هزینه‌های تغذیه سالم چگونه است؟

هزینه‌های تغذیه سالم چگونه است؟

تغذیه سالم هزینه بیشتری دارد

وقتی فردی ادعا می‌کند: هزینه‌های تغذیه سالم نسبت به غذاهای ناسالم تفاوتی ندارد، فقط می‌توانم سرم را تکان دهم. مثلا: یک سیب ارگانیک بسیار گران است، که به طور اتفاقی در بازار کشاورزان خریداری کردم.

درست است که در مورد شما هیچ اطلاعی ندارم، اما خودم هرچه بیشتر بر روی خرید تغذیه سالم و تازه و غذاهای کم فرآوری شده تمرکز می‌کنم، به نظر می‌رسد پول بیشتری را باید صرف تهیه‌ی آنان کنم. البته خوشبختانه در هاروارد افرادی هستند که به من کمک کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان داد: خوردن یک تغذیه سالم به صورت روزانه تقریبا ۱.۵۰ دلار نسبت به یک رژیم ناسالم هزینه بیشتری دارد. ( تغذیه سالم سرشار از میوه، سبزیجات، ماهی و آجیل و رژیم ناسالم پر از غذاهای فرآوری شده و حبوبات تصفیه شده است) در حقیقت این مورد به نظر می‌رسد که یک تغییر جیبی و قیمتی است، اما برای خانواده چهار نفره در سال، ۲،۲۰۰ دلار هزینه اضافی به همراه دارد.

چیزی که توجه‌ام را جلب می‌کند این است که: بین یک جعبه از ماهی سرخ کرده و ماهی تازه، من روی یک پاوند ماهی تازه خرج خیلی بیشتری می‌کنم و به راحتی می‌توانم ۱ دلار برای یک پرتقال بپردازم. مرغ ارگانیک ۲-۳ پوند بیشتر از نمونه‌ی معمولی است. اسپاگتی کاملا گندم از نوع سفید آن، گران‌تر است و به نظر می‌رسد انواع غلات‌های شیرین و رنگی، تنها کالاهایی هستند که تاکنون به فروش می‌رسند.

پس مشکل کجاست؟

شاید مشکل اینجاست که غذاهای بیش از حد فرآوری شده، قندی، شور و مملو از مواد افزودنی، بسیار ارزان هستند و ربطی به گران بودن تغذیه سالم ندارد.

البته فراموش نکنید، خوردن رژیم غذایی سالم موجب پایین آمدن هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌شود، در نتیجه نوعی صرفه جویی در مصرف پول محسوب می‌شود.

از طرفی، تغذیه سالم خانواده برای من مهم است، بنابراین من پذیرفته ام که برای برخی از غذاها باید هزینه بیشتری پرداخت کنم.

در کل باید هزینه‌ها را بررسی کنیم که برای انجام این کار چند روش وجود دارد:

سعی کنید زیاد دست پاچه نشوید

مثلا برای نگرانی هایی که در حین خرید به سراغم می‌آیند، روی خودم به سختی کار کرده ام تا آرام باشم زیرا فکر کردن به چنین موضوعاتی قطعا من را دیوانه می‌کند ( آیا این محصول ارگانیک است؟ بدون GMO؟ بدون رنگ؟ محلی؟ از نظر تجارتی منصفانه است؟ و…)

پس به جای این‌ها روی موضوع اصلی تمرکز می‌کنم: آیا می‌توانم به مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل بخرم؟ آیا غذاهای تازه از نظرتعداد، بسته بندی‌های بیشتری دارند؟

دلارهایی که برای خرید محصولات ارگانیک کنار گذاشته اید، در انتخابی درست خرج کنید. من به راحتی بودجه‌ی لازم برای خرید محصولات ارگانیک را ندارم. بنابراین قیمت میوه و سبزیجات ارگانیک و معمولی را مقایسه می‌کنم و زمانی که می‌توانم خریداری کنم، تمایلم به سمت اسفناج، کاهو، توت های ارگانیک و میوه‌هایی که پوست ضخیمی برای دور ریختن دارند، است. ( مانند: طالبی، آناناس و هندوانه )

اولویت بندی کردن برای هزینه‌های تغذیه سالم

خرید گوشت، شیر و تخم مرغ محلی یا ارگانیک برای من مهم است و در مورد استفاده از هورمون‌ها و آنتی بیوتیک‌ها و رفتار انسان‌ها با حیوانات، نگرانی‌هایی دارم. از طرفی چون مواد ارگانیک و محلی گران‌تر هستند، یک دسته از کالاها در اولویت بندی من قرار نمی‌گیرند، مانند: ادویه‌ها، کالاهای پخت و پز و حبوبات‌هایی مانند ماکارونی و برنج، بنابراین می‌توانم همه‌ی آن‌ها را در فروشگاه‌های مواد غذایی با تخفیف خریداری کنم.

درست است که اولویت بندی های همه متفاوت است که این اشکالی ندارد. اول بدانید اولویت‌های شما چیست، تمرکز خود را روی آن بگذارید و سپس راه‌هایی را برای خرید سایر موارد پیدا کنید.

داشتن برنامه غذایی

در ابتدای هفته، لیستی از مواد غذایی مورد نیازم را تهیه می‌کنم تا دائما به فروشگاه نروم. (این مورد هم از نظر زمانی مهم است و هم از نظر هزینه‌ای که به دنبال دارد)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *