عادات غذایی کودک را تغییر دهید

عادات غذایی کودک را تغییر دهید

آیا کودکان شما پیام درست در مورد غذا دریافت می‌کنند؟

به عنوان پدر و مادر، شما موثرترین فرد در تغذیه کودکان هستید. کودک شما عادات غذایی و تناسب اندام مادام العمر خود را از دیدن و شنیدن شما الگو برمیدارد. با ما همراه باشید تا اطمینان حاصل کنید که الگوی خوبی هستید.

پیدا کردن یک مثال برای عادات غذایی

شاید واضح به نظر برسد اما شما باید مثال خوبی از عادات غذایی خود، چیزهایی که می‌خورید و چگونگی‌شان در ذهن بیاورید. از میان گروه‌های غذایی مختلف و سالم غذایی را انتخاب کرده و پیشنهاد کنید: میوه‌های تازه، سبزیجات، ماست، کشمش و یا غلات خشک.

حتی اگر در روز سه وعده غذا نمی‌خورید، سعی کنید عادات غذایی خود را تغییر داده و حداقل دو وعده غذا کنار فرزندانتان بخورید. شاید فرزندانتان ترجیح بدهند که در طول روز و کم کم غذا بخورند، اما بهتر است غذا خوردن به موقع را یاد بگیرند. اگر فرزندتان بشقاب غذایش را تمام نکرد نگران نباشید. اغلب اوقات بچه‌های کوچک هنگامی که سیر شدند دست از غذا خوردن می‌کشند.

در یخچال خود به عنوان گزینه‌های مناسب، غذایی برای پیشنهاد به فرزندتان بیابید. همیشه غذاهای مغذی و آماده را در معرض دیدشان قرار دهید. همیشه مقداری میوه و سبزیجات خورد شده برای تغییر عادات غذایی، در یخچال داشته باشید. کسی چه می‌داند! شاید عادات غذایی خودتان هم بهتر شدند!

حرکت در مسیر درست

شما می‌دانید که ورزش برای سلامت خود و خانواده‌تان مفید است، اما چگونه آن را جذاب‌تر کنید؟ محیط خانه، پارکینگ و حیاط را با وسایل و توپ‌های ورزشی پر کنید. بعد از شام به جای لم دادن جلوی تلویزیون، در پارک نزدیک خانه قدم بزنید. اگر به خود تکانی بدهید از اتفاقات هر روزه‌ی زندگی فرزندتان هم باخبر خواهید شد.

تغذیه مناسب برای کودک

حواستان به هرم غذایی باشد

به احتمال زیاد در مورد رژیم‌های با درصد پروتئین بالا و کربوهیدارت کم شنیده‌اید. هیچ‌وقت نباید برای فرزندانتان این رژیم را استفاده کنید و عادات غذایی کودکان را اینگونه تغییر دهید. علیرغم همه‌ی تبلیغات، شما فقط به هرم غذایی توجه کنید. دپارتمان کشاورزی آمریکا، مواد غذایی را به پنج دسته تقسیم کرده است: شیر، پروتئین، میوه، سبزیجات، و غلات. (می‌توانید اطلاعات لازم را از سایت رسمی دپارتمان کشاورزی آمریکا به دست آورید.)

حرف شما هم مهم است

به فرزندان خود پیام‌های مثبت در مورد غذا بفرستید. به آن‌ها بیاموزید که ما غذا می‌خوریم تا زندگی کنیم؛ زندگی نمی‌کنیم تا غذا بخوریم. بهترین روش آموزش این حرف این است که فقط زمان گرسنگی غذا بخورید نه وقتی که بی‌حوصله، خسته و افسرده هستید. همانگونه که نباید به خودتان غذا هدیه بدهید، نباید به فرزندانتان هم غذا هدیه بدهید.

هیچ‌وقت به فرم بدن خودتان و یا دیگران در حضور کودکان، ایراد نگیرید. به آن‌ها آموزش دهید که بدن‌های سالم اشکال و سایزهای متفاوتی دارند و کاری که شما با بدنتان می‌کنید از همه چیز مهم‌تر است. حتی اگر می‌خواهید برای سلامتی رژیم لاغری بگیرید، در حضور کودکان در مورد آن صحبت نکنید. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که پدر و مادرشان توجه زیادی به وزن ایده‌آل داشته‌اند، همیشه راغب به رژیم گرفتن‌های طولانی مدت هستند.

حتی اگر حواستان به تمامی موارد بالا هم باشد باز هم موارد دیگری هستند که روی فرزندتان و عادات غذایی ایشان تاثیر بگذارند. مراقب برنامه‌هایی که کودکان تماشا می‌کنند، باشید. آیا آن‌ها تصاویر مثبتی از سلامتی نشان می‌دهند؟ کودکان، مخصوصا دختران، همیشه به تصاویری که در مجلات و تلویزیون می‌بینند، حساسند. حواستان باشد که چیزهایی که می‌بینند تصاویری درست و واقع گرایانه از زنان به نمایش بگذارد.

تمامی اطلاعات این متن، چه دستور پزشک و چه متخصصان دیگر، همگی فقط برای راهنمایی دادن به شما نوشته شده‌اند. پس برای کسب اطلاعات در مورد سلامتی خود و اطرافیانتان حتما با پزشک خودتان مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *