درباره‌ی هفته‌ ی شانزدهم بارداری چه می‌دانید؟

درباره‌ی هفته‌ ی شانزدهم بارداری چه می‌دانید؟

در هفته‌ ی شانزدهم بارداری در حقیقت شما وارد سه ماهه‌ی دوم خود شده‌اید و ممکن است متوجه شوید که بسیاری از نشانه های اذیت کننده شما در سه ماهه اول کاهش یافته و شما احساس می‌کنید سرحال تر و پر انرژی تر شده‌‌اید. این دوره ممکن است ساده ترین سه ماه برای شما باشد. این دوره یکی از دوره های مهم زندگی شما و نوزادتان است چرا که در طول این سه ماه شما باید  انواع مختلفی از آزمایشات را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که کودک شما از هیچ کدام از اختلالات کروموزومی رنج نمی برد.

نشانه های هفته‌ ی شانزدهم بارداری چیست؟

 اگر شما حاملگی خود را با وزن طبیعی نسبت به قدتان شروع کرده‌اید، حالا شرایط فرق خواهد کرد و در طی این دوره شما شروع به افزایش وزن خواهید کرد و ممکن است از ۲ کیلوگرم به ۴.۵ کیلوگرم یا ۵ پوند به ۱۰ پوند افزایش وزن را در این زمان تجربه کنید، که کاملا طبیعی است. شما نیاز به انرژی اضافی دارید،  نه تنها به دلیل افزایش وزن خود، بلکه به دلیل مقدار اضافی حجم خون همراه با وزن نوزاد و مایعات آمنیوتیک که او را احاطه کرده است. از آنجایی که در هفته‌ی شانزدهم وزن شما افزایش پیدا می‌کند شما ممکن است درد را در پشت و رباط های لگن خود به طور موقت احساس  کنید که البته به زودی رفع می‌شوند. با این حال، باید مراقب باشید که لگنتان را تحت فشار قرار ندهید و در ماههای آینده نیز باید بیشتر مراقب باشید.

وقتی که شما در هفته‌ ی شانزدهم بارداری هستید کودکتان چگونه رشد می کند ؟

 در طی این دوره و دوره های آینده کودک شما به دنبال افزایش رشد خواهد بود و وزن او شروع به افزایش می‌کند، در همین حین شما شاهد افزایش قد او نیز خواهید بود. در طول هفته‌ی شانزدهم، کودک شما حدود ۶ سانتی متر قد از سر به پایین و وزن ۶۶ گرم را تجربه خواهد کرد یعنی در این دوره اندازه‌ی او در حد یک آووکادو است.

در هفته‌ی شانزدهم پاها بیشتر رشد کرده و سر شروع به قوی تر شدن می‌کند و در همین حین چشم های فرزندتان شروع به متمایل شدن به سمت جلوی سر می‌کنند. گوش او نیز نسبت به موقعیت نهایی خود نزدیک تر شده و پوست سرش شروع به صاف شدن می‌کند. در این دوره مویی در سر فرزندتان وجود ندارد و به راحتی قابل مشاهده است.

در هفته‌ی شانزدهم حتی ناخن های او نیز بیشتر رشد می‌کنند. علاوه بر این ها تغییراتی نیز در داخل بدن نوزاد شما شروع به رخ دادن می‌کند که از جمله‌ی آن ها می‌توان به افزایش قدرت قلب او اشاره کرد، به طوریکه در هفته‌ی شانزدهم  قلب او می‌تواند حدود ۲۵ کیلوگرم خون را پمپاژ کند و این رقم هر روز با رشد کودک شما افزایش می‌یابد.

شرایط جسمانی شما طی هفته‌ ی شانزدهم بارداری چطور تغییر خواهد کرد؟

 در این دوره همانطور که در بالا اشاره شد تغییرات جسمانی شروع به نمایان شدن می‌کنند، قسمت فوقانی رحم شما در وسط ناف و استخوان شکم شما قرار می‌گیرد و رباط های گرد از رحم شما پشتیبانی می‌کنند و همگام با رشد رحم ضخیم تر  و ضخیم تر می‌شوند.

همانطور که پیش از این هم اشاره شد علائم اولیه تهوع شما در حال کاهش است و شما احساس می‌کنید خیلی بهتر از قبل شده‌اید. در واقع، شما ممکن است به طور کلی احساس خوبی نسبت به زندگی داشته باشید و تغییرات خلقی کمتری را حس کنید.

خیلی زود شما حرکات کودک خود را تجربه خواهید کرد – شگفت انگیزترین لحظات بارداری شما همین لحظات هستند. البته این امکان وجود دارد که برخی از زنان این حرکات را قبل از هفته‌ی شانزدهم بارداری متوجه شوند، با این به طور معمول این حرکات از این دوره شروع می شوند و حتی برخی دیگر از زنان ممکن است آن را تا حدود هجده هفتگی حس نکنند.

برای برخی از مادران کار از این هم سخت تر است و آن ها حتی تا ماه بیستم هم قادر به حس کردن حرکت بچه ها نیستند. شما جنبش های اولیه را مانند حباب های گاز و لرزش های کوچک احساس خواهید کرد. این حرکت ها در هفته های بعد قوی تر می‌شوند و بیشتر اتفاق می‌افتد.

هفته‌ ی شانزدهم بارداری

باید ها و نباید های رژیم غذایی در هفته‌ ی شانزدهم بارداری :

  1. ویتامین های کافی دریافت کنید

گرفتن ویتامین کافی در دوران بارداری ضروری است. حداقل پنج قسمت از میوه ها و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهید. از سبزیجات به صورت خام استفاده کنید یا به روش های دیگری آن ها را مورد استفاده قرار دهید تا بیشترین ویتامین های موجود در سبزیجات را دریافت کنید.

اگر فکر می‌کنید که رژیم غذایی شما ویتامین های کافی را به بدنتان ارائه نمی‌دهد، در اولین فرصت مولتی ویتامین ها و مکمل های غذایی را به رژیم خود اضافه کنید. دقت کنید که برای مصرف مولتی ویتامین بارداری یا مکمل های دیگری که مصرف می‌کنید حتما با پزشک مشورت کنید.

با این حال، فقط به یاد داشته باشید که هیچ مکملی نمی‌تواند ویتامین هایی را که از محصولات تازه دریافت می‌کنید تامین کند.

  1. اهمیت آهن را فراموش نکنید

هر روز در دوران بارداری مقدار آهن مناسب باید دریافت کنید زیرا آهن کمک می‌کند تا گلبول های قرمز در بدن نوزاد دلندتان به وجود آید. دقت داشته باشید که مصرف آهن ناکافی ممکن است شما را بیحال کند و به فرزند شما آسیب برساند. غذاهای غنی از آهن را در رژیم غذایی خود قرار دهید و آن ها را جدی بگیرید. از مهم ترین منابع غنی آهن می‌توان به گوشت قرمز، ماهی و مرغ اشاره کرد. بدن شما آهنی که از منابع غیر گیاهی به دست می‌آید را به طور موثر جذب می‌کند.

منابع گیاهی سرشار از آهن عبارتند از عدس، غلات صبحانه غنی شده با آهن و اسفناج که هریک می‌توانند به تنهایی نیازهای شما را بر طرف سازند. با این حال، برای تسهیل جذب آهن موجود در منابع گیاهی، فقط یک منبع از ویتامین C مانند یک لیمو یا آب لیمو یا یک نارنج را در همان زمان میل کنید.

شما همچنین می‌توانید دریافت آهن بدن خود را با بهره بردن از ظروف مسی و امثال آن بهبود ببخشید. دقت داشته باشید که نوشیدنی هایی چون قهوه و چای سیاه می‌توانند  جذب آهن را مختل کنند. از این رو، مطمئن شوید که آنها را بلافاصله پس از وعده های غذایی نخورید.

  1. اسنک و نوشیدنی

نوشیدنی هایی که از مواد معدنی و ویتامین ها غنی هستند را در طول بارداری امتحان کنید: اسموتی تازه ای از انبه  و آب تازه انار  می‌توانند نوشیدنی هایی باشند که در این دوره خیلی مفید و عالی هستند.

این غذاهای خوشمزه و سالم را در دوران بارداری امتحان کنید:  فرنی که از غلات مختلف مانند ارزن، جو و یا گندم شکسته ساخته شده است ویا در تهیه‌ی آن از برنج یا نودل گندم استفاده شده است را می‌توانید با سبزیجات امتحان کنید.

باید ها و نباید های فعالیت های شما در هفته‌ ی شانزدهم بارداری :

  1. در مورد هر گونه فعالیت حتما با پزشک خود مشورت کنید

هنگام بازدید با دکتر خود، سعی کنید سوالات مهم خود را با او در میان بگذارید و بیشتر راجب احساساتِ ترس و یا درد و یا حتی علائم بارداری خود با او صحبت کنید. به طور کلی سعی کنید از پزشکتان در این راه نهایت استفاده را ببرید و کوچکترین موارد را هم با او در میان بگذارید.

یکی از مواردی که شما ممکن است در این دوه آن را حس کنید دو طرف رحم است که علت آن کشش پوست بدن به دلیل بالا رفتن حجم و بالا آمدن شکم می باشد. صحبت کردن با پزشک خود در مورد این درد ها می تواند ترس شما را کاهش دهد و اطمینان حاصل کنید که درد در واقع به دلیل کشش رباط های رحم است و عامل دیگری از جمله علل لگن، شکم یا تخمدان، که می‌تواند یک مسئله جدی باشد، نیست.

  1. خرید بعضی از لباس های زایمان

به فکر لباس های جدیدی برای خودتان باشید و شروع به خرید برخی از سوتین های راحت و لباس های مناسب بارداری برای خود کنید،‌ چرا که در این دوره اندازه سینه های شما شروع به بزرگ شدن می‌کند و همگام با آنها شکمتان هم بالاتر می‌آید.

به طور معمول بزرگ شدن شکم و سینه ها دردناک هستند اما زمانی که با هم افزایش پیدا کنند درد آن ها کمتری است.

  1. نکاتی برای همسر شما

طی چند هفته‌ی آینده حرکات کودک خود را احساس خواهید کرد و حتی ممکن است تا حالا هم آن را احساس کرده باشید. که این امر می‌تواند ارتباط بین مادر و نوزاد را افزایش دهد.

با این حال، شما باید مراقب همسرتان باشید تا او فکر نکند که او را رها کرده‌اید و در نهایت از او هم بخواهید تا حرکات نوزادتان را دنبال کند و با او صحبت کند.

دقت داشته باشید که به طور منظم با کودک خود ارتباط برقرار کنید. اگر مطمئن نیستید که می‌توانید با او صحبت کنید، برای خودتان حرف بزنید و یا آواز بخوانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *