هفته ی هفتم بارداری و اقدامات لازم

هفته ی هفتم بارداری و اقدامات لازم

هفته ‌ی هفتم بارداری

در حال حاضر شما در هفته ی هفتم بارداری هستید، و تغییرات و اتفاقات زیادی رو در بدن و رشد کودکتون تجربه کردید. با هفت هفته حاملگی، شما در نیمه اول سه ماهه اول قرار دارید. همه چیز خیلی سریع پیش می ره.

 این زمان برای قرار ملاقات با پزشک زنان مناسبه. این یک زمان حیاتی برای گرفتن تمام آزمایش هاست که از حالا تا زمان تولد نوزاد نیاز دارید.

علائم بارداری در هفته ی هفتم چیه؟

در هفته ی هفتم بارداری، شما باردار به نظر نخواهید اوند ولی احساس باردار بودن رو دارید. به طور اختصاصی رحم شما به منظور تطابق با کودک رشد می کنه. در این زمان کودک شما به اندازه یک گریپ فروته. با افزایش اندازه ی رحم، ممکنه گرفتگی خفیف در ناحیه شکم شما احساس میشه. سایر علائم برجسته هم عبارتند از بی ثباتی عاطفی. ممکنه احساس کنید که شما در حال قایق رانی هستید، احساس گرسنگی در دوران بارداری رو دارید. در این دوران شایعه که تغییرات خلقی داشته باشید. با توجه به این تغییرات عاطفی، شب زنده داری و بی خوابی رو احتمالا تجربه می‌ کنید. اگر به شدت علائم ناخوشایندی رو تجربه میکنید، باید بلافاصله با پزشکتون مشورت کنید.

چگونه کودک شما در هفته ی هفتم رشد می کنه؟

کودک شما هنوز جنینه و دم کوچکی داره. دم در عرض چند هفته ناپدید می شه. این تنها دمه که ناپدید می شه، نوزاد شما در حال حاضر دو برابر اندازه ی هفته گذشتست و نیم اینچ طول داره. کودک شروع به تکامل دست ها و پاها کرده و حرکاتش شبیه به آدمه و پا زدن انجام می ده.

 اونا در این مرحله کوچک و چاقن. شما می تونید پلک های رنگی ، نوک بینی رو ببینید. کودک شما در حال رشد مغز خودشه و کبدش با تولید گلبول های قرمز عمل می کنه. او دارای آپاندیس و پانکراس و رشد رودشه.

اگه می خواید اطلاعات بیشتری در مورد توسعه جنین در هفته ی هفتم بدست بیارید، می تونید ویدیوی زیر رو تماشا کنید:

چگونه زندگی شما در هفته ی هفتم بارداری تغییر می کنه؟

شما در حال حاضر تغییرات بیشتری در خود خواهید داشت. رحم شما دو برابر شده. به دلیل بیماری صبحگاهی ممکنه به خوردن غذا تمایل نداشته باشید. کلیه های شما در حال پردازش مایعات اضافی هستند و حجم خون شما رو بیشتر می کنه. همونطور که رحم شما گسترش پیدا می کنه، فشار مثانه روی مثانه شما ایجاد می شه و اغلب باعث می شه دفعات بیشتری ادرار کنید. حجم و فراوانی ادرار در طول حاملگی افزایش می یابه. تهوع در این مرحله بسیار زیاده. اکثر زنان باردار تا چهارده هفته اول احساس تهوع می کنند و برای بسیاری هم ممکنه یک ماه دیگه طول بکشه.

شما همیشه ممکنه احساس خستگی کنید. این در هفته ی هفتم بارداری طبیعیه. برای شما استراحت بسیار مهمه. با توجه به افزایش جریان خون و تغییرات هورمونی، سینه های شما ممکنه دچار درد و ناراحتی بشن. همچنین حساسیت نوک پستان و ظاهر رگه ها در سینه های شما وجود داره. یبوست در اوایل بارداری شروع می شه و تا زمان تولد نوزاد ادامه پیدا می کنه. این به خاطر تغییرات هورمونی و کاهش حرکات رودست. سایر علائم رایج عبارتند از سردرد، سرگیجه، گرفتگی عضلات و خارش. شما باید با پزشکتون در مورد علائم خود مشورت کنید.

اگه شما بدون سردرد، بیماری صبحگاهی و تهوع هستید، نگران نباشید چون طبیعیه. اما در صورتی که فردی هستید که در معرض شدت این علائم هستید، باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

تمایلات و ویار ها در هفته ی هفتم بارداری چگونست؟

مشاهده شده که بعضی از زنان نسبت به اقلام غذایی خاصی در دوران بارداری علاقه و اشتیاق دارند. یکی از نظریه ها مبنی بر اینه که این گرایش یکی از راه هاییه که بدن ما مواد مغذی مورد نیازش رو بیان می گه.

 

برای مثال، اگه شما برای استیک اشتیاق دارید، بدن شما ممکنه نیاز به پروتئین بیشتری داشته باشه، یا اگه شما برای بستنی اشتیاق دارید، بدنتون ممکنه نیاز به تقویت بیشتر کلسیم برای استخوان داشته باشه.

تغییرات در هفته ی هفتم بارداری میل به غذا نیازهای مواد غذایی بدن و کودک شما رو تامین می کنه. تهوع و افزایش حس بویایی می تونه شما رو از غذاهای مورد علاقتون دور کنه. برخی از طعم های رضایت بخش در این زمان نمک، ترش و تلخ هستند.

کلید این موضوع اینه که مقدار محدودی از مواد غذایی مورد علاقه ی خود برای پاسخ به میل و اشتیاقتون و مقدار بیشتری غذای سالم برای تامین مواد مغذی در رژیم غذایی خود داشته باشید.

در مورد ورزش در هفته ی هفتم بارداری چه باید کرد؟

ورزش در هنگام هفته ی هفتم بارداری مهمه، اما با احتیاط. در حالت ایده آل، زنان باید قبل از بارداری ورزش کنند، اما حالا نباید هیچ نوع ورزش رو را شروع کنند. یک برنامه تمرینی متوسط باید مرتبا انجام بشه. این تمرینات نباید خستگی ایجاد کنند و تحت راهنمایی مناسب متخصص تا زمان تولد امادگی بیشتری خواهد داشت .

نکات بیشتر در مورد هفته ی هفتم بارداری

در زمان هفته ی هفتم بارداری  مشورت با دکتر ضروریه و برنامه های خودتون رو برای مدت زمان بارداری طبق نظر پزشک انجام بدید. دکتر شما به شما توصیه های لازم رو انجام می ده و به شما در سفر خوبی که پیش رو دارید کمک می کنه. مهمه که شما رژیم غذایی سالم داشته باشید و مواد مغذی و داروها رو درست استفاده کنید. مهمترین مسئله اینه که اسید فولیک و ویتامین قبل از تولد رو مصرف کنید. شما باید نسبت به اونچه که می خورید محتاط باشید. هر چیزی که در دهان قرار می دید، تاثیر مهمی روی کودک شما خواهد گذاشت.

شما باید ماما و متخصص زنان و زایمان خودتون رو در حال حاضر یا در چند هفته آینده ملاقات کنید. اگه پزشک شما زایمان رو انجام می ده، ازش بخواید که گروه پشتیبانش رو برای زمان تولد نوزاد آماده کنه. گروه پشتیبان زایمان خودتون رو ملاقات کنید تا هنگام زایمان احساس راحتی بیشتری داشته باشید و تولد نوزاد با افرادی آشنا انجام بشه.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *