هفت نگرانی والدین جدید که بسیار رایج است

هفت نگرانی والدین جدید که بسیار رایج است

یکی از نگرانی والدین جدید همواره نحوه تغذیه نوزادان است. اینکه بهترین برنامه غذایی برای کودکان و شما چیست، تنها نگرانی شما والدین گرامی نیست. بلکه اکثر والدین امروزه اهمیت تغذیه را می‌دانند و به عنوان یکی از دغدغه‌های خود از آن یاد می‌کنند. ما در این مقاله به هفت نگرانی والدین جدید جدید اشاره می‌کنیم.

اگر گمان می‌کنید با ۴۰ هفته بارداری و ویارهای این دوره و سختی‌های فراوان زایمان نگرانی شما به عنوان یک والد به پایان رسیده باید بگوییم، بخش زیادی از نگرانی والدین جدید مربوط به دوران پس از زایمان و بزرگ کردن نوزاد در ماه‌های ابتدایی رشد او است. مهم‌ترین نگرانی والدین جدید مانند زمان خواب شب، مدت خواب، کافی بودن شیر مادر، استفاده شیر خشک و … همگی از دغدغه‌های والدین هستند.

نگرانی والدین جدید در مورد استفاده از شیر خشک و شیر مادر

یکی از نگرانی والدین جدید نسبت به رشد و تغذیه کودک اطمینان از کافی و مغذی بودن شیر مادر است. شما در مورد مزایای بیشمار شیر مادر از پزشکان، مشاوران و پرستاران به وفور شنیده‌اید. دکتر الن روم پزشک متخصص اطفال در مورد این نگرانی والدین جدید می‌گوید، شیر مادر دارای یک فرمول بسیار ایمن است که حتی بهترین انواع شیر خشک و غذاهای کمکی نیز نمی‌توانند با آن رقابت کنند.

این ماده جادویی علاوه بر کیفیت مناسب در یک دمای ایده آل نگهداری می‌شود و در بسته بندی عالی و رایگان ارائه می‌شود. تولید شیر در بدن مادر روزانه ۵۰۰ کالری انرژی می‌سوزاند و بررسی‌ها نشان داده که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده‌اند از بهره هوشی بالاتری برخوردارند.

دکتر روم می‌گوید اگر شما جزو آن دسته از مادرانی هستید که شرایط شیردهی به نوزاد خود را ندارید و یا به عنوان یک انتخاب تصمیم گرفته‌اید که نوزادتان از شیر مادر تغذیه نکند، بهتر است عذاب وجدان را کنار بگذارید. لازم است بدانید که شیر خشک به عنوان یکی از کارآمدترین ابداع بشر برای کودکان است که حاوی بسیاری از مواد مغذی مشابه شیر مادر است. تغذیه نوزاد از طریق شیر مادر برای همگی میسر نیست و نوزادنی که با شیرهای خشک تغذیه شده‌اند بزرگسالی سالمی را نیز تجربه کرده‌اند.

چرا شیر دهی گاهی اوقات یک کار ناخوشایند و دردناک است؟

ارتباط دهان نوزاد با نوک پستان مادر همیشه میسر نیست. یکی از نگرانی والدین جدید این است که آیا کودک توانایی مکیدن نوک پستان را خواهد داشت یا خیر؟ در واقع یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که پرستاران با مادران تازه دارند در ارتباط دهان نوزاد با نوک پستان است. دکتر الن روم می‌گوید: گاهی تنها با جای گیری‌های مختلف و کمی صبر و آرامش و آزمون و خطا می‌توانید به پوزیشن ایده آل این کار دست یابید و این نگرانی والدین جدید به راحتی رفع شود.

می‌توانید از گهواره‌های سنتی برای این کار استفاده کنید یا از تکنیک گیره فوتبال برای جای گیری مناسب نوزاد در آغوش مادر هنگام شیردهی و رفع نگرانی والدین جدید برای شیردهی از پستان مادر استفاده کنید. برای آنکه تشخیص دهید که نوزاد به درستی شیر می‌خورد یا خیر، به صداها خوب گوش دهید. معمولا نوزاد با مکش‌های کوتاه و سریع یا طولانی و آهسته شیر می‌خورد. مشکل دیگری که باعث نگرانی والدین جدید تازه می‌شود، ترک خوردگی نوک پستان و به دنبال آن شیردهی دردناک است. استفاده از یک کرم نرم کننده هرگونه مشکلی از این قبیل را کاملا حل می‌کند.

چطور از همسر خود برای نگهداری از نوزاد بیشتر کمک بگیریم؟

نگرانی والدین جدید در ماه‌های ابتدایی به دنیا آمدن نوزاد بسیار زیاد است. اما این فشار و استرس به روی  مادر معمولا بیشتر از پدران است. بعضی از مادرهایی که به تازگی نوزادشان به دنیا آمده است مایل هستند که مردان در همه‌ی امور نگهداری از کودک، حمایت و به آن‌ها کمک کنند. به طور مثال زنان احتیاج دارند حین تغذیه نیمه شب نوزاد پدران وظیفه در آغوش کشاندن و حمل نوزاد تا آغوش مادر را به عهده داشته باشند. اما اکثر مردان و پدران تازه این تصویر را دارند که نوزاد برای تغذیه نیمه شب تنها به نوک پستان مادر نیاز دارند و کمکی لازم نیست.

باید به این نکته توجه کنید که شما به عنوان والدین تازه باید در مورد تک تک نیازها و نگرانی‌های خود با یکدیگر گفتگو کنید و به طور صریح نیازهای خود را با هم درمیان بگذارید. نگرانی والدین جدید در این دوره بسیار زیاد است و باعث استرس زیادی در آن‌ها می‌شود باید به طور مرتب گفتگو با یکدیگر را ادامه دهید تا نتیجه بخش باشد.

چقدر در مورد مدفوع نوزاد نگران باشیم؟

یکی از نگرانی دیگر والدین مدفوع نوزاد است. به نظر می‌رسد الگوهای دفع توسط نوزاد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. کاملا طبیعی است که نوزاد در چند هفته اول زندگی هفت بار در روز یا هر هفت روز یکبار مدفوع کند. دکتر مایکل اشتاینر، متخصص کودکان در دانشگاه کارولینای شمالی درباره این نگرانی والدین جدید می‌گوید که رنگ مدفوع در وجود یا عدم وجود مشکل یا بیماری در نوزاد بسیار اهمیت دارد.

در صورت رنگ بسیار روشن مدفوع می‌توان احتمال ایجاد مشکل و نقص در کارکرد کبد را داد. هرچند این یک مشکل شایع نیست. وجود خونریزی نیز در مدفوع نوزاد نیز می‌تواند یکی دیگر از نگرانی والدین جدید باشد، این مشکل می‌تواند در اثر پارگی مقعد، حساسیت و یا حتی خون ناشی از پارگی نوک پستان مادر باشد.

چقدر در مورد ریفلاکس نگران باشیم؟

شما باید انتظار داشته باشید که لباستان توسط نوزاد بارها و بارها با ریفلاکس ناگهانی او مورد هدف قرار گیرد، اما لازم است بدانیم که ریفلاکس در بسیاری از موارد نباید جزو نگرانی والدین جدید قرار گیرد. معده بعضی از نوزادان قادر به هضم تمامی شیری که او مکیده است، نیست بنابراین ریفلاکس رخ می‌دهد. این پدیده تنها در صورتی خطرناک است و می‌تواند موجب نگرانی والدین جدید نوزاد شود که مانع از رشد طبیعی و وزن گرفتن او شود.

شما در این صورت حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. نگرانی والدین جدید در زمینه ریفلاکس‌ها طبیعی است، اما باید بدانید که در بسیاری از موارد این ریفلاکس تنها به این دلیل رخ می‌دهد که در معده بیشتر از ظرفیت شیر وارد شده است. بنابراین سرعت شیردهی به نوزاد را کمتر کنید یا تعداد دفعات شیردهی را بیشتر و مقدار آن را کمتر کنید.

دکتر اشتاینر در مورد این نگرانی والدین جدید جدید می‌گوید: ریفلاکس معده می‌تواند از بدو تولد شروع شود تا ۴ ماهگی اوج بگیرد اما بعد از آن به آرامی از شدت آن کاهش می‌یابد. دلیل آن این است که عضلات معده نوزاد قوی‌تر می‌شود و همچنین نوزاد زمان بیشتری را به حالت نشسته و عمودی سپری می‌کند. این مشکل در ۹۹ درصد مواقع تا یک سالگی الی یک سال و دو ماهگی رفع خواهد شد.

آیا می‌توانم در هر زمانی با پزشک متخصص نوزاد تماس بگیرم؟

نگرانی والدین جدید در مورد زمان و دلایل خود برای تماس با پزشک متخصص کودکان نوزادان کاملا قابل درک است. باید بگوییم که در هر زمانی که حس کردید نیاز به مشورت و توجه پزشک به مشکل نوزاد دارید می‌توانید با پزشک مخصوص خود تماس بگیرید. این مشکلات در صورتی که خیلی جدی نیست مانند یک آب ریزش می‌توانید از یک پرستار کمک بگیرید و یا به نزدیک‌ترین کلینیک به محل سکونت خود مراجعه کنید.

آیا در مورد واکسیناسیون نوزاد نگرانی وجود دارد؟

امروزه نگرانی والدین جدید در مورد انجام واکسیناسیون شدت یافته است، اما باید بدانیم که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و آکادمی اطفال در استاندارد واکسیناسیون را اعلام کرده است. اکثریت قریب به اتفاق متخصصین اطفال، واکسیناسیون را برای محافظت کودک در برابر بیماری را تایید می‌کنند. نگرانی والدین جدید درباره احتمال ابتلا به اوتیسم در صورت انجام واکسیناسیون جایز نیست. زیرا اطلاعات موثقی در این باره هنوز در دسترس نیست.

اما این بدان معنا نیست این مقوله کاملا بدون بحث است. برخی والدین ممکن است برنامه‌های جایگزینی برای خود داشته باشند. برخی مایل هستند MMR را تا بعد از ۲ سالگی به تعویق بیندازند. زیرا بر این باورند که ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را کاهش دهد. برخی ممکن است واکسن هپاتیت B را در ابتدای تولد انجام ندهند.

نکته مهم این است که مدیریت برنامه‌هایی که والدین برای جایگزینی واکسیناسیون در نظر می‌گیرند دشوار است. اگر نگرانی در باب واکسیناسیون کودک خود دارید حتما با پزشک متخصص کودکان خود مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *