اطلاعات مفید در مورد کیست مویی در کودکان

اطلاعات مفید در مورد کیست مویی در کودکان

شیوع کیست مویی در کودکان ۵/۲ نفر در هر هزار نفر است و نسبت شیوع کیست مویی در دختر به پسر به یک اندازه است. هر چند کیست مویی در کودکان، بیماری نادری نیست ولی میزان شیوع آن در سنین نوجوانی بسیار بیشتر است. شیوع بیماری در سنین بلوغ (۱۲ تا ۱۹ سال) می‌باشد و بیشتر در پسران رخ می‌دهد به طوری که نسبت ابتلا پسران در سن بلوغ به کیست مویی سه تا چهار برابر دختران می‌باشد که دلیل آن تغییرات هورمونی و رشد سریع موهای ضخیم در سنین بلوغ می‌باشد.

کیست مویی و روش‌های درمان آن

فرض بر این است که بیماری کیست مویی در کودکان همانند بزرگسالان به دلیل موهای رانده شده به بافت‌های زیر پوستی در ناحیه دنبالچه‌ای یا کوکسیژیال ایجاد می‌شود و به دنبال آن متعاقبا در بسیاری از کودکان کیست مویی دچار عفونت می‌شود. تنها در تعداد اندکی از کودکان، کیست مویی بدون علامت است. در حدود ۵۰ درصد موارد بیماری کیست مویی قبل از شروع درمان تبدیل به آبسه شده است.

در مجموع ۸۸ درصد موارد کیست مویی در کودکان آلوده و منجر به عفونت خواهد شد. در جراحی کیست مویی بدون استثنا از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. مصرف منظم آنتی بیوتیک بعد از عمل جراحی ضروری است تا از بروز و عود مجدد آبسه جلوگیری شود.

میزان عود مجدد کیست مویی بسیار شایع است. به طوری‌که در بعضی مواقع عفونت به طور کامل مداوا نمی‌شود تا اینکه مجددا بیماری کیست مویی عود می‌کند. نا کارآمد بودن بسیاری از روش‌های جراحی در درمان قطعی کیست مویی در کودکان خود گواهی بر دشواری ریشه کن کردن این بیماری می‌باشد.

اختلاف نظر در مورد روش جراحی بهینه برای درمان بیماری کیست مویی وجود دارد. زیرا روند بیماری پیچیده می‌باشد و احتمال عود مجدد آن بالا است. طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های جراحی وجود دارد، از درناژ یا تخلیه مایعات درون کیست مویی گرفته تا برداشتن کامل کیست و سینوس‌ها را شامل می‌شود.

در مجموع مطالعات نشان داده تفاوت چندانی در نتایج بهبودی بیماری با استفاده از روش‌های جراحی مختلف وجود ندارد با این حال پزشک در مورد اینکه چه روشی برای درمان کیست مویی کودک شما مناسب‌تر است تصمیم گیری خواهد کرد.

روش جراحی بستن زخم برای درمان کیست مویی

در این روش بعد از اینکه کیست مویی خارج می‌شود زخم بسته خواهد شد. هر چند در این روش ممکن است بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق بیافتد ولی به دلیل وجود باکتری‌ها در ناحیه مبتلا، احتمال بروز عفونت مجدد بسیار زیاد است. از طرفی امکان باز شدن مجدد زخم بسته شده بعد از جراحی وجود دارد.

روش جراحی زخم باز برای درمان کیست مویی

در این روش بعد از اینکه کیست مویی در کودکان خارج شد، زخم به صورت باز رها خواهد شد تا از درون به سمت بیرون، شروع به التیام و بسته شدن کند. به دلیل اینکه باکتری‌ها نیاز به فضای بسته برای رشد دارند زخم باز نگه داشته می‌شود. البته چندین هفته طول می‌کشد تا زخم به طور طبیعی التیام یافته و بسته شود.

آیا کیست مویی در کودکان دردناک است؟

زمانی که مایعات داخل کیست آلوده و عفونی تخلیه نشود می‌تواند بسیار دردناک باشد. از آنجا که کیست در نزدیکی استخوان دنبالچه قرار دارد، نشستن برای مدت طولانی می‌تواند باعث درد شود. پس از تخلیه عفونت، ممکن است پزشک برای کودک شما داروهای ضد درد تجویز کند.

اقدامات بعد از جراحی کیست مویی

رژیم غذایی: بیشتر کودکان بعد از عمل جراحی کیست می‌توانند رژیم غذایی عادی داشته باشند.

فعالیت: بعد از عمل کیست مویی، محدودیت خاصی برای فعالیت وجود ندارد. فرزند شما ممکن است تا جایی که تحمل درد را داشته باشد فعالیت‌های عادی خود را انجام دهد با این حال باید از نشستن طولانی مدت جلوگیری کنید.

مراقبت از زخم: پس از عمل جراحی کیست مویی در کودکان باید دستورالعمل خاصی را برای مراقبت از زخم دنبال کنید که شامل فعالیت‌های زیر می‌شود:

ناحیه را بدون مو نگه دارید: بعد از جراحی کیست مویی در کودکان ناحیه را بدون مو نگه دارید، شما می‌توانید این کار را با اصلاح، استفاده از وکس موم و یا کرم‌های موبر انجام دهید. اگر زخم ناحیه مبتلا باز است از کرم‌های مو بر استفاده نکنید. گزینه دیگر لیزر موهای زائد است، اما این می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد و تحت پوشش بیمه نیست.

محل را تمیز و خشک نگه دارید: برای سرعت بخشیدن به روند درمان کیست مویی در کودکان، از پوشیدن لباس‌هایی که از نخ پنبه یا پشم نیستند استفاده نکنید و همچنین از پوشیدن لباس‌های زیر تنگ خودداری شود.

کودک خود را حمام کنید: به خصوص بعد از فعالیت‌هایی که باعث می‌شود عرق کند. از صابون ضد باکتری یا گلیسیرین استفاده کنید. اگر بعد از جراحی کیست مویی در کودکان درد ناحیه مبتلا افزایش یافت و یا درجه حرارت بدن کودک بالا رفت حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *