واکنش مشت کردن دست کودک

واکنش مشت کردن دست کودک

همه‌ی والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند باید بدانند که واکنش مشت کردن دست کودک به چه معنایی است. شاید بتوان گفت که این واکنش یکی از شیرین‌ترین کارهایی است که نوزادان بدون اختیار انجام می‌دهند. این واکنش به نوزادان اجازه می‌دهد تا انگشت شما را گرفته و آن را محکم فشار دهند. بهتر است تا در مورد علت این واکنش بیشتر بدانید.

واکنش مشت کردن دست کودک و یا چنگ زدن چیست؟

مشت کردن دست کودک واکنشی است که اگر با انگشت اشاره خود به آرامی به کف دست نوزاد ضربه بزنید، خواهید دید که باید انگشتان ظریف، نازک و لطیفش را به آرامی باز کنید تا مشتش باز شود. هرچند مشت کردن دست کودک، گرفتن اثر انگشت و اثر دست را سخت می‌کند، اما به خواهران و برادران بزرگتر اجازه می‌دهد تا دست خواهر یا برادر تازه متولد شده را بگیرند و نگه دارند. این واکنش یکی از مهم‌ترین نشانه‌های عملکرد سیستم عصبی نوزاد شماست. همچنین مشت کردن دست به نوزاد شما کمک خواهد کرد تا تماس پوستی با شما و سایر عزیزانش برقرار کند.

چنگ زدن و یا مشت کردن دست کودک، پس از چارلز داروین دانشمند بزرگ، رفلکس یا واکنش داروینی نیز نامیده می‌شود. همچنین آن را واکنش کف دست نیز می‌نامند. بعد از حدود ۶ ماهگی این واکنش غیر ارادی به تدریج از بین می‌رود. در حقیقت می‌توان گفت که اگر شیرخواران این واکنش طبیعی را نداشته باشند، نشانه‌ای از یک آسیب مغزی و یا آسیب و اختلال در سیستم عصبی است.

واکنش کف پا یا واکنش بابینسکی همانند واکنش مشت کردن دست کودک است. اگر انگشت دست خود را زیر انگشت شست پای نوزاد قرار بدهید و کمی فشار بدید، خواهید دید که انگشت شست پای نوزاد حرکت می‌کند و سعی دارد انگشت شما را بگیرد. این واکنش در خیلی از نوزادان وجود ندارد.

انواع دیگر واکنش‌های نوزادان

مشت کردن دست کودک تنها یکی از چندین حرکت خارق العاده‌ای است که آن‌ها برای تطبیق خود با دنیای خارج از رحم انجام می‌دهند. حرکت‌های غیر ارادی دیگری که برای رشد و سلامتی نوزاد شما حیاتی هستند در زیر قرار دارد:

واکنش مورو ( از جا پریدن)

اگر صدایی بلند و یا محرک‌های محیطی دیگری وجود داشته باشد کودک دست‌هایش را باز کرده و به انگشتان و پاهایش قوس می‌دهد. بین سه تا شش ماهگی این واکنش از بین می‌رود.

واکنش مکیدن

اگر سقف دهان نوزاد توسط انگشت، پستانک و یا نوک سینه مادر لمس شود، کودک به صورت غریزی شروع به مکیدن می‌کند. بین دو تا سه ماهگی این واکنش به حرکتی ارادی تبدیل خواهد شد.

واکنش روت ( پیدا کردن منبع)

اگر به آرامی به گونه کودک ضربه بزنید او به دنبال منبع ضربه سر خود را می‌چرخاند. این واکنش به کودک شما کمک خواهد کرد تا سینه مادر و یا شیشه شیر را پیدا کرده و شروع به خوردن کند. تا ۴ ماهگی این واکنش از بین خواهد رفت.

واکنش قدم زدن

اگر پاهای کودک را روی سطح صاف قرار دهید، او یک پایش را جلوی دیگری قرار می‌دهد. بین دو تا سه ماهگی این واکنش از بین می‌رود.

واکنش گردنی تونیک

اگر نوزاد را به پشت بخوابانید، سر خود را به یک طرف چرخوانده و یک دست و یک پای خود را باز کرده و یک دست و پای طرف دیگر را خم می‌کند. این واکنش بین سه تا نه ماهگی از بین می‌رود.

فقدان واکنش‌های کودک چه معنایی دارد

فقدان، ضعف و یا غیر متقارن بودن واکنش مشت کردن دست کودک و یا هر واکنش دیگری می‌تواند عوارض جانبی تروما، داروها و یا نشانه‌ی بیماری باشد. اگر نگران هستید که کودک شما واکنش‌ها را به درستی انجام نمی‌دهد با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. شما و پزشک در کنار هم می‌توانید حرکات کودک را آزمایش کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *