هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

شما بلاخره به هفته‌ی سی و ششم بارداری رسیده اید، مرحله ای که در آن شما به عنوان فردی که دیر زایمان می‌کند در نظر گرفته می‌شوید. دوره کامل بارداری ۳۷ هفته است. این مرحله دقیقا آخرین دوران ۹ ماهه بارداری شماست. در این هفته احتمال زایمان شما در هر لحظه وجود دارد البته بیشتر نوزادان بین ۳۷ تا ۴۰ هفته متولد می شوند. ممکن است احساس هیجان و اضطراب کنید. در این زمان، شما باید برای بررسی وضعیت خود متناوب به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید همه چیز خوب است.

نشانه های بارداری در هفته ی سی و ششم بارداری چیست؟

در این مرحله، ممکن است احساس افزایش فشار در شکم کمر داشته باشید و حرکات کودک را که به تدریج در حال چرخش است، حس کنید.

همانطور که نوزاد شما پایین می آید، برای ریه ها و شکم شما فضای بیشتری ایجاد می‌شود و تنفس و خوردن غذا را کمی آسان‌تر می کنند. در عین حال، با توجه به فشارهای ناگهانی که در این هفته افزایش یافته، پیاده روی ممکن است دشوار باشد. بعضی از زنان احساس می کنند که ممکن است نوزادشان از بین برود؛ نگران نباشید این اتفاق نمی افتد.

ممکن است به علت افزایش فشار روی مثانه خود، زیاد ادرار کنید. شما باید برای تقویت عضلات لگن خود تمرین های لازم را انجام دهید.

میزان رشد کودک شما در هفته ی سی و ششم بارداری چگونه است؟

کودک شما هنوز هم وزن خود را هر روز افزایش می دهد. وزن او در حال حاضر حدود ۲۷۰۰ و قدی در حدود ۵۳ و یا بیشتردارد. او به اندازه یک کاهو است. در این دوران لانوگو موهای بسیار نازکی که سطح بدن جنین را پوشانده از هفته های پیش شروع به ریزش کرده اند، اکنون از طریق مایع آمنیوتیک دفع می شوند. جنین مقداری از آنها را همراه با مایع آمنیوتیک می بلعد که البته این موضوع نگران کننده نیست آنها منبع غنی از پروتئین هستند که برای رشد جنین ضروری است. در ادامه موهای “ولوس” بتدریج جایگزین موهای لانگو می شوند، ولوس موهایی نرم، کوتاه و روشنی هستند که بیشتر در بدن کودکان و خانم ها دیده می شود.
کودک شما در پایان دوره ۳۶ هفته است. دوره کامل بین ۳۹ تا ۴۰ هفته در نظر گرفته می شود. نوزادان زودرس نوزادانی هستند که قبل از ۳۷ هفته به دنیا می آیند. نوزادان ۴۱ هفته در اواخر دوره و کسانی که پس از ۴۲ هفته به دنیا می آیند نوزادان دیررس در نظر گرفته می‌شوند. موقعیت سرکودک شما احتمالا در حال حاضر به سمت پایین است. با این حال، اگر زایمان نکنید، پزشک به شما توصیه می کند که یک نسخه سرپایی خارجی یا ECV را برنامه ریزی کنید. این شامل اعمال فشار بر شکم است تا بتواند کودک شما را به سمت پایین حرکت دهد.

شما می توانید این ویدیو را تماشا کنید و اطلاعات بیشتری در مورد نحوه رشد کودک شما در هفته ی سی و ششم بارداری کسب کنید:

چگونه زندگی شما تغییر می کند وقتی که شمادر هفته ی سی و ششم بارداری هستید؟

ممکن است در خوردن حتی یک وعده غذایی معمولی دچار مشکل شوید؛ از این رو خوردن وعده های مکرر کوچک در این زمان پیشنهاد شده است. همانطور که جنین شما در این زمان بزرگ شده است، احساس فشار و ناراحتی واژن را احساس خواهید کرد. انقباضات برکستون هیکس (انقباضات کاذب زایمانی) در حال حاضر بیشتر رخ می دهد. اطمینان حاصل کنید که شما علائم موجود را با پزشک خود در میان گذاشتید. به طور کلی، برای بارداری کامل و بدون عارضه، در صورتی که کیسه آب پاره نشود، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا منتظر بمانید تا انقباضات منظم برای یک دقیقه طول بکشد و و انقباضات هر ۵ دقیقه یک بار به طور مداوم تکرار میشود و حداقل برای یک ساعت طول می‌کشد. شما باید مراقب موقعیت‌های لحظه به لحظه خود باشید در صورتی که احساس کاهش فعالیت نوزاد ویا نشت مایعات آمنیوتیک کردید و یا خونریزی واژینال دیده شد حتما به پزشک مراجعه کنید. دیگر علائمی که باید نسبت به آن حساس باشید و درصورت مشاهده هر کدام سریعا به پزشک مراجعه کنید این موارد است: تب، تغییرات بینایی و درد ثابت و شدید در شکم و یا سردرد مداوم
حتی اگر حاملگی شما بدون عارضه باشد، توصیه می شود از هر گونه سفر دور از خانه یا پرواز اجتناب کنید، زیرا ممکن است در هر لحظه زمان زایمانتان فرا برسد.

هفته سی و ششم بارداری

چه چیزی در مورد رژیم غذایی در هفته ی سی و ششم بارداری باید بدانید؟

۱. رژیم غذایی متعادل

در این زمان، رژیم غذایی شما باید حاوی مواد غذایی از هر گروه غذایی شامل کربوهیدرات، پروتئین، چربی، گوشت، لبنیات، میوه ها و سبزیجات باشد. اطمینان حاصل کنید که شما یک رژیم متعادل را می‌خورید که همه مواد مغذی مورد نیاز را برای خود و نوزادتان را فراهم می کند. توصیه می شود که در این مرحله ۵۵٪ نیازهای کالری شما از کربوهیدرات ها، ۳۵٪ از چربی ها و ۱۰٪ از پروتئین ها باشد.

۲. مواد مغذی مهمی که شما نیاز دارید

دستورات غذایی
اسید فولیک؛اسید فولیک یک ماده مهم است که حتی قبل از اینکه باردار شوید هم مورد نیاز است. این ماده مسئول رشد سیستم عصبی کودک شما است. همچنین کمک می کند تا از نقص‌های زایمانی و ناهنجاری های مادرزادی در نوزاد جلوگیری شود.
آهن؛ یکی دیگر از مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری است. اطمینان حاصل کنید که آهن همراه با یک منبع ویتامین C به منظور جذب بهتر آهن استفاده شود.

کلسیم و روی؛ کلسیم و روی نیز باید در مقادیر کافی برای کمک به رشد جنین مصرف شود.

ویتامین A؛ ویتامین A زیاد می تواند جنین را تهدید کند؛ از این رو مصرف آن باید در دوران پایانی بارداری کنترل شود.

نکات بیشتر برای شما هنگامی که در هفته ی سی و ششم بارداری هستید

۱. بستن چمدان بیمارستان

ساک یا چمدان کوچک مخصوصی برای بیمارستان مهیا کنید. اکنون که در هفته ۳۶ بارداری قرار دارید، بهتر است کیف بیمارستان خود را تجهیز کنید. برخی از چیزهای اساسی که باید بسته بندی کنید عبارتند از:
ملزومات برای مامان: دفترچه بیمه درمانی، پد پستان،( که برای جذب شیر و اجتناب از نشت شیر مورد نیاز است)؛ لباس برای رفتن به خانه – (شما باید لباس هایی که در ماه ششم بارداری استفاده می شد را اکنون استفاده کنید)؛ پد های بهداشتی ( که برای خونریزی مناسب هستند).
ملزومات برای کودک: نگه دار و محافظ سر نوزاد و صندلی خودرو (از آنجا که شما اجازه نخواهید داشت بدون آنها بیرون بیایید)؛ لباس برای رفتن به خانه و پوشک برای نوزاد.

۲. برنامه مراقبت از کودکتان را تنظیم کنید

این زمان برای برنامه دادن به افرادی است که با فرزند شما همراه خواهند بود. داشتن یک فرد مانند والدین، دوست، شریک زندگی در اطراف شما می تواند به کاهش اضطراب تان کمک کند.

۳. هر روز پیاده روی کنید

شما باید هر روز برای پیاده روی بروید حتی اگر به علت درد پیاده روی برای شما سخت باشد.

۴. برای راحتی بیشتر از سینه بند استفاده کنید

در صورتی که در سینه هایتان در شب احساس ناراحتی یا درد می کنید، شروع به استفاده از سینه بند کنید. شما همچنین می توانید در طول روز برای راحتی بیشتر نیز از سینه بند استفاده کنید.

۵. با دکتر خود صحبت کنید

با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی که در حال حاضر دارید صحبت کنید، و نسبت به شروع دردها و انقباضات شکمی خود حساس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *