توصیه‌هایی به مادران برای کاهش مصرف شکر از رژیم غذایی خانواده

توصیه‌هایی به مادران برای کاهش مصرف شکر از رژیم غذایی خانواده

امروزه مصرف مواد شیرین در میان خانواده‌ها افزایش یافته است. به دلیل کاهش تحرک و گاهی به‌عنوان تفنن این دسته از مواد غذایی را می‌خورند. زیاده‌روی در مصرف شکر تبعات زیادی را نظیر اضافه‌وزن و دیابت در پی دارد. حذف ناگهانی شکر از برنامه غذایی و جایگزین کردن سبزیجات بی‌مزه مخصوصاً برای کودکان نتیجه عکس دارد.

به این معنا که نه‌تنها میل آن‌ها را نسبت به شیرینی و شکلات کم نمی‌کند، بلکه آن‌ها را نسبت به کربوهیدرات‌های ناسالم حریص‌تر می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا نحوه حذف تدریجی شکر از رژیم غذایی و مصرف مواد شیرین مفید توضیح دهیم. مصرف شکر باید در برنامه روزانه وجود داشته باشد، اما به میزان لازم و به‌صورت طبیعی تا سلامتی خانواده به خطر نیافتد.

۱- آمریکایی‌ها و مصرف شکر

آنچه در جامعه آمریکا اتفاق می‌افتد با توصیه‌های انجمن قلب این کشور فرسنگ‌ها فاصله دارد. آیا می‌دانستید متوسط سرانه مصرف شکر هر آمریکایی روزی ۱۷ قاشق غذاخوری است؟ آن‌ها شکر را تقریباً کنار هر وعده غذایی استفاده می‌کنند. این در حالی است که میزان استفاده طبیعی شکر برای خانم‌ها ۶ قاشق چای‌خوری، برای آقایان ۹ قاشق چای‌خوری و برای کودکان ۳ تا ۶ قاشق چای‌خوری می‌باشد.

بهتر است به‌عنوان یک مادر و مدیر خانه اطلاعات کافی را در مورد انواع شکر و مواد قندی کسب نمایید. نباید شکر یا قند اضافی موجود در مواد غذایی و تنقلات را با قندهای طبیعی یکی دانست. شکر و قند طبیعی در میوه‌ها فروکتوز و در سبزیجات و شیر لاکتوز نام دارد. مواد قندی موجود در این دسته از هرم غذایی برای رشد بدن و تأمین انرژی بسیار مفید هستند. هرگز قندهای طبیعی را از برنامه غذایی خود حذف نکنید. تنها در مواردی که دستور پزشک مبتنی بر حذف شکر و قند از رژیم غذایی است، این کار را انجام دهید.

حتماً اطلاع دارید که اکثر شکر و قندهای اضافه در موادی مانند نوشابه‌ها غیر رژیمی، کلوچه‌ها، کیک‌ها و سایر غذاهای فرآوری شده وجود دارد. در صورت زیاده‌روی در مصرف می‌توانند مشکلات جدی را برای سلامتی شما به وجود آورند. این مشکلات ریسک اضافه‌وزن، چاقی، دیابت بیماری‌های قلبی را در افراد افزایش می‌دهد.

مصرف زیاد شکر و تنقلات

معضلات مصرف بیش‌ازحد مواد شیرین به اینجا ختم نمی‌شود. این عدم کنترل اثراتی مخرب بر روی کودکان و نوجوانان می‌گذارد. مشکلات رفتاری یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف تنقلات و مواد شیرین در کودکان است. بروز و ظهور آکنه یا انواع جوش‌ها بر روی صورت هم در نوجوانان به کرات دیده‌شده است. تصور کنید یک قوطی سودا یا نوشابه گازدار ۳۰۰ میلی‌لیتری حاوی ۱۱ قاشق غذاخوری افزودنی شیرین است.

۷۴ درصد غذاهای فرآوری شده موجود در بازار تقریباً چنین فرمولی را در ترکیبات خود دارند. شاید باورتان نشود ولی از سس کچاپ گرفته و گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس تا کراکر دارای قند فراوان هستند. عمل به سناریو کنترل مصرف قند و شکر در خانواده تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. تلاش برای حفظ سلامتی و کاهش مصرف شکر در خانواده به‌خصوص کودکان بسیار ارزشمند است.

۲- کنترل مرحله‌ای مصرف شکر

برای پیش برد این هدف مهم‌ترین مسئله برنامه‌ریزی گام‌به‌گام است. به‌عنوان‌مثال برای امی هاجز ساکن ایالت یوتا وجود یک دختر بزرگ ۷ ساله به نام شارلوت در خانواده اساسی‌ترین دلیل برای کاهش مصرف شکر در خانواده بود. زمانی که شارلوت در مقطع پیش‌دبستانی بود از خود رفتارهای پرخاشگرانه بروز می‌داد. این رفتارها گاهی تا دو ساعت ادامه داشت.

آن‌ها پس از شرکت در جلسات رفتاردرمانی و کاردرمانی برای اصلاح رفتار کودک به اصلاح رژیم غذایی شارلوت پرداختند. این تغییر توسط امی صورت گرفت. خانواده‌امی هاجز در فوریه ۲۰۱۸ تصمیم خود مبتنی بر کاهش مقدار مصرف شکر در وعده‌های غذایی را عملی کردند. آن‌ها در روز بیش از چهار قاشق غذاخوری شکر استفاده نکردند.

در این راه شوهر امی تدی و دختر دوساله آن‌ها یعنی جوجو شارلوت و او را همراهی می‌کردند. به گفته هاجز آن‌ها مرحله‌به‌مرحله شروع کردند. اول‌ازهمه از شر آب‌نبات‌های هالووین خلاص شد. درواقع او هر ماده شیرین مربوط به این جشن را از دسترس خارج کرد. در مرحله بعدی او نگاهی به یخچال و قفسه‌های خوراکی انداخت و لیستی از مواد غذایی ساده برای خرید تهیه کرد.

سبزیجات و رژیم غذایی بدون شکر

او تصمیم گرفت مواد فرآوری شده را به‌صورت محدود در رژیم غذایی خانواده‌اش قرار دهد. در هنگام خرید هم شروع به خواندن برچسب‌های مواد خوراکی کرد. او اعتراف کرد که در روزهای اول رفتن به فروشگاه و خودکنترلی در برابر مواد قندی و جو مالت بسیار سخت بود. امی به برنامه خود صرفه‌جویی و بهداشت را هم اضافه کرد.

به‌عنوان‌مثال وی برای پنکیک از سس سیب خانگی استفاده می‌کرد و یا با مخلوط میوه‌ها بستنی یخی درست می‌کرد. مهم‌تر از همه اینکه امی فرزندانش را در انتخاب نوع مواد غذایی درگیر می‌کند. البته در این فرآیند گزینه‌های متنوعی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد.

به گفته امی هنگام خرید در فروشگاه او از فرزندانش سؤال می‌پرسد، آیا می‌توانید یک سبزی بنفش پیدا کنید و شارلوت هم یک کلم بنفش پیدا می‌کند. راه‌حل دیگر اینکه شما می‌توانید با سبزی‌ها آشپزی متفاوتی را تجربه کنید. به‌عنوان‌مثال اگر سبزی‌های بخارپز را دوست ندارید می‌توانید آن‌ها را سرخ‌کنید و یا به روش‌های دیگر آن را بپزید.

۳- مصرف شکر، شکر را دشمن خود ندانید

علی‌رغم وجود تکنیک‌های زیاد برای کاهش مصرف شکر در رژیم غذایی خانواده، قند را نباید حذف کرد و شکر بد نیست. پینکوس می‌گوید «شما قصد ندارید که شکر را بدنام کنید» این اتفاق باعث ایجاد تغذیه سالم نمی‌شود. بیشتر نگرانی متخصصان اجتناب از مصرف غذایی مضر است و اینکه توجه لازم را به تغذیه سالم نداشته باشیم، نیمی از بشقاب غذای شمارا باید میوه و سبزی‌های تشکیل دهد.

هر چه جایگاه بیشتری را برای سبزی‌های و میوه‌ها در سبد غذایی خود قائل شوید به همان نسبت مصرف مواد مضر محدود می‌شود. پینکوس پیشنهاد می‌کند که از تغییرات کوچک شروع کنیم. غلات شیرین موردعلاقه فرزند خود را با یکدیگر مخلوط‌ کنید. گاهی با اضافه کمی آب رقیق کنید. غذاهایی مانند ماست و جود دوسر را به‌صورت ساده درست کنید و به‌عنوان شیرینی کمی به آن میوه، شربت یا عسل اضافه نمایید.

اگر یک فرد دیابتی در خانواده شما وجود دارد نیازی نیست که شکر را به‌طور کامل از برنامه خود حذف کنید. شما تنها باید سبک زندگی خانواده خود راکمی تغییر دهید. او می‌گوید یک مورد اورژانسی پزشکی نیست.

کاهش مصرف تنقلات و مواد قندی

نظر لیندسی هازارد در دالاس هم در همین راستا است. وی می‌گوید «اگر بیش‌ازاندازه مصرف شکر را کاهش دهید، کودکان دچار رفتارهای وسواسی در مواجهه با مواد شیرین می‌شوند. این امر موجب حریص شدن کودکان نسبت به تنقلات و غذاهای شیرین می‌شود. ممکن است آن‌ها در خفا به خوردن این‌گونه مواد مشغول شوند» هاجز رویکرد گام‌به‌گام را پیش‌گرفته است.

اول اینکه طرز فکر خود نسبت به سیستم پاداش دهی تغییر داده است. وی دیگر با دادن مواد شیرین و حاوی شکر به فرزندان خود پاداش نمی‌دهد و رفتار خوب آن‌ها را به این وسیله تقویت نمی‌کند. هاجز می‌گوید «ما دائماً به آن‌ها چیزهایی مانند شکلات مخروطی و پویسیکل جایزه می‌دادیم» اکنون از تقویت‌کننده‌های مانند اسکیت روی یخ در یک مرکز تفریحی استفاده می‌کنیم.

۴- مزایای مصرف شکر

در طی ۱۵ ماه گذشته، خانواده هاجز تغییرات قابل‌توجهی را تجربه کردند. این تغییرات در مورد شارلوت بیشتر بوده است. هاجر در این رابطه می‌گوید «شب و روز با دل‌خوشی‌های دخترم گذشته است.» رفتار ناهنجار او ناشی از نیاز به غذا هست. البته مدت‌زمان بروز این‌گونه رفتار به ده دقیقه کاهش پیداکرده است.

هاجز می‌گوید شارلوت دیگر به دیابت مبتلا نیست. وی به‌تدریج ۱۵ پوند کاهش وزن داشته است. کیفیت خواب وی هم بالاتر رفته است. هاجز اضافه می‌کند که کاهش مصرف شکر به نفع کل خانواده است و نه‌فقط کودکان و با کاهش قند مضر از رژیم غذایی خود به‌احتمال‌زیاد به مواد مغذی نظیر غلات، میوه و سبزی‌های روی می‌آورید.

درمجموع می‌توان گفت که کاهش مصرف شکر یکی از ملزوماتی است که باید در سبک زندگی مدرن اعمال شود. روش گام‌به‌گام بهترین گزینه است. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید مواد شیرین طبیعی را جایگزین شیرینی صنعتی نمایید. اهمیت به‌سلامت خانواده و کودکان آینده روشنی را برای یک جامعه می‌سازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *