هفته سی و نهم بارداری

هفته سی و نهم بارداری

رسیدن به هفته سی و نهم بارداری نشانه این است، که انتظار شما به پایان رسیده است و به زودی مادر خواهید شد. این زمان، زمان لذت بردن شما است. در این مرحله از بارداری ، کودک ساکن در رحم شما، بیشتر فضاها را به خود اختصاص داده است. که به زودی با نزدیک شدن به زمان زایمان ، دردهای زایمان را تجربه خواهید کرد.

بنابراین ، باید آگاه باشید که درد زایمان در هر زمان ممکن است شروع شود، و به اندازه کافی برای آن آماده شده باشید. با این حال ، این بدان معنا نیست که شما نمی توانید به دنبال برنامه هایی باشید که تاکنون دنبال می کرده اید. در این مرحله از بارداری تغییرات بیشتری در شما اتفاق می افتد .در ادامه این مقاله را بخوانید که اطلاعات مفیدی در مورد آنچه در انتظار شماست، چه غذایی بخورید و چه کاری برای سلامتی شما و کودک تان لازم است ، ارائه می شود.

علائم بارداری در هفته سی و نهم بارداری چیست؟

از آنجا که زمان زایمان نزدیک می شود ، ممکن است، سوزش سر دل شما شروع شود؛ که باعث دردسر بزرگی برای شما می شود و بارداری شما را دشوار می کند. بنابراین بهتر است از خوردن غذاهای سنگین پرهیز شود و تا حد امکان میوه مصرف کنید.

هنگامی که به هفته های آخر بارداری خود وارد می شوید ، احساس می کنید تاکنون زمان به سرعت باد گذشته است ولی به نظر می رسد چند روز باقی مانده برای همیشه ادامه خواهد یافت ، زیرا منتظر هستید فرزندتان به این دنیا بیاید. هنگامی که به روز موعود نزدیک می شوید ، زمان به معنای واقعی کلمه متوقف می شود ، بنابراین برای آن آماده باشید.

در این مرحله ، ممکن است نگرانی هایی در مورد زایمان داشته باشید و نگران باشید که آیا بارداری شما حتی پس از موعد مقرر ادامه خواهد داشت یا خیر، نگران این موضوع نباشید حتی اگر چنین اتفاقی بیفتد ، زیرا پزشکان از شما می خواهند حدود دو هفته صبر کنید تا گزینه القاء زایمان را بررسی کنند.

اگر در این مرحله احساس اضطراب دارید ، شریک زندگی خود را برای ایجاد حس  راحتی همراهی کنید. به همان اندازه وقت خود را سپری کنید و سعی کنید تا حد امکان آرام باشید ، زیرا این امر به شما در القای زایمان کمک خواهد کرد.

کودک شما در هفته سی و نهم بارداری  چگونه رشد می کند؟

در طی چند هفته آخر بارداری ، کودک شروع به شکل گیری می کند و تقریباً زمان آن است که او وارد جهان بیرون شود. در این مرحله ، کودک تقریباً ۳ کیلو وزن داشته و طول آن تقریباً ۵۰ سانتی متر خواهد بود. با این حال ، این اعداد فقط حدودی ​​هستند،  وزن دقیق کودک را می توان تنها پس از تولد دانست. در چند هفته آخر بارداری ، پوست نوزاد ظاهر می شود و شروع به ریختن پوشش محافظ ماده روغنی معروف به vernix caseosa می کند. این امر باعث می شود مایع آمنیوتیک شیری و کم رنگ شود، که در ابتدا واضح بود. پوست جدیدی در زیر لایه بیرونی پوست کودک شکل می گیرد و به زودی نیز شروع به ریختن این لایه بیرونی پوست خواهد شد. موهای کودک تا به حال کمی رشد کرده است و همچنین ناخنهای او نیز تا حدی کشیده می شوند که روی انگشتان او ظاهر می شوند. استخوان های جمجمه کودک هنوز سفت نشده اند که این موضوع به کودک اجازه می دهد تا به راحتی از رحم مادر خارج شود.

اگر هفته سی و نهم بارداری را می گذرانید و شما هنوز کودک خود را به دنیا نیاورده اید ، دیگر نیازی به نگرانی نیست. ممکن است هنوز کودک  به زمان نیاز داشته باشد و او ممکن است بعد از موعد مقرر به دنیا بیاید. پزشک معمولاً حدود ۱۴ روز منتظر می ماند، تا گزینه القاء زایمان را پیشنهاد کند.

اگر می خواهید تصویری واضح از نحوه رشد کودک خود در هفته سی و نهم بارداری داشته باشید ، می توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

هفته سی و نهم بارداری

زندگی شما هفته سی و نهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

هنگامی که در هفته سی و نهم بارداری هستید ، پزشک شما قصد دارد معاینه شکمی و همچنین معاینه داخلی را انجام دهد تا ببیند کودک شما چقدر رشد کرده است. گردن رحم شما نرم می شود و نشان می دهد، که زمان زایمان نزدیک شده است. اما این اطلاعات برای پزشک کافی نیست که زمان دقیق به دنیا امدن کودک را پیش بینی کند. اگر موعد زایمان شما بگذرد و هنوز دچار درد زایمان نشده اید ، پزشک شما ممکن است سونوگرافی را انجام دهد و تصمیم بگیرد که آیا القاء زایمان گزینه خوبی است یا خیر.

 شما باید در اواخر مرحله بارداری به حرکات کودک توجه کنید، و در صورت احساس تغییراتی که خارج از حد معمول است ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. نوزادان باید تا زمان تولد حرکت خود را ادامه دهند ، بنابراین اگر حرکت نوزاد شما متوقف شده است، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. علاوه بر این، اگر فکر می کنید کیسه ی آب شما پاره شده است ، سریعا با پزشک خود ارتبط بگیرید و به بیمارستان مراجعه کنید.

نکات بیشتر در مورد هفته سی و نهم بارداری

 نکات توضیحات سخت نگیرید در این مرحله از بارداری چیزهای عجیب و غریب را برنامه ریزی نکنید. از این زمان در کنار دوستان ، خانواده و از همه مهمتر شریک زندگی خود لذت ببرید؛ زیرا بعد از به دنیا آمدن کودک ، زندگی شما وارد ابعاد کاملاً جدید می شود.

 کنترل بر حرکات کودک خود را ادامه دهید

 نظارت بر حرکات کودک در این مرحله از بارداری امری بسیار حیاتی است. این بسیار مهم است که اکثر پزشکان از مادران می خواهند حرکات نوزادان خود را به همان روشی که قبلاً انجام داده بود ، کنترل کنند.

به خوبی استراحت کنید

 خواب در این مرحله بسیار مهم است، اگر نمی توانید شب  در رختخواب خود بخوابید ، می توانید بر روی  یک صندلی  نشسته و بخوابید. این موقعیت بسیار راحت تر است و بیشتر خانمهای باردار می گویند خوابیدن در یک بستر را در چند روز آخر بارداری راحت تر می کنند.

رژیم متعادل را حفظ کنید

در هفته سی و نهم بارداری ، برای بدست آوردن کربوهیدرات و فیبر ، گوشت بدون چربی و تخم مرغ برای به دست آوردن پروتئین، ماهی برای به دست آوردن چربی امگا ۳ و شیر برای به دست آوردن کلسیم بسیار مهم است، سعی کنید میوه هایی را برای به دست آوردن ویتامین مصرف کنید، پاستا و غلات را مرتب بخورید. علاوه بر این غذاها ، به مواد مغذی مانند اسید فولیک ، کلسیم ، ویتامین C و آهن نیز احتیاج خواهید داشت.

با کودک خود ارتباط برقرار کنید

 در طول روز آخر حاملگی ، سعی کنید با کودک خود صحبت کنید و از دیگران بخواهید که با او نیز صحبت کنند. از آنجا که کودک می تواند همه چیزهایی که شنیده است را به یاد بیاورد، او بعد از تولد نسبت به صداهایی که برای او آشنا هستند، واکنش نشان می دهد. موسیقی پخش کنید یا برای آرام کردن کودک یک کتاب بخوانید تا کودک آماده خارج شدن از  رحم  شود. سعی کنید حرکات خود را به حدی محدود کنید که وقتی زمان زایمان فرا می رسد، سرشار از انرژی باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *