درباره‌ی هفته‌ی چهارم بارداری چه می‌دانید؟

درباره‌ی هفته‌ی چهارم بارداری چه می‌دانید؟

وقتی شما به هفته‌ی چهارم بارداری می‌رسید علائمی مانند عادت ماهیانه به طور کامل از بین می‌روند.  در این زمان شما به خوبی می‌توانید تشخیص دهید که آیا باردار هستید یا خیر؟ در واقع در هفته‌ی چهارم اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد شما در شروع دوره‌ی بارداری خود به طور قطعی هستید (هر چند این دوره از همان هفته‌ی اول آغاز می‌شود).

شما در هفته‌ی چهارم می‌توانید با کمک تست های OTC یا مشاوره از این که حامله هستید یا خیر به طور قطعی آگاهی یابید.

به خاطر داشته باشید که سه ماهه اول بارداری برای نوزاد بسیار حیاتی است. دراین مرحله است که اجزای اصلی بدن کودک شما همچون قلب، سر، مغز، نخاع، استخوان، بافت، ماهیچه و دندان نوزاد شروع به رشد می‌کنند. این واقعا مهم است که شما در این مرحله از بارداری بسیار احتیاط کنید.

در هفته‌ی چهارم بارداری علائم چیست؟

به طور معمول هفته چهارم زمانی است که شما به تازگی متوجه بارداری می شوید چرا که در این هفته بیشترین نشانه های آن ظهور می‌کنند. در حقیقت نشانه های کافی برای بیان بارداری شما در این زمان وجود دارد.

از مهم ترین تغییراتی که طی این هفته اتفاق می‌افتند و نشان می‌دهند که شما باردار هستید می‌توان به تغییرات هورمونی ، تغییرات در رژیم غذایی، همچنین حساسیت و درد سینه اشاره کرد.

مشاوره با پزشکان در این مرحله بهترین گام برای اطمینان از سلامت نوزاد شماست. طی هفته‌ی چهارم به طور معمول عادت ماهیانه شما به طور کامل قطع می‌شود، با این حال با نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه ممکن است برخی از خونریزی های کوچک یا لکه بینی را متوجه شوید.

نیازی به وحشت نیست این کاملا طبیعی است، اما توصیه می‌شود که هر خونریزی از طرف پزشک بررسی شود.

در این هفته که عادت ماهیانه به طور کامل از شما دور می‌شود، یکی از بیماری های شایع به سراغ شما می‌آید که چندان هم خوشایند نیست، این بیماری شایع که می‌تواند باعث ناراحتی شما شود، بیماری صبحگاهی و تهوع می‌باشد.

برخی از زنان ممکن است استفراغ شدید داشته باشند، اگر شما نیز با این موضوع روبرو هستید، باید در اسرع وقت دکتر خود را ببینید.

هفته‌ی چهارم بارداری

در هفته‌ی چهارم بارداری کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد هفته چهارم بارداری یکی از هفته‌های حیاتی برای کودک شما است زیرا رشد او از این هفته‌ شروع می‌شود. جنین طی هفته‌ی چهارم شروع به رشد می‌کند که این رشد تا هفته‌ی دهم بارداری به ایجاد اندام های داخلی بدن می‌انجامد. اگر در هفته‌ی چهارم کودک خود را اندازه گیری کنید اون اندازه‌ی یک دانه‌ی خشخاش است.

با این حال برخی از اندام ها از هفته‌ی چهارم تا هفته‌ی دهم شروع به کار می‌کنند، جنین در هفته‌ی چهارم دارای دو لایه‌ی اپی پلاست و هیپوبلاست است که از او محافظت می‌کنند. در طی این هفته تمام ارگان های کودک از این دو لایه تشکیل می‌شوند.

جفت در این مرحله از دو لایه تشکیل شده و در واقع فضایی برای جریان خون است که به کودک کمک می‌کند تا اکسیژن و مواد مغذی را دریافت کند. کیسه آمنیوتیک جایی است که نوزاد شما در آن قرار دارد و علاوه بر نگه داری از او مایع آمنیوتیک را می‌سازد.

در واقع تمام آنچه در بالا گفته شد تا زمانی که کودک شما فاقد گلبول قرمز باشد، وظیفه‌ی رساندن مواد غذایی و اکسیژن را به او بر عهده دارند. بنابراین در طی این دوره کودک بسیار آسیب پذیر است و هر اختلالی می‌تواند مانع تکامل نوزاد شود.

در طی هفته‌ی چهارم باردار زندگی شما چگونه تغییرخواهد کرد؟

برای دریافت نتایج دقیق تر در مورد بارداری شما باید یک هفته پس از زمانی که انتظار دارید پریود شوید آزمایش های خود را تکرار کنید. هنگامی که تست بارداری شما مثبت است، شما باید دکتر خود را ببینید و برای اولین بررسی خود قبل از زایمان به او مراجعه کنید.

توصیه می‌شود خانم هایی که در زایمان های قبلی خود مشکل داشتند و یا علائمی دارند که نشان از یک مشکل است به سرعت به پزشک مراجعه کنند و با او مشورت کنند.

به طور معمول در اولین مراجعه به پزشک او داروهای مصرفی شما را چک می‌کند و داروهایی را که به آن ها حساسیت دارید جدا می‌کند و جایگزینی برای آن ها تجویز می‌کند، البته اگر شما در حال مصرف داروی خاصی باشید. در این دوره از مصرف هر دارو به طور خودسر و بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

چه چیزهایی را باید برای هفته‌ی چهارم بارداری برنامه ریزی کنید؟

گاهی اوقات تست حاملگی شما منفی است ولی دوره ماهانه شما با تاخیر است. بهتر است یک هفته برای آزمایش دوباره صبر کنید. در بعضی از زنان ایجاد هورمون بارداری پس از ۲ تا ۳ هفته از زمان آخرین پریود اتفاق می‌افتد.

هفته چهارم زمانی است که شما شروع به پیدا کردن یک مراقب سلامت، پزشک و یا ماما خواهید کرد. شما می‌توانید آنها را ملاقات کنید و سؤال هایتان را بپرسید و تصمیم بگیرید که آیا لازم است قرار ملاقات های بیشتری با آنها داشته باشید یا خیر؟ توصیه می‌شود حتما در طی هفته‌ی چهارم برای راحتی خودتان و جنینتان با پزشک مشورت کنید.

چه چیزی در مورد رژیم غذایی درهفته‌ی چهارم بارداری لازم است رعایت شود؟

  1. تغذیه ی منظم ، مناسب و سالمی داشته باشید

همانطور که در بالا چندین بار اشاره شد هفته‌ی چهارم بارداری یک هفته‌ی حیاتی برای کودک شما است، بنابراین شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا در طی این هفته‌ از یک رژیم غذایی عالی و کنترل شده پیروی کنید. البته بسیار مهم است که در طول بارداری تغذیه‌ی مناسبی داشته باشید.

در طول هفته‌ی چهارم، هنگامی که از بیماری صبحگاهی ( تهوع و …) رنج می‌برید، ممکن است روزهای سختی را تجربه کنید، با این حال داشتن وعده های غذایی منظم و سالم با مقدار زیاد مایعات به شما کمک می‌کند تا با تهوع که ممکن است باعث ناراحتی شما شود، کنار بیایید و آن را به حداقل برسانید. به تدریج، وقتی شکم شما بزرگتر می‌شود، به غذاهای مغذی و متعادل تری احتیاج خواهید داشت.

  1. میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

در طی هفته‌ی چهارم حتما میوه های تازه و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید. انواع غذاهای نشاسته‌ای مانند چیپس، برنج، نان، سیب زمینی و ماکارونی را در رژیم غذایی خود کم کنید.

بجای آن ها غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، تخم مرغ و غذاهای لبنی مثل شیر، پنیر و پنیر باید در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

  1. مقدار زیادی مایعات بنوشید

توجه داشته باشید که طی هفته‌ی چهارم علاوه بر داشتن برنامه‌ی غذایی سالم، باید مایعات زیادی مصرف کنید. توصیه می شود که هر روز هشت تا ده لیوان بزرگ آب بخورید. به غیر از آب، شما می‌توانید نعناع را در آب سرد و یا شیر یا حتی آب نارگیل قرار داده و آن را میل کنید. دقت داشته باشید که در طی این هفته و هفته های آتی از نوشیدن الکل خودداری کنید چرا که الکل برای رشد کودک بسیار مضر است.

  1. محدود کردن غذاهای سرخ شده و جایگزینی آن ها با روغن های ساده

یکی از نکات جالب این است که حاملگی با خوردن بسیار همراه است و شما را متمایل به خوردن غذاهایی با کالری بالا می‌کند. با این حال شما باید برای سه ماهه اول برنامه‌ی تغذیه‌ای مناسبی داشته باشید.

محدود کردن غذاهای سرخ شده و استفاده از روغن های ساده در آشپزی گزینه‌ی مناسبی است. بخاطر داشته باشید که بارداری زمان مناسبی برای شروع تغذیه سالم و مغذی برای شما و نوزادتان می باشد.

زمانی که شمادر هفته‌ی چهارم بارداری هستید انجام چه تمرین هایی لازم است؟

اگر قبل از بارداری به طور مرتب ورزش می‌کردید خیلی عالی است و حالا هم می‌توانید به این کار ادامه دهید، با این حال بهتر است از تمریناتی که شامل جهش، جابجایی و تغییرات ناگهانی  است خودداری کنید و قبل از انجام هر ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

تمرین هایی که نیاز به دراز کشیدن دارند، در این مرحله مناسب هستند. دقت داشته باشید که تمام این تمرینات پس از سه ماهه اول باید قطع شوند.

کارشناسان تناسب اندام پیشنهاد می‌کنند که زنان باردار باید حداقل فعالیت هوازی متوسط ​​۱۵۰ دقیقه در هفته را در برنامه‌ی خود داشته باشند.

در صورت داشتن سقط جنین قبلی یا در صورت بروز هرگونه خطر یا عوارض در دوران بارداری، احتیاط کنید و تمرینات خود را محدود کنید.

نکات بیشتر در مورد هفته‌ی چهارم بارداری که باید بدانید

در طی بارداری خود شما باید تمام عادت های منفی مانند مصرف داروها و الکل را بلافاصله متوقف کنید. شما باید علائم و ناراحتی خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید چرا که این کار به شریک زندگی تان کمک می‌کند تا شما را بهتر درک کند.

ساختن یک گروه حمایت کننده به شما کمک می‌کند تا تغییرات هیجانی، هورمونی و جسمی بدن خود را از بین ببرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *