چطور از انگشتان نوزاد خود مراقبت کنید

چطور از انگشتان نوزاد خود مراقبت کنید

انگشتان نوزاد کوچک هستند و با بزرگ شدنش به توجه ویژه‌ای نیاز دارند. نرم نگه داشتن پوست و کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها به برنامه ریزی و مراقبت زیادی نیاز دارد.

چطور ناخن‌های نوزاد را کوتاه نگه دارید

شما باید ناخن‌های کودک خود را به خوبی کوتاه کرده و آن‌ها را تمیز نگه دارید. با وجود نازک بودن ناخن‌های انگشت دست، آن‌ها بعضی مواقع مانند پنجه‌های کوچک تیز هستند.

از آنجایی که نوزاد شما هنوز کنترل حرکتی کاملا توسعه یافته‌ای ندارد، اغلب اوقات دست‌های خود را به اطراف تکان می‌دهد و با این کار خودش را زخمی می‌کند.

ناخن‌های دست نوزاد خیلی سریع رشد می‌کنند، بنابراین باید هفته‌ای دو بار آن‌ها را کوتاه کنید. در عوض، ناخن‌های پا آنقدر تیز نبوده و آهسته‌تر رشد می‌کنند، بنابراین کافی است فقط یک یا دوبار در ماه آن‌ها را کوتاه کنید.

همیشه از ناخن گیرهای تمیز، یک صفحه سنباده‌ای، یا قیچی‌های ناخن پا با نوک کند استفاده کنید تا میزان کوتاهی ناخن‌ها را بدانید.
ناخن‌ها را خیلی نزدیک به پوست کوتاه نکنید، اما اگر قطره خونی هم موقع کوتاه کردن دیدید وحشت نکنید چون بدن کودک خیلی سریع بهبود پیدا می‌کند.

ناخن‌های نوزاد را با استفاده از دندان هایتان کوتاه نکنید، چون این کار می‌تواند باعث عفونت در دست نوزاد شود.

به‌طور مرتب انگشتان نوزاد را چک کنید

ممکن است از میزان رشته‌های نخ، مو و گلوله‌های توپی شکل مو که می‌توانند در اطراف انگشتان نوزاد جمع شوند تعجب کنید. نوزادان به محکم گرفتن چیزها علاقه دارند که البته این موضوع امری طبیعی است. حتی ممکن است موها محکم اطراف انگشت پیچ بخورند.

چک کردن دست و پای نوزاد و استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن آن‌ها در هر تعویض پوشک ایده‌ی خوبی است. هر گونه آسیبی به نوک انگشتان نوزاد به خودی خود بهبود می‌یابد. اما، مراقب علائم عفونت مانند قرمزی، ورم و یا گرمی انگشتان باشید.

با دستکش از دست‌ها محافظت کنید

استفاده از دستکش روشی عالی برای محافظت از دستان کودک شما و جلوگیری از خراش زدن خودش است. هنگام بسته بندی وسایل برای رفتن به بیمارستان، یک جفت دستکش نوزاد را هم در داخل وسایل بگذارید تا بعد از زایمان استفاده شوند. قبل از اینکه بچه هر حرکتی داشته باشد و دست هایش را به اطراف تکان دهد دستکش‌ها را برایش بپوشید.

بعضی از والدین از جوراب‌های کوچک برای محافظت بچه از زخمی کردن خودش استفاده می‌کنند. جوراب‌ها مانند دستکش‌ها تا زمانی که بچه آن‌ها را در نیاورد کارایی دارند که البته این اتفاق هم در بین نوزادان رایج است.

از لوسیون‌های ملایم استفاده کنید

استفاده کردن از لوسیون اختیاری است. اگر پوسته‌های خشک روی بدن نوزاد شما وجود ندارد، نیازی به استفاده از لوسیون نیست. با این وجود، خیلی از والدین پوست بچه‌هایشان را با یک لوسیون ملایم نرم می‌کنند.

پوست اندازی نوزاد تا هفته‌ها بعد از تولد عادی است. اگر چه پوست اندازی خطرناک و یا درناک نیست و بچه را اذیت نمی‌کند، اما اگر می‌خواهید پوست نوزاد صاف و نرم به نظر برسد می‌توانید از لوسیون استفاده کنید.

برای حفظ رطوبت لوسیون را در چند دقیقه‌ی بعد از حمام بمالید. نیازی نیست که هر دفعه لوسیون زیادی بمالید چون مقدار کمی از آن تا مدت زیادی روی پوست می‌ماند.

مراقب ناخن‌های پای داخل گوشت باشید

هر از گاهی ممکن است ناخن پای نوزاد در داخل گوشت فرو برود. اگر خودتان چنین تجربه‌ای را داشته‌اید می‌دانید که چقدر دردناک است. ناخن‌های پای بچه را به طور منظم کوتاه کنید تا از داخل گوشت رفتن آن‌ها جلوگیری شود. با ناخن گیر لبه‌ی ناخن‌ها را صاف کنید و گوشه‌های ناخن را گرد نکنید.

پاهای بچه را بپوشانید

برام گرم نگه داشتن و محافظت از پاهای بچه می‌توانید آن‌ها را بسته به آب و هوا بپوشانید. چون درآوردن جوراب‌ها با پا برای بچه‌ها خیلی راحت است، بنابراین پوشاندن جوراب ممکن است بهترین گزینه نباشد. استفاده از لباس‌های سرهمی جوراب دار آسان‌تر و بهتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *