان یبوست در کودکان استفاده می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *