کودک شما چه زمانی می‌تواند روی یک صندلی بلند بنشیند؟

کودک شما چه زمانی می‌تواند روی یک صندلی بلند بنشیند؟

کودکان با هم متفاوت هستند، اما بیشتر والدین می‌توانند انتظار داشته باشند که کودکشان تقریبا در سن ۴ تا ۶ ماهگی آمادگی نشستن بر روی یک صندلی بلند را داشته باشد. شاید بشود اینکار را کمی زودتر با یک صندلی راحتی (تاشو) هم شروع کرد.

خیلی از والدین مشتاق هستند تا این زمان را تجربه کنند، چون انتقال دادن کودک به صندلی می‌تواند تا حدی آن‌ها را از بودن در آشپزخانه و یا بر سر میز ناهار راحت کند. این موضوع به کودک هم اجازه می‌دهد که در فعالیت‌های خانوادگی مشارکت کند که برای رشد اجتماعی اش بسیار عالی است.

برای اینکه زمان مناسب برای اینکار را بدانید، باید به دنبال یک سری نکته‌های کلیدی باشید.

آیا کودک برای نشستن بر روی صندلی بلند آماده است؟

تولید کنندگان صندلی، سن استفاده از صندلی برای صندلی‌های تولید شده خود را پیشنهاد می‌کنند. بیشتر آن‌ها برای شروع استفاده از صندلی، سن شش ماهگی را پیشنهاد می‌دهند. این زمان نقطه‌ی شروع خوبی است، اما شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که کودکتان برای این کار آماده است. از این گذشته، سرعت رشد هر کودکی متفاوت است. به‌خاطر حفظ امنیت کودک در این کار عجله نکنید.

فهمیدن آمادگی کودک برای نشستن در حالت ایستاده در یک صندلی بلند کاری آسان است. رشد جسمی بچه در فواصل ۴ تا ۶ ماهگی به‌خوبی مشخص می‌کند که کودک می‌تواند با کمی حمایت و کمک در صندلی بنشیند. کودک باید هنگام نشستن پایداری و کنترل نسبتا خوبی از خود نشان دهد و فقط کمی به طرفین حرکت کند. او باید توانایی بالا نگه داشتن سرش را هم داشته باشد.

استفاده کردن از صندلی بلند

اگر کودک شما آمادگی این مرحله را ندارد و شما می‌خواهید از صندلی بلند استفاده کنید، به فکر خرید یک صندلی راحتی باشید. این صندلی‌ها را می‌توان به صورت عمودی هم استفاده کرد، بنابراین شما می‌توانید با بزرگ شدن کودک هم از آن‌ها استفاده کنید.

صندلی‌های بلند راحتی می‌توانند دید خوبی به پدر و مادری که در حال تهیه غذا هستند بدهند. این صندلی‌ها همچنین برای زمان‌هایی که شما عجله دارید کارایی خوبی دارند، چون می‌توانید با یک دست بطری شیر را در دهان کودک بگذارید و با دست دیگر غذایتان را بخورید. در زمان شروع غذا دادن به کودک استفاده از صندلی‌های راحتی توصیه نمی‌شود.

صندلی با کیفیتی را انتخاب کنید

در مورد انتخاب صندلی چه از نوع استاندارد و چه از نوع راحتی باید مطمئن شوید که تمامی گزینه‌ها را بررسی کنید. صندلی باید به اندازه کافی محکم و با دوام باشد، طوری‌که بتوانید حداقل دو سال از آن استفاده کنید. استفاده از آن باید آسان باشد. صندلی راحتی باید حتما کمربند ایمنی پنج نقطه‌ای داشته باشد. باید از یک نوار چرمی برای وضعیت نشسته استفاده شود.

انتقال دادن کودک به صندلی بلند

برای دادن غذای جامد به کودک بهتر است چند هفته قبل از شروع این کار کودک را در صندلی قرار دهید تا با این موضوع آشنا شود.

به کودک خود اجازه دهید که برای “تمرین ” روی صندلی بنشیند و در تخت پادشاهی جدیدش احساس راحتی کند.

یک بشقاب، فنجان و قاشق را به کودک خود بدهید تا با آن‌ها بازی کند تا زمانی که دادن غذای جامد را شروع می‌کنید فقط یک مانع را پیش روی خود داشته باشید.

همانقدر که احساس راحتی کودک در صندلی مهم است، آشنا بودن فردی که در زمان وعده‌های غذایی از بچه مراقبت می‌کند با نحوه کار کردن صندلی هم مهم است.

  • آیا صندلی تاشو است و مکانیسم قفل کردن آن کجاست؟
  • کمربندهایی که برای نگه داشتن بچه در صندلی و جلوگیری از فرار او استفاده می‌شوند، چطور تنظیم می‌شوند؟
  • آیا گذاشتن و بیرون آوردن کودک از صندلی بدون گیر کردن انگشتانش در قسمت‌های مختلف آن آسان است؟

صرفا دانستن این نکات زمانی که کودک در داخل صندلی قرار دارد کافی نیست. بلکه شما باید بتوانید این نکات را به تمامی افرادی که در زمان غذا خوردن کودک اطراف او هستند هم انتقال دهید.

صندلی های بلند چرخدار به‌خصوص اگر یکی از والدین با کودک در خانه تنها باشد و نیاز باشد که هنگام غذا خوردن کودک به کارهای دیگر هم رسیدگی کند خیلی راحت هستند.

حتما مکانیسم قفل کردن چرخ‌ها را امتحان کنید. برای بعضی از بچه‌ها، مشارکت در تعاملات اجتماعی در طول فرایند غذا خوردن مهم است چون به همه این امکان را می‌دهد که با خیال راحت غذایشان را بخورند.

صندلی را به‌گونه‌ای قرار دهید که کودک بتواند شما را ببینید و خودش را جزئی از مهمانی غذا خوردن بداند، اما آن را نزدیک به چیزهای تیز و گرم روی میز قرار ندهید.

نکات مربوط به امنیت صندلی‌های بلند

هنگامی که فرزند کوچک خود را به صندلی انتقال می‌دهید، چند نکته مهم مربوط به ایمنی آن را به‌خاطر داشته باشید:

  • همیشه بچه‌ها را با یک کمربند ایمنی پنج نقطه‌ای یا یک نوار چرمی در درون صندلی قرار دهید.
  • قبل از هر بار استفاده از صندلی آن را چک کنید و مطمئن شوید که همه چیز در جایی که باید باشد قرار دارد و صندلی صدمه‌ای ندیده باشد.
  • صندلی را در تمام لحظات نزدیک به خود قرار دهید. شما باید بتوانید از هر جایی که هستید، بچه را خوب ببینید.
  • مطمئن شوید که صندلی نزدیک به میز یا سطح بالای پیشخوان قرار ندارد.
  • هیچ وقت بچه‌ها را در صندلی بلند تنها نگذارید.

با آماده بودن کودک برای نشستن در صندلی، وعده‌های غذایی برای پدر و مادر کمتر دلهره آور خواهد بود. حتی بعضی وقت‌ها شما می‌توانید برای ایجاد تغییر غذا خوردن را به پایان برسانید. فقط مطمئن شوید که کودک (و شما) برای این گام بزرگ آماده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *