همه چیز در مورد ویروس کرونا راهنمای والدین نگران

همه چیز در مورد ویروس کرونا راهنمای والدین نگران

شکی نیست که انتشار ویروس کرونا یا کووید ۱۹ ترسناک به نظر می‌رسد. اهمیت شیوع این بیماری از طرف کارشناسان ایالات متحده مطرح شده است. در ادامه مطلب آنچه که در مورد ویروس کرونا باید بدانید آورده شده است.

از اواخر سال ۲۰۱۹ همه سازمان‌های پزشکی در سراسر دنیا شیوع ویروس کووید ۱۹ را پیگیری و بررسی می‌کنند. شروع این بیماری تنفسی از استان هوبی چین بوده است و تا اکنون بیش از ۱۶۲۳۹۴۰۰ نفر مبتلا و ۶۳۹۰۰۰ نفر کشته داشته است. این ویروس از راه انجام سفرهای بین المللی وارد آمریکا شد و تا اکنون ۴۲۷۳۴۰۰ نفر مبتلا و ۱۴۷۰۰۰ نفر مرگ در ایالات متحده داشته است.

در تاریخ ۱۱ مارس سازمان جهانی بهداشت رسما ویروس کرونا را همه گیر اعلام کرد. از همان روز ترامپ سفر از ۲۶ کشور را محدود کرد (کشورهای انگلستان و ایرلند نیز در این محدودیت قرار دارند).

همچنین سازمان بهداشت جهانی به آمریکایی‌ها توصیه کرد تا از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و سایر کشورها نیز محدودیت‌های لازم را در این زمینه داشته‌اند، زیرا شیوع این بیماری به سرعت در حال افزایش است. مدارس در سراسر کشورها بسته شد و بیشتر شرکت‌ها کارهای خود را آنلاین و از راه مجازی انجام می‌دهند و از شهروندان آمریکایی خواسته شد در خانه بمانند و خود را قرنطینه کنند.

تمام کنسرت‌ها، فضاهای سرگرمی و سالن‌های ورزشی بسته شدند و یا برای اجرای آن‌ها دوباره برنامه ریزی شد و مجبور شدند، در تمام پارک‌ها را ببندند. NBA, NHL, MLB فصل‌های خود را به تعویق انداختند و هم چنین المپیک ۲۰۲۰ توکیو نیز به تعویق افتاد و احتمالا این تعویق تا سال ۲۰۲۱ طول بکشد.

بعد از گذشت هفته‌ها با حفظ فاصله اجتماعی در تاریخ ۱۶ آوریل دوباره ترامپ اجازه فعالیت در برخی مکان‌ها را صادر کرد. حتی در مناطق پرخطر مانند نیویورک و نیوجرسی تمام محدودیت‌ها برداشته شد و اعلام شد نیازی به قرنطینه در منزل نیست. با این شرایط کارشناسان بهداشت جهانی توصیه می‌کنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند، دست‌ها مرتب و مکرر شست و شو شوند و با ماسک صورت خود را بپوشانید.

زیرا ایالات متحده هنوز در معرض این بیماری خطرناک است و موج دوم آن در راه است. استاد زیست شناسی و آزمایشگاهی تحقیقات میکروبیولوژی در ویلیام پاترسون در مورد ویروس کووید ۱۹ گفته است علائم این بیماری مانند سرفه، تنگی نفس و تب مانند علائم بیماری آنفولانزا است.

ممکن است آمریکا بدون اینکه در مناطق آلوده باشند به این بیماری مبتلا شوند، بنابراین نیاز است حتما فاصله اجتماعی را رعایت کنند. اگر مبتلا به این بیماری شدید می‌توانید بهبودی خود را بدون عوارض به دست آورید. سازمان جهانی بهداشت میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را ۳.۴ درصد اعلام کرده است، ولی بسیاری از کارشناسان عقیده دارند این درصد کاهش پیدا می‌کند.

در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانید؟

براساس گفته‌ای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ویروس کرونا در بین حیواناتی مانند خفاش‌ها، شترها و گربه‌ها رایج می‌باشد. ولی گونه ۷ آن به نام ویروس‌های زونا می‌توانند از حیوانات به انسان‌ها منتقل شوند و سپس از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌گردد. این بیماری ویروسی بیشتر سبب علائم تنفسی می‌گردد که ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد.

کرونا ویروس ۲ و بیماری ناشی از آن، بیماری ناشناخته‌ای است. کارشناسان این ویروس را به بازار غذاهای دریایی و حیوانات زنده در شهر ووهان چین مربوط می‌دانند. سازمان بهداشت جهانی گزارش داده است که کووید ۱۹ بتا کرونا ویروس است و آن از خفاش‌ها به وجود آمده است. ممکن است این بیماری قبل از اینکه به انسان سرایت کند به حیوانات سرایت کرده باشد، اما هنوز اطلاعاتی در این مورد نداریم.

اطلاعات جدیدی طی سال‌های اخیر از بیماری اولین سندروم حاد تنفسی شدید منتشر شده است که منشا آن ناشی از خفاش‌ها یا گربه‌ها بود. این بیماری براساس گزارش بهداشت جهانی، ۷۷۴ مورد فوتی داشته است. خوشبختانه کارشناسان و متخصصین به سرعت در حال نابودی این بیماری هستند و طی سال‌های اخیر شاهد آن نبودیم.

دومین کرونا ویروس سندروم تنفسی خاورمیانه mers کووید بود. براساس گفته شارون ناچمن متخصص بیماری‌های عفونی کودکان این بیماری در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی به وجود آمده است و هزاران نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. نیاز است تحقیقات بیشتری در مورد کووید ۱۹ انجام شود، ولی براساس مطالعات انجام شده شباهت زیادی به سارس و مرس دارد.

کرونا ویروس چگونه منتشر می‌شود؟

کارشناسان معتقدند که کرونا ویروس منشا حیوانی و انسانی دارد، ولی در حال حاضر بین انسان‌ها رواج یافته است. انتشار این ویروس از طریق قطرات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه است. اما ممکن است با دست زدن به مناطق آلوده و لمس چشم، بینی یا دهان این بیماری منتقل شود.

براساس مطالعه‎ای که از موسسات ملی بهداشت اراده شده است نشان می‌دهد، ویروس کرونا می‌تواند به مدت زمان ۳ ساعت در هوا، ۴ ساعت روی مس، ۲۴ ساعت روی مقوا و تا دو سه روز بر روی فلزات ضدزنگ و پلاستیکی زنده می‌ماند.

علاوه بر کشورهای ایالات متحده سایر کشورها را نیز وجود کرونا ویروس را تایید کرده‌اند. این کشورها شامل چین، استرالیا، کانادا، فرانسه، ژاپن، انگلیس، آلمان، سنگاپور، ایتالیا، تایلند و ویتنام می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر نقشه جهانی سازمان بهداشت جهانی را بررسی کنید.

علائم بیماریویروس کرونا در کودکان و بزرگسالان

براساس گزارش CDC علائم این بیماری طی ۲ تا ۱۴ روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می‌شود. کرونا ویروس شباهت زیادی به بیماری آنفلوانزای فصلی دارد، زیرا هر دو بیماری بر قسمت مجاری تنفسی تاثیر می‌گذارند و از طریق انجام آزمایش قابل تشخیص می‌باشد.

طبق گزارش‌ها، علائم این بیماری شامل موارد زیر می‌باشد:

  • سرفه
  • تنگی نفس
  • تب
  • لرز
  • درد عضلانی
  • سردرد
  • گلو درد
  • از دست دادن حس چشایی و بویایی

شدت این علائم بین افراد متفاوت می‌باشد. بعضی افراد دچار تنگی نفس شدید می‌شوند که منجر به مرگ می‌گردد، در حالی در بعضی افراد دیگر ممکن است این علائم کمتر مشاهده گردد. علاوه بر علائم ذکر شده براساس مطالعه جدید انجام شده ممکن است بیماران کووید ۱۹ دچار مشکلات گوارشی شوند. هم چنین کارشناسان از بیماری جدید و عجیبی به نام سندروم التهابی مولتی سیستمی همراه با کووید ۱۹ را گزارش داده‌اند.

متخصص بیماری عفونی کاتلین دی کاپریو از دانشگاه Touro در شهر نیویورک که در حال مطالعه برای تولید واکسن این بیماری است، می‌گوید در بیماران سن بالا و بیمار شدت این بیمار زیاد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *