نحوه‌ی تشخیص نوع سرفه‌ی کودکان

نحوه‌ی تشخیص نوع سرفه‌ی کودکان

به صدای سرفه‌ی کودکان خود گوش دهید تا متوجه بیماری آن‌ها شوید. سرفه‌ی خشک و تر با هم متفاوت هستند. ابتدا به صدای خس خس، نفس نفس و گلوی آن‌ها گوش دهید. بعد تحقیق کنید تا متوجه شوید سرفه‌ی آن‌ها نگران کننده است یا خیر.

سرفه‌ی کودکان می‌تواند معانی مختلفی داشته باشند. از آنجایی که نمی‌توانید از کودک علت سرفه را جویا شوید، باید خود علت آن را پیدا کنید. گاهی لازم نیست برای یک سرفه‌ی ساده به مراکز درمانی مراجعه کنید یا از دکتر وقت بگیرید.

به گفته‌ی بالبی، متخصص بیماری‌های عفونی کودکان در مرکز ناسائو در شرق نیویورک، سرفه راه محافظت از بدن است. سرفه روشی است که بدن برای پاک کردن مجراه‌های هوایی از آن استفاده می‌کنند. پاک کردن مجراهای هوایی می‌تواند به صورت از بین بردن خلط گلو یا postnasal (مخاط بینی که در قسمت پشت گلو فرو می‌رود) باشد.

دو نوع سرفه در بین افراد دیده می‌شود: سرفه‌ی خشک و سرفه‌ی تر.

سرفه‌ی خشک کودک

این سرفه در کودکانی دیده می‌شود که به سرماخوردگی یا آلرژی فصلی مبتلا هستند. سرفه‌ی خشک به پاک کردن مجاری پشت بینی کمک می‌کند و ممکن است در اثر سوزش گلو به وجود آید.

سرفه‌ی تر کودک

این نوع سرفه به علت بیماری‌های تنفسی که به علت باکتری ایجاد می‌شوند، به وجود می‌آید. سرفه‌ی تر باعث ایجاد خلط یا مخاط (که شامل گلبول‌های سفید برای کمک به مبارزه با میکروب‌ها است) در مجاری تنفسی کودکان می‌شود.

به گفته‌ی کاترین داندون، متخصص اطفال در دانشگاه وندربیلت اعتقاد دارد: کودکان کمتر از ۴ ماه دچار سرفه‌ی بیش از حد نمی‌شوند. اگر کودک شما زیاد سرفه می‌‌کند؛ لطفا آن را جدی بگیرید. اگر نوزادی در فصل زمستان زیاد سرفه می‌کند، می‌تواند به ویروس سینسیتیال تنفسی (RSV) ، یک عفونت ویروسی خطرناک برای نوزادان مبتلا شده باشد.

اگر کودک شما بزرگتر از یک سال است، سرفه در این سنین کمتر نگران کننده است که معمولاً به صورت سرفه سرماخوردگی ظاهر می‌شوند.

انواع سرفه

سرفه‌ی سرماخوردگی در کودک

صدا: خش خش خشک

علائم: علائم سرفه‌ی کودکان که به خاطر سرما خوردگی یا آنفولانزا است شامل آب ریزش بینی و سوزش گلو است. سرفه‌ی کودکان به خاطر سرما خوردگی از نوع خشک هستند؛ اما اگر شدت سرما خوردگی زیاد باشد، می‌تواند با خلط یا تب خفیف در شب همراه باشد.

داروهای مفید برای سرفه سرماخوردگی

در زمان سرماخوردگی استراحت و مصرف مایعات همیشه توصیه شده است. اگر چه همه علاقه دارند از دارو و شربت‌های ضد سرفه برای این درد استفاده کنند، اما تحقیقات نشان می‌دهد مصرف این داروها در کودکان زیر ۶ سال درست نیست، زیرا کارایی ندارند و می‌توانند صدمات جبران ناپذیری به سلامت کودک وارد کنند. بهتر است از داروهای طبیعی مانند عسل و لیمو استفاده کنید.

اگر تب بالای ۳۷.۷ درجه سانتی‌گراد و بی‌حالی زیاد در کودک خود مشاهده کردید، به دکتر مراجعه کنید. در کودکان زیر ۴ ماه، علائم تب، حتی تب خفیف نگران کننده است.

سرفه‌ی ناشی از خروسک در کودک

این نوع سرفه‌ی کودکان در اثر عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. خروسک نای را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که مجاری هوایی مسدود شوند و به همین دلیل تنگی نفس در این نوع سرفه مشاهده می‌شود.

صدا: صدای پارس سگ

علائم خروسک: تنگی نفس و سرفه‌ی کودکان به صورت بلند و صدای پارس سگ است. خروسک در کودکان زیر ۵ سال بیش‌تر دیده می‌شود. این بیماری با یک سرماخوردگی معمولی یا گرفتگی بینی معمولی شروع می‌شود.

بد از شنیدن اولین سرفه‌ی خروسک، باید نشانه‌های آن تا سه تا چهار روز از بین برود. اگر نشانه‌های خروسک بعد از سه تا چهار روز برطرف نشد، به یک پزشک اطفال مراجعه کنید.

درمان خروسک

در ابتدا سعی کنید کودک خود را آرام کنید. برای برطرف شدن تنگی نفس حاصل از خروسک، روش‌ها و تکنیک‌های زیر را انجام دهید:

 1. کودک خود را به حمام ببرید و درب حمام حمام را ببندید.
 2. شیر آب گرم را باز کنید تا بخار حمام را فرا بگیرد.
 3. کودک باید در این هوا بماند و نفس بکشد. بخور گرفتن یکی از راه‌های درمان تنگی نفس است.
 4. هوای آزاد نیز می‌تواند کمک کند. اگر منطقه‌ی شما گرم و شرجی است، می‌توانید کودک خود را به فضای آزاد ببرید.
 5. استفاده از یک دستگاه بخور خوب نیز می‌تواند به درمان خروسک کمک کند.

سرفه‌ی ناشی از برونشیت

به گفته‌ی رافین فرانکلین، متخصص اطفال در مرکز capitol در کارولینای شمالی، بسیاری عوامل باعث تنگی نفس می‌شوند. یکی از این عوامل گرد و غبار موجود در هواست. اغلب برونشیت در کودکان زیر ۱ سال در اثر ویروس سینسیتیال (RSV) ایجاد می‌شود.

این ویروس باعث یک سرماخوردگی خفیف در کودکان بالای ۳ سال می‌شود. اما اگر این ویروس به نوزادان سرایت کند، خطرات جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد.

صدا: خس خس سینه

علائم: برونشیت بعد از یک سرماخوردگی ساده به وجود می‌آید. این ویروس با سرفه و آبریزش بینی همراه است. از آنجا که سرفه‌ی کودکان یا خس خس سینه با برونشیت و آسم ارتباط دارند، نمی‌توان آن‌ها را جدا کرد. اما برونشیت معمولا در پاییز و زمستان دیده می‌شود و ممکن است با تب خفیف و کم شدن اشتها همراه باشد.

درمان‌های سرفه‌ی کودکان در اثر برونشیت

شما می‌توانید با درمان‌های خانگی برونشیت را برطرف کنید. خوردن مایعات و بخور گرفتن می‌تواند به درمان تنفس کودک شما کمک کند. همیشه به میزان تنفس کودک خود توجه کنید. اگر میزان تنفس بیش از ۵۰ بار در دقیقه بود، کودک شما در خطر تنفسی قرار دارد. در این صورت به دکتر مراجعه کنید.

سیاه سرفه در کودکان

عفونت باکتریایی عامل سیاه سرفه‌ی است که تا سال ۱۹۶۰ عامل مرگ و میر کودکان بود که با ساخت واکسن DTaP در آمریکا ریشه کن شد. اما در سال‌های اخیر این بیماری مجدداً گسترش یافته و در بسیاری ایالت‌ها شیوع پیدا کرده است و باعث سرفه‌ی کودکان بوده است.

صدا: بلند و مداوم

علائم: در هنگام مبتلا شدن به سیاه سرفه، کودک هیچ گونه علائم سرماخوردگی و تب ندارد. در اینجا به نمونه‌ای علائم سرفه‌ی سیاه دقت کنید.

 • اسپاسم سرفه‌ی مکرر و بلند
 • سیاه شدن سرفه
 • تغییر رنگ صورت
 • پف چشم

جلوگیری از سیاه سرفه: اطمینان حاصل کنید که کودک شما واکسینه شده است و از آنجا که نوزادان تا زمانی که سه دوز واکسن دریافت نکرده باشند در مقابل ویروس واکسینه نمی‌شوند، آن‌ها را با تقویت کننده‌های Tdap (کزاز، دیفتری و سیاه گوش) واکسینه کنید تا از این بیماری جلوگیری کرده باشید.

درمان سیاه سرفه

اگر گمان می‌کنید که کودک شما به سیاه سرفه مبتلا شده است، فوراً به دکتر مراجعه کنید. در اوایل دوره‌ی سرفه در نوزادان، باید آن‌ها را در بیمارستان بستری کنید تا بتوانند اکسیژن دریافت کنند. کودکان و دیگر اعضای خانواده باید از آنتی بیوتیک اریترومایسین استفاده کنند تا از شیوع این بیماری مسری جلوگیری شود. با شروع علائم سیاه سرفه؛ باید دوره‌ی درمان کامل شود که حدوداً یک ماه طول می‌کشد.

سرفه‌ی کودکان در اثر ذات الریه

ذات الریه یک عفونت ویروسی یا باکتریایی مربوط به ریه‌ها است که در اثر عواملی مانند سرماخوردگی ایجاد می‌شود.

نوع سرفه: تر و خلط آور

علائم: کودک مبتلا به ذات الریه بی‌حال و بی‌رمق است. سرفه‌ی کودکان به صورت تر خواهد بود و همراه با خلط های زرد و سبز است.

درمان پنومونی

درمان بستگی به این دارد که آیا علت ویروسی یا باکتریایی باشد. بنابراین با پزشک خود تماس بگیرید، به خصوص اگر کودک تب دارد. ذات الریه‌ی باکتریایی معمولاً خطرناک است و بیشتر توسط استرپ پنومونی ایجاد می‌شود.

سرفه‌ی کودکان در اثر آسم

همه‌ی پزشکان در مورد این موضوع که آسم در کودکان کمتر از ۲ سال شایع نیست به توافق رسیده‌اند. مگر این که دوره‌ای را مبتلا به اگزما بوده باشد. سابقه‌‌ی خانوادگی در ابتلا به آلرژی و آسم نیز می‌تواند در این بیماری تاثیر گذار باشد. باید یک تشخیص مطلق آسم در بیمار وجود داشته باشد. در غیر این صورت تنگ شدن مجراهای تنفسی، به دلیل بیماری واکنشی تنفسی است.

صدا: خس خس سینه

علائم: اگر کودک شما به آسم مبتلا شده باشد، کودک شما دچار انقباضات قفسه سینه و دیافراگم خواهد شد. نوزادی که به آسم مبتلا شده باشد با این علائم شروع خواهد کرد:

 • علائم سرماخوردگی
 • آبریزش چشم

کمک به سرفه‌ی کودکان در اثر آسم

درهر صورت، باید در صورت شنیدن صدای خس خس سینه در کودک با پزشک تماس بگیرید. حتی بدون تشخیص آسم به صورت قطعی، پزشکان غالباً از داروهای آسم برای درمان دوره‌ای سرفه‌های اسم استفاده می‌کنند. ممکن است پزشک مربوطه،برای درمان سرفه‌ی کودکان از آلبوترول مایع استفاده کند. اگر حملات آسم شدید باشند، آلبوترول همراه با یک دستگاه نبولایزر با یک ماسک به بیمار تجویز می‌شود تا دارو راحت‌تر مصرف شود.

اگر کودک خردسال سرفه‌ی زیاد داشته باشد و بعد از یک یا دو روز بدتر شود و به زحمت تنفس می‌کند، سریع‌تر با دکتر تماس بگیرید. همانند برونشیت، میزان تنفس فرزند خود را در نظر داشته باشید. اگر بیش از ۵۰ بار در دقیقه تنفس داشته باشد، ممکن است به مشکل تنفسی دچار شده باشد. در این صورت حتماً به پزشک مراجعه کنید و با آن مشورت کنید.

سرفه‌ی کودکان در اثر جسم خارجی

غذا یا هر جسم خارجی دیگر که کودک بتواند آن را ببلعد در بروز سرفه تاثیر گذار است. اگر جسم خارجی را در هنگام بازی یا غذا خوردن فرو داده باشد، به صورت سرفه واکنش سریع از خود نشان خواهد داد که باید آن را جدی بگیرید.

صدا: سرفه‌های کوتاه همراه با احساس خفه شدگی

علائم: نوزادان دائماً اشیای مختلف را در درون دهان خود قرار می‌دهند و ممکن است به طور ناگهانی توسط آن‌ها بلعیده شوند. در این شرایط کودک علائم زیر را از خود بروز می‌دهند:

در این هنگام علائم به صورت سرفه‌های پی در پی ظاهر می‌شوند و علائم دیگر مثل آبریزش بینی و تب در آن‌ها دیده نمی‌شود.

به گفته‌ی دکتر داندون، متخصص اطفال، ذات الریه گاهی نتیجه‌ی بلعیده شدن جسم خارجی توسط کودک است و در ریه‌های کودک گیر کرده است. گاهی یک کودک با خوردن یک بادام زمینی کوچک می‌تواند به ذات الریه مبتلا شود.

اگر یک جسم خارجی، مجزای تنفسی کودک شما را درگیر کرده باشد، علائم زیر در او مشاهده می‌شود:

 • آشفتگی آشکار
 • تغییر رنگ صورت
 • بدون صدا

درمان گیر کردن شی خارجی درون مجرای تنفسی کودک

اگر گمان می‌کنید سرفه‌ی کودکان در اثر گیر کردن یک شی خارجی است، او را بچرخانید و چند ضربه به پشت او وارد کنید. اگر نمی‌توانید جسم خارجی را خارج کنید، به اورژانس مراجعه کنید تا راه چاره‌ای را پیدا کنند. با استفاده از اشعه‌ی ایکس می‌توانند پی به وجود چنین جسم خارجی در مجاری تنفسی ببرند. اگر در واقع جسم خارجی گیر کرده باشد، پزشک شما را به متخصصی که می‌تواند برونکوسکوپی انجام دهد، ارجاع می‌دهد. در طی روش، کودک تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و یک لوله فیبر نوری ریز با موچین در انتهای آن، از راه هوایی پایین می‌رود و جسم خارجی را بیرون می‌کشد.

سرفه‌ی کودکان چه زمانی نگران کننده است؟

اگر کودک شما

 • کوچک‌تر از ۴ ماه است و سرفه می‌کند
 • سرفه‌ی خشک دارد که به خاطر سرما خوردگی ایجاد شده و بیش تر از ۵ تا ۷ روز ادامه دارد
 • سرفه‌ی خشک یا تر با سرماخوردگی و تب ۳۷.۷ درجه دارد
 • خس خس سینه شدید از او شنیده می‌شود

به دکتر مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *