هر آنچه باید راجب هفته‌ی بیست و سوم بارداری بدانید

هر آنچه باید راجب هفته‌ی بیست و سوم بارداری بدانید

تغییرات قابل توجهی در طول هفته‌ی بیست و سوم بارداری رخ می‌دهد و وزن مادر و نوزاد افزایش می یابد. در این زمان مادران باید برای تست ها و معاینات لازم به طور منظم به متخصص زنان و زایمان برای اطمینان از اینکه نوزاد سالم است مراجعه کنند.

روشهای آزمایش های پیش از حاملگی باید برای بررسی رشد جنین انجام شوند و اطمینان حاصل شود که در سه ماهه سوم وارد نشده‌اید. این مقاله به شما در شناختن انتظارات شما از هفته‌ی بیست و سوم بارداری و سایر نکات مفید در دوران بارداری کمک خواهد کرد.

نشانه های بارداری در هفته‌ی بیست و سوم بارداری چیست؟

بررسی های منظم به مادر کمک می‌کند تا بداند که چه مدت دیگری تا تولد نوزادش باید صبر کند. با این حال، چند نشانه فیزیکی نیز می‌تواند نشان دهد که مادر در حال حاضر در هفته‌ی بیست و سوم بارداری خود قرار دارد.

این علائم مشترک شامل خونریزی لثه و خونریزی بینی می‌شوند. هورمون هایی که در دوران بارداری فعال هستند می‌توانند باعث التهاب لثه و در نهایت منجر به خونریزی آن ها به ویژه هنگام مسواک زدن شوند.

درمان خونریزی لثه ها بسیار ساده است کافی است دندان هایتان را به آرامی مسواک بزنید و سعی کنید از راه حل هایی که می‌تواند خونریزی را تسکین دهد استفاده کنید. این موارد باید راه حل های طبیعی باشند که حتی برای زنان باردار نیز مفید باشد.

بهداشت دهان و دندان در این مرحله برای جلوگیری از هر گونه بیماری لثه بسیار اهمیت دارد.

چگونه نوزاد در هفته‌ی بیست و سوم بارداری رشد می‌کند؟

علائم توسعه فیزیکی را می توان به راحتی در این مرحله از بارداری مشاهده کرد.  حس کردن حرکت شما توسط نوزاد به طور کامل در این مرحله توسعه یافته است و اگر با آهنگی که در رادیو پخش می‌شود می‌رقصید کودک شما حرکات را احساس خواهد کرد.

رشد فیزیکی نیز به آسانی مشاهده می‌شود زیرا نوزاد شما در حال حاضر حدود ۳۸ سانتی متر طول دارد  و حدود چهارصد گرم وزن دارد. حرکات نوزاد در هفته‌ی بیست و سوم بارداری حتی وقتی مادر لباس پوشیده است قابل توجه است.

عروق ریوی و ریه ها در حال آماده سازی برای تنفس مستقل هستند. چندین صدای بلند برای کودک شما بیشتر آشنا هستند. این آشنایی باعث می‌شود که نوزاد پس از خارج شدن از رحم، احساس بهتری داشته باشد.

هفته‌ی بیست و سوم بارداری

در هفته‌ی بیست و سوم بارداری زندگی شما چطور تغییر می‌کند؟

در طی هفته‌ی بیست و سوم تغییرات قابل توجهی با رشد جنین در داخل رحم قابل مشاهده است. با این حال، مادران نیز تغییرات جسمی دیگری را در بالای شکم خود مشاهده می‌کنند.

  1. تورم مچ و پاها

مچ پا و پاها در این ماه متورم خواهند شد و در برخی از روزها همچون هوای گرم تابستان تورمش بیشتر خواهد شد. این تورم، ناشی از گردش خون آهسته به پاها است و تغییرات شیمیایی خون منجر به احتباس آب شده است که پس از زایمان فروکش می‌کند. در این دوره بیش از حد آب در بدن تجمع می‌یابد که از طریق ادرار مکرر و عرق بیش از حد دفع خواهد شد.

  1. درمان تورم مچ پا و پا

برای از بین بردن این تورم می‌توانید یک بالش زیر پای خود قرار دهید تا درد و تورم آن را کمتر کنید. از نشستن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی اجتناب کنید.

دقت داشته باشید که ورزش منظم می‌تواند گردش خون را بهتر کند. استفاده از یک جوراب حمایتی بلافاصله پس از بیدار شدن می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند. کفش یا دمپایی با اندازه های بزرگتر یا فضای گسترده تر برای راحتی بپوشید.

بر خلاف نظر و عقیده عمومی که تصور می کنند نوشیدن مقدار زیادی آب، بدن شما را از ذخیره مایعات و البته تورم شدید حفظ می‌کند و سبب می‌شود تا بدن شما هیدراته ‌شود، پس از اینکه متوجه تورم شدید از نوشیدن آب آشامیدنی اجتناب کنید.

  1. اگر لازم شد با دکتر خود تماس بگیرید

ورم یکی از تغییرات فیزیکی در زنان باردار است که امری کاملا طبیعی است، با این وجود، تورم بیش از حد همچنین نشان دهنده پره اکلامپسی می‌باشد. بنابراین این امر را جدی بگیرید و در صورت مشاهده‌ی تورم زیاد حتما به پزشک مراجعه کنید.

برخی از عوامل ساده در میان مادران باردار وجود دارد که حتی ممکن است باعث بروز عوارض و یا مرگ در هنگام بارداری شوند. با توجه به تورم شدید یا پوسچر بیش از حد در دست یا چهره، با پزشک تماس بگیرید.

درباره رژیم غذایی در هفته‌ی بیست و سوم بارداری چه می‌دانید؟

حفظ رژیم غذایی سالم در دوران بارداری حیاتی است تا اطمینان حاصل شود که مادر و نوزاد هر دو مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. با این حال، مصرف بعضی از مواد مغذی باید در طول بارداری به صورت زیر بیشتر شود:

کلسیم

کلسیم باعث تقویت استخوان ها و دندان ها بوده و در منابعی چون ماست، شیر، پنیر، اسفناج، نان سفید، نخود، لوبیا، و سبزیجات بهار به وفور یافت می‌شود.

آهن

 آهن ماده ای مغذی و مفید در ارتقای انرژی و اجتناب از خستگی است. بهترین منابع آهن عبارتند از گوشت، ماهی و گوشت مرغ. علاوه بر این شما می‌توانید آهن را از مواد مغذی غیر گوشتی مانند عدس، لوبیا، میوه خشک، کلم بروکلی و اسفناج بدست آورید.

روی

 روی یک منبع قابل توجه در رشد است و به سلامتی کمک شایانی می‌کند. این مواد مغذی را می‌توان در بذر، آنچوی، گندم، ساردین، شیر، تخم مرغ، آجیل و ماهی قزل آلا یافت.

ویتامین B2  

 این ویتامین در ارتقاء سلامت چشم و پوست مفید است. منابع مشهور عبارتند از گوشت، قارچ، عصاره مخمر و بادام.

چه فعالیت هایی می‌توانید در هفته‌ی بیست و سوم بارداری انجام دهید؟

در طول هفته‌ی بیست و سوم بارداری شما می‌توانید چندین شیوه را در بهبود سلامت طبق موارد زیر انجام دهید:

  1. شاد باشید

برای شما  بسیار مهم است که خوشحال و شاد باقی بمانید. استرس می‌تواند کودک شما و رشد آن را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. سعی کنید یک گروه پشتیبانی جامع شامل یک عضو خانواده یا یک دوست را در زمان نیاز در کنار خود داشته باشید.

حتی اگر روزهای شما بدون هیچ مشکلی سپری شود، بودن در کنار عزیزانتان می‌تواند در مقابله با روزهای دشوار و بسیار چالش انگیز کمک کننده باشد.

  1. فعالیت های بیشتری رادر برنامه ی روزانه خود داشته باشید

بدن شما در طول این مدت احساس بهتری دارد و توصیه می‌شود برخی از فعالیت ها را بخشی از روال روزانه خود قرار دهید. شیوه های معمول شامل پارک کردن ماشین دورتر از ورودی فروشگاه کودک، طی کردن طبقه دوم یا سوم ساختمان از طریق پله ها یا سایر فعالیت هایی که شما را به طور مرتب در تلاش نگه می دارد می‌تواند کمک کننده باشد.

۳.به خودتان اعتماد کنید نه به آمار

مقادیر عددی از لحاظ وزن و طول کودک شما در مقالات بر اساس آمار و مطالعات پزشکی عمومی است. از این رو، آنها فقط به عنوان قواعد استفاده می‌شوند. تحولات جسمی جنین و مادران از لحاظ نرخ ها متفاوت است و بهتر است که به بدن خود اعتماد کنید تا اینکه از منابع کتاب ها مطمئن باشید.

  1. نامه ای به کودک خود بنویسید

داشتن این نامه، یک گنج است که شما و کودک شما آن را در آینده گرامی می‌دارید. سعی کنید این نامه را با توجه به الهام و احساسات خود بنویسید. شروع نامه خود را با توصیف احساسات در مورد کودک در حال رشد خود زیباتر کنید. فعالیت هایی را که می‌خواهید با کودک خود انجام دهید مشخص کنید. لیست اهداف و آرزوهای خود را برای فرزند عزیزتان فهرست کنید. در نهایت، درک خود را در مورد مادری و نحوه برنامه ریزی برای حمایت از کودک خود بیان کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *