آشنایی با موارد اورژانسی کودکان

آشنایی با موارد اورژانسی کودکان

از آنجا که شما اولین فردی هستید که پاسخگوی نیازهای فرزندتان هستید، داشتن این دستورالعمل‌ها برای موارد اورژانسی کودکان ضروری است. البته، امیدواریم هرگز نیازی به استفاده از آن‌ها نداشته باشید.

مثالی از موارد اورژانسی کودکان

یادم می‌آید که اولین تجربه ترسناک من در مراقبت از فرزندم مربوط به روز شکرگزاری بود. ما مسافر بودیم و در یک فرودگاه شلوغ و پر ازدحام راه می‌رفتیم. شوهرم در حال راندن یک چرخ دستی پر از ساک و کیف و سایر اسباب و وسایل بود. من کریر آغوشی نوزاد ۶ ماهه مان را جلوی گردن انداخته بودم و دست دختر نو پایمان، جولیان را در دست گرفته بودم. در حال راه رفتن بودیم که توجه جولیان به سمت قفسه تنقلات جلب شد. او بازوی مرا گرفته بود و در جهت مخالف می‌کشید. من تلاش می‌کردم نگذارم او ما را به سمت شلوغی جمعیت بکشاند. در همین اثنا، او شروع به جیغ زدن و شکایت از درد بازو کرد. ما او را آرام کردیم، ولی جولیان نمی‌توانست بازویش را حرکت دهد. ما بطور مشروط سوار هواپیما شدیم.

وقتی فرود آمدیم با پزشک متخصص اطفال تماس گرفتیم و به اتاق اورژانس (ER) هدایت شدیم. پزشک به بازوی جولیان نگاه کرد، به آرامی به طرف خود کشید و آن را “در رفتگی آرنج” تشخیص داد. او گفت این مشکل در بین موارد اورژانسی کودکان بسیار شایع و نام مستعار آن آرنج پرستار است. او با یک چرخش سریع آرنج دخترم را به عقب برگردانید و دست او خیلی عالی به حالت طبیعی برگشت.

مارک ملروز، پزشک اورژانس دارای بورد تخصصی و بنیانگذار مراقبت‌های فوری منهتن می‌گوید: “نوزادان و کودکان نوپا در معرض انواع مشکلات قرار دارند. این مشکلات بخشی از کاوش آن‌ها در جهان پیرامون است که از طریق بالا رفتن، احساس کردن و چشیدن به دست می‌آید”. دستورالعمل‌های این راهنما برای مقابله با ۷ مورد معمولی از موارد اورژانسی کودکان به شما کمک می‌کند.

۱- افتادن کودک از روی میز

وقتی این اتفاق برای ماریا براون افتاد، پسرش هادسون دو ماه و نیم داشت. براون به یاد می‌آورد که پسر کوچک او نیاز به تعویض لباس و پوشک داشته و روی میز تعویض نوزاد خوابیده بوده است. او می‌گوید: “من دست چپم را روی شکم پسرم قرار دادم و سعی کردم با دست راست خودم را به کمد لباس‌ها برسانم. لباسی که می‌خواستم دور از دسترس بود، بنابراین من کمی بیشتر به سمت راست تکیه دادم و دستم را برای یک ثانیه بلند کردم.

در همان لحظه، هادسون از روی میز به پایین افتاد. وقتی با فرش برخورد کرد، اول نگاه او ثابت و مات شد و سپس شروع به گریه کرد. او طوری گریه می‌کرد که قبلاً هرگز نشنیده بودم. در واقع، این فریاد بلند بیشتر ناشی از ترس بود و نه از صدمه دیدن” بعد از چند دقیقه، هادسون گریه کردن را متوقف کرد، اما براون نه.

در صورتی که با این قبیل از موارد اورژانسی کودکان روبه‌رو شدید، کودک را بلند کنید، او را آرام کنید، و صدمات آشکار را بررسی کنید. اگر او بیهوش است، به شماره اورژانس زنگ بزنید؛ در غیر این صورت با پزشک خود تماس بگیرید. ران سن خوان، پزشک و مدیر مراقبت‌های کودکان توضیح می‌دهد: “حتی اگر همه چیز خوب به نظر برسد، کودکی که از یک میز یا تختخواب بیفتد باید توسط پزشک متخصص اطفال دیده شود.

” بدترین حالت در این قبیل موارد اورژانسی کودکان این است که ضربه می‌تواند باعث شکستگی جمجمه، ضربه مغزی یا خونریزی در مغز شود. نشانه‌هایی که می‌تواند جدی باشد عبارتند از: کاهش هوشیاری، از دست دادن هوشیاری یا استفراغ قابل توجه. دکتر سان خوان می‌گوید، خوشبختانه، با این حال، بیشتر نوزادانی که از یک میز تعویض نوزاد یا تختخواب می‌افتند، بیشتر از کمی کبودی ناشی از کوفتگی رنج می‌برند.

پیشگیری از رخ دادن افتادن کودک از روی میز

در صورت روبه‌رو شدن با این مورد از موارد اورژانسی کودکان به نکات زیر توجه کنید:

 • همه لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک (شامل پوشک، دستمال مرطوب، کرم) و تعویض لباس را درست در کنار خود نگه دارید. اگر چیزی را فراموش کردید کودک را بغل کنید تا به آن برسید.
 • همیشه تسمه ایمنی تخت تعویض نوزاد را با سگک قفل کنید، اما به امنیت آن اطمینان نکنید. حتی اگر بسته باشد، سعی کنید از تخت دور نشوید.
 • کودک را در صندلی ماشین، صندلی فنری یا Bumbo (صندلی‌های که به منظور تمرین نشستن کودکان از سنین پایین طراحی می‌شود) روی میز قرار ندهید.

۲- سوختگی دهان کودک با غذا یا نوشیدنی داغ

در ۳ تا ۵ ماهگی، نوزادان شروع به چنگ انداختن به چیزهای مختلف از جمله غذاهای گرم می‌کنند. اریکا سالدیوار، مادر دو فرزند از آلبیون (Albion) میشیگان، به یاد می‌آورد: “پنج دقیقه بعد از این که من یک کاسرول (نوعی غذای تهیه شده با آرد و گوشت) را از اجاق گاز بیرون کشیدم، شوهرم در حالی که دختر ۶ ماهه ما، ایزابلا را نگه داشته بود، آمد تا بشقاب خودش را بگیرد. به محض اینکه بشقاب را برداشت، ایزابلا دستش را دراز کرد و به غذا چنگ زد. البته داغ بود و او شروع به جیغ زدن کرد”.

در صورتی که با این قبیل از موارد اورژانسی کودکان روبه‌رو شدید، منطقه سوخته را زیر آب خنک و جاری، بگیرید. دکتر سان خوان می‌گوید: “شما باید ماده داغ را بلافاصله بردارید، زیرا هر چه مدت زمان بیشتری روی پوست بماند، آسیب بیشتری می‌تواند وارد کند”. ناحیه را یخ نگذارید، چون این کار به پوست آسیب دیده در اثر گرما بیشتر آسیب می‌رساند. اندام سوخته را به مدت ده یا ۱۵ دقیقه در آب خنک نگه دارید تا درد آن تسکین یابد، یا اگر کودک شما این را تحمل نمی‌کند، یک کمپرس خنک بگذارید.

سپس یک گاز بانداژ را بر روی ناحیه قرار دهید و مطابق دستور دکتر برای تسکین درد به او استامینوفن بدهید. دکتر سان خوان می‌گوید: “سوختگی ناشی از غذاهای گرم یا نوشیدنی‌ها در حد سوختگی ایزابلا معمولا جدی نیست. اما به نظر می‌رسد دردناک باشد”. اگر تاول‌های سوختگی، بزرگتر از یک سکه باشد، یا در صورت، دست‌ها، پاها یا ناحیه تناسلی قرار داشته باشد، پزشک باید به ارزیابی آن بپردازد.

چگونه از سوختگی پیشگیری کنیم؟

 • بله درست است، وقتی شما از خواب محروم می‌شوید، یک فنجان قهوه می‌تواند یک نعمت خدادادی باشد. اما هرگز سعی نکنید یک لیوان داغ قهوه و کودک خود را به طور همزمان حمل کنید.
 • نوشیدنی‌های گرم را از پایین میزها که کودک می‌تواند به آن برسد و همچنین میزهایی با رومیزی پارچه‌ای که بتواند آن را بکشد، دور نگه دارید.
 • مراقب خطرات مرتبط با حرارت رستوران‌ها باشید. کودک خود را از مسیر خدمه‌ای که بشقاب‌ها را حمل می‌کنند، دور نگه دارید. خود را از ایستگاه‌های قهوه و بوفه‌‌ها نیز دور نگه دارید.

۳- جراحات دهانی کودک

اتوم پاستور، مادر دو فرزند در نیو کاسل، پنسیلوانیا می‌گوید: “وقتی نوزاد ۱۶ ماهه من، بروکلین، پایش به میز گرفت و روی میز عسلی افتاد، خون از دهانش فواره زد. من عصبی شده و نگران بودم که دندان‌هایش را از دست داده باشد، خونریزی زیادی داشت، دیدن آن منظره برایم سخت بود. فکر می‌کردم ممکن است به بخیه نیاز داشته باشد” (بروکلین به بخیه نیاز نداشت و دندان‌ها سالم بود).

چریل وو، پزشک متخصص کودکان در نیویورک می‌گوید، آسیب‌های دهان برای والدین بسیار وحشتناک است، زیرا این آسیب‌ها باعث خونریزی دیوانه وار می‌شوند. دلیلش هم این است که دهان پر از رگ‌های خونی است. اگرچه، وقتی صحبت از بهبودی به میان می‌آید، این چیز خوبی است. دکتر وو می‌گوید: “جریان زیاد خون باعث ورود مواد مغذی، اکسیژن و سایر عوامل سالم به منطقه می‌شود که به سرعت بافت را ترمیم می‌کنند.”

در صورتی که با این قبیل از موارد اورژانسی کودکان روبه‌رو شدید، ابتدا به بهترین وجه ممکن دهان فرزندتان را بشویید. با اعمال فشار با پارچه تمیز یا گاز، خونریزی را متوقف کنید، یا مقداری یخ پیچیده شده در یک دستمال سفره را امتحان کنید. دکتر سان خوان می‌گوید: “سرما به کاهش تورم و خونریزی کمک می‌کند، زیرا باعث انقباض عروق خونی می‌شود.” اگر بعد از ده تا ۲۰ دقیقه خونریزی متوقف نشد، با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است برش عمیقی روی پوست وجود داشته باشد یا یکی از دندان‌ها شل شده باشد.

نحوه جلوگیری از جراحات دهان

 • محافظ‌هایی از جنس فوم را در گوشه‌های تیز مبلمان بگذارید، یا از ورود نوزاد به اتاق‌هایی که اثاثیه ناایمن دارند پرهیز کنید.
 • برای به حداقل رساندن احتمال زمین خوردن کودکان، در زیر فرش‌ها، برچسب‌های ضد لغزش قرار دهید، اسباب بازی‌ها را از کف زمین جمع کنید، خرده ریزه‌ها را سریعا بردارید و اجازه ندهید کودک در وان حمام بایستد.

۴- چشیدن چیزهای خطرناک

ملانا میرز، مادر دو فرزند در کنت لیک پنسیلوانیا، به یاد می‌آورد: “وقتی پسرم ۱۵ ماهه بود، تاتی تاتی کنان از اتاق نگهداری پودرها بیرون آمد، در حالی که یک بطری پاک کننده توالت در دهانش بود. من به مرکز سموم زنگ زدم و مواد موجود را از برچسب خواندم. ما خوش شانس بودیم – هیچکدام از آن‌ها مضر نبودند، اما به من گفته شد که ممکن است برای او ناراحتی گوارشی جزئی پیش بیاید”.

در صورتی که با این قبیل از موارد اورژانسی کودکان روبه‌رو شدید، یعنی اگر می‌بینید، یا حتی به این موضوع شک دارید که کودک شما چیزی را که غذا نیست خورده است، بلافاصله شماره مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم را شماره گیری کنید. هنگام تماس برچسب محصول را با خود داشته باشید. تا زمانی که با یک متخصص سم صحبت نکرده‌اید، به کودک چیزی برای نوشیدن یا خوردن غذا ندهید. انجام این کار باعث می‌شود کودک شما بیشتر سم را جذب کند. دکتر ملروز می‌گوید: و قطعاً کودک را وادار به استفراغ نکنید و می‌گویند: “آنچه باعث دردسر در مسیر پایین رفتن می‌شود، می‌تواند در بالا آمدن نیز باعث دردسر شود”.

نحوه جلوگیری از مسمومیت‌ها

 • تمام پاک کننده‌ها، داروها، ویتامین‌ها و سایر مواد خطرناک مضر را در کابینت‌های قفل شده دور از دسترس کودک خود نگه دارید.
 • مواظب اکتشافات کودک خود در خانه‌های افراد دیگر باشید.
 • مراقب کیف پول‌هایی باشید که ممکن است دارای مواد خطراتی مانند دارو، لوازم آرایش یا سایر محصولات سمی باشد.

۵- گاز گرفتگی کودک شما توسط حیوان خانگی

لوئیز موسیال، مادر دو فرزند در تایلر، تگزاس می‌گوید: “وقتی پسر ۱۱ ماهه ما، گاس، در حال یادگیری راه رفتن بود، او روی سگ ما که خواب بود افتاد. در یک لحظه، آزمایشگاه شیرین ما که هرگز به چیزی آسیب نرسانده بود، بالای سر او بود و او در حال غرش بود. همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد و ماجرا با زخم بالای چشم راست گاس به پایان رسید”.

در صورتی که با این قبیل از موارد اورژانسی کودکان روبه‌رو شدید، زخم را به خوبی با آب و صابون بشویید و سپس با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید. دکتر سان خوان می‌گوید: “اگر این یک زخم عمیق یا روی دست یا پا باشد، که تمیز کردن کامل آن دشوار است، ممکن است فرزند شما نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد. گاز گرفتن حیوانات حامل خطر عفونت زیادی است زیرا باکتری‌های زیادی در دهان وجود دارد”. در صورت امکان، همچنین باید با دامپزشک تماس بگیرید تا سوابق واکسیناسیون سگ را بررسی کند.

اگر یک گربه کودک شما زخمی کرد، همین توصیه‌ها را دنبال کنید. حتی اگر در ابتدا صدمه‌ای به نظر نرسد، گاز گربه‌ها عمیق‌تر هستند، زیرا دندان‌های آن‌ها تیز است. همچنین گربه‌ها ممکن است انگلی داشته باشند که باعث توکسوپلاسموز شود، نوعی بیماری انگلی که می‌تواند برای نوزادان و زنان باردار خطرناک باشد. دکتر سان خوان می‌گوید: “گرفتن توکسوپلاسموز از گاز گربه غیر معمول است. اما بی‌خطر، بازی کنید و به متخصص اطفال اطلاع دهید. دهان گربه‌ها حاوی باکتری‌های دیگری نیز هستند که می‌توانند کودک شما را آلوده کنند.”

نحوه جلوگیری از گاز گرفتن حیوانات

 • هرگز فرزند خود را با هیچ حیوانی، حتی مال خودتان، تنها نگذارید. دکتر سان خوان می‌گوید: “خیلی پیش می‌آید که کودک کنجکاو حیوان خانگی را به طرف خود بکشد، حیوان تحریک شود و بعد کودک زخمی شود.
 • به کودک خود بیاموزید که اگر حیوان خانگی در حال خوردن یا خوابیدن است، مراقب باشد.

۶-خفگی کودک شما با یک قطعه غذا

کیتی وبستر، مادر دو فرزند در ریچموند، ورمونت، به یاد می‌آورد: “دختر ۱ ساله من، لیلا، در حال خوردن بیسکویت باغ وحشی بود. ناگهان لیلا شروع به ساخت صداهای ناشی از خفگی کرد و با بازوهایش روی صندلی بال بال می‌زد. من یادم افتاد که شنیده بودم کودکی را که در حال خفه شدن است وارونه کنید و به پشت او بزنید، این کار را کردم، ولی هیچ اتفاقی نیفتاد، بنابراین من دوباره به پشتش زدم. این بار او بازگشت و همه آنچه خورده بود بیرون زد. من آن روز بعد از ظهر به هلال احمر زنگ زدم و برای کلاس بعدی CPR در دسترس کودک ثبت نام کردم.

در صورتی که با این قبیل از موارد اورژانسی کودکان روبه‌رو شدید، در هنگام انجام کمک‌های اولیه، از کسی کمک بگیرید تا با شماره اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرد. اگر تنها هستید، این مراحل کمک‌های اولیه را برای یک دقیقه دنبال کنید، سپس متوقف شوید و خودتان با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید، سپس دوباره کمک‌های اولیه را از سر بگیرید.

در اینجا چه کارهایی باید انجام شود؟

در این مورد از موارد اورژانسی کودکان، باید ابتدا در حالی که سر کودک رو به پایین است او را روی ساعد خود نگه دارید – اگر نمی‌توانید وضعیت را مدیریت کنید یا اگر دیدید کودک خیلی بی‌قرار است یا اندازه او بزرگ است او در دامان خود قرار دهید. برای حمایت از سر کودک، که باید پایین‌تر از سینه قرار گیرد، فک را با یک دست نگه دارید. سپس پنج ضربه محکم به پشت، بین تیغه‌های شانه، با پاشنه دست دیگر خود بزنید. اگر او هنوز نمی‌تواند نفس بکشد، او را بچرخانید و انگشتان اشاره و میانی خود را در مرکز سینه او درست زیر نوک پستان‌ها قرار دهید، و با پنج ضربه محکم به سینه بزنید، هر بار در حدود یک و نیم اینچ سینه را فشرده کنید.

انجام پنج ست ضربات پشت و پنج ست ضربه قفسه سینه را بطور متناوب انجام دهید تا شیء با فشار به خارج پرتاب شود، کودک شما بتواند سرفه کند، گریه کند، یا نفس بکشد یا کمک برسد. (سعی نکنید شی را که نمی‌بینید خارج کنید – چون ممکن است آن را با فشار دورتر کنید) اگر کودک شما هوشیاری خود را از دست داد، باید CPR نوزاد را انجام دهید. در حالی که منتظر تیم اورژانس هستید در مورد نحوه انجام این کار با ۱۱۵ تماس بگیرید. هر بار که راه هوایی را باز می‌کنید، به دنبال یک شی خارجی باشید. فقط در صورتی که قابل مشاهده بود آن را خارج کنید.

نحوه جلوگیری از خفگی

 • سعی کنید در کلاس‌های آموزش CPR در موارد اورژانسی کودکان که از طرف انجمن‌ها و سازمان‌های ذیربط نظیر جمعیت هلال احمر گذاشته می‌شود، شرکت کنید. برنامه جیبی کمک‌های اولیه و CPR بطور رایگان یا با صرف کمی هزینه از سایت‌های رسمی و معتبر قابل بارگیری است.
 • هرگز غذاهای گرد و سفت (مانند هات داگ، خلال هویج خام، آجیل، پاپ کورن یا انگور) را به کودکان کوچکتر از ۳ سال ندهید. غذاهای دیگر را به قطعاتی که بزرگتر از یک و نیم اینچ نباشد برش دهید.
 • اجازه ندهید که کودک هنگام دویدن یا بازی یا حتی هنگام سوار شدن در اتومبیل غذا بخورد.
 • وقتی کودک در صندلی بلند مخصوص غذا خوردن است، همیشه در کنار کودک خود بمانید.

در موارد اورژانسی کودکان دسترسی به این اطلاعات مهم برای شما و مراقبان مفید است:

 • شماره تلفن و آدرس منزل خودتان (در صورت نیاز به تماس با ۱۱۵)
 • هر دارو یا درمانی که کودک شما می‌گیرد
 • هر گونه حساسیتی که فرزند شما دارد
 • شماره پزشک متخصص اطفال
 • خط تلفن راهنمای سموم
 • شماره تلفن همراه خودتان

۷- خوردن باتری دکمه ای (سکه ای) توسط کودک

روز شنبه نخستین جشن تولد خود – امت راوچ، از فونیکس آریزونا، تب داشت و غیر عادی عمل می‌کرد. پدر و مادرش او را به مرکز اورژانس کودکان بردند و در آنجا پزشک کشیک گفت که این سرماخوردگی یا آنفولانزا است، مادرش کارلا به خاطر می‌آورد: اما اوضاع بدتر شد. روز یکشنبه امت راوچ نمی‌خواست غذا بخورد. در اوایل صبح سه شنبه، او خون سرفه می‌کرد. بعد از صحبت با پزشک متخصص اطفال، روشه امت را به مرکز اورژانس منتقل کرد و در آنجا اشعه ایکس، یک باتری دکمه‌ای درون قفسه سینه داخل مری نشان داد. آمبولانس او را به بیمارستان کودکان فونیکس منتقل کرد و باتری با عمل جراحی خارج شد. اما آسیب‌های زیادی به او وارد شده بود.

هنگامی که باتری دکمه‌ای لیتیوم در گلو گیر می‌کند، با بزاق وارد یک واکنش شیمیایی می‌شود که می‌تواند در عرض دو ساعت مری را به شدت بسوزاند. باتری بلعیده شده امت بیش از دو روز کشف نشده در مری مانده بود. (این باتری متعلق به ریموت کنترل یک دستگاه پخش دی وی دی بود که کارلا حدود یک هفته بعد آن را پیدا کرد، این دستگاه تا نیمه زیر نیمکت گذاشته شده بود و محفظه آن باز بود) در نتیجه، در ابتدا چندین سانتی‌متر از مری امت برداشته شد و نهایتا کل مری او را با بخشی از روده وی جایگزین کردند. به خاطر این سهل انگاری کوچک ۴۰ عملیات پزشکی برای امت اعمال شد. چهار سال بعد، امت به تدریج یاد گرفت از طریق دهان غذا بخورد، اما هنوز هم در بیشتر موارد به یک لوله تغذیه‌ای متکی است. وی همچنین برای تنفس به لوله تراشه نیاز دارد.

صدمات باتری به کودک

از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۰، بیش از ۴۰،۰۰۰ کودک به دلیل صدمات ناشی از باتری تحت درمان قرار گرفتند. ۱۲ کودک پس از مصرف باتری‌های دکمه‌ای فوت کردند. بر اساس گزارش مرکز مبارزه و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) تکرر بلعیدن باتری توسط کودکان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. توبی لیتوویتز پزشک، مدیر اجرایی و مدیر پزشکی مرکز ملی سم پایتخت می‌گوید، شدت خسارات وارده نیز در حال افزایش است. وی خاطرنشان می‌کند که این ارتباط مستقیمی با افزایش مصرف باتری‌های دکمه‌ای لیتیومی دارد.

تا زمانی که پزشک از اشعه X استفاده نکرده به کودک اجازه ندهید که بخورد یا بنوشد. اگر باتری در مری قرار داشته باشد، باید با استفاده از آندوسکوپ، ظرف دو ساعت بیرون آورده شود. آندوسکوپ باید مستقیما به مری داخل شود و بیهوشی لازم است. وقتی شکم خالی است آرام بخش ایمن‌تر است. اگر اشعه ایکس نشان دهد باتری وارد روده شده است معمولا امکان دارد رد شود. بله این خبر خوبی است، ولی شما باید با دقت مدفوع را برای چند روز آزمایش کنید.

موارد زیر معمولا می‌توانند دارای باتری‌های دکمه‌ای باشند. برای پیشگیری از موارد اورژانسی در کودکان باتری‌ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که محفظه باتری کاملاً بسته شده است و برای اطمینان از این موضوع، محفظه‌ای را که به راحتی باز می‌شود، با استفاده از کش یا نوار محکم کنید.

 • از راه دور (ریموت) کوچک
 • سویچ ماشین
 • بازکننده درهای گاراژ
 • شمع های بدون شعله
 • ماشین حساب
 • ترازوی حمام
 • اسباب بازی ها
 • چراغ مطالعه
 • ساعت
 • دماسنج
 • سمعک
 • جواهرات چشمک زن
 • زیورآلات مخصوص تعطیلات
 • بازی های ویدیویی قابل حمل
 • گام شمار
 • کتاب و کارت سخنگو و آواز خوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *