راهنمای شما برای وزن گیری کودک

راهنمای شما برای وزن گیری کودک

وزن گیری کودک در ۱ تا ۴ هفتگی

در این زمان، کودک شما از هر زمانی حساس‌تر است. طبق گفته‌های «میشل لاورو»، نویسنده کتاب «آخرین کتاب از لیست مادران»، اگر کودک بعد از تولد چند گرم از دست داد خیلی نگران نباشید؛ بیشتر کودکان دچار این مسئله می‌شوند. با وزن گیری کودک سالم طی ۱۰-۱۲ روز، دوباره به میزان تولد خود باز می‌گردد.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. اگر به نظر می‌رسد کودک آلرژی یا واکنش‌های حساسیتی دارد، با پزشک خود مشورت کنید؛ زیرا ممکن است به دلیل فرمولای کودک و یا چیزی باشد که خود شما مصرف می‌کنید.

وزن گیری کودک در یک ماهگی

از این زمان تا وقتی که کودک ۶ ماهه شود، احتمالاً ماهانه ۲.۵ سانتی‌متر رشد می‌کند و اضافه شدن وزن کودک ۱۷۰-۲۲۰ گرم در هفته است. اگر تغذیه خوب باشد، وزن گیری کودک شما به طور مداوم خواهد بود.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. زمان تغذیه غیرقابل پیش بینی است و تعین میزان مصرف شیر مادر در هر بار تغذیه امکان پذیر نیست. کودکان در این سن باید هشت تا ۱۲ بار در روز یا تقریباً هر دو تا سه ساعت تغذیه شوند.

وزن گیری کودک در دو ماهگی

وزن گیری کودک باید هر هفته به طور مرتب باشد. اگر احساس نگرانی می‌کنید، با یک مشاور شیردهی یا پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید تا مطمئن شوید کودک به اندازه کافی غذا می‌خورد. به گفته میشل لارو، پرستار کودک و نویسنده کتاب «پرستار بچه، برای نجات» در بعضی از موارد، ممکن است کودک به طور صحیح عمل مکیدن را انجام ندهد یا شما به اندازه کافی به او شیر ندهید.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. حداقل تا ۴ ماه – و ترجیحا ۶ ماه- از دادن غذای جامد، به کودک خودداری کنید. به گفته دکتر جانانا دالگف، متخصص چاقی در کودکان، انجام زود هنگام این کار می‌تواند برای کودک شما مشکل گوارشی ایجاد کند.

در سه ماهگی

در این مرحله، وزن گیری کودک شما از حدود ۱۷۰ گرم در هفته به کمی کمتر از ۱۱۰ گرم در هفته کاهش می‌یاید. این بدان معنی است که وزن گیری کودک تقریبا ۹۰۰ گرم در ماه است. این شرایط در ماه‌های بعدی تا هفت ماهگی ادامه می‌یابد.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. تعداد دفعات تغذیه به پنج تا هشت بار در روز کاهش می‌یابد و احتمالاً این دفعات در کودکانی که شیر مادر مصرف می‌کنند بیشتر از آن‌هایی است که با فرمولا تغذیه می‌شوند. احتمالاً کودک شما در شب برای تغذیه از خواب بیدار می‌شود، اما نه به اندازه گذشته.

وزن گیری کودک در چهار ماهگی

در پایان این ماه، برخی از کودکان ممکن است علائمی نشان دهند که تقریباً آماده مصرف مواد جامد هستند. برخی از نشانه‌ها عبارتند از: کودک می‌تواند سر خود را ثابت نگه دارد، می‌تواند در حالی که پشتیبانی می‌شود بنشیند، به آنچه می‌خورید علاقه نشان می‌دهد. انتقال از غذای مایع به جامدات مرحله حساسی است، بنابراین اگر کودک آماده نیست، او را مجبور به خوردن نکنید.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. آکادمی اطفال آمریکا ۶ ماه اول، تغذیه انحصاری با شیر مادر را توصیه می‌کند، بنابراین سعی کنید تا این زمان از مصرف مواد جامد دست نگه دارید، مگر اینکه کودک شما نشانه‌های عدم رضایت از رژیم مایع را نشان دهد. اگر اینگونه است، با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید.

وزن گیری در پنج ماهگی

وزن گیری کودک باید تا این ماه به اندازه دو برابر وزن تولد باشد. برای اطمینان از اینکه شرایط خوب است، صدک قد و وزن کودک را در زمان معاینه از پزشک خود بپرسید. اگر کودک در معرض خطر کمبود وزن است، دریابید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا به وزن‌گیری کودک کمک کنید.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا، (و مواد جامد برای برخی از کودکان) مصرف کند. اگر پزشک متخصص اطفال شما گفت که زمان مصرف غذای جامد فرا رسیده است، این کار را شروع کنید. درصورتی‌که غذای مصرفی، پوره یا غلات شیرخوار که تقریباً تا حد مایع به وسیله فرمولا یا شیر مادر رقیق شده است باشد، هیچ قانون سختگیرانه‌ای برای نوع غذایی که با آن شروع می‌کنید وجود ندارد (غلات کامل را بر برنج سفید ترجیح دهید.) اگر هنوز به وضوح کودک علاقه‌ای ندارد، یک هفته صبر کنید و دوباره امتحان کنید.

در شش ماهگی

از ۶ ماهگی، کودک تقریباً ۱.۲ سانتی‌متر در ماه رشد می‌کند و اضافه شدن وزن کودک در هفته ۸۵-۱۴۰ گرم است.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا، به اضافه مواد جامد مصرف کند. اگر هنوز این غذاها را معرفی نکرده‌اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است. بهتر است بین هر غذای جدیدی که کودک امتحان می‌کند، حدوداً سه روز فاصله بیندازید. در این صورت اگر یک واکنش آلرژیک رخ دهد، تشخیص آسان‌تر خواهد بود. اسهال یا بثورات نشانگر حساسیت غذایی است. (توجه داشته باشید قبل از اینکه طعم یک غذا برای کودک حاصل شود، اغلب باید تا ۱۰ بار آن را مصرف کند.)

در هفت ماهگی

وزن کودک به طور پیوسته ۹۰۰ گرم در ماه است. به گفته دکتر دالگف، اگر وزن گیری کودک کمتر از این باشد یا اگر در ماه بیش از ۲.۵ کیلوگرم وزن بگیرد، بایستی با پزشک خود مشورت کنید.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. علاوه بر آن گوشت، سبزیجات و میوه جات له شده را امتحان کنید. اگر غذای کودک خود را تهیه می‌کنید، از افزودن چاشنی‌ها نترسید. او به طعم‌های مختلف در شیر شما عادت کرده است!

وزن گیری کودک در هشت ماهگی

وزن گیری کودک باید ادامه یابد تا در سن ۱ سالگی سه برابر وزن تولد خود را کسب کند.
کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. علاوه بر آن بایستی پوره لوبیا و برخی غذاهای انگشتی را مصرف کند. تخم مرغ‌های خرد شده و تکه‌های کوچک از ماکارونی به خوبی پخته، سبزیجات، گوشت کروی شده، پنیر و میوه رسیده را امتحان کنید.

در نه ماهگی

برای حفظ وزن گیری، بین صبحانه و ناهار و همچنین بین ناهار و شام، به کودک خود میان وعده سبک بدهید.

کودک باید شیر مادر یا فرمولا مصرف کند. علاوه بر آن بایستی پوره لوبیا و بسیاری از غذاهای انگشتی را مصرف کند. تا زمانی که خطر خفگی نباشد، به او اجازه دهید هر چیزی که در بشقاب شما است مصرف کند.

وزن گیری در ده ماهگی

احتمالاً کودک در کف آشپزخانه چهار دست و پا راه می‌رود و ممکن است سعی کند با کمک میزها، صندلی‌ها یا پای شما بایستد. راه رفتن به شکل چهار دست و پا کالری زیادی می‌سوزاند، بنابراین ممکن است وزن گیری کودک کمی کند شود.

کودک باید غذاهای انگشتی که قبلاً با آن‌ها راحت بوده است را بخورد. دکتر دولگف می‌گوید سعی کنید سبزیجات سبز را به کودک معرفی کنید، همچنین میوه‌های سفت و سخت مانند تکه‌های کوچک سیب و رشته فرنگی خرد کرده را به کودک بخورانید. کودک شما در این مرحله هنوز از شیر مادر یا فرمولا استفاده می‌کند.

وزن گیری کودک در یازده و دوازده ماهگی

این دو ماه بیشترین پاداش‌ها را برای سخت کوشی‌های شما رقم می‌زند. در اولین تولد کودک شما، او احتمالا سه برابر وزن تولد است و به زودی اولین قدم‌های خود را به عنوان کودک نوپا خواهد برداشت!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *