نشانه‌های کودک شاد ،راحتی کودک، آسایش کودک

نشانه‌های کودک شاد ،راحتی کودک، آسایش کودک

نشانه‌های کودک شاد

احتمالاً پیش از این علائم (و صداهای) یک نوزاد ناشاد را متوجه شده‌اید. اما نشانه‌های کودک شاد می‌تواند رمز آلودتر باشد. کودک تا آخر ماه اول حتی به اولین مرحله نشان دادن شادی واقعی که لبخند زدن است، نمی‌رسد. این متن به شما یاد می‌دهد که چگونه متوجه شوید که فرزند شما یک کودک شاد است یا خیر.

نشانه‌های کودک شاد در نوزادی: احساس راحتی هنگام نزدیکی فیزیکی

دیدن صورت و شنیدن صدای شما، کودک شما را آرام می‌کند. ممکن است برای شما ناامید کننده باشد که وقتی که لبخند می‌زنید و شکلک در می‌آورید، با نگاه خیره و خواب آلود او مواجه می‌شوید، اما این نشانه کودک شاد است! دکتر لیندا آکرلودو بنیان گذار مرکز نشانه‌های کودکان می‌گوید: «در این سن نوزادان توانایی نشان دادن احساسات مثبت به غیر از نگاه آرام را ندارند. آن‌ها یا گریه می‌کنند یا گریه نمی‌کنند.» وقتی کودک به سمت شما چرخید و به چهره شما زل زد، در حقیقت او یک کودک شاد است و می‌گوید: «زندگی خوب است!»

صفر تا سه ماهگی: شکل گرفتن در آغوش

هنگامی که کودک بدن خود را با بازوهای شما تطبیق می‌دهد و کمر خود را سفت و منقبض نمی‌کند، نشانه این است که او یک کودک شاد است. در این سن، او وقتی که نیازهای اساسی او را برآورده می‌کنید، خوشحال می‌شود. به گریه‌های او پاسخ می‌دهید، به او غذا می‌دهید، پوشک او را عوض می‌کنید و او را می‌خوابانید. لیز ماتیس از نیو جرسی می‌گوید: «قبل از اینکه دخترم ابی، لبخند بزد او را«پیر زن بدخلق» می‌نامیدم؛ اما می‌دانستم که او یک کودک شاد است، زیرا به راحتی در آغوش من قرار می‌گرفت و به خواب می‌رفت.»

داشتن کودک شاد

یک تا سه ماهگی: به اشتراک گذاشتن لبخند

«کری کرونیک» یک متخصص کودکان در ونتورا، کالیفرنیا، درباره کودک شاد می‌گوید: «بین ۴ تا ۱۰ هفتگی، کودک به صورت خودجوش و نه رفلکسی، شروع به لبخند زدن می‌کند.» پیش از این، لبخند کودک شما به خاطر دلایلی مانند راحت شدن دستگاه گوارش (مثل عبور گاز) و یا به عنوان یک رفلکس بود (تاکنون دیده‌اید که کودک شما در خواب لبخند می‌زند؟). کری کرونیک ادامه می‌دهد: « اما اکنون لبخند او در واکنش مستقیم به کاری است کسی با او انجام داده است.»

در سه تا شش ماهگی: یک موضوع خنده دار

وقتی لبخند تبدیل به خنده می‌شود، همه چیز در دنیای کودک شاد هیجان انگیزتر می‌شود. چه چیزی باعث می‌شود کودکان وارد این مرحله شوند؟ به دلیل مهارت شما! آن‌ها از صداها و قلقلک‌ها هیجان زده می‌شوند. «کیتا رز نوریس» در صفحه فیس بوک کودکان آمریکایی درباره کودک شاد می‌گوید: «دختر من وقتی پاهایش را آرام گاز می‌گیریم و صدا در می‌آوریم می‌خندد.» در حدود ۶ ماهگی، عنصر غافلگیری تاثیر خیلی زیادی دارد. آکردولو می‌گوید: «انتظارات کودکان بالا می‌رود (و با غافلگیری این انتظار برآورده می‌شود)» بازی قدیمی و قشنگ «دالی بازی» از این جمله غافلگیری‌ها محسوب می‌گردد؛ بازی که در هر زمانی می‌توان آن را انجام داد.

چهار تا هفت ماهگی: حجم زیادی از بلغور کردن

در ابتدا ، «گفتار» مجموعه‌ای از صداهای صامت است که با هم جمع شده‌اند. این صداها واقعاً حرف‌های کودک را منتقل می‌کند، درست است؟ در واقع ، بله! کودکان این صداها را از گوش دادن به صدای شما (و در کنار آن، آهنگ و لحن کلام شما) کنار هم می‌چینند. اکنون کودک شاد شما می‌تواند احساسات خود را به صورت صوتی به اشتراک بگذارد. «آتنا وولوممانوس»، محقق آزمایشگاه شناخت و ارتباط نوزادان در دانشگاه نیویورک می‌گوید:«هنگامی که تن صدای کودکان بالاتر می‌رود، نشان دهنده این است که از چیزی خوششان آمده است و یا به تعامل با شما علاقه مند هستند.»

نشانه‌های کودک شاد در ۱۲ تا ۱۸ ماهگی: این مرحله کمدی است!

در حدود ۱ سالگی، بچه‌ها احساس شوخ طبعی می‌کنند. کودک شاد در تلاش برای خنداندن شما، ممکن است پوشک را روی سر خود بگذارند یا در فنجان صحبت کنند. آکردودولو می‌گوید: «تحقیقات مربوط به رشد طنز در بچه‌ها نشان می‌دهد که انجام کارهای احمقانه با اشیاء، سبب خوشحالی آن‌ها می‌شود. مثلا اینکه پدر کفش‌های کودک را روی پای خودش قرار می‌دهد؛ این واقعاً خنده دار است!»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *