نوشیدنی‌های سالم برای کودکان

نوشیدنی‌های سالم برای کودکان

شیر و آب از سالم‌ترین نوشیدنی‌های سالم و مناسب برای کودکان هستند. متخصصان تغذیه راه‌هایی برای کمک به کودکان برای بهره‌مندی از نوشیدنی‌های سالم و مغذی ارائه داده‌اند که در این مقاله برای شما ذکر می‌کنیم.

تغییر روال و سبک زندگی با نوشیدنی‌های سالم برای کودکان

زمانی که من ۶ ساله‌ام بود با دوستان مادرم برای صرف ناهار بیرون می‌رفتیم و آن‌ها تعجب می‌کردند که او قبل از غذا یک سالاد می‌خواست و سالاد را به مرغ بریان ترجیح می‌داد. برای مدت زمانی که من شاهد تغذیه رژیم او بودم. حداقل برای دو سال، سالاد را قبل از هر چیزی به جز ورقه‌های نازک نان برشته و مخلفات آن، امتحان و درست می‌کردیم، من تقریباً درمورد چیزی که او می‌نوشید دقت نمی‌کردم و اصلاً برایم مهم نبودم و الان پشیمان هستم.

ملیندا جانسون، سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا می‌گوید: کودکان خردسال به پنج تا هفت و نیم فنجان مایعات روزانه نیاز دارند. بخش دشوار و سخت ماجرا این است که کودکان، نوشیدنی‌های سالم کودکان مثل شیر و آب را نمی‌نوشند. طبق مطالعات دانشگاه کلمبیا، کودکان دو ساله بیش از ۱۲۰ کالری در روز صرف نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌های میوه‌ای گازدار و لیموناد می‌کنند. معمولا این نوشیدنی‌ها را کودکان ۴ تا ۸ ساله بیشتر از هر نوع، شیری مصرف می‌کنند که متاسفانه این نوشیدنی‌های شیرین حاوی قند بیشتری هستند.

به گفته سوزان گولسوی، دستیار مدیر بخش تغذیه کلینیکی در بیمارستان کودکان آرکانزاس در لیتل راک، بعید نیست که کودکان پیش دبستانی تا حدود ۵۰۰ یا ۶۰۰ کالری در حدود نیمی از کالری که آن‌ها روزانه به آن نیاز دارند، از این نوشیدنی‌ها غیر مغذی و شیرین دریافت می‌کنند. ببینید آیا این مشکلات را دارید یا خیر، اگر این طور است، در مورد آن چه باید کرد.

کودکانی که شیر را دوست دارند ولی آن را نمی‌خورند

فرزندتان برای نوشیدن نوشیدنی‌های سالم مثل یک لیوان شیر مقاومت می‌کند. کودکانی که شیر کم چرب و فاقد چربی نمی‌خورند، کلسیم و ویتامین D کافی برای رشد استخوان‌ها را به دست نمی‌آورند و در آینده دچار مشکل می‌شوند. برای مثال پنیر به طور طبیعی ویتامین D ندارد و سه اونس پنیر چدار کم چرب دارای ۱۴ گرم چربی اشباع شده است، در حالی که کلسیم در ۲ فنجان شیر کم چرب تنها ۳ گرم چربی دارد.

برخی از کودکان در حدود سن یک سالگی شروع به مقاومت در برابر شیر می‌کنند، زیرا که طعم آن متفاوت با شیر مادر است. سانا دلمونیک مربی تغذیه کودک در نپا، کالیفرنیا توضیح می‌دهد که شیر گاو با شیر مادر که قبلا کودک از آن تغذیه می‌کرد، تفاوت چشمگیری دارد. برای اینکه کودک‌تان به این ذائقه عادت کند، شروع به اضافه کردن آن در بطری شیر مادر کنید و هر دو روز یکبار مقدار آن را افزایش دهید. دلمونیک پیشنهاد می‌دهد: وقتی شما نوشیدنی شیر را خودتان میل می‌کنید، حتماً این کار را در جلوی کودک نوپای خود انجام دهید، زیرا بچه‌ها در این سن بسیار تاثیر پذیر و نفوذ پذیر هستند.

راه حل آن: اگر فرزند شما مانند کودک من، وقتی بزرگ‌تر شد شروع به رد نوشیدنی‌هایی مثل شیر را کرد و آن را مزه مزه می‌کند. خودتان آن را طعم دار کنید. بسیاری از مارک‌های شیر کاکائو دارای ۲۰۰ کالری در هر فنجان و حدود نیمی از این مقدار قند به آن اضافه شده است. اما می‌توانید شیرهایی با طعم میوه و عصاره میوه با کالری کم تهیه کنید. فقط دستورالعمل‌های موجود در این مقاله را دنبال کنید.

نوشیدنی سالم برای کودک

یک فنجان شیر خیلی دور از دسترس نیست

بچه‌های کوچک روزانه به حدود دو فنجان نوشیدنی مثل شیر احتیاج دارند تا آن‌ها کلسیم و ویتامین D مورد نیازشان را دریافت کنند. شاید شما فکر می‌کنید که همیشه بهتر است که آن‌ها شیر بنوشند، اما وقتی دائم شیر می‌خورند معمولاً در وعده‌های غذایی گرسنه نمی‌شوند و در این صورت کودکان نوپا شروع به مقاومت در برابر بعضی از غذاهایی می‌کنند که به عنوان غذای نوزادان بایستی بخورند. بنابراین اگر مدام به آن‌ها شیر می‌دهید، آن‌ها احساس نیاز به غذای کامل را پیدا نخواهند کرد و بنابراین گوشت و سبزیجات هم نخواهند خورد.

راه حل آن: از آنجا که بیشتر شیرها از نوع کم چرب هستند، نوشیدنی‌های شیرکم چرب را در سن ۲ سالگی آغاز کنید. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا حتی توصیه می‌کند که اگر بیماری قلبی در خانواده شما وجود داشته باشد، از پزشک متخصص اطفال خود در مورد نوشیدنی نوع شیر و زمان شروع آن سوال کنید. اگر فرزند شما طعم نوشیدنی شیرکم چرب را دوست ندارد، این دو شیر کم چرب و پرچرب را برای مدتی با هم مخلوط کنید، و به جای شیر، در بین وعده‌های غذایی، به او آب بدهید تا گرسنه شود.

کودکان معتاد به آب میوه هستند

شکی نیست که نوشیدنی‌های هر نوع آب میوه صد درصد طبیعی، سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان‌هایی است که موجب سلامتی قلب و بدن می‌شود. برای کودکان انجام خیلی چیزها بسیار آسان است. دخترم می‌تواند ظرف دو دقیقه یک جعبه آب پرتقال را بخورد، اما خوردن یک لیوان شیر حداقل ۱۵ سال طول می‌کشد. علاوه بر این، آب میوه، کودکان را تقریبا به اندازه میوه پر و سیر نمی‌کند، با وجود اینکه نوشیدنی‌های آب میوه کالری خیلی بیشتری از میوه دارد.

یک سیب با ۶۰ یا ۷۰ کالری، گرسنگی را بیش از آب سیب با ۱۲۰ کالری بر طرف خواهد کرد، زیرا سیب دو گرم فیبر دارد. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، روزانه برای کودکان ۱ تا ۶ ساله بیش از ۶ اونس نوشیدنی آب میوه و تنها ۱۲ اونس و یا کم‌تر از این نوشیدنی‌ها را برای کودکان بزرگ‌تر توصیه می‌کند.

راه حل آن: برای جبران آن شش اونس، من همیشه به آب میوه دخترم آب اضافه می‌کرده‌ام. با کمال تعجب، متخصصان تغذیه از والدین می‌خواهند این کار را انجام ندهند. جانسون در این زمینه می‌گوید: من ترجیح می‌دهم این قانون را اجرا کنم که بچه‌ها روزانه یک نوشیدنی بخورند و وقتی آب میوه تمام شد تا فردا دیگر هیچ آب میوه‌یی نخواهند داشت. اگر دائماً آب را در آب میوه کودک‌تان یا آب میوه را در آب می‌ریزید، از همان ابتدا بایستی کودک خود را به نوشیدنی‌های شیرین عادت نمی‌دادید.

یک روش دیگر: H2O را به عنوان یکی از نوشیدنی‌های سالم ،در خانه خود درست کنید. کری نویل، سخنگوی انجمن رژیم آمریکا پیشنهاد می‌دهد: یک تنگ پلاستیکی کوچک را پر از آب کنید و آن را در قفسه پایینی یخچال بگذارید. سپس به کودک خود بگویید که هر وقت بخواهد و تشنه‌اش شد، فنجانش را پر از آب کند و بنوشد.

صبحانه کودک

در اطراف شما همیشه لیموناد هست

نوشیدنی‌های میوه‌‌ای موجود در بازار متاسفانه آنچنان که به نظر می‌رسند، سالم و مغذی نیستند. به عنوان مثال، لیمونادی که مصرف می‌کنید. در هر فنجان، شش قاشق چایخوری شکر اضافه شده وجود دارد یعنی همان مقداری که در پنج بیسکویت کرم دار موجود است. مارسی اشنایدر، عضو کمیته تغذیه رژیم غذایی آمریکا می‌گوید: این نوع نوشیدنی‌ها باید هر چند وقت یک بار نوشیده شوند نه اینکه جایگزین نوشیدن آب شوند. در یک مطالعه در دانشگاه کلمبیا، بچه‌ها تقریباً سه برابر بیشتر از صددرصد آب میوه طبیعی، آب‌های دارای طعم شیرین و سایر نوشیدنی‌های شیرین را می‌نوشند. بعضی اوقات حتی والدین نمی‌دانند که بچه‌ها آب واقعی را نمی‌نوشند.

دکتر اشنایدر می‌گوید: بسیاری از محصولات نوشیدنی به نظر می‌رسد که از آب میوه صد در صد طبیعی هستند اما آن‌ها در واقع حاوی عصاره میوه و مقدار زیادی قند اضافه شده هستند. برای اطمینان از دستیابی به آنچه می‌خواهید، کلمات ۱۰۰٪ آب میوه باید در برچسب محصولات باشد.

راه حل آن : بیشتر بچه‌ها آب میوه را به همان اندازه نوشابه‌های گازدار دوست دارند، بنابراین دلیلی برای خرید نوشابه‌های گازدار وجود ندارد. حتی با یک مشت میوه رنگارنگ خوشمزه می‌توان نوشیدنی مغذی برای کودکان را تهیه کرد. اگر بچه‌های شما در تابستان لیموناد زیادی می‌نوشند، می‌توانید با استفاده از هندوانه یک نسخه صورتی سالم تهیه کنید. بسیاری از بچه‌های کوچک ممکن است از فشردن حلقه‌های لیمو در یک لیوان آب لذت ببرند.

کودکان شما طعم نوشابه را دوست دارند

روزانه در حدود نیمی از کودکان ۴ تا ۸ ساله نوشابه می‌نوشند. تقریباً همان مقدار قند و کالری که نوشیدنی‌های میوه‌ای دارند، نوشابه هم دارد علاوه بر این نوشابه و برخی از آبجوها دارای کافئین هستند که باعث می‌شود کودکان عصبی و مضطرب شوند. دکتر اشنایدر می‌گوید: آنچه بیشتر از نوشیدنی‌های میوه‌ای، مرا ناراحت می‌کند این است که نوشابه و آبجو در رستوران یا حتی در مدرسه خریدنشان برای کودکان بسیار آسان است و کاملا مشخص است که نوشیدن نوشابه با چاقی کودکان مرتبط است.

راه حل آن :دختر من سال گذشته برای اولین بار طعم نوشابه را در جشن تولد یک دوست امتحان کرد. وقتی روز بعد در سوپر مارکت بودیم، او از من پرسید که آیا می‌توانیم مقداری از “این نوشیدنی‌ها” را بخریم. من بیش از حد واکنش نشان دادم و راجع به چگونگی نوشابه و عوارض آن سخنرانی کردم.

اما جانسون می‌گوید که این راه حل مناسب برای آن نیست. اگر کودک شما شروع به درخواست نوشیدن نوشابه کرد، آن را به طور کامل ممنوع و منع نکنید، زیرا این کار باعث می‌شود که نوشابه بسیار مطلوب‌تر و دلچسب‌تر برای او شود.

شما باید محدودیت‌های واضح و مشخصی را برای او ایجاد کنید – مثل اینکه به او بگویید آن را می‌توانی در جشن تولدها بنوشی. فقط نگویید می‌توانی آن را در روزهای خاص بنوشی، زیرا برای بچه‌ها همه روزها خاص است و برای جشن گرفتن تمام لحظات عالی و خاص، پیشنهاد می‌شود که یک بطری درخشان آب را در یخچال نگهداری کنید. شما می‌توانید با کودک خود یک لیوان آب بنوشید تا از زندگی طولانی و سالم‌تری بهره‌مند شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *