هفته‌ی هجدهم بارداری را چطور تصور می‌کنید؟

هفته‌ی هجدهم بارداری را چطور تصور می‌کنید؟

هنگامی که شما در هفته‌ی هجدهم بارداری هستید، طبیعی است که تغییرات زیادی را تجربه کنید و این تغییرات بیشتر در اشتهای شما نمایان می‌شوند. هنگامی که تغییرات ناگهانی در اشتها شما رخ می‌دهد، مهم است که از داشتن یک رژیم غذایی سالم و البته کامل اطمینان حاصل کنید.

به طور معمول در طول این هفته رژیم های حاوی فیبر بالا توصیه می‌شوند. شما می‌توانید گروه های غذایی را ارزیابی کنید و غذاهای مورد علاقه خود را که برای شما و نوزاد شما مناسب است پیدا کنید.

شما همچنین باید علائم هفته هجدهم بارداری را بدانید تا بتوانید خودتان را برای علائم آن اماده کنید. در این مقاله، شما می‌توانید تمام دانش مفید را در هفته‌ی هجدهم بارداری به دست آورید.

علائمی که در هفته‌ی هجدهم بارداری باید بدانید و خودتان را با آن ها مطابقت دهید!

در هفته‌ی هجدهم ‌شما متوجه خواهید شد که ضربه زدن نوزاد به شما عمیق تر و بیشتر شده است و این بدان معنی است که بیشتر لباسها دیگر برای شما مناسب نیستند.

اگر شما در مورد مد بسیار نگران هستید، لباس های مرسوم مد روز در فروشگاه ها وجود دارد که مربوط به این دوره هستند و شما می‌توانید آن ها را تهیه کنید. شما همچنین می‌توانید کفش هایی را که مناسب تر و راحتتر هستند پیدا کرده و بپوشید. در نظر داشته باشید طی هفته هجدهم بارداری، اغلب زنان مبتلا به تورم پا هستند و نیاز به کفش پاشنه کوتاه  برای راحتتر راه رفتن دارند.

همانطور که به زمان عادت ماهیانه‌ی خود در هفته هجدهم خود نزدیک می‌شوید، متوجه خواهید شد که گاهی اوقات ممکن است دچار درد شدید شوید. این به طور معمول ناشی از افزایش اندازه رحم شما است که نقطه ثقل و سنگینی شما را مختل می‌کند. پشت و پایین رحم به جلو حرکت می‌کنند و شکم شروع به بزرگتر شدن می‌کند. در طی هفته‌ی هجدهم همچنین، بدن شما هورمون های شل کننده‌ای را ترشح می‌کند که می‌توانند موجب شل شدن عضلات شوند.

هفته‌ی هجدهم بارداری

وقتی شما در هفته‌ی هجدهم بارداری هستید کودکتان چگونه رشد می‌کند ؟

تا هجدهمین هفته، نوزاد شما حدود چهارده سانتی متر طول دارد (از سر تا پا) و وزنش حدود دویست گرم می‌باشد. در این مرحله، کودک شما شروع به خم کردن دست و پاهای خود می‌کند و شما هم اکنون می‌توانید لگد زدن او را به خوبی احساس کنید که در هفته های پیش رو افزایش خواهد یافت.

عروق خونی کودک که از طریق پوست نازک کودک دیده می‌شوند و گوش کودک به موقعیت نهایی خود می‌رسد. میلین (پوشش حفاظتی) در اطراف اعصاب شروع به تشکیل شدن می‌کند و این روند برای یک سال پس از تولد ادامه دارد.

اگر شما در حال انتظار یک دختر هستید، لوله فالوپ و رحم در حال حاضر در بدن جنین تشکیل شده است، در حالی که برای یک پسر، آلت تناسلی رشد کرده است. با این حال آلات تناسلی اغلب از سونوگرافی ها پنهان می‌شوند.

وقتی که شما در هفته هجدهم بارداری هستید زندگیتان چگونه تغییر می‌کند؟

از بارزترین تغییراتی که در هفته هجدهم آن را احساس خواهید کرد تغییر در میزان اشتهای شما می‌باشد. در طی این هفته برای مادر باردار مهم است که از یک برنامه‌ی تغذیه کامل و غنی از مواد مغذی به جای غذاهای حاوی کالری خالی استفاده کند. دقت داشته باشید که همانطور که میل و اشتهای شما بیشتر می‌شود، به لباس های بزرگتر نیاز خواهید داشت.

سیستم قلبی عروقی شما در حال تغییر است و فشار خون شما ممکن است کاهش یابد. دقت داشته باشید که طی این هفته باید از پریدن  اجتناب کنید، زیرا ممکن است موجب سرگیجه در شما شود.

همچنین توصیه می‌شود در طول این دوره بیشتر دراز بکشید، چون این کار اجازه می‌دهد که فضای بیشتری برای گردش خون داشته باشید. شما می‌توانید یک بالش زیر کمر یا ران خود، برای راحتی بیشتر قرار دهید.

مواد غذایی مهم در رژیم غذایی افراد باردار در هفته هجدهم

  1. پنج گروه غذایی موجود در هرم غذایی را جدید بگیرید

نان، غلات و حبوبات :

هنگام حاملگی ، بدن حداقل دو برابر حالت معمول به آهن نیاز دارد، بنابراین باید به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشید و از مواردی استفاده کنید که غنی از پروتئین و آهن هستند، مانند حبوبات. نان و غلات نیز غنی از کربوهیدرات هایی هستند که انرژی تولید می‌کنند و می‌توانند بسیار مفید باشند. دقت کنید که پروتئین ها برای ساخت بافت بدن کودک مناسب هستند.

سبزیجات :

سبزیجات یک منبع عالی از ویتامین ها، مواد معدنی و الیاف رژیمی می باشند که از مهم ترین آن ها می‌توان به انواع کلم، کلم بروکلی، اسفناج، سیب زمینی، گوجه فرنگی و لوبیا سبز اشاره کرد.

به خاطر داشته باشید که لوبیا سبز حاوی ویتامین C است که برای یک سیستم ایمنی قوی مورد نیاز است. همچنین لوبیا سبز یک آنتی هیستامین است و غنی از ویتامین A می‌باشد.

میوه ها :

مهم است که هر روز حداقل دو یا سه وعده میوه داشته باشید. اصرار بر میوه های غنی از ویتامین C مانند خربزه، انواع توت ها، پرتقال و همچنین انگور می‌تواند به تقویت ایمنی بدن شما تا حد زیادی کمک کند.

گوشت :

گوشت یکی از منابع مهم تامین پروتئین و آهن بدن است، دقت کنید که در هفته‌ی هجدهم به اندازه‌‌ی کافی گوشت قرمز و ماهی استفاده کنید. علاوه بر این توصیه می‌شود از گوشت مرغ، تخم مرغ و همچنین آجیل و لوبیای خشک نیز استفاده کنید. گوشت بدن را با پروتئین هایی تامین کنید که سلول های سالم، عضلات و بافت ها را رشد می‌دهند.

لبنیات :

تا حد ممکن لبنیات مصرف کنید، برای این کار می‌توانید از مواردی چون شیر، پنیر و ماست استفاده کنید. محصولات لبنی، نیاز بدن به کلسیم و پروتئین را در میان سایر مواد مغذی تامین می‌کنند. کلسیم برای داشتن استخوان ها و دندان های سالم ضروری است. کمبود مقدار کافی کلسیم در رژیم غذایی می‌تواند سبب پوکی استخوان مادر شود زیرا کلسیم استخوان ها توسط کودک گرفته می‌شود.

  1. غذاهایی که باید از خوردنشان اجتناب کنید

  • برخی از غذاهای دریایی

در حالی که غذاهای دریایی یک منبع عالی از پروتئین برای مادران باردار است، باید از برخی از آنها اجتناب شود. چرا که برخی از غذاهای دریایی حاوی مقادیر زیادی از جیوه هستند که می‌تواند باعث آسیب به سیستم عصبی کودک شما شود. شما باید از خوردن گوشت ماهی های بزرگ و قدیمی مانند کوسه ها، شمشیر ماهی و شاه ماهی اجتناب کنید.

  • ماهی و گوشت خام، نوشابه و نوشیدنی غیر استاندارد

در حالی که اکثر مادران سوشی را دوست دارند، مهم است که هنگام بارداری از آن اجتناب کنید. هنگامی که یک زن باردار می‌شود، سیستم ایمنی بدن او کمی ضعیف تر می‌شود و همین امر فضا را برای حمله‌‌ی باکتری ها به او مهیا می‌کنند. این باکتری ها می‌توانند برای کودک بسیار مضر و حتی کشنده باشند، بنابراین شما باید در خورد و خوراکتان دقت کنید تا بدن نوزاد از حملات احتمالی حفظ گردد.

دقت داشته باشید که غذاهای خام حاوی باکتری ها و انگل هایی هستند که می‌توانند به سیستم ایمنی شما حمله کنند و به کودکتان آسیب برسانند.

چه کارهایی می توانید انجام دهید، درست وقتی در هفته‌ی هجدهم بارداری هستید؟

  1. برای پدیدار شدن حرکات جنین صبر داشته باشید

وقتی شما در ابتدای حاملگی هستید، مشتاق هستید که لگد زدن کودکتان را ببینید. خب این چیزی است که بیشتر  زنان حامله آن را تجربه می‌کنند. برای برخی از خانم ها حرکات جنینی در حدود ۲۳ هفتگی تجربه می‌شوند، با این حال ممکن است زودتر از موعد هم در برخی از خانم ها احساس شوند.

  1. در طول روز یک چرت کوچک داشته باشید

همانطور که بارداری پیشرفت می‌کند، نیاز است که حتما در طول روز یک خواب کوتاه را در دستور کار قرار دهید چرا که چرت نزدن سبب می‌شود تا به شما سخت بگذرد.

برای مادرانی که در منزل اقامت دارند: شما می‌توانید زمانی که دیگر فرزندان (در صورت وجود) از خواب بیدار می‌شوند از خواب بیدار شوید. با این حال یک زمان برای چرت زدن، به ویژه بعدازظهر بعد از کارهای روزانه برنامه ریزی کنید.  مادران شاغل هم می‌توانند زمان هایی را در بعدازظهر برای خوابیدنشان برنامه ریزی کنند.

  1. به کلاسهای زایمان بروید

بهترین کلاس هایی که می‌توانید برای دوران بارداری به آن ها مراجعه کنید به سرعت پر می‌شوند، بنابراین بهتر است شروع به جستجو و رزرو آنها کنید. شما می‌توانید به دنبال کلاس های مختلفی باشید تا روزهای باقی مانده خود را با آن ها پر کنید و در عین حال چیزهای زیادی هم بیاموزید.

توصیه‌ی ما به شما این است که در کلاس های تخصصی شرکت کنید و در این رابطه با  مشاوران سلامت و یا پزشک خود مشورت کنید.

  1. نکاتی برای همسرتان

برای مادر باردار مهم است شما درک کنید که او چگونه می‌تواند دچار تغییراتی برای رشد انسانی دیگر در وجودش شود. شما باید به همان اندازه که می‌توانید به او کمک کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام نیازهای همسر باردار خود را تهیه می‌کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *