هر آنچه باید راجع به هفته‌ی سوم بارداری بدانید

هر آنچه باید راجع به هفته‌ی سوم بارداری بدانید

اول از همه سوالی که مطرح می‌شود این است که هفته‌ی سوم بارداری چه احساسی دارد؟

علائم در طول این هفته ممکن است فراوان باشد، اما بسیاری از زنان هنوز نسبت به اینکه آیا باردار هستند یا خیر، بسیار نامطمئن هستند. حالا زمان آن رسیده است که از این موضوع مطمئن شوید، بنابراین از خودتان تست های لازم را بگیرید تا مطمئن شوید که باردار هستید یا خیر؟

پس از اینکه از بارداری اطمینان حاصل کردید، زمان آن است که با یک متخصص زنان و زایمان قرار ملاقاتی را شکل دهید.

بخاطر داشته باشید که یکی از بزرگترین نشانه های بارداری در این مرحله عدم قطعیت و تحول عاطفی است – این یک تغییر بزرگ در این دوره محسوب می‌شود- اما نشانه های بسیاری وجود دارد که می تواند شما را به واقعیت هفته‌ی سوم بارداری متصل کند.

علائم هفته‌ی سوم بارداری چیست؟

تغییرات در بدن شما تقریبا زمانی شروع می‌شود که در اواسط دوره‌ی بارداری خود قرار دارید. در هفته سوم بارداری، احتمالا علائم زیادی را تجربه خواهید کرد، اما ممکن است آنها را به عنوان نشانه ای از چیز دیگری بدانید. هنگامی که شما سه هفته باردار هستید، علائم در همه جا هستند، شما فقط باید بدانید که آنها چه چیزهایی را شامل می شوند. در اینجا به برخی از علائم کوچک و بزرگ هفته‌ی سوم بارداری می‌پردازیم.

  1. تغییرات کوچک

معمولا در این دوره تغییرات کوچکی مانند سینه های بسیار نرم و نوسان خلقی اتفاق می‌افتند. اینها اغلب مواردی هستند که درست قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی رخ می‌دهند و برای همین بسیاری از زنان معتقدند این چیزی است که دردوره ی قاعدگی رخ می‌دهد و مرتبط با قاعدگی است. آنها این موارد را با بارداری مرتبط نمی‌دانند و اصلا به این فکر نمی‌کنند باردار هستند. علائم دیگر شامل ادرار مکرر و کمی لکه بینی یا خونریزی است که می‌تواند گواهی بر این مدعا در طی هفته‌ی سوم بارداری باشد.

  1. تغذیه‌ی نامناسب و احساس تهوع

اما علائم دیگری نیز وجود دارد که کاملا نشانگر بارداری می‌باشد، از قبیل عدم تمایل به غذا و احساس بویایی بالا. علاوه بر اینها زنان باردار در هفته‌ی سوم بارداری ممکن است احساس گرسنگی، تهوع و حتی استفراغ را به وفور تجربه کنند.

یکی دیگر از نشانه هایی که شما متوجه می‌شوید فشار و دمای بالای بدن شما است، مهم نیست که چه روزی باشد.

  1. خستگی شدید

واضح ترین علائم اولیه بارداری خستگی است. شما ممکن است کاملا خسته شده باشید و نمی دانید دلیل این خستگی چیست و یا فکر می‌کنید حجمی کاری که انجام دادید نباید تا این اندازه خستگی در پی داشته باشد.

خستگی مفرط می‌تواند به این دلیل باشد که شما در هفته‌ی سوم بارداری هستید، و نوزاد شما در حال حاضر مقدار زیادی از انرژی شما را به منظور رشد و تغییر دریافت کرده است.

هفته‌ی سوم بارداری

در طول هفته‌ی سوم بارداری کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در هفته‌ی سوم حاملگی، علائم حاملگی شما شامل یک توده‌ی کوچک در داخل شکم است! این به این دلیل است که کودک شما فوق العاده کوچک است، فقط یک توده کوچک از سلول ها شامل ۱۵۰ سلول یا بیشتر که از سه لایه تشکیل شده است.

با این حال، تعداد این سلول ها بسیار سریع زیاد می‌شوند. جفت در حال حاضر شروع به توسعه و آزاد سازی هورمون می‌کند که باعث انواع تغییرات در بدن شما می‌باشد.

در همین دوره هورمونی که HCG نامیده می‌شود، از بدن شما عبور می‌کند، بنابراین هنگامی که یک آزمایش بارداری را انجام می‌دهید، احتمالا مثبت است!

چیزهای دیگر نیز در حال اتفاق افتادن هستند. در هفته‌ی سوم کودک شما به وسیله یک سری عروق خونی کوچک که مواد مغذی را به او می‌رساند به دیواره‌ی رحم متصل می‌شود. در نهایت این عروق به شکل بند ناف رشد می‌کنند. مایع آمنیوتیک هم اکنون شروع به ساخت و ساز کرده است و امیدواریم که یک محافظ برای نوزاد در داخل رحم شما باشد.

در طول هفته‌ی سوم بارداری زندگی شما تغییر می‌کند؟

در این مرحله زندگی شما دچار تغییرات زیادی نمی‌شود و شما تقریبا به شکل عادی خود به زندگی ادامه می‌دهید. حتی در این دوره ممکن است شما از حاملگی خود آگاه نباشید.

اما هنگامی که شما تست های لازم را انجام می‌دهید و نتیجه‌ی آن ها را مثبت می‌بیند، این همان زمانی است که همه چیز شروع به تغییر کردن می‌کند. البته این نکته قابل کتمان نیست که حتی قبل از اینکه بفهمید باردار هستید، بسیاری از موارد در داخل بدن شما شروع به تغییر می‌کنند.

بارداری یکی از اتفاقات مهم و ضروری زندگی هر زنی است و ما توصیه می‌کنیم که شما قبل از اینکه باردار شوید، خودتان را برای این امر مهم آماده کنید. برای کسب این آمادگی شما باید ویتامین های پیش از قاعدگی خود را مصرف کنید، به خوبی غذا بخورید و از چیزهایی مثل الکل و سیگار کشیدن اجتناب کنید.

درباره رژیم غذایی درهفته‌ی سوم بارداری چه می‌دانید؟

در حال حاضر، بدن شما به سختی کار می‌کند تا به کودک شما کمک شود که رشد کند. هر چیزی که شما مصرف می‌کنید از این پس می‌تواند بر روی کودک شما تأثیر بگذارد، لذا مهم است که به اندازه‌ی کافی و با برنامه غذا بخورید.

برای داشتن یک تغذیه عالی باید مصرف بسیاری از سبزیجات و میوه ها، گوشت بدون چربی و غلات کامل را دنبال کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب نیز ممکن است ایده خوبی باشد و باید به این نکته توجه کنید که تا حد امکان از الکل و کافئین دور بمانید.

علاوه بر این توصیه می‌شود به محض شروع بارداری مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. در مورد مصرف مکمل اسید فولیک یا ویتامین پیش از تولد اطلاعات کامل را به دست آورید و با پزشک خود در مورد چیزهایی که ممکن است لازم باشد بدانید صحبت کنید.

به اندازه کافی استراحت کنید

علاوه بر خوردن درست و مراقبت از خودتان، چیزهایی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن ها برای اطمینان از داشتن یک کودک سالم و تجربه‌ی حاملگی بزرگ بهره ببرید.

یکی از مواردی که در دوره‌ی بارداری و طی هفته‌ی های اول باید به آن دقت داشته باشید مدت زمان استراحت کردن می‌باشد. شما باید طی دو سه هفته‌ی اول وقت زیادی را به استراحت کردن اختصاص دهید و به این طریق انرژی لازم را برای ادامه‌ی دوره‌ی حاملگی کسب کنید. دقت داشته باشید که  بدن شما در حال حاضر سخت کار می‌کند و شما نیاز به استراحت دارید.

برخی تمرینات را انجام دهید

به ورزش ادامه دهید و فعالیت های عادی خود را انجام دهید، اما اگر بدن شما به شما می‌گوید که به استراحت بیشتری احتیاج دارد، اکنون وقت آن رسیده است که ورزش ها و فعالیت ها را کمتر کنید.

به دنبال ایجاد یک محیط بهتر در اطراف خود باشید

به محیط اطراف خود نگاه کنید، آیا شما در یک شغلی فعالیت می‌کنید که در آن با مواد خطرناک تماس دارید؟

آیا شما در خانه مشکلی دارید که باید مورد توجه قرار گیرد؟

اگر هر یک از مشکلات بالا و یا مشکلات دیگری را در اطراف خود دارید که می‌توانند به شما اضطراب و استرس وارد کنند و به هر نحوی به شما در این دوران آسیب برسانند، اکنون بهترین زمان برای مقابله با این مسائل است و زمان آن است تا آن ها را حل کنید تا مشکلات بزرگتری برای شما و فرزندتان ایجاد نشود.

یک متخصص زنان و زایمان خوب پیدا کنید

اگر هنوز یک متخصص زنان و زایمان را پیدا نکرده‌اید، اکنون زمان است که به دنبال آن باشید! با خانواده و دوستانتان صحبت کنید تا توصیه هایی را در مورد کسی که در منطقه شما است و آن ها نسبت به او شناخت دارند دریافت کنید.

با همسرتان ارتباط خوبی داشته باشید

در نهایت، با همسرتان درباره آنچه که بعدا  پیش می‌آید صحبتی داشته باشید. هر دوی شما نیاز به زمان زیادی برای تمرکز ذهنتان در دوران بارداری خواهید داشت، حتی اگر این چیزی است که هر دوی شما آن را برای مدت طولانی خواسته اید. مهم نیست که چقدر آماده باشید! بارداری یک تغییر بزرگ است. بنابراین  اکنون بهترین زمان برای برقراری ارتباط بزرگ بین هر دوی شماست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *