هر آنچه باید راجب هفته‌ی بیست و هشتم بارداری بدانید

هر آنچه باید راجب هفته‌ی بیست و هشتم  بارداری بدانید

در هفته‌ی بیست و هشتم بارداری ، سه ماهه دوم به پایان می‌رسد و این دوره یک ایست بازرسی بزرگ برای مادران باردار است. از هفته‌ی بیست و هشتم به بعد پزشکان قرار است شروع به دیدن نمودار رشد جنین کنند تا ببینید نحوه‌ی رشد کودک شما چطور است.

اگر کودک شما تحرک کمی دارد، مسئله‌ی مهمی نیست و می‌توانید  به راحتی آن را حل کنید،‌ با این حال اگر در این دوره او هیچ حرکتی از خود نشان ندهد شما نیاز به برخی امور برای کنترل آن خواهید داشت.

در این دوره شما حتما باید آزمایش خون انجام دهید تا آنتی بادی Rh را بررسی کنید. درک این چکاپ ها و علائم حاملگی و همچنین رشد جنین شما باید در هفته بیست و هشتم انجام گیرد.

طی کردن این مراحل به شما کمک می‌کند تا همچنان برای داشتن یک زایمان موفقیت آمیز آماده شوید و یک نوزاد سالم بدنیا بیاورید.

در هفته‌ی بیست و هشتم بارداری کودک شما چگونه رشد می‌کند ؟

در هفته بیست و هشتم کودک شما حدود یک کیلوگرم وزن خواهد داشت و در حدود ۴۰ سانتی متر قد او خواهد بود. طی این هفته مژه های کودک شما در حال رشد است که در کنار آن بینایی نیز در حال توسعه یافتن می‌باشد و کودک شما می‌توانید  در این دوره نور را در درون رحم مشاهده کند. حتی کودک شما در این هفته‌ می‌تواند  پلک بزند.

در هفته‌ی بیست و هشتم نورون های نوزاد شما در سراسر مغز او در حال توسعه هستند و شروع به ساخت چربی های بدن می‌کنند که آنها را برای زندگی بعد از تولد آماده می‌کند.

هفته‌ی بیست و هشتم بارداری

علائم هفته‌ی بیست و هشتم بارداری چیست؟

هنگامی که به هفته بیست و هشتم رسیدید، در وسط سه ماهه دوم بارداری خواهید بود. اکثر زنان علائمی چون حساسیت پستان، حالت تهوع و خستگی که در مراحل اولیه دوران بارداری وجود داشت را احساس نمی‌کنند و احساس خوبی دارند. با این حال علائم فیزیکی نیز در بدن شما تغییرات بیشتری را نسبت به شروع این دوره دارند.

علائم 

سینه ها و شکم بزرگ:

سینه های شما شروع به آماده شدن برای تغذیه‌ی نوزاد پس از تولد می‌کنند و  ممکن است نسبت به قبل بزرگتر شوند. کودک شما نیز شروع به رشد بسیار سریع خواهد کرد که باعث می‌شود شکم شما نیز به سرعت رشد کند.

 انقباض براکستون هیکس ( انقباضاتی که با درد و انقباضات زایمان اشتباه گرفته میشود) :

انقباض Braxton Hicks در سراسر دوره های دوم و سوم رایج هستند و معمولا با درد زایمان اشتباه گرفته می‌شوند. همانطور که بدن شما شروع به آماده شدن برای زایمان می‌کند ممکن است منجر به ایجاد انقباضات غلطی شود که می‌آیند و می‌روند. اگر این انقباضات بیشتر یا قویتر شوند، باید با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است زایمان زودرس باشد.

سوزش سر دل و هموروئید :

ممکن است در هفته‌ی بیست و هشتم بارداری هموروئید یا سوزش سر دل را احساس کنید، چرا که این بیماری ها در این دوره شایع هستند و دلیل آن فشاری است که رحم بر روی اعصاب شما می‌آورد. داروهای خاصی می‌توانند برای از بین بردن سوزش سر دل استفاده شوند و در عین حال آماده سازی H برای از بین بردن هموروئید در مواقعی که رخ می‌دهد توصیه می‌شود.

تغییرات پوستی :

در هفته‌ی بیست و هشتم حاملگی شما ممکن است ترک هایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که به خاطربزرگ شدن شکم رخ می‌دهند. بعضی از زنان یک خط قهوه‌ای را می‌بینند که از استخوان شکم به سمت ناف می‌آید و به عنوان یک جسم سیاه شناخته می‌شود. این تغییرات کاملا طبیعی بوده و ناشی از هورمونهای بارداری می‌باشد.

تکان خوردن های کودک در هفته‌ی بیست و هشتم بارداری چطور باید باشد؟

در هفته‌ی بیست و هشتم نوزادان شروع به ایجاد الگوهای فعالیت در جایی که فعال و آرام هستند می‌کنند. در هفته‌ی بیست و هشتم نوزادان به عنوان پاسخ به میزان قند مادرشان، شروع به فعالتر شدن در شب می‌کنند و به طور معمول صبح ها ساکت تر می‌شوند.

سطح فعالیت برای هر کودک متفاوت است، اما شما باید شروع به یادگیری الگوهای رایج برای بارداری خود کنید. در این مرحله از دوران بارداری، پزشک یا ماما، شما را تشویق می‌کند تا فعالیت کودک خود را مورد نظارت قرار دهید.

به طور مثال در مواردی که کودک شما تمایل به فعال شدن داشته باشد، باید مقدار حرکات یا “لگد” را که در یک ساعت احساس می‌کنید را شمارش کنید. شما همچنین می‌توانید مدت زمانی که می‌توانید کودک خود را حس کنید ثبت کنید. به طور معمول کودک شما باید به طور متوسط ​​۴-۶ ضربه در یک ساعت بزند.

اگر متوجه شوید که کودک شما کمتر از ۸ تا ۱۰ بار در هر دو ساعت حرکت می‌کند، باید با پزشک خود تماس بگیرید.  همچنین اگر نوزاد شما به طور ناگهانی حرکت بسیار کمتر از حد معمول داشته باشد، باید پزشک خود را ملاقات کنید.

این امر می‌تواند نشانه ای از این باشد که کودک شما دچار نوعی ناراحتی است. دکتر شما می‌تواند یک معاینه با اولتراسوند انجام دهد تا ببیند مشکل چیست.

در هفته‌ی بیست و هشتم بارداری چگونه زندگی شما تغییر می‌کند؟

در طول هفته‌ی بیست و هشتم وزن شما بیشتر می‌شود و تعداد دفعات ملاقات شما با پزشک افزایش می‌یابد. به احتمال زیاد باید هر دو هفته یک بار به دکتر خود مراجعه کنید و در سی و شش هفته ممکن است نیاز به بازدید روزانه نیز داشته باشید.

در این دوره آزمایش های مختلف ممکن است برای اطمینان از سلامتی شما انجام شوند تا پزشک شما  مطمئن شود که حاملگی به درستی به سمت زایمان پیش می‌رود. اگر در هفته‌ی بیست و هشتم متوجه شوید که گلوکز بالایی در غربالگری دارید، زمان پیگیری همین حالا است.

اگر آزمایشهای اولیه، آزمایش شما را Rh منفی نشان داد، ممکن است به تزریق Rh ایمونوگلبولین نیز نیاز داشته باشید تا سیستم ایمنی بدن خود را از آسیب دیدن حفظ کنید.

زنان باردار ممکن است در این دوره در پاهای خود احساس ناخوشایندی را تجربه کنند که به آن سندرم پای بیقرار گفته می‌شود. به طور معمول سندرم پای بیقرار می‌تواند به صورت موقت با ماساژ پاها بهبود یابد.

سندرم پای بیقرار در زنان باردار بسیار معمول است، با این حال پزشکان از علت آن کاملا مطمئن نیستند. اجتناب از کافئین و در نظر گرفتن مکمل های آهن در صورتیکه علائم شما بسیار است، توصیه میگردد.

مواردی در مورد رژیم غذایی که در هفته‌ی بیست و هشتم بارداری باید بدانید؟

  1. چقدر مایعات در این هفته نیاز دارید؟

در این مرحله از دوران بارداری شما باید ۱.۵ لیتر مایع در روز بنوشید، که توصیه می‌شود بیشتر آن آب باشد. استفاده از آب کمک می‌کند شما هیدراته بمانید و مواد غذایی بهتر و راحت تر از طریق خون به کودکتان منتقل شود. علاوه بر این هیدراته می‌تواند خطر ابتلا به قند، یبوست و عفونت های دستگاه ادراری را کاهش دهد، در حالی که میزان احتباس آب را نیز کاهش می‌دهد.

  1. چگونه می‌توان کلسیم و ویتامین D را در هفته بیست و هشتم به دست آورد؟

شما نیاز به کلسیم و ویتامین D دارید تا اطمینان حاصل شود که کودک شما دندان ها، استخوان ها و عضلات سالم را رشد می‌دهد. شما می‌توانید این مواد مغذی را از سبزیجات سبز مانند لوبیا سبز و اسفناج دریافت کنید. علاوه بر این دانه هایی چون لوبیا، سویا، بادام و دانه های کنجد نیز منابع غنی از این ویتامین می‌باشند. در نهایت اینکه ویتامین D در شیر، ماهی و تخم مرغ نیز یافت می شود. اگر شما کمبود ویتامین D داشته باشید، پزشک شما یک مکمل را برایتان تجویز خواهد کرد.

  1. چگونه می‌توان حداکثر مواد مغذی غذاها را در هفته بیست و هشتم دریافت کرد؟

رژیم غذایی خود را طوری تغییر دهید که مقدار زیادی مواد مغذی در آن جای گیرد و بدن شما آن ها را دریافت کند. تا حد امکان از نوشیدنی های کافئین دار مانند چایی و قهوه پرهیز کنید چرا که این نوشیدنی ها می‌توانند میزان آهن موجود در بدن شما را کاهش دهند و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کنند.

به طور کلی گرفتن مقدار زیادی دانه غلات در این دوره توصیه می‌شود، اما این ممکن است توانایی شما برای جذب روی، آهن یا کلسیم را کاهش دهد. بنابراین سعی کنید در حدی که واقعا نیاز دارید غذا بخورید و از خوردن زیاد اجتناب کنید.

علاوه بر آنچه گفته شد شما می‌توانید مواد مغذی مورد نیاز خود را از میوه ها و سبزیجات نیز تامین کنید. توصیه‌ی آخر اینکه سعی کنید غذاهای تازه بخورید چرا که اینها مواد مغذی بیشتری دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *