مصرف روزانه‌ی تخم مرغ به کودک

مصرف روزانه‌ی تخم مرغ به کودک

آیا کودکان می‌توانند هر روز برای صبحانه تخم مرغ مصرف کنند؟

پسر هشت ساله من عاشق تخم مرغ است. او جسمی مناسب دارد و بسیار فعال است و اگر دست خودش بود، روزانه ۴ تخم‌مرغ مصرف می‌کرد. آیا خوردن روزانه‌ی تخم مرغ برای صبحانه، بی‌خطر است؟ چند نفر می‌توانند بدون نگرانی از کلسترول خود، آن را مصرف کنند؟

تخم‌مرغ‌ها، منبع عالی از پروتئین‌هایی باکیفیت بالا هستند. آن‌ها اسید آمینه‌های ضروری دارند. همانطور که می‌دانید بدن به این بلوک‌های ساختاری پروتئین که از رژیم غذایی به دست می‌آیند، نیاز دارد زیرا همه‌ی آنان در بدن ساخته نمی‌شوند.

از طرفی باید بدانید، آن‌ها چندین ویتامین و مواد معدنی بدن را تامین می‌کنند به طور مثال:

  • ویتامین A برای چشم‌های سالم، استخوان‌ها و دندان‌ها مهم است.
  • ویتامین D از استخوان‌ها و دندان‌های سالم پشتیبانی می‌کند.
  • کولین برای عملکرد مغز و سلامت قلب مناسب است.
  • و سلنیوم برای عملکرد تیروئید مهم می‌باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، تخم مرغ‌ها منبعی از کلسترول و چربی اشباع شده هستند که برای حفظ سلامتی قلب، ما را تشویق می‌کنند که در رژیم‌های غذایی مان، آنان را محدود کنیم. یک تخم مرغ بزرگ، ۱۸۶ میلی گرم کلسترول و تقریبا کل چربی آن ۵ گرم است. (۱.۵ گرم چربی اشباع شده دارد)

انجمن قلب آمریکا، کمتر از ۳۰۰ میلی گرم کلسترول در رژیم غذایی روزانه توصیه می‌کند. (کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز برای افرادی است که: مبتلا به بیماری قلبی، LDL بالا یا سطح کلسترول بدی دارند)

مضرات مصرف تخم‌مرغ چیست؟

شواهد نشان می‌دهد، در میان بزرگسالان سالم، مصرف یک عدد تخم‌مرغ در روز همراه با خطر بیماری قلبی عروقی یا سکته مغزی نیست، ولی مصرف بیش از هفت عدد تخم مرغ در هفته به نظر می‌رسد با افزایش خطراتی همراه باشد.

نکته‌ی دیگر درمورد استفاده از تخم مرغ، ماده‌ای است که همراه با آن مصرف می‌شود و ممکن است با آن ماده خوب نباشد. از طرفی خوب است که غذاها را در هر گروه غذایی مخلوط کنید، زیرا همه‌ی آن‌ها دارای ترکیبات متفاوتی از مواد مغذی اند.

پس روزانه بیش از یک تخم مرغ متوسط مصرف نداشته باشید ( البته غذاهای تهیه شده با تخم مرغ را فراموش نکنید، مثل: کالاهای پختنی، کوفته گوشتی یا قلقلی، گوشت گاو یا ماهی پوشیده شده با نان یا مرغ ) و استفاده‌ی بیشتر از نسخه‌های کم چرب غذاهای حیوانی (از جمله لبنیات، گوشت و مرغ) راه خوبی برای نگه داشتن کلسترول و چربی اشباع شده در رژیم غذایی کودک تان است.

همچنین به دلیل رشد فرزندتان، عاقلانه است که هر روز مقادیر کمی از غذاهای پروتئینی دیگر (که شامل ترکیبات مختلفی از مواد مغذی است) به او پیشنهاد دهید. طبق گفته MyPlate، علاوه بر تخم مرغ، غذاهای پروتئینی دیگر شامل: غذاهای دریایی، مرغ، آجیل و دانه‌ها، غذاهای سویایی و گوشت قرمز است.

در زمان مصرف آن، می‌توانید آن‌ها را به تخم مرغ اضافه کنید و هنگامی که تخم‌مرغ را به صورت املت درست می‌کنید، آن را با شیر بدون چربی به کودک بدهید.

راه دیگر برای افزایش پروتئین و کاهش کلسترول و چربی اشباع شده در رژیم غذایی کودک، این است که: می‌توانید از چندین سفیده تخم مرغ (که حاوی پروتئین بدون کلسترول یا چربی هستند) با یک تخم مرغ کامل استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *