چرا با شیردهی، وزن گیری کودک شما انجام نمی‌شود؟

چرا با شیردهی، وزن گیری کودک شما انجام نمی‌شود؟

کودک شیر مادر خوار، از زمانی‌که به خوبی چگونگی شیر خوردن را یاد گرفته و از آن تغذیه می‌کند، روی نمودار استاندارد و مورد انتظار رشد خواهد کرد. اما، اگر شما شیرده هستید و وزن گیری کودک شما به کندی یا به‌صورت غیر‌طبیعی افزایش پیدا می‌کند، ممکن است به اندازه کافی شیر مادر را دریافت نکرده باشد.

البته تغذیه کافی برای رشد و شکوفایی کودک ضروری است. اما اگر فکر می‌کنید وزن گیری نوزاد آن‌گونه که انتظار می‌رود، افزایش پیدا نکرده و دنبال این هستید که برای آن چه کاری انجام دهید، ما در این مقاله همه چیز را برایتان مهیا کرده‌ایم.

افزایش وزن طبیعی برای نوزادان شیر مادر خوار

هر نوزادی سرعت رشد خود را دارد، اما وزن گیری کودک معمولاً از الگوی نسبتاً منظمی پیروی می‌کند. کودک شیر مادر خوار، حداکثر ۱۰٪ از وزنی که هنگام تولد خود داشته‌ است را طی هفته اول از دست می‌دهد. سپس به محض اینکه دو هفته‌ از تولدش گذشت، وزن از دست‌ داده‌ی خود را دوباره به دست می‌آورد. پس از آن، در حدود سه ماه بعد یا بیشتر، روزانه تقریباً ۲۸ گرم به وزن کودک اضافه می‌شود.

البته، هر نوزادی با نوزاد دیگر متفاوت است و در بعضی کودکان، وزن گیری ممکن است کندتر از سایرین صورت بگیرد. بنابراین، تا زمانی که کودک شما به خوبی از شیر مادر تغذیه می‌کند و آزمون‌های سلامت وی طبیعی است، آهسته بودن فرآیند وزن گیری ممکن است مشکل خاصی در پی نداشته باشد.

متوسط رشد نوزادان در سال اول

دلایل نگرانی

وزن گیری کودک، بهترین علامت برای تشخیص مصرف شیر مادر به اندازه کافی است. هنگامی که وزن گیری کندتر از حد انتظار پیش برود، به این معنی است که او به اندازه کافی شیر دریافت نمی‌کند.

اگر نوزاد شما ظرف دو هفته به وزن استاندارد نرسید، یا بعد از آن فرآیند وزن گیری روال عادی خود را طی نکرد، این ممکن است نشان دهنده‌ی این باشد که مشکلی در شیردهی کودک وجود دارد که مانع از دریافت شیر کافی توسط کودک می‌شود.

آیا از ترازوی خانگی استفاده می‌کنید؟

وزن کردن کودک در خانه، جایگزینی برای عدم مراجعه کودک به پزشک متخصص اطفال نیست. اما این کار می‌تواند یک روش عالی برای همکاری با پزشک فرزندتان باشد تا مطمئن شوید وزن گیری کودک روال عادی خود را پیش می‌برد.

دلایل عدم وزن گیری کودک شما

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است مانع از دریافت کافی شیر توسط کودک شود و به دنبال آن سرعت افزایش وزن کودک را آهسته کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

تسلط نداشتن به مکیدن

مسلط و چفت شدن مناسب کودک شما به سینه‌ی مادر، شرایط خوبی را برای او فراهم می‌کند تا مکیدن شیر را بدون خستگی و نا‌امیدی انجام دهد. اگر نوزاد شما به درستی نتواند سینه را بگیرد یا فقط به نوک سینه مسلط باشد، نمی‌تواند مکیدن شیر را به درستی انجام دهد.

شیردهی ناکافی

در شش تا هشت هفته‌ی اول، حداقل هر دو تا چهار ساعت در طول شبانه روز به نوزاد خود شیر دهید. اگر بیشتر از این میزان نیاز به شیر داشت و می‌خواست شیر بخورد، باز هم به شیر دادن او ادامه دهید.

وعده‌های خیلی کوتاه

کودک شیر مادر خوار باید از هر سینه حدود ۸ تا ۱۰ دقیقه شیردهی شود. هرچه کودک شما بزرگتر شود، تا زمانی که خودش احساس گرسنگی کرده و اعلام کند، نیازی به شیردهی نخواهد داشت. در طول چند هفته اول، سعی کنید او را تا جایی که می‌توانید در بیداری و هوشیاری شیردهی کنید.

احساس درد یا ناراحتی

ممکن است کودک شما به دلیل آسیب دیدگی در دهان یا عفونت مانند برفک در دهانش احساس ناراحتی کند و به خوبی نتواند شیر بخورد و به همین دلیل ممکن است افزایش وزن وی، با روند کندی انجام شود.

توانایی تأمین کم یا با تأخیر شیر مادر

ممکن است روند تولید شیر در بدن برخی از مادران در ابتدا با تأخیر و به‌صورت کند در مدت زمان طولانی صورت بگیرد. گروه دیگری از مادران، به دلایل مختلف تجربه‌ی کمبود مزمن شیر دارند که عامل دیگری است که می‌تواند در کاهش مقدار شیر کودک در هنگام شیردهی مؤثر باشد. خبر خوب این است که، کمبود مزمن شیر با راهکارهایی می‌تواند به راحتی بهبود یابد.

در برخی مواقع، برخی از مسائل پزشکی می‌تواند باعث کمبود مزمن شیر مادر شود. درمان این عوامل کمی دشوارتر است ولی افزایش دادن مقدار شیر در این مورد هم امکان پذیر است. البته نیاز به معالجه پزشک و درمان دارد.

فاکتورهای خطرناک در مشکلات وزن گیری کودک

در حالی که کودک شیر مادر خوار و اکثر نوزادان به خوبی تغذیه کرده و وزن گیری می‌کنند، برخی از نوزادان احتمالاً در شیر خوردن از سینه مادر مشکل دارند. وقتی کودک در معرض مشکلات تغذیه‌ای قرار دارد، سرعت وزن گیری او کاهش پیدار کرده و شانس رشد کمتری خواهد داشت.

نوزاد زود متولد شده یا نارس

نوزادان نارس یا کودکانی که قبل از ۳۷ هفته به دنیا آمده‌اند، ممکن است قدرت و انرژی لازم برای مکیدن شیر به مدت طولانی را نداشته باشند تا به میزان کافی شیر مورد نیاز خود را از بدن مادر دریافت کنند. آن‌ها همچنین به احتمال زیاد مدت زمان زیادی را در خواب به سر می‌برند و مشکلات پزشکی همانند زردی یا کم آبی بدن را تجربه می‌کنند که این عوامل می‌تواند حتی شیردهی مادر را سخت‌تر نماید.

چالش‌های مربوط به دهان

در صورتی که گرفتن سینه‌های مادر برای کودک سخت باشد و یا نوک سینه‌ها بزرگ باشد، چفت‌شدن به آن برای کودک دشوار است. با این حال، نوزادان با دهان کوچک یا دارای مشکلات جسمی مانند گره زبانی یا شکاف کام ممکن است در گرفتن سینه‌های مادر دچار مشکل شوند.

زردی

نوزادان مبتلا به زردی، پوستشان زرد شده و همین زردی باعث می‌شود که کودک ساعات بیشتری را در خواب بگذراند و علاقه‌ای به دریافت شیر مادر نداشته باشد.

رفلاکس

کودک شیر مادر خوار مبتلا به رفلاکس، بعد از خوردن هر وعده غذایی استفراغ می‌کند. این گروه، نه تنها مقداری از شیر دریافتی را از طریق رفلاکس از دست می‌دهند، بلکه اسید حاصل از رفلاکس باعث تحریک گلو و مری نوزاد شده و شیر خوردن را به امری ناخوشایند برای آن‌ها تبدیل می‌کند.

بیماری

نوزادان مبتلا به بیماری یا عفونت ممکن است به خوبی نتوانند از شیر مادر تغذیه کنند. این مورد نه تنها ممکن است فرآیند وزن گیری را مختل کند بلکه امکان دارد کودک حتی وزن از دست بدهد، به خصوص اگر اسهال داشته باشد یا استفراغ کند.

مشکلات عصبی

مشکلات عصبی مانند سندرم دان در کودک شیر مادر خوار می‌تواند یکی دیگر از موارد عدم شیردهی مناسب در نوزادان باشد.

اگر وزن گیری کودک شما کند است، چه کاری باید انجام دهید؟

اگر نگران وزن گیری یا عدم وزن گیری کودک خود هستید، مراجعه به پزشک اطفال یا مراکز بهداشت در اسرع وقت، امری ضروری است. پزشک با معاینه‌ی کودک شما، قد و وزن او را اندازه‌گیری کرده و مطابقت قد و وزن با سن کودک را بررسی می‌نماید و همه‌ی موارد را با شما در میان می‌گذارد. همچنین پزشک راهکارهایی که ممکن است برای وزن گیری کودک شما مفید واقع شود را به شما توصیه می‌کند. همچنین زمان بعدی برای معاینه مجدد را مشخص می‌نماید.

برخی از مواردی که ممکن است به شما پیشنهاد شود و نیاز است توجه بیشتری به آن کنید، شامل موارد زیر است:

  • تسلط کافی کودک به سینه خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما به درستی سینه‌های شما را می‌گیرد. در صورت نیاز می‌توانید از یک دوست با تجربه شیرده، پزشک، یک مشاور شیردهی نوزاد یا مادران شیرده اطراف خود کمک بخواهید.
  • مدام شیردهی کنید. هر دو تا سه ساعت و هر زمانی که کودک شیر مادر خوار علائم گرسنگی از خود نشان داد، او را شیردهی کنید. شیردهی کودک خود را به‌صورت وعده‌های غذایی سه تا چهار ساعته منظم در نظر نگیرید. زیرا از آنجایی که شیر مادر راحت‌تر هضم می‌شود، کودک شیر مادر خوار نیاز بیشتری به خوردن آن دارد.
  • از استفاده از پستانک (در ابتدای کار) خودداری کنید. برای چهار تا شش هفته اول، پستانک را از کودک خود دور نگه دارید. اگر کودک شما به جای مکیدن شیر، پستانک بخورد، بنابراین به اندازه کافی شیر دریافت نخواهد کرد. همچنین پستانک کودک شما را خسته کرده و امکان دارد کودک در هنگام خوردن شیر، توانایی مکیدن سینه مادر خود را نداشته باشد. هنگامی که کودک شما به اندازه کافی شیر دریافت کرد و وزن گیری طبق روال جلو رفت، آنگاه در صورت تمایل می‌توانید به او پستانک بدهید.
  • کودک خود را در هنگام شیردهی بیدار نگه دارید. سعی کنید در هر بار شیر دادن، کودک خود را حدود ۲۰ دقیقه به طور کامل بیدار نگه داشته و شیردهی کنید. اگر یک نوزاد تازه متولد شده خواب‌آلود دارید، سعی کنید او را با ترفندهایی مثل قلقلک پاها، تغییر وضعیت شیردهی، تعویض پوشک و یا استفاده از روش‌های دیگر، بیدار نگه دارید.
  • مشکلات مربوط به تأمین شیر مادر را بررسی کنید. اگر مشکل تأمین شیر دارید، برای افزایش تولید شیر خود قدم بردارید. علاوه بر این که همواره شیردهی را انجام می‌دهید، برخی از غذاهای تقویت کننده و افزایش شیر را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید و از دمنوش‌های گیاهی یا چای برای افزایش آن استفاده کنید.
  • از مکمل‌ها کمک بگیرید. اگر با پزشک کودک خود مشورت کرده‌اید و او تشخیص داده که استفاده از مکمل تغذیه‌ای ضروری است، نیاز است کودک خود را با مکمل‌های غذایی از شیر دوشیده شده، شیر خشک یا دیگر مکمل‌ها تغذیه کنید. اگر نوزاد نارس دارید، می‌توانید اول به او شیر داده و پس از هر بار تغذیه، شیر خشک را نیز به کودک دهید. برای میان‌وعده‌ها می‌توانید انتهای شیر سینه‌های خود را دوشیده و به کودک خود دهید. این کار می‌تواند به افزایش وزن کودک شما کمک به سزایی نماید.

چه زمانی باید شیردهی را قطع کنید؟

تا زمانی که برای کودک شما بی‌خطر باشد، می‌توانید با مشورت با پزشک اطفال یا مراکز بهداشتی، به شیردهی ادامه دهید. ممکن است مطابق با شرایط خود تصمیم بگیرید که برای راحتی، از شیر دادن به نوزاد خودتان خودداری کنید. می‌توانید شیر سینه‌های خود را بدوشید و به نوزادتان دهید یا او را با شیر خشک تغذیه کنید و یا ترکیبی از هردو را به کودک خود بدهید. همواره انتخاب با شماست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *