هر آنچه باید راجب هفته‌ی بیست و پنجم بارداری بدانید

هر آنچه باید راجب هفته‌ی بیست و پنجم بارداری بدانید

وقتی به هفته‌ی بیست و پنجم بارداری می‌رسید با علائم فروانی روبرو خواهید شد و تغییرات فیزیکی چشمگیری را شاهد خواهید بود. در این دوره‌ی زمانی شکم شما بزرگتر و سنگین تر می‌شود و این امر ممکن است در شما ایجاد خستگی شدید کند. با این اوصاف و وجود خستگی توصیه می‌شود همچنان در این دوره به فعالیت های خود ادامه دهید و فعال بمانید.

نشانه های هفته‌ی بیست و پنجم بارداری چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد در این دوره شکم شما بزرگتر و سنگین تر خواهد شد، بنابراین خستگی یک نشانه رایج در این هفته می‌باشد. در این دوره وزن شما در حال افزایش بوده و رشد کودک شما بر بدن شما تأثیرات قابل توجهی می گذارد و حتی ممکن است طی این دوره انجام برخی امور برای شما سخت باشد.

توصیه می‌شود طی این دوره علی رغم خستگی موجود همچنان یک فعالیت ساده را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید چرا که این امر برای شما مزایای زیادی را در بر دارد. در این دوره می‌توانید شنا کنید و برای انجام ورزش های ساده بهتر است به یک کلاس بپیوندید ، زیرا افراد بیشتری شما را تشویق  می‌کنند  تا به این روال ادامه دهید.

حضور در هفته بیست و پنجم حاملگی می‌تواند مشکلاتی را در خواب شما ایجاد کند، چرا که در این دوره شکم بزرگ شما بهترین موقعیت خواب را غیر ممکن می‌سازد. با این وجود راه های ساده‌ای برای کنترل بهتر خواب وجود دارد که یکی از آنها استفاده از بالش برای ایجاد موقعیت درست برای شکم شما می‌باشد.

در هفته‌ی بیست و پنجم بارداری کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

شما در طی این هفته کودک خود را به خوبی در درون شکم خود احساس می‌کنید و قد کودک شما در این هفته به ۳۵ سانتی متر از سر تا نوک پا می‌رسد و به طور معمول در حدود ۶۸۰ گرم وزن دارد.

در طی هفته‌ی بیست و پنجم چربی های کودک شروع به تشکیل شدن می‌کنند و شکل می‌گیرند. این تجمع چربی باعث می‌شود که پوست نوزاد شما به جای حالت اولیه با چین و چروک، به حالت نرم و صاف تغییر شکل دهد.در طی این هفته موی بدن نوزاد شروع به رشد می‌کند و رنگ و بافت خود را پیدا می‌کند.

هفته‌ی بیست و پنجم بارداری

طی هفته‌ی بیست و پنجم بارداری چه تغییری در زندگی شما ایجاد میگردد؟

  1. موهای سرتان درخشنده تر می‌شود

در طی این هفته تغییرات قابل توجهی در مادران شکل می‌گیرد که یکی از آنها درخشان تر شدن موها می‌باشد. در همین دوره موهای نوزاد نیز پررنگ تر می‌شود. بعلاوه موهای شما قوی تر از قبل می‌شود، با این حال در برخی از موارد تغییرات هورمونی پس از بارداری، باعث ریزش مو یا تیره شدن آن در دوران بارداری می‌شوند.

  1. تحرک چالش برانگیزتر می‌شود

وقتی در هفته بیست و پنجم بارداری هستید، تحرکتان کمی سخت می‌شود. با این حال توصیه می‌شود در این دوره همچنان به ورزش مناسب ادامه دهید مگر اینکه پزشک استراحت مطلق داده باشد. با این اوصاف، قبل از انجام هر فعالیتی نکات ایمنی کلیدی را مد نظر قرار دهید و حتما آن ها را رعایت کنید.

توصیه می‌شود هنگامی که به شدت احساس خستگی یا ناراحتی می‌کنید، به سرعت فعالیت های خود را متوقف کرده و از ادامه‌ی آنها اجتناب کنید. این ناراحتی ممکن است یکی از موارد سرگیجه، تنگی نفس یا درد در یک ناحیه‌ی خاص باشد. در ورزش و سایر تمرینات که نیاز به تعادل دارد حتما در کنار خود کسی را داشته باشید تا دست اون را بگیرید و با کمک او تعادل خود را حفظ کنید. در نهایت، قوانین ورزشی مهم مانند روشهای گرم کردن قبل ورزش و سرد کردن پس از ورزش را رعایت کنید.

توصیه های غذایی در هفته‌ی بیست و پنجم بارداری :

در رژیم هفته بیست و پنجم بارداری نیاز به مواد مغذی خاص و سایر مواد غذایی می‌باشد. بعضی از راهنمایی های حیاتی در رژیم غذایی این دوره عبارتند از:

  1. آب بنوشید

کارشناسان توصیه  می‌کنند که باید حداقل  ۱.۵ لیتر مایعات در روز مصرف کنید، آنها اذعان دارند که در میان نوشیدنی ها آب از اولویت بالایی برخوردار است و باید بیشتر مصرف شود. آب باعث افزایش هیدراتاسیون می‌شود و کالری را کنترل می‌کند، در نظر داشته باشید که آب بدون کالری است.

آب این اطمینان را به شما می‌دهد که خون می‌تواند مواد مغذی را از بدن شما به نوزاد انتقال دهد. و همچنین  کمک خواهد کرد که مواد زائد از بدن شما دفع شود.

علاوه بر انتقال بهتر مواد مغذی‌، مقدار زیادی آب میتواند در بهبود حرکات روده‌ای که باعث جلوگیری از هموروئید و یبوست می‌شود نیز مفید باشد. به خاطر داشته باشید که بیماری های مانند هموروئید و یبوست در دوران بارداری بسیار شایع هستند. جالب است بدانید ورم موجود در بدن شما در این دوره ناشی از احتباس آب است، زیرا بدن شما می‌تواند آب اضافی را از در خود ذخیره کند و به طور منظم در صورت نیاز از آن استفاده کند.

  1. کلسیم و ویتامین D کافی دریافت کنید

این مواد مغذی باید در دوران بارداری و به خصوص در هفته‌ی بیست و پنجم مورد توجه قرار بگیرند، چرا که  وجود کلسیم برای رشد استخوان ها و دندان های نوزاد ضروری است. علاوه بر این عروق خونی، قلب و عضله سازی بدن نیاز به کلسیم دارد.

از سوی دیگر ویتامین D هم یک ماده مغذی حیاتی است که جذب کلسیم مناسب را راحت تر می‌کند و به طور معمول نور خورشید منبع اصلی ویتامین D است، اما برخی مواد غذایی نیز دارای این مواد مغذی هستند.

چه کارهایی را می‌توانید طی هفته‌ی بیست و پنجم بارداری انجام دهید؟

به نام کودک خود فکر کنید :

این تایم از بارداری بهترین زمان برای فکر کردن به نام کودک و انتخاب آن است. شما می‌توانیدیک نام مرد یا زن را انتخاب کنید، به خصوص اگر شما می‌خواهید جنس کودک شما همچنان به عنوان یک سورپرایز باقی بماند باید نام های دخترانه و پسرانه‌ی مختلف را برای او در نظر بگیرید.

آزمایش غربالگری گلوکز را انجام دهید :

آزمایش غربالگری گلوکز در طول این دوره برای آزمایش دیابت حاملگی حیاتی است که زنان باردار موظف هستند آن را انجام دهند. به طور معمول این آزمایش باید بین زمان بیست و چهار الی بیست و هشت ماهگی انجام شود برخی از مراقبین سلامت ممکن است توصیه به شما آزمایش سطح آهن  را نیز توصیه کنند.

در این هفته تایمی را به همسر خود اختصاص دهید :

در این هفته با نوشتن پیام هایی برای همسرتان و یا صرف وقت با او، به سادگی تایمتان را با او به اشتراک بگذارید . این زمان را به عنوان یک فرصت برای ارتباط و جشن گرفتن خود در نظر بگیرید. حتما اینکار را در این هفته انجام دهید.

نکات مهم طی هفته‌ی بیست و پنجم بارداری که باید بدانید:

کارشناسان در مورد فعالیت های معمول شما توصیه هایی دارند که حتما باید رعایت کنید. برای مثال در طی این هفته انجام فعالیت های سنگین و سخت ممنوع است و به علاوه تمرین در شب و نزدیک خواب نیز منع شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *