هر آنچه باید راجع به هفته‌ی بیست و یکم بارداری بدانید

هر آنچه باید راجع به هفته‌ی بیست و یکم بارداری بدانید

هنگامی که مادران در هفته‌ی بیست و یکم بارداری هستند، آنها در اواسط دوران بارداری خود هستند که در این دوره مادر و فرزند هر روز در حال رشد خواهند بود. علاوه بر این مادر باردار ممکن است در هفته‌ی بیست و یک احساس خستگی کند. در این دوره تغییرات زیادی در درون بدن زنان باردار در حال اتفاق افتادن است.

نشانه های هفته‌ی بیست و یکم بارداری چیست؟

شما می‌توانید تغییرات بزرگی را که در هفته‌ی بیست و یکم بارداری رخ می‌دهد به طور واضح در بدن خود مشاهده کنید. در این زمان ممکن است حس کنید بدنتان کمی ضعیف تر از قبل شده است، بنابراین باید شروع به مراقبت از برنامه‌ی غذایی خود کرده و خوردن غذاهای مفید را جدی تر بگیرید.
پیش از این اشاره شد که طی این دوره شما ممکن است احساس خستگی کنید و ضعف کمی را در بدن خود مشاهده کنید. علاوه بر این طی هفته‌ی بیست و یکم شما ممکن است تورم جزئی در دست و مچ پا داشته باشید و به طور کلی پاهای شما ممکن است در این زمان کمی متورم شده باشد. انگشتان دست، انگشتان پا و دیگر مفاصل شما ممکن است شکننده و کمی متورم و دردناک باشند.

چگونه کودک شما در هفته‌ی بیست و یکم بارداری رشد می‌کند؟

وقتی به هفته‌ی بیست و یکم می‌رسید کودکتان با سرعت بیشتری رشد می‌کند، در این دوره ابروها و پلک های فرزند شما به طور کامل شکل می‌گیرد و شما می‌توانید ناخن های او را که بر روی انگشتان رشد کرده اند مشاهده کنید.
در هفته های بعد، مادران باردار بیشتر از قبل وجود جنین را احساس می‌کنند. در این هفته‌ی فرزند شما حدود سیصد و پنجاه گرم وزن اضافه کرده است و حدودا بیست و هفت سانتی متر رشد کرده است. فرزند شما اکنون می‌تواند مکالماتی را که خارج از رحم اتفاق می‌افتد به خوبی بشنود.
علاوه بر این کودک شما می‌تواند ضربان قلب مادر خود را نیز بشنود. حتی در همین دوره گفته می‌شود که کودک شما ممکن است شروع به پاسخ دادن به صدای شما کند. اولین حرکات کودک شما ممکن است مانند شکاف در شکم شما احساس شود، اما به زودی حرکات نوزاد شما قویتر خواهد شد و تعداد دفعاتی که اتفاق می‌افتند نیز افزایش خواهد یافت.

هفته‌ی بیست و یکم بارداری
چگونه در هفته‌ی بیست و یکم بارداری زندگی شما تغییر می‌کند؟

تغییرات زیادی در ذهن و بدن مادری که بیست و یک ماهه باردار است رخ می‌دهد چرا که او به نیمه های راه بارداری خود رسیده‌ است. شما ممکن است در این زمان با تغییرات شدید خلق و خو و اغلب خستگی شدید رو به رو شوید که گاها آزار دهنده هستند.
به خاطر داشته باشید که در این مرحله از دوران بارداری تغییرات عاطفی شما خیلی بیشتر از قبل خواهد بود و اگر آن را کنترل نکنید می‌تواند به زندگی عادی شما صدمه برساند. شما ممکن است در هفته‌ی بیست و یکم احساس کنید که استرس زیادی را متحمل می‌شوید و در صورت عدم کنترل این استرس به خودتان و کودکتان آسیب خواهید رساند. توصیه می‌شود برای کاهش استرس و عواقب آن هر روز حداقل بیست دقیقه پیاده روی کنید.

در مورد تغذیه در هفته‌ی بیست و یکم بارداری چه می دانید؟

ویتامین های قبل از بارداری

ادامه مصرف ویتامین های پیش از بارداری برای زنان باردار بسیار توصیه می‌شود چرا که این ویتامین به آنها کمک می‌کند تا نه تنها نیازهای نوزادشان را بلکه نیازهای خودشان را نیز تامین کنند. بنابراین توصیه می‌شود در طی دوره‌ی بارداری حتما از این ویتامین ها استفاده کنید.
دقت داشته باشید که از یک مولتی ویتامین در دوران بارداری استفاده کنید که در آن میزان اسید فولیک و آهن در سطح بالایی قرار دارند، چرا که در طی این دوره برای زنان این دو مورد حیاتی و ضروری هستند.

آب بنوشید

آب میوه و آب نیز برای رژیم غذایی زنان باردار بسیار مهم هستند چرا که آب می‌تواند به جلوگیری از یبوست کمک کرده و روحیه‌ی شما را بهتر کند. توصیه می‌شود اطمینان حاصل کنید که شما فقط آبمیوه هایی را می‌خورید که صد درصد طبیعی هستند!
به خاطر داشته باشید که این یک روش عالی برای حفظ هیدراته در بدن شما است که علاوه بر این به کنترل سطح قند خون شما نیز کمک می‌کند.
پروتئین بخش مهمی از رژیم سالم برای زنان باردار است و به زنان باردار توصیه می‌شود که بیش از یک و نیم گرم پروتئین را به طور روزانه مصرف کنند. تخم مرغ، ماهی، لبنیات و لوبیا منبع خوبی از پروتئین و سایر مواد معدنی و ویتامین ها هستند که باید حتما آن ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

مصرف آهن را جدید بگیرید

بخاطر داشته باشید که آهن باید در رژیم غذایی هر زن بارداری باشد. دقت کنید مصرف مکمل هایی که دارای آهن است، برای دوران بارداری کافی نیست. زنان باردار نیاز به مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد آهن مانند گوشت قرمز، سبزیجات با برگ های سبز و لوبیا دارند.

کلسیم مصرف کنید

همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم کلسیم نیز برای ساخت و حفظ تحکیم استخوان ها بسیار ضروری است. در هفته‌ی بیست و یکم فرزند شما کربوهیدرات زیادی مصرف می‌کند. درست است که در مکمل های مصرفی کلسیم وجود دارد، با این حال شما نیاز به مصرف بیشتر کلسیم برای تامین نیازهای کودک خود دارید.

چربی مصرف کنید

چربی ها نیز در رژیم غذایی زنان باردار اهمیت دارند، با این حال زنان باردار باید با مراقبت بیشتری چربی مصرف کنند و دقت کنند که به میزان کمی از آن را مصرف نمایند. زنان باردار باید مطمئن شوند که در رژیم غذایی خود چربی های Trans را از بین ببرند.
EPA و DHA باید در رژیم غذایی یک زن باردار قرار داده شود. اسیدهای چرب امگا ۳ یک راه عالی برای افزودن EPA و DHA به رژیم غذایی شما هستند. این مواد مغذی به افزایش عملکرد کلی مغز کمک می‌کند و می‌تواند در رشد کودک شما مفید باشد.

فیبر مصرف کنید

در هفته‌ی بیست و یکم بارداری، زنان باید اطمینان حاصل کنند که فیبر کافی در رژیم غذایی خود دارند. فقر در فیبر می‌تواند زنان باردار را در مبتلا شدن به یبوست مستعد کند، این بیماری در طول سه ماهه دوم یک بیماری بسیار شایع است.
اجتناب از مصرف پنیر خام و همچنین گوشت دودی در این زمان بسیار مهم است. این موارد می‌تواند خطر ابتلا به لیستریا را در زنان باردار افزایش دهد.

وقتی در هفته‌ی بیست و یکم بارداری هستید چه کاری می‌توانید انجام دهید ؟

با کودک خود ارتباط برقرار کنید

با آواز خواندن برای او، صحبت کردن با او و داستان گفتن با او قبل از تولدش به راحتی می‌توانید با او ارتباط بگیرید. کودک شما شروع به تشخیص صدای شما خواهد کرد.

شروع به صحبت کردن با کودک خود کنید
به طور منظم با فرزندتان صحبت کنید چرا که این امر به او کمک می‌کند تا صدای شما را تشخیص دهد و از نظر روانی با شما پیوند برقرار می‌کند. ممکن است کودک شما هنگام شنیدن صدای شما برخی از واکنش های خاص را از خود نشان دهد. آهنگ های مورد علاقه خود را برای کودک خود بخوانید و یا حتی می توانید برای او کتاب های مورد علاقه تان را بخوانید.

انتخاب کردن اقلامی برای کودک برای بعد از تولد
مواردی را که برای کودک شما در سه ماهه سوم در نظر گرفته شده است، به دلایل مختلف فوق العاده است. شما باید در سه ماهه سوم بیش از حد برای کودک خود خرید کنید. خرید اقلام کودک همچنین یک راه عالی برای ارتباط با فرزندتان است.

گوش دادن به موسیقی
گوش دادن به موسیقی نه تنها یک تسکین دهنده است بلکه به شما کمک می‌کند تا با کودکتان پیوند برقرار کنید. علاوه بر این موسیقی ملایم می‌تواند به شما و کودکتان کمک کند تا بهتر استراحت کنید.

محل مناسبی برای کودک خود آماده کنید
اطمینان حاصل کنید که محل مناسب کودک قبل از سه ماهه سوم آماده است تا میزان استرس را تا حد زیادی کاهش دهد. این همچنین می‌تواند به شما اجازه دهد که با فرزندتان نیز پیوند داشته باشید.

لباس های کودک را خریداری کنید
اطمینان حاصل کنید که شما مقدار زیادی از لباس و وسایل دیگر برای کودک خود دارید. شما نمی خواهید برای یک نوزاد پس از تولد خرید کنید.

یک آلبوم در دوران حاملگی برای بعد از فارغ شدن آماده کنید
یک آلبوم آماده کنید و هر آنچه را که فکر می‌کنید برای کودکتان جذاب خواهد بود در آن قرار دهید تا بعد از تولد به او نشان دهید. وقتی فرزند شما بزرگتر می‌شود، دوست خواهد داشت که بداند دوران بارداری شما چگونه گذشته است و همچنین علاقه مند است که شرح تکامل خود را بشنود.

آرامش خود را حفظ کنید
خودتان را در حالت آرام نگه دارید، اجازه ندهید استرس و اضطراب شما را ناراحت و خسته کند. سطح استرس بالا می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی شما و نوزاد شما ایجاد کند. کودک شما می‌تواند از میزان استرس بالا در رحم آگاه باشد.

یک بالش بارداری داشته باشید
یک بالش حاملگی برای کمک به راحت نگه داشتن خودتان در تمامی مواقع داشته باشید. بالش بارداری می‌تواند به شما کمک کند خواب بیشتری در شب داشته باشید و این امر موجب می شود خستگی شما در طول روز کاهش یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *