مشکلات پوستی کودکان به چه شکل‌هایی بروز می‌کند؟

مشکلات پوستی کودکان به چه شکل‌هایی بروز می‌کند؟

راش‌های پوستی در کودکان : شایع‌ترین علل مشکلات پوستی کودکان را بشناسید:

بثورات پوستی کودکان از جمله مشکلات پوستی کودکان هستند و زمانی به وجود می‌آیند که پوست در اثر واکنش‌های آلرژیک به باکتری‌ها، ویروس‌ها، غذاها، فلزات و سایر عوامل، تحریک می‌شود. در ادامه در مورد شایع‌ترین دلایل بروز جوش و راش در کودکان می‌خوانید.

ضایعات پوستی کودکان یکی از شایع‌ترین دلایلی است که والدین را وادار می‌کند به پزشک مراجعه کنند. در اکثر موارد مشکلات پوستی کودکان وضعیت خطرناکی ندارند، اما در بعضی موارد می‌توانند خطرناک هم باشند. اگر کودک شما به طور کلی از سلامت عمومی خوبی برخوردار است و علائم بیماری دیگری ندارد، می‌توانید به مدت چند روز صبر کنید و تغییرات ضایعات پوستی کودکان را مشاهده نمایید.

بسیاری از انواع بثورات پوستی کودکان بدون درمان از بین می‌روند. اگر مشکلات پوستی کودکان همراه با تب شدید، مشکلات تنفسی، استفراغ و یا کاهش سلامت عمومی (زمانی که کودک در شرایط عادی نیست) بود، همراه فرزند خود به پزشک مراجعه کنید، زیرا در اغلب موارد توصیف ضایعات پوستی کودکان به درستی از طریق تلفن دشوار است.

یک نوع جوش و راش در کودکان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، بنابراین بگذارید پزشک به خوبی آن‌ها را بررسی کند که چقدر گسترده هستند، چه تعداد و در چه اندازه هایی از آن‌ها وجود دارد و چه مدت زمانی است که این ضایعات وجود دارند و آیا خارش دارند یا خیر. در ادامه به بررسی انواع مشکلات پوستی کودکان می‌پردازیم.

مشکلات پوستی کودکان ناشی از آلرژی

کهیر

رایج‌ترین مشکلات پوستی کودکان به دلایل آلرژیک کهیرها هستند. ضایعاتی با خارش شدید که به صورت بخش‌های ورم کرده گسترده در سطح پوست مشاهده می‌شوند، اغلب به صورت دایره‌ای که در مرکز کم رنگ‌تر شده است. کهیر می‌تواند ناشی از واکنش آلرژیک به داروها، غذاها، عفونت‌های ویروسی یا نیش و گاز حشرات باشد. کهیرها می‌توانند در سرتاسر سطح پوست پخش شوند و تا ۳ یا ۴ روز ادامه یابند. مشکلات پوستی کودکان به علت کهیر موضعی معمولاً نشان دهنده تماس مستقیم پوست با ماده‌ای است که فرد قادر به تحمل آن نیست، مانند گیاهان، گرده‌ها یا برخی مواد غذایی.

زخم‌های عفونی

زخم‌های عفونی از شایع‌ترین مشکلات پوستی کودکان هنگامی ایجاد می‌شوند که یک زخم جزئی در اثر تحریک پوست، خراش، برش، نیش حشرات ،باکتری‌های سطح پوست و یا روی غشاهای مخاطی و یا باکتری‌هایی از یک منبع خارجی دچار عفونت شود. به این ترتیب زخم قرمزتر و مرطوب می‌شود. زخم‌های چرکی و زرد رنگ ظاهر می‌شوند و پوست اطراف آن‌ها به دلیل التهاب متورم و نازک می‌شود. ممکن است علاوه بر مشکلات پوستی کودکان، غدد لنفاوی کودک در محیط اطراف زخم متورم شود و تب ایجاد شود. اگر کودک زخم را خراش دهد، ممکن است باکتری‌ها روی پوست پخش شوند و باعث ایجاد زخم‌های بیشتری شوند.

زرد زخم

یکی دیگر از مشکلات پوستی کودکان زرد زخم است. زرد زخم در هر قسمت از بدن که دارای زخم یا خراش در پوست است می‌تواند رخ دهد. ضایعات پوستی کودکان در زرد زخم معمولاً ناشی از خراش، نیش حشرات یا سوزش جزئی است که به باکتری‌های استرپتوکوک یا استافیلوکوک آلوده شده است. زخم قرمز و مرطوب، چرکی و در نهایت زرد رنگ می‌شود. اگر کودک زخم را خراش دهد، ممکن است باکتری‌ها روی پوست پخش شوند و باعث بروز زخم‌های بیشتری شوند که در طول چند روز رشد می‌کنند و چهار تا شش روز طول می‌کشد تا کمی خشک شوند. زرد زخم معمولاً با آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی درمان می‌شود.

سلولیت

سلولیت یکی از مشکلات پوستی کودکان به صورت عفونت موضعی پوستی است که در اثر باکتری‌های استرپتوکوکی ایجاد می‌شود. در یک ناحیه که کاملاً از پوست سالم جدا می‌شود، پوست متورم، گرم و قرمز می‌شود. اغلب هیچ نقطه ورود آشکاری برای باکتری‌ها در پوست وجود ندارد. گاهی اوقات می‌تواند همراه با تب و کاهش وضعیت سلامت عمومی باشد. سلولیت باید سریع ارزیابی و درمان شود، زیرا ممکن است عفونت به سرعت گسترش یابد.

عفونت قارچی

عفونت‌های قارچی از جمله مشکلات پوستی کودکان هستند که در اثر دو نوع قارچ خاص ایجاد می‌شوند : تنه و کاندیدا. عفونت‌های ناشی از تنه همچنین به عنوان کرم حلقه‌ای شناخته می‌شوند. ضایعات بیضی یا حلقه‌ای با رنگ پوست طبیعی به نظر می‌رسند اما وسط و لبه‌های آن‌ها کمی برآمده‌تر و پوسته پوسته و دارای خارش است.

این ضایعات پوستی کودکان را می‌توان در پوست سر، صورت، بدن یا ناخن‌ها یافت. عفونت‌های کاندیدا ممکن است در نوزادان به عنوان برفک دهان ظاهر شوند. یک پوشش سفید روی زبان و مخاط دهان یا به شکل لک‌های براق و قرمز در ناحیه تناسلی کودک. عفونت کاندیدا می‌تواند در کودکان با هر سنی بروز کند. آن‌ها معمولاً در چین‌های مرطوب پوست، مانند زیر چانه نوزاد یا پوست چین خورده بین انگشتان پا قرار دارند که همراه با خارش و گاهی تغییر رنگ ناخن‌ها (مانند پای ورزشکاران) است.

خارشک

خارشک یک عفونت پوستی است که در طی آن در اثر وجود کنه خارش ایجاد می‌شود. کنه ماده در پوست بین انگشتان، ناحیه مچ و زیر بغل فرو می‌رود. از جمله مشکلات پوستی کودکان به‌خاطر وجود یک کنه این است که این خارش‌ها در کف دست و پای کودک ایجاد زخم می‌کنند. زخم‌ها باعث خارش شدید می‌شوند که می‌تواند منجر به تشکیل زخم‌های بیشتر، تاول‌ها، پوسته پوسته شدن و احتمالا عفونت باکتریایی ثانویه شود. گاهی اوقات، می‌توانید لانه‌های خاکستری رنگ ریزی را که کنه‌ها در زیر پوست ساخته‌اند را مشاهده کنید. ضایعات پوستی کودکان کاملاً مسری هستند، بنابراین توصیه می‌شود سریعا درمان توسط پزشک انجام شود.

شپش سر

شپش سر گرچه در ابتدا یک انگل است اما در صورت درمان نشدن تبدیل به یکی از مشکلات پوستی کودکان می‌شود. شپش‌ها حشره‌هایی هستند که با اتصال به موهای سر تخم می‌گذارند. تخم‌ها بعد از تقریباً یک هفته تبدیل به حشره می‌شوند و باعث خارش پوست سر می‌گردند. شپش‌ها معمولاً در ریشه‌ی مو، گردن و پشت گوش دیده می‌شوند و با استفاده از یک ذره بین و شانه شپش می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. اگرچه شپش‌ها کاملاً مسری هستند، یادآوری این نکته ضروری است که باعث ایجاد بیماری نمی‌شوند و کودکان را بیمار نمی‌کنند. درمان مناسب، مانع از گسترش شپش می‌شود. اما آن‌ها همواره یکی از مهم‌ترین مشکلات پوستی کودکان هستند.

زگیل

زگیل یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی کودکان است. انواع مختلفی از زگیل وجود دارد و آن‌ها را می‌توان به صورت جداگانه یا به صورت خوشه‌ای، معمولاً در انگشتان، دست و پا مشاهده کرد. بیشتر زگیل‌ها دارای سطح سخت و خشن و کمی بر آمده بر روی سطح پوست هستند، اما زگیل‌هایی که در کف پا قرار دارند (زگیل‌های پلانتاری) براثر وزن بدن صاف می‌شوند. زگیل‌ها به خودی خود بدون درمان از بین می‌روند ، اما ممکن است برگردند. زگیل‌های پلانتار اغلب به درمان نیاز دارند و از شایع‌ترین مشکلات پوستی کودکان هستند.

زگیل آبکی

زگیل آبکی یکی دیگر از مشکلات پوستی کودکان است که در اثر ویروس ایجاد می‌شود. این ضایعات به شکل برجستگی‌های و برآمدگی‌های بزرگ روی سطح پوست ایجاد می‌شوند و قطر آن‌ها ۲ تا ۵ میلی‌متر است. رنگ آن‌ها بین زرد رنگ پریده، قرمز گوشتی تا خاکستری مایل به سفید یا زرد متغیر است. هر برآمدگی یک مرکز فرورفته دارد. این زگیل‌ها معمولاً کودک را اذیت نمی‌کنند، اما ممکن است حساسیت و خارش داشته باشند، بنابراین کودک ممکن است با خارندان پوستش را زخم کند و زخم دچار عفونت شود. این زگیل‌ها را می‌توان در تمام بدن کودک، به صورت جداگانه یا خوشه‌ای مشاهده کرد.

معمولاً زگیل‌ها بعد از چند هفته بدون درمان از بین می‌روند یا ممکن است برای چند ماه یا سال ادامه یابند. در اغلب موارد درمان خاصی توصیه نمی‌شود.

اگزما

یکی از مهم‌ترین مشکلات پوستی کودکان اگزما است. به طور کلی سه نوع اگزما وجود دارد :

درماتیت آتوپیک ضایعات پوستی مزمن است که کودکان در خانواده‌هایی که سابقه آلرژی دارند را درگیر می‌کند. این بثورات معمولاً خشک و خارش دار است. پوست کودکان قرمز، ملتهب و پوسته پوسته می‌شود. خراشیدگی ممکن است منجر به ایجاد شکاف در پوست شود، در نتیجه عفونت ثانویه و زخم ایجاد می‌شود.

سبوره که به عنوان درماتیت سبورئیک نیز شناخته می‌شود یکی دیگر از مشکلات پوستی کودکان است. این بیماری در کودکان زیر ۲ سال دیده می‌شود اما معمولاً تا ۳ ماهگی در نوزادان شایع‌تر است. علت آن ناشناخته است، اما تصور می‌شود که از اختلال در تولید چربی پوست و عرق به وجود می‌آید. بر خلاف اگزمای آتوپیک، بثورات خارش ندارند و خشک، قرمز و کمی پوسته پوسته هستند. سبوره معمولاً در صورت، گردن، قفسه سینه، چین‌های پوستی و ناحیه تناسلی تشکیل می‌شود. ممکن است نوزادان دارای زخم‌های زرد رنگ در پوست سر باشند که به آن کلاه گهواره‌ای گفته می‌شود. مشکلات پوستی کودکان معمولاً بعد از چند ماه از بین می‌روند.

درماتیت تماسی هنگامی رخ می‌دهد که برخی از مواد مانند نیکل، مواد آرایشی، کرم‌ها و مواد شوینده پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد حساسیت در پوست می‌شوند. پوست سرخ و حساس می‌شود و گاهی اوقات باعث رشد کورک یا وزیکول در نواحی آسیب دیده پوست می‌شود. بثورات پوستی کودکان اغلب خارش دارند و ممکن است مرطوب و دارای تاول باشند. اثر حاصل از پیچک سمی نمونه‌ای از درماتیت تماسی است.

راش‌های ناحیه تناسلی

جوش و راش در کودکان در ناحیه پوشک زمانی ایجاد می‌شود که پوست به دلیل ادرار و مدفوع مرطوب، قرمز و تحریک می‌شود. این سوزش می‌تواند باعث ایجاد دهانه‌های ریز در پوست شود، این موضوع باعث می‌شود باکتری‌ها یا قارچ‌ها به پوست حمله کنند و باعث یک عفونت ثانویه شوند که باعث وخیم‌تر شدن مشکلات پوستی کودکان می‌شود.

عفونت‌های کلی با ضایعات گسترده در تمام بدن

سرخچه و سرخک

علائم ویروس سرخچه و سرخک شامل لکه‌های قرمز صاف و کوچک، تب، ضعف و سرفه است. سرخچه و سرخک در ایالات متحده به بیماری نادر تبدیل شده‌اند زیرا بیشتر کودکان در ۱۵ ماهگی در برابر ویروس‌ها واکسینه می‌شوند و دوباره بین سنین ۴ تا ۶ سالگی نیز واکسن را دریافت می‌کنند.

آبله مرغان

آبله مرغان (واریسلا) یکی از مهم‌ترین مشکلات پوستی کودکان به شکل علائم قرمز روی صورت و بدن کودک شروع می‌شود که شبیه نیش پشه است. در طی چند ساعت، علائم به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند که بعداً می‌ترکند و جای زخم باقی می‌گذارند. آبله مرغان به راحتی تشخیص داده می‌شود زیرا در این بیماری پوست کودکان در اطراف بثورات طبیعی است.

علائم دیگر شامل تب، احتقان و تاول در دهان است. از آنجا که بثورات دارای خارش شدید است، بهتر است مراقب باشید تا کودک آن را نخاراند و نخراشد، زیرا خطر عفونت باکتریایی در پوست وجود دارد، که می‌تواند در اندام‌های دیگر گسترش یابد. عفونت‌های باکتریایی همچنین می‌توانند منجر به زخم و جای زخم شوند. آبله مرغان بسیار مسری است و معمولاً اگر تعدادی کودک در نزدیکی هم هستند همزمان به آن مبتلا می‌شوند. بعد از پنج تا هفت روز، همه بثورات خشک می‌شوند و این بدان معنی است که بیماری کودک دیگر مسری نیست. اکنون بیشتر کودکان در ایالات متحده واکسن آبله مرغان را دریافت می‌کنند.

تب اسکارلت

تب اسکارلت در اثر عفونت استرپتوکوکی گلو ایجاد می‌شود. علائم این بیماری شامل گلودرد، تب بالا و مشکلات پوستی کودکان است که در گردن و صورت شروع می‌شوند اما بعد از آن در بدن پخش می‌شوند. در این بیماری پوست قرمز می‌شود و برجستگی‌های کوچک و شنی وجود دارد. ناحیه اطراف دهان اغلب کمرنگ به نظر می‌رسد. بعد از پنج تا شش روز، بثورات از بین می‌رود و پوست کودک غالباً شروع به لایه‌برداری می‌کند، خصوصاً روی نوک انگشتان. اگر کودک‌تان تب اسکارلت دارد، با پزشک معالج مشورت کنید تا از نظر گلو درد میکروبی تست شود و با آنتی بیوتیک معالجه شود.

مونونوکلئوز

مونونوکلئوز، که اغلب به آن مونو گفته می‌شود، یک عفونت ویروسی است که غالبا کودکان و نوجوانان در مدارس را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم این بیماری شامل گلودرد، مشکل در بلع، تب و متورم شدن غدد لنفاوی گردن است. همچنین ممکن است در اثر آن ضایعاتی برجسته بر روی پوست کودکان به وجود آید.

رزولا

رزولا یک بیماری ویروسی است که تب بسیار بالایی را در پی دارد و با چند علامت دیگر سه تا چهار روز به طول می‌انجامد. سپس تب به طور ناگهانی از بین می‌رود و در طی چند ساعت ضایعات پوستی کودکان ظاهر می‌شوند. این ضایعات صورتی کمرنگ و عمدتاً در گردن و سینه گسترده هستند. خارش ندارند و با اعمال فشار محو می‌شوند و طی یک یا دو روز از بین می‌روند. به طور معمول، هنگامی که بثورات در هنگام تب ظاهر می‌شود، کودک مبتلا به رزولا بسیار بد خلق خواهد شد.

بیماری پنجم

بیماری پنجم بیماری ویروسی دیگری است که با علائم سرماخوردگی و تب شروع می‌شود. در این بیماری پوستی کودکان بثورات بعد از گذشت تنها یک هفته ظاهر می‌شوند و قرمزی قابل توجه روی گونه‌ها و رنگ پریدگی اطراف دهان ظاهر گونه سیلی خورده را ایجاد می‌کنند. در بعضی از کودکان، بثورات در بدن پخش می‌شوند، اما کف دست‌ها و پاها اغلب تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. بثورات ظاهری مشبک دارند، ممکن است خارش دار باشد و معمولاً یک تا سه هفته طول می‌کشد تا از بین بروند.

تب برفکی

بیماری تب برفکی یک نوع دیگر از بیماری پوستی کودکان است که در اثر ویروس کوکساکی ایجاد می‌شود و در دهان، انگشتان یا پاها برآمدگی‌های کوچک یا تاول ایجاد می‌کند. این بیماری معمولاً در کودکان زیر ۴ سال دیده می‌شود و علائم آن شامل تب به همراه تاول در دهان است که خوردن غذا را دشوار می‌کند. این بیماری به طور معمول طی چند روز روند خود را طی می‌کند، اما زخم‌های دهان می توانند مدت طولانی‌تر باقی بمانند. کودکان می‌توانند بیش از یک بار به این بیماری مبتلا شوند.

بیماری لایم

بیماری لایم ناشی از عفونتی است که از طریق نیش کنه منتقل می‌شود. بثورات پوستی کودکان معمولاً دو تا شش هفته پس از نیش کنه، همراه با علائم پوستی تب، سردرد و دردهای بدن نیز ظاهر می‌شوند. بثورات معمولاً به صورت ناحیه‌ای دایره‌ای در اطراف نیش کنه (ممکن است بیش از یکی باشند) وجود دارد، که به شکل یک دایره به بیرون گسترش می‌یابد. بیماری لایم همچنین می‌تواند بدون بثورات در پوست کودکان ایجاد شود و چند ماه بعد باعث درد مفاصل، درد در قفسه سینه، سردرد یا مشکلات عصبی شود.

آکنه

آکنه همان جوش و راش‌های شایع در نوجوانان و همچنین از جمله مشکلات پوستی کودکان است که در نتیجه انسداد فولیکول مو ناشی از افزایش تولید ماده چربی در پوست به وجود می‌آید. این امر منجر به التهاب موضعی پوست، همراه با کورک‌های قرمز یا جوش‌های پر از چرک به نام پاستول‌ها ظاهر خواهد شد. اگر این بیماری پوستی به درستی درمان نشود، ممکن است آکنه شدید شود و کیست‌هایی تشکیل شود که می‌توانند به زخم منجر شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *