والدین ایده آل و انتخاب فرزندان

والدین ایده آل و انتخاب فرزندان

والدین ایده آل چه کسانی هستند

والدین ایده آل از نظر فرزندان متفاوت هستند. ممکن است شما والدین ایده آل نوجوانتان نباشید، اما این به آن معنی نیست که آن‌ها شما را دوست ندارند. در مجله گفتگوی نوجوان این هفته، نویسنده توضیح می‌دهد که چرا نوجوانان اغلب یکی از والدین خود را ترجیح می‌دهند و چگونه می‌توان ساختار روابط همیشه در تغییر با نوجوانان را پردازش کرد. خودم را مثال می‌زنم. من وقتی کودک بودم، پدر و مادرم از هم طلاق گرفتند. من در حین بزرگ شدن با چندین خانواده مختلف زندگی کردم و پویایی و تحرک‌های خانوادگی بسیار و سبک‌های والدین مختلف را تجربه کردم.

مهم نبود که من کجا می‌رفتم. من به این نتیجه رسیده بودم که همیشه والدین ایده آل خودم را دارم. همیشه یک پدر و مادر در خانه وجود داشت که من با آن‌ها بیشتر از دیگران در ارتباط بودم و بیشتر اوقات به دنبال جلب توجه آن‌ها می‌گشتم. وقتی به تجربیات گذشته‌ام نگاه می‌کنم، می‌فهمم که ترجیح من ممکن بود به احساسات والدین دیگرم آسیب برساند. دیدن کودکی که شما را برای وقت گذرانی ترجیح می‌دهد، ممکن است برای همسر و یا شریک زندگی‌تان، دشوار باشد؛ اما ترجیح من هرگز به این دلیل نبود که مثلاً یکی از آن‌ها بیشتر دوست داشتم. ترجیح من برای وقت گذاشتن با هرکدام از آن‌ها دائماً در حال تغییر بود. همه والدین باید این را بدانند که ترجیح داده نشدن به معنای دوست نداشتن نیست و به معنای آن نیست که شما والدین ایده آلی نیستید.

ترجیح فرزندان در انتخاب والدین ایده آل

هیچ توضیح خاصی برای تعیین اولویت والدین توسط فرزندان وجود ندارد، اما می‌توان به برخی دلایل کاملاً واضح در ترجیح آن‌ها اشاره کرد. به عنوان مثال اگر پیشینه کم‌توجهی در زندگی کودک وجود داشته باشد، احتمالاً آن‌ فرزندان کسی را ترجیح می‌دهند که با او احساس امنیت بیشتری داشته باشند و بتواند از آن‌ها محافظت کنند‌. بااین‌حال بیشتر دلایل ترجیح فرزندان دل به خواهی یا حتی ناخودآگاه است. درحالی‌که بچه‌های کوچک ممکن است کسی که از آن‌ها مراقبت جسمی می‌نماید را انتخاب نمایند، کودکان بزرگ‌تر کسی را که متناسب با سبک زندگی آن‌ها تصمیم گیری می‌نماید را ترجیح می‌دهند.

والدین ایده آل ازنظر نوجوانان، اغلب والدینی خونسرد و اهل حال هستند. والدین ایده آلی که قوانین کمتری دارند، آن‌ها را آزادتر می‌گذارند و توجه بیشتری به آن‌ها می‌نمایند. مطمئن باشید که نوجوانان با کسی که بیشتر ترجیح می‌دهند، صحبت می‌کنند. دلیل آن هرچه باشد (اضطراب، هورمون‌ها، احساسات سرکوب شده و آسیب دیدگی)آن‌ها آنچه را که با گفتار و رفتار خود احساس می‌کنند بر زبان می‌آورند. گاهی اوقات فقط رک و ساده هستند. بی خیالی ما ممکن است آسیب زننده باشد، اما مهم این است که به یاد داشته باشیم که در بیشتر اوقات والدین ایده آل نوجوانان، اغلب از والدینی که به آن نیاز دارند، فاصله زیادی دارند.

والدین با فرزندان خود صحبت می‌کنند

اگر از گفتار یا رفتار نوجوان متوجه شدید که فرد دیگری والدین ایده آل او هستند و فرزندتان والدین دیگری را به شما ترجیح می‌دهد، در این مورد با او صحبت کنید و علت را از او جویا شوید. ممکن است او این کار را صرفا برای جلب توجه شما انجام می‌دهد. به دلیل ترجیح فرزندتان، موجب احساس گناه در او نشوید؛ اما می‌توانید برای او روشن کنید که اگر بخواهد می‌توانید دراین‌باره صحبت کرده و یا باهم وقت بگذرانید.

والدین در مورد احساسشان توضیح می‌دهند

من مطمئنم که خودم هم گاهی ناخواسته طوری نشان داده‌ام که یکی از والدین را ترجیح می‌دهم. قطعاً به این موضوع فکر نمی‌کردم که ممکن است والدینم چه احساسی داشته باشند. به‌عنوان والدین ایده آل، وظیفه شما این است که به فرزندانتان بگویید که گفتار و رفتار آن‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد. صحبت کردن درباره این موضوع، به آن‌ها کمگ می‌کند تا متوجه تأثیر رفتارشان باشند.

کنترل وضعیت را در دست بگیرید

امیلی ادلین، دکتر مشاور خانواده و روزنامه نگار توضیح می‌دهد که محبوب نبودن پدر و مادر می‌تواند موجب عدم ارتباط متقابل و کم‌کاری در جهت بهبود روابط والدین با فرزندان و نوجوانان شود؛ که این امر باعث ایجاد فاصله بیشتر می‌شود. ایشان به والدین و فرزندان پیشنهاد می‌دهد تا در هر هفته حداقل یک فعالیت لذت بخش را با هم انجام دهند. این فعالیت می‌تواند به سادگی رفتن به استارباکس باشد. تا به راحتی و به دور از زندگی معمولی و بحث‌های احتمالی وقت بیشتری را باهم بگذرانند.

از آنجایی که برای داشتن یک رابطه سالم با والدین، می بایست با هر دو به یکسان رفتار نمود، به نوجوان خود بگویید که نیازی نیست که با هر دو والدین به یک اندازه، وقت بگذرانند، اما باید به والدین خود به‌طور یکسان احترام بگذارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *