معرفی ۱۰ مورد از مواد شیمیایی مضر برای کودکان

معرفی ۱۰ مورد از مواد شیمیایی مضر برای کودکان

۱۰ نوع از مواد شیمیایی که باید از آنها دوری کرد

در اینجا برخی از خطرناک‌ترین مواد شیمیایی مضر در خانه شما را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی را برای کاهش برخورد کودکان با این مواد معرفی می‌کنیم.

امروزه ثابت شده است که بسیاری از مواد شیمیایی با بیماری‌هایی همچون سرطان، بلوغ زودرس، اختلالی بیش فعالی، کمبود توجه، چاقی، اوتیسم و دیگر عوامل جدی سلامت، مرتبط هستند. جیسون رانو، مدیر امور دولت در کارگروه محیط زیست می‌گوید: “هنگامی که ما حمایت از سلامتی کودکان را مد نظر قرار می‌دهیم، علاوه بر تغذیه، رژیم غذایی و فعالیت بدنی، باید به موضوع در معرض مواد شیمیایی مضر قرار گرفتن کودکان نیز توجه کنیم.” قانون مواد شیمیایی ایمن، که برای اولین بار در این سال از کمیته خارج شد، شرکت‌های تولید کننده فرآورده‌های شیمیایی را ملزم به اثبات بی‌خطر بودن محصولات خود کرد.

کتی فاربر، بنیان گذار کودکان غیر سمی (Non-Toxic Kids.net) می‌گوید: “در ایالات متحده آمریکا ما یک زمین تخلیه سمی برای محصولات ناایمن هستیم.” بسیاری از والدین از اینکه چه کارهایی برای جلوگیری از این موضوع انجام دهند، خسته و ناامید هستند. قانون مواد شیمیایی ایمن بار مسئولیت را به بخش مربوطه منتقل می‌کند. خانواده شما مجبور نیستند برای کاهش میزان خطر همچون یک فرد زاهد زندگی کنند، راه‌های ساده‌تری نیز برای کاهش میزان تماس با مواد شیمیایی وجود دارد. در ادامه به معرفی از برخی مواد شیمیایی مضر برای کودکان می‌پردازیم.

آرسنیک نوعی ماده شیمیایی مضر برای کودکان

آرسنیک یک نوع از مواد شیمیایی سرطان زای شناخته شده است که به ویژه با سرطان‌های پوست، مثانه، کلیه و ریه مرتبط است. برخی از غذاها حاوی آرسنیک ارگانیک و معدنی هستند و ماده دوم معمولاً خطر ابتلا به سرطان و سایر مشکلات مربوط به سلامتی را افزایش می‌دهد. هر دو نوع آرسنیک ارگانیک و معدنی در آب سیب، آب انگور، برنج و محصولات برنجی که از طریق آرسنیک و یا آفت کش‌های حاوی آرسنیک آلوده شده‌اند، یافت می‌شوند. آرسنیک در چوب‌های تیمار شده با فشار که تا قبل از سال ۲۰۰۳ ساخته شده بودند، یافت می‌شود، از آن سال به بعد صنعت با توقف استفاده از چوب تیمار شده با آرسنیک برای اهداف مسکونی موافقت کرد.

نحوه اجتناب از آرسنیک

سازمان غذا و دارو (FDA) آب سیب و انگور را آزمایش کرد و مشخص شد که به میزان کمی از آن می‌توان استفاده کرد، اما هنوز دستورالعملی برای حد آستانه آرسنیک مقرر نشده است. به جای آبمیوه والدین می‌توانند آب، شیر و یا میوه‌های طبیعی به کودکانشان بدهند.

گزارشات مصرف کننده به والدین توصیه می‌کنند که میزان برنج را برای کودک شیر خوار به طور متوسط به یک وعده در روز محدود کنند و به آن‌ها پیشنهاد می‌کند که از غلاتی که میزان آرسنیک آن‌ها به طور قابل توجهی پایین است استفاده کنند (مثل گندم، جو دو سر، یا دانه‌های ذرت). اگر از برنج استفاده می‌کنید، می‌توانید با یک راه میزان آرسنیک معدنی آن را کاهش دهید: برنج را قبل از پخت با نسبت ۶ لیوان آب و یک لیوان برنج شستشو دهید و در انتها آب اضافی آن را تخلیه کنید. اگر قصد دارید که برنج را از رژیم غذایی خود حذف کنید، بنا به پیشنهاد سازمان FDA می‌توانید غلات سبوس دار را به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل مصرف کنید.

نوشیدنی‌های برنجی به صورت روزانه برای کودکان زیر ۵ سال توصیه نمی‌شود. در صورت امکان از غذاهای حاوی برنج مثل شیر برنج، آرد برنج و شربت برنج خودداری کنید.

از چوب‌های قدیمی تیمار شده با فشار بالا موجود در جعبه‌های ماسه‌ای، زمین‌های بازی، مجموعه‌های نوسانی و عرشه‌ها دوری کنید. چوب تیمار شده با فشار بالا را می‌توان از روی وجود شکاف‌های کوتاه فراوان بریده شده بر روی آن مشخص کرد. سونیا لوندر، تحلیلگر ارشد کارگروه محیط زیست می‌گوید: از آنجایی که مواد شیمیایی مضر مثل آرسنیک سریع‌تر وارد بدن کودکان می‌شوند، لذا دور کردن کودکان از این مواد شیمیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فرمالدئید از جمله مواد شیمیایی مضر

دومین ماده از گروه مواد شیمیایی مضر برای سلامتی، فرمالدئید است. فرمالدئید به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته شده است و همچنین یک ماده تحریک کننده پوستی است که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک از جمله اشکی شدن چشم، سوزش چشم و گلو، گرفتگی بینی و بثورات پوستی شود. بثورات آلرژیکی پوستی ممکن است در نتیجه تماس با محصولاتی که حاوی فرمالدئید هستند ایجاد شود که می‌تواند موجب علائم تنفسی، سردرد، خستگی و حالت تهوع شود.

این ماده معمولا به عنوان مایعی برای مومیایی کردن بدن استفاده می‌شود، علاوه بر این برای حفاظت از تعداد زیادی محصولات خانگی که حاوی رزین‌های اوره-فرمالدئید هستند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده می‌تواند در مبل حاوی چوب فشرده MDF (مورد استفاده در بخش جلویی کشو، کابینت‌ها و بخش بالایی مبل‌ها)، لباس و پارچه‌های پرس دائمی، به عنوان یک جزئی از چسپ و اتصال و در برخی محصولات آرایشی مثل برخی برندهای دستمال بچه، وجود داشته باشد.

نحوه اجتناب از فرمالدئید

از هرگونه مبلمان ساخته شده از پرس یا MDF خودداری کنید. اگر مبلمان تیمار شده با فرمالدئید را خریداری می‌کنید، قبل از استفاده آن را در یک گاراژ یا زیرزمینی که دارای تهویه مناسبی است، هوادهی کنید. یا اینکه می‌توانید از محصولات چوبی پرسی با درجه خارجی استفاده کنید زیرا این محصولات حاوی غلظت کمتری از رزین‌های فنل-فرمالدئید هستند.

از محصولات خانگی و محصولات مراقبت شخصی که دارای این عناصر یا مواد هستند اجتناب کنید: کواترنیوم ۱۵، برونوپول (به صورت ۲-برومو-۲ نیتروپروپان-۱ و ۳ دیول نیز نوشته می‌شود)، دیازو لیدینیل اوره، DMDM هیدانتوئین، ایمیدازولیدینیل اوره و هیدروکسی متیل گلیسینات سدیم.

مواد شیمیایی مضر برای کودکان جیوه

قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی از جمله جیوه موجب اختلال در رشد سیستم عصبی شده و تحقیقات اخیر سطح بالای جیوه را به اختلال ADHA مرتبط کرده است. از آنجایی که رشد سیستم عصبی در بارداری و اوایل کودکی با سرعت بیشتری پیش می‌رود، لذا باید تا حد امکان از این ماده دوری کرد.

جیوه از طریق آلودگی هوا و زباله‌های صنعتی وارد محیط زیست می‌شود. زمانی که جیوه وارد آب می‌شود، ماهی‌ها آن را به واسطه آبشش‌های خود جذب می‌کنند. افراد برای بار اول از طریق مصرف صدف حلزونی و ماهی‌های بزرگ، پیر و شکارچی در معرض این ماده قرار می‌گیرند. غلظت جیوه در گوشت آن‌ها بالاتر است. دماسنج‌های قدیمی نیز حاوی جیوه هستند.

نحوه اجتناب از جیوه

ماهی‌های بزرگ مانند اره ماهی، کوسه، ماهی خال خالی شاهی و کاشی ماهی را از رژیم غذایی خانواده خود حذف کنید. انجمن بارداری آمریکا دستورالعمل و راهنمای کامل در رابطه با این موضوع را در اختیار دارد. کودکان، خانم‌های باردار و زنانی که قصد بچه دار شدن دارند، می‌توانند مقادیر مختلفی از ماهی تن را بسته به وزنشان مصرف کنند. مصرف انواع دیگری از ماهی‌ها که هنوز منبعی از پروتئین و مواد مغذی اساسی هستند مانعی ندارد. لوندر می‌گوید: اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در برخی از ماهی‌ها می‌تواند بعضی از مضرات جیوه را جبران کند.

اگر از محتوای جیوه در صدف‌های حلزونی و غذاهای دریایی مطمئن نیستید، قبل از مصرف نکات ارائه شده در این خصوص را بررسی کنید.

اگر دماسنج‌های شیشه‌ای پر از جیوه دارید، آن‌ها را با مدل‌های جدیدتر که حاوی جیوه نیستند، جایگزین کنید.

بیسفنول A (BPA) و فتالات

بیسفنولA و فتالات مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند، ترکیباتی که عملکردی مشابه با هورمون‌های طبیعی داشته و می‌توانند بر رشد اندام‌های تولید مثلی و سلامت بدن تاثیر بگذارند. BPA با بلوغ زودرس در دختران ارتباط داشته و فتالات به تستوسترون پایین و مشکلات تولید مثل مرد مرتبط است.

مواد شیمیایی BPA و فتالات به عنوان مواد افزودنی در ساخت پلاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. BPA یک پلاستیک سخت و محکم ایجاد کرده و فتالات موجب انعطاف پذیری آن می‌شود. حتی اگر تولیدکنندگان عمده برای ساخت بطری‌ها و لیوان‌های آشامیدنی کودکان از BPA استفاده نکنند، هنوز هم می‌توان آن را در پوشش ظروف غذا و نوشیدنی، فرمول ساخت بطری و حتی در رسیدهای خرید پیدا کرد.

اگر چه استفاده از ۳ نوع فتالات در ساخت اسباب بازی‌های کودکان ممنوع شده است، اما هنوز هم برای نرم کردن پلاستیک‌های وینیل (بارانی، کوله پشتی، پرده‌های دوش و اسباب بازی‌های بادی) و حفظ رایحه (صابون، لوسیون و عطر) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه اجتناب از بیسفنول A و فتالات

برای غذای ماکروویوی از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید، زیرا موجب رها سازی BPA و سایر ترکیبات افزودنی مضر به داخل غذا می‌گردد.

از خرید مواد غذایی کنسروی و یا ظروف نگهداری مواد غذایی خودداری کنید، مگر اینکه دارای علامت “بدون BPA” باشند.

به دنبال بارانی و کوله پشتی بچه گانه‌ای باشید که دارای علامت “بدون PVC” باشند.

از محصولات مراقبت شخصی برای کودکان که دارای رایحه در عناصر سازنده خود هستند خودداری کنید، زیرا ممکن است نشان دهنده وود فتالات باشد.

بازدارنده‌های آتش

یک نوعی از بازدارنده‌های آتش که نگران کننده است، اتر دی فنیل پلی برومه (PBDEs) نامیده می‌شود. قرار گرفتن در معرض دوزهای کم این ماده نیز می‌تواند موجب آسیب به سیستم تولید مثلی شده و بر مهارت‌های حرکتی، یادگیری، حافظه و شنوایی تاثیر بگذارد. بازدارنده‌های آتش تقریبا در همه جا در صنایع مبل سازی از جمله ساخت نیمکت‌ها، بالش، تشک و فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که مواد شیمیایی به فوم متصل نمی‌شوند، با افزایش سن مبلمان به سادگی می‌توانند در گرد و غبار آزاد شوند. PBDE ها به احتمالا در محصولات فومی پلی اورتان که تا قبل از سال ۲۰۰۵ تولید شده‌اند، یافت می‌گردد. این مواد در برخی محصولات الکترونیکی نیز وجود دارند، اگرچه از ابتدای سال ۲۰۱۴ دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

نحوه اجتناب از بازدارنده‌های آتش

اجازه ندهید که نوزادان و کودکان نو پا لوازم الکترونیکی مانند ریموت یا تلفن همراه را در دهان خود قرار دهند.

مبلمان را در صورت شکستگی و بالش‌ها را در صورت پاره شدن پارچه آن تعویض کنید.

از تصفیه هوا با فیلترهای هوای HEPA در اتاق استفاده کنید.

فلوراید

علی رغم تاثیر مثبت این ماده در کاهش پوسیدگی دندان، میزان بیش از اندازه فلوراید می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی در سلامتی شود مثل : از بین بردن رنگ دندان‌ها، ایجاد حفره در مینای دندان، استخوان‌های شکننده و بر اساس برخی مطالعات ممکن است موجب سمیت سیستم عصبی گردد.

کارشناسان معتقدند که نوشیدن آب باید به میزان ۷/۰ بخش به ازای هر میلیون، فلوراید به بدن برساند، اما در این سطح هم گاهی از هر ۵ کودک یک کودک بیش از حد فلوراید دریافت می‌کند. فلوراید به طور طبیعی یک ماده شیمیایی است که در خاک و آب‌های زیر زمینی یافت می‌شود. اما معمولا به عنوان یک اقدام بهداشتی به منابع آب شهری اضافه می‌گردد. فلوراید در بسیاری از خمیردندان‌ها و دهانشویه‌ها وجود دارد.

نحوه اجتناب از فلوراید

سعی کنید از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید تا زمانی که کودک شما به اندازه کافی بزرگ نشده که بتواند آن‌ها را از دهان خود بیرون بریزد، استفاده نکنید.

برای اطلاع از فلوریده بودن آب و تعیین سطح آن با دپارتمان حفاظت از محیط زیست و یا تامین کننده منابع شهری تماس حاصل کنید. اگر منبع آب شما دارای فلوراید بالایی است، یک منبع آشامیدنی دیگر به ویژه برای نوزادان خود پیدا کرده و یا می‌توانید یک سیستم فیلتر آب اسمز معکوس برای آب خود تهیه کنید. این سیستم‌های تصفیه برای کاهش میزان فلوراید آب، هزینه بر اما موثر هستند.

آفت کش‌ها

کارسینوژن‌های دفع آفات با لنفوما غیر هوچکین و لوکمی در کودکان ارتباط داشته و مشخص شده است که این نوع سم، نوعی از مواد شیمیایی است و تاثیرات مخربی بر رشد اعصاب رفتاری دارد. در مراحل اولیه محصولات تیمار شده و گیاهان و علف‌های باغ به منظور از بین رفتن حشرات سمپاشی می‌شوند، اما این مواد می‌توانند به منابع آب زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و آن را آلوده کنند. کودکان و بچه‌های کوچک با توجه به وزن بدنشان و غذا و آبی که مصرف می‌کنند، می‌توانند در معرض آفت کش‌ها قرار بگیرند. بررسی که اخیرا توسط USDA انجام شده وجود میزان غیر قابل قبولی از آفت کش‌ها را حتی در برخی از غذاهای کودکان اثبات کرد.

نوه اجتناب از آفت کش‌ها

اجازه ندهید کودکان در مناطقی مثل چمن و باغ‌هایی که اخیرا سمپاشی شده‌اند، بازی کنند.

میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک بخرید و یا از محصولاتی با میزان سموم آفت کش پایین‌تر استفاده کنید.

همیشه میوه و سبزیجات را با یک برس نرم و آب بشویید و قبل از مصرف آن را پوست بکنید و از تمیز بودن آن مطمئن شوید. فواید یک رژیم غذایی پر از میوه و سبزی از خطرات مواجهه با سموم آفت کش بسیار بیشتر است.

سرب

مسمومیت به واسطه سرب می‌تواند منجر به آسیب سیستم عصبی، کاهش رشد و آسیب به کلیه شود. تا پیش از سال ۱۹۷۸ سرب یک ماده افزودنی رایج برای رنگ بود تا هنگامی که قانون فدرال استفاده از آن را در رنگ‌های خانگی ممنوع اعلام کرد. در همین زمان، استفاده از سرب در محصولاتی که برای کودکان ساخته می‌شد ممنوع بود. اگر چه هنوز هم می‌توان آن را در خانه‌های قدیمی و در برخی اسباب بازی‌های وارداتی، جواهرات و حتی آب نبات‌ها پیدا کرد.

نحوه اجتناب از سرب

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که قبل از سال ۱۹۷۸ ساخته شده است، اطمینان حاصل کنید که رنگ‌های تمامی بخش‌های خانه ترمیم شوند و کف‌ها را به طور مرتب تمیز کرده و همچنین سطوح را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

اگر در یک خانه قدیمی‌تر زندگی می‌کنید و قصد بازسازی آن را دارید، حتما از یک پیمانکار معتبر بهره بگیرید و در طی دوره بازسازی از خانه دور بمانید.

از اسباب بازی‌های فلزی و یا رنگ شده که تا قبل از سال ۱۹۷۸ ساخته شده‌اند دوری کرده و همچنین از اسباب بازی‌های وارداتی و جواهر کودکان دور بمانید، زیرا بسیاری از کشورها هنوز استفاده از سرب را در ساخت اسباب بازی‌ها ممنوع اعلان نکرده‌اند.

پرکلرات

یکی از مواد شیمیایی مضر برای سلامتی بدن پرکلرات است. خطر دزهای زیاد این ماده می‌تواند موجب اختلال در جذب ید توسط غده تیروئید گردد. این مورد در تولید هورمون‌های تیروئیدی که برای رشد و نمو بدن مورد نیاز است تداخل ایجاد می‌کند. پرکلرات طبیعی در کشورهای خشک در جنوب غربی ایالات متحده موجود است، اما این ماده همچنین یک ماده آلاینده صنعتی است که در سوخت موشک، آتش بازی، مواد منفجره، سفید کننده و برخی کودها استفاده می‌شود. این ماده در آب‌های زیرزمینی، آب‌های سطحی، آب آشامیدنی و آب‌های آبیاری کننده در سطح کشور وجود دارد و در مواد غذایی نیز می‌توان آن را یافت.

نحوه اجتناب از پرکلرات

برای کسب اطلاعات در مورد میزان پرکلرات در منابع تامین کننده آب آشامیدنی خود با مدیریت و یا دپارتمان حفاظت از محیط زیست تماس حاصل کنید. اگر آب شما آلوده است، یک تصفیه کننده آب با فیلتر اسمز معکوس تعبیه کنید.

زنان باردار باید در مورد مصرف مولتی ویتامین‌های حاوی ید در دوران بارداری و شیردهی با پزشکان خود مشورت کنند.

برای چاشنی غذا از نمک یددار – نه نمک دریایی ، مگر اینکه حاوی ید باشد – استفاده کنید. ید برای تیروئید مانند بافر عمل کرده و به جبران آسیب‌های وارد شده به تیروئید آلوده کمک می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *