تا چه مدت بعد از ابتلا به ویروس کرونا ناقل بیماری هستید؟

تا چه مدت بعد از ابتلا به ویروس کرونا ناقل بیماری هستید؟

در این مقاله نظرات و توصیه‌های پزشکان، کارشناسان سازمان‌های بهداشتی و متخصصان بیماری‌های عفونی در مورد کرونا بیان شده است. اگر نتیجه آزمایش کرونا (COVID-19) برای شما مثبت اعلام شده است یا علائم ویروس کرونا را دارید، توصیه‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) به این صورت است که: فقط در صورتی که نیاز به به مراقبت‌های پزشکی دارید از خانه خارج شوید، در غیر این صورت خانه خود را ترک نکنید و صورت خود را با ماسک پارچه‌ای بپوشانید. اگر اطراف شما افراد دیگری هم هستند، حتی در خانه، روی بینی و دهان خود را بپوشانید.

اما پس از بهبودی از ویروس کرونا، چه مدت باید این اقدامات احتیاطی را ادامه دهید؟

دکتر Amesh A. Adalja، متخصص بیماری‌های عفونی و مدیر تحقیقات پزشکی در مرکز بهداشتی درمانی جان هاپکینز در مریلند می‌گوید که کسی که مبتلا به کرونا COVID-19 بوده، تقریباً ۱۰ روز پس از شروع علایم و یا بعد از سه روز بدون تب بودن، خاصیت ناقل بودن را از دست می‌دهد و نمی‌تواند بیماری را به سایر افراد منتقل کند.

به این معنی که اگر ده روز از شروع اولین علامت در فرد مبتلا گذشته باشد و یا سه روز متوالی تب نداشته باشد، بیماری اش مسری نیست. مطابق با توصیه‌های CDC، شخصی که مبتلا به COVID-19 است، پس از ۱۰ روز از شروع علائم و حداقل سه روز از رفع تب و بهبود علائم تنفسی می‌تواند از انزوا آزاد شود.

این گفته توسط ناراسیمهان، اپیدمیولوژیست و رئیس بخش بیماری‌های عفونی و مدیر بخش پیشگیری از عفونت در سازمان بهداشت جهانی مورد تایید و پشتیبانی است. با این حال، به دلیل جنبه‌های خاصی که ویروس کرونا دارد دانشمندان هنوز در حال کشف اطلاعات جدیدی در مورد آن هستند و بنابراین توصیه‌ها و راهنمایی‌های رسمی نیز ممکن است با توجه به یافته‌های جدید تغییر کنند.

به عنوان مثال، دکتر ناراسیمهان به نتایج مقاله‌ای در چین اشاره می‌کند که نشان داده بیمارانی که شدت بیماری در آن‌ها زیاد است ممکن است حتی تا بیشتر از ۲۱ روز ناقل و سرایت دهنده بیماری باشند. البته باید توجه داشت که جزئیات این مطالعه هنوز کاملاً در دسترس نیست.

دکتر ناراسیمهان اضافه می‌کند که: “من این مسئله را خاطر نشان می‌کنم که اطلاعات در مورد ویروس کرونا دائما در حال تکامل است و ما هر روز بیشتر در مورد ویروس کرونا می‌آموزیم.” “منصفانه‌تر است که بگوییم که بهبودی علائم در افراد بیمار بیشتر از این مدت به طول می‌انجامد و برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران برای مدت زمان طولانی‌تری باید جدا از دیگران در قرنطینه باشند، تا زمانی که مطابق توصیه CDC بهبودی کامل از علائم را نشان دهند.”

اگر ویروس کرونا دارید، عاقلانه است که با پزشک، دستورالعمل‌های بهداشت عمومی خود را بررسی کنید تا مشخص شود چه زمانی می‌توانید از قرنطینه رها شوید. بعضی از مناطق ممکن است در مقایسه با دستورالعمل‌های CDC سخت گیرتر و محافظه کارتر باشند.

برای مثال، بهداشت عمومی شهرستان سانتا کلارا توصیه می‌کند که افراد مبتلا از زمان شروع علائم و حداقل هفت روز از رفع تب و بهبود علائم تنفسی در قرنطینه باشند.

پیروی از دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از انتقال بیماری کرونا

وقتی بعد از بهبودی کامل از ویروس کرونا به خارج از کشور می‌روید یا با افراد دیگر مخلوط می‌شوید، هنوز هم اقدامات پیشگیرانه برای کمک به کاهش شیوع ویروس کرونا مهم است.

۱۶ دوست پس از بازدید از یک کافی شاپ از فلوریدا همگی به کرونا مبتلا شدند و نتایج تست Coronavirus برای آنها مثبت شد، بنابراین فاصله گرفتن اجتماعی هنوز ضروری است.

دکتر ناراسیمهان می‌گوید: ” از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های CDC برای کرونا پیروی کنید”. “افراد باید در صورت امکان فاصله ۱.۵ متری با دیگران را حفظ کنند، بهداشت و شست‌ شوی دقیق دست را انجام دهند و بینی و دهان خود را با ماسک صورت بپوشانند.”

دکتر ناراسیمهان می‌افزاید: “پوشاندن صورت” از سایر موارد مهم‌تر است، زیرا از انتشار ذرات عفونی در هنگام سرفه، عطسه و یا صحبت کردن با دیگران جلوگیری می‌کند. مهم است که همه ما از جمله کسانی که از COVID-19 بهبود یافته‌اند، این اقدامات پیشگیری را تا جایی که مانع از انتشار این بیماری مسری شویم، انجام دهیم ”

اطلاعات موجود در این مقاله در زمان چاپ و انتشار آن دقیق و درست است. با این حال، همچنان که وضعیت پیرامون کرونا COVID-19 به تکامل خود ادامه می‌دهد، ممکن است برخی از داده‌ها از زمان انتشار تغییر کرده باشند.

البته ما سعی می‌کنیم مقالات خود در این زمینه به روز رسانی کنیم، با این حال همه خوانندگان را تشویق می‌کنیم تا با استفاده از اطلاعات موجود در سایت CDC، WHO و بخش بهداشت عمومی محلی خود، در مورد اخبار و توصیه‌های مربوط به کشور خود در مورد کرونا با خبر شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *