انواع عفونت چشم ، علائم و درمان در نوزادان را بهتر بشناسید

انواع عفونت چشم ، علائم و درمان در نوزادان را بهتر بشناسید

اگر چشمان کودک ظاهری قی کرده داشته باشد، ممکن است این امر به دلیل قرمزی، عفونت چشم یا یک مجرای اشکی باشد که مسدود شده است. برای درک نوع شرایط عارضه پیش آمده، شما می‌توانید از طریق تصاویر راهنمایی که در اختیارتان قرار میدهیم، نوع عارضه را تشخیص دهید. پس از اینکه تشخیص دادید کودک شما از چه نوع عفونت چشمی رنج می‌برد، باید اقدامات لازم برای مراقبت از عفونت او انجام گیرد.

انواع شایع عفونت چشم در کودکان 

 1. گل مژه :

اگر متوجه یک برآمدگی قرمز بر روی پلک کودک خود شدید، می‌تواند گل مژه باشد که همچنین به نام Hordeolum نیز شناخته می‌شود. این عارضه معمولا زمانی رخ می‌دهد که در غدد چربی موجود در پایه مژه، باکتری های مولد عفونت حضور داشته باشند. به طور معمول با پوشانده شدن این بخش با ترشحات چرکی ظاهر چشم قرمز و حساس شده به نظر می‌رسد، علاوه بر این ممکن است ،ترشحات سفید یا قرم در محل عفونت را نیز مشاهده کنید که این امر باعث بروز ظاهر پوسته پوسته در پلک می‌شود. اگرچه این حالت در مراحل ابتدایی خطرناک نیست، اما قبل از اینکه تبدیل به یک عفونت جدی شود که ممکن است برای کودک دردناک باشد، باید درمان شود.

اقدامات درمانی 

 • استفاده از پارچه گرم مرطوب

شما می‌توانید درد کودک خود را با استفاده از یک دستمال پاک و مرطوب شده با آب گرم برای شست وشوی چشم کاهش دهید. اگرچه ممکن است این عمل برای کودک شما ناراحت کننده باشد و نسبت به عمل شما مقاومت نشان دهد، اما اطمینان حاصل کنید که  کمپرس گرم  را حداقل ۱۵ دقیقه در محل نگه دارید و این عمل را ۴  بار در روز انجام دهید.

شما می‌توانید این کار را زمانی انجام دهید که کودک در حال خواب است، بخاطر داشته باشید که گل مژه با سپری کردن دوره‌ی خود به مرور بهبود می‌یابد، اما از طریق این روشهای ساده‌ی خانگی و کمپرس گرما باعث می‌شود بهبود عارضه سرعت یابد.

 • گل مژه نباید توسط شما دستکاری شود

شما باید به یاد داشته باشید هرگز فعالیت مداخله گرانه برای گل مژه انجام ندهید. هرگز سعی نکنید آن را با فشار دادن تخلیه کنید، زیرا ممکن است این فعالیت های مداخله ای وضعیت را بدتر کند و کودک شما درگیر درد بیشتری شود.

 • از عفونت جلوگیری کنید

پس از هر نوع تخلیه از مجرای درگیر گل مژه، منطقه ی مورد نظر را با پارچه پنبه ای یا پارچه ی تمیز، پاک کنید. علاوه بر این، برای جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت، باید از پارچه ی جداگانه ای برای هر دو چشم استفاده کنید.

 1. Pinkeye / Conjunctivitis

بسیاری از نوزادان به علت دریافت قطره های آنتی بیوتیکی در طی تولد نسبت به برخی عفونت ها مقاوم می‌شوند. همچنین ممکن است نوزاد در هنگام سپری کردن مراحل متولد شدن دچار برخی از آلودگی ها و عفونت ها شود.

اگر متوجه شدید که بخش سفید رنگ چشم کودک قرمز است، می‌توان آن را Pinkeye نامید که همچنین به نام Conjunctivitis یا چشم قرمز شناخته می‌شود. این بیماری معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که هر نوع تحریک کننده یا آلرژن باعث تخریب غشای پوشش داخلی ناحیه پلک ها شود.

ضمان در نظر گرفتن این نکته ضروری است که زمانی که بدن نوزاد درگیر عفونت می‌شود، سیستم ایمنی بدن نوزاد مقاومت می کند که این امر خود باعث بروز حالت پوسته پوسته شدن و قرمزی چشم ها می‌شود. بسیار مهم است که این علائم را تشخیص دهیم و در اسرع وقت آن را درمان کنیم. این علائم باید توسط دکتر بررسی شده و تشخیص داده شوند.

علل بیماری :

 • ویروس :  عفونت های ویروسی بسیار شایع هستند و اگر کودک شما دچار سرماخوردگی شده باشد ممکن است عفونت ویروسی باشد.
 •  باکتری: اگر متوجه ترشحات چسبنده زرد در چشم های نوزاد خود شدید، می‌توان آن را به حضور و فعالیت باکتری هایی مثل هپفیلوس، استرپتوکوکوس و استافیلوکوکوس نسبت داد.
 • آلرژیها : اگرچه بروز نشانه های حساست آلرژیک در نوزادان زیر یک سال به ندرت به چشم می‌خورد اما ممکن است برخی عوامل مانند دود، گرد و غبار یا گرده منجر به واکنش آلرژیک و بروز رنج برای کودک شما شود که با عوارضی چون تورم، خارش، آبریزش و قرمزی بینی ادامه پیدا می‌کنند.

عفونت چشم

اقدامات درمانی لازم در هنگام بروز عفونت چشم

اگر کودک شما دارای علائم ملتحمه است، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است یک عفونت جدی باشد که به دنبال آن  دکتر با توجه به نوع عفونت تشخیص داده نوع درمان را تعیین خواهد کرد.

عفونت ویروسی خود به مرور برطرف خواهد شد، اما دکتر به شما توصیه خواهد کرد که چشم های کودک خود را با آب گرم بشویید و چشم کودک را از ترشحات پاک کنید. با این وجود، اگر بعد از دو هفته بهبودی در وضعیت عارضه‌ی پیش آمده ندیدید، مجددا باید با پزشک مشورت کنید.

 1. Chalazion

Chalazion یک کیست یا توده بر روی پلک است. که اغلب با گل مژه اشتباه گرفته می‌شود، اما محل بروز گل مژه به سطح پوست نزدیک بوده و اغلب منجر به ترشحات ملایم و قرمزی چشم می‌شود. برآمدگی مربوط به chalazion  می‌تواند از اندازه دانه خشخاش شروع شده  و در نهایت به اندازه یک نخود فرنگی برسد. این عارضه مسری و دردناک نیست، اما چشم های کودک ممکن است در پی این عارضه اشک آلود باشند. ممکن است بینایی کودک شما  با افزایش فشار به دنبال رشد بیشتر توده دچار اختلال شود.

اقدامات درمانی :

اگر چه Chalazion معمولا در عرض چند هفته یا چند ماه به طور خود به خودی ناپدید می‌شود، اما شما می‌توانید با یک سری اقدامات درمانی، منجر به سرعت بخشیدن و برطرف شدن عارضه‌ی پیش آمده شوید.

   استفاده از کمپرس آب گرم:

پزشک به شما توصیه خواهد کرد که این روش را استفاده کنید. چراکه کمپرس آب گرم مسیرهای غدد چربی که مسدود شده است را بهبود می‌دهد و خروج ترشحات را تسریع  می‌کند. ابتدا دست های خود و دست های کودک را برای جلوگیری از هر گونه عفونت دیگری بشویید. کودک را در شرایط جسمی مناسبی قرار دهید که احساس راحتی کند و کمپرس گرم را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی  منطقه مورد نظر برسانید و ۴ بار در روز آنرا تکرار کنید تا توده مورد نظر به مرور ناپدید شود.

جلوگیری از عفونت :

  هرگز سعی نکنید با فشردن chalazion در دوره‌ی بهبود آن مداخله کنید. برای جلوگیری از عفونت، از قطره آنتی بیوتیک یا پماد تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

به دنبال کمک حرفه ای باشید:

اگر توده حتی پس از سپری کردن اقدامات درمانی اشاره شده ناپدید نشد، ممکن است لازم باشد به پزشک متخصص مراجعه کنید، تا با داروهای خاص به کودک کمک کند. اگر دارو هم کارآمد نباشد، توده‌ی مورد نظر می‌تواند از طریق یک عمل جراحی برداشته شود.

 1. بلافیات

بلافریت، نوع دیگری از عفونت چشم کودکان است که درست زمانی رخ می‌دهد که پلک چشم دچار التهاب می‌شود. این نوع عفونت به طور کلی ناشی از عفونت باکتریایی یا تولید بیش از حد چربی در پلک است.

اگرچه می‌تواند به تنهایی ناپدید شود و بهبود یابد، اما در عین حال ممکن است دوباره برگردد و نوعی عارضه ی مزمن است. بنابراین در این رابطه برای انجام یک معاینه کامل باید با دکتر خود مشورت کنید.

چشم های کودک ممکن است به دلیل این شرایط آبدار، قرمز و تحریک شده باشند و اگر عفونت دیگری ایجاد شود. اگرچه این بلفاریت می‌تواند باعث تحریک شود، اما هیچ مشکلی در بینایی ایجاد نمی کند، اما اغلب به عنوان مسیری برای کلازسیون، گل مژه و ملتحمه به حساب می آید.

اقدامات درمانی :

برای شستن چشم های کودک، استفاده از کمپرس گرم همراه با برخی از قطره های آنتی بیوتیکی و پماد مانند محلول های سالین و شامپوهای کودک برای پاک کردن چشم های کودک می تواند موثر باشد.

 1. سلولیتperiorbital

این نوع عفونت چشم را جدی بگیرید. چرا که این نوع عفونت بر بافتهای اطراف چشم نوزاد شما تاثیر می‌گذارد. اگر چشم نوزاد قرمز و متورم باشد، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید. به طور کلی این بیماری تنها بر روی یک چشم تاثیر می‌گذارد، اما می‌تواند درمان شود. این عفونت زمانی بروز پیدا می کند که باکتری های مضر وارد پلک شوند. سایر علائم این عفونت شامل تب، آبریزش بینی و pinkeye می باشد.

اقدامات درمانی :

شما لازم نیست احساس نگرانی کنید چرا که این عفونت را می‌توان به راحتی درمان کرد. پزشک ممکن است برخی از پمادهای آنتی بیوتیکی یا تزریقات خاص را برای کاهش عفونت بسته به شدت عفونت تجویز کند، اما معمولا حدود ۲ روز پس از مصرف داروها علائم تا حدود زیادی بر طرف می‌شوند. با این حال حتما توجه داشته باشید که اگر حتی نشانه ها از بین بروند، اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف کند تا از بروز مجدد عفونت جلوگیری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *