روش‌های طولانی‌تر کردن خواب کودک در صبح

روش‌های طولانی‌تر کردن خواب کودک در صبح

بیمارستان کودکان Coloradoreveals اعلام کرده است که نوزادان باید هر شب ۱۰ تا ۱۲ ساعت بخوابند، متأسفانه برخی از نوزادان خواب بسیار کمی دارند. اتفاق خوب این است که شما می‌توانید به کودک خود آموزش دهید که با چرت زدن استراحت کند. یکی از مهم‌ترین ملاحظات هنگام آموزش فرزندتان برای خوابیدن بیشتر در صبح، سن اوست.

آموزش کودکان بزرگ‌تر برای خوابیدن بسیار آسان‌تر است. بسیاری از والدین نگران این هستند که بچه‌هایشان نتوانند به اندازه کافی بخوابند، زیرا صبح زود از خواب بیدار می‌شوند، یا اینکه بیدار شدن زود هنگام نوزادشان باعث شده آن‌ها هم استراحت کافی نداشته باشند. اقدامات بسیاری وجود دارد که می‌توانید کودک خود را طولانی‌تر بخوابانید و بعد صبح از خواب بیدار شوید.

آیا بیدار شدن زود هنگام کودک او را از خواب مورد نیازش محروم می‌کند؟

آیا نوزاد شما خواب کافی دارد یا خیلی زود بیدار می‌شود؟ آیا گرسنگی باعث این بوده که کودک شما به اندازه‌ی کافی نخوابد؟ این امر بخصوص وقتی کودک در مرحله از شیر گرفتن است بسیار شایع است. درک اینکه چرا کودک شما صبح زود از خواب بیدار می‌شود، ضروری است. زیرا درک خوبی برای کمک به کودکتان در استراحت کافی به شما می‌دهد.

نشانه‌های قابل لمس

شما می‌توانید با نگاه کردن به رفتارهای نوزادتان در طول روز متوجه این شوید که آیا به میزان کافی خوابیده است یا خیر. برخی از نکات عبارتند از:

  • چرت زدن بعد از بیدار شدن از خواب
  • خمیازه کشیدن مداوم و طولانی
  • ناله کردن
  • گریه
  • بی‌خواب شدن

وقت خواب کودک

نشانه‌های دیگری که نشان می دهد فرزند شما ممکن است استراحت کافی نداشته باشد عبارتند از: نداشتن علاقه به بازی کردن، دور شدن از اشیاء در حال حرکت و همچنین ظاهر بسیار آرام، بی‌صدا یا عقب نشینی کردن از موضوعات متفاوت. اگر کودک مرتباً صورت خود را در سینه شما فرو می‌برد، ممکن است دچار کم خوابی باشد.

اطمینان حاصل کنید که در اتاق کودک شما وسایلی که باعث حواس پرتی او شود در کمترین حالت ممکن باشد. به عنوان مثال اگر خورشید صبح‌ها به صورت مستقیم به اتاق کودکتان می‌تابد و اتاق را خیلی روشن می‌کند، برای تاریک کردن اتاق باید از چند لایه پرده کمک بگیرید. اگر احساس می‌کنید که کودک شما هنوز به استراحت بیشتری احتیاج دارد ، اطمینان حاصل کنید که به او برای خوابیدن آموزش‌های لازم داده شده است.

چگونه کودک خود را صبح‌ها به مدت طولانی‌تری بخوابانیم؟

۱. بگذارید کودک به اندازه‌ی کافی بازی کند و روال خوابی برایش ایجاد کنید

اجازه دادن به فرزندتان برای بازی در طول روز می‌تواند به خواب شبانه کمک کند. به فرزند خود اجازه دهید ورزش کند زیرا این بدان معنی است که آن‌ها شب خسته می‌شوند و به خواب راغب‌تر. یک روال خواب به شما در خواباندن کمک می‌کند. روال را ثابت نگه دارید تا کودک بتواند خواب خود را مشخص کند. روال‌ها متفاوت است و ممکن است شامل استحمام، لالایی یا خواندن کتاب قبل از خواب باشد.

۲. اجازه ندهید فرزند شما گرسنه بخوابد

برای جلوگیری از بیدار شدن فرزندتان به دلیل گرسنگی، او را قبل از خوابیدن سیر کنید. نوزادانی که از شیر مادر یا شیرخشک استفاده می‌کنند هم قبل از خواب باید به اندازه‌ی کافی شیر بخورند. مرکز ملی نوزادان، کودکان نوپا و خانواده‌ها می‌گوید که اضافه کردن غلات به غذای کودک شما به او کمک نمی‌کند تا خواب بهتری در طول شب داشته باشد.

گرسنه بودن کودک

۳. لباس خواب راحت برای خوابیدن به تن کودکتان کنید

لباس خواب باید راحت باشد و جنسی مانند پنبه به خصوص اگر کودک شما نسبت به پلی استر و سایر پارچه‌های مصنوعی حساس باشد، ترجیح داده می‌شود.

۴- دمای اتاق را در حالت مناسبی قرار دهید

دمای اتاق بسیار اهمیت دارد و نباید هوا خیلی سرد باشد. درجه حرارت از ۱۰ تا ۱۵ درجه توصیه می‌شود.همانطور که در بالا گفته شد، از محیط خواب کودک نور را حذف کنید و همچنین صداهایی نظیر، صدای جاروبرقی یا صدای صحبت هایتان و …

۵. زمان چرت زدن را از خواب جدا نگه دارید

اگر فرزند شما پس از بیدار شدن از خواب سریع به خواب می‌رود و چرت می‌زند، این ممکن است واقعاً چرت نباشد بلکه تمدید خواب از دست رفته باشد. زمان چرت زدن و زمان خواب را جدا کنید تا تفاوت بین این دو ایجاد شود. چرت‌ها مهم هستند اما باید محدودیت داشته باشند. بیمارستان کلرادو کودکان اطلاع می‌دهد که نوزادان در یک سالگی و بالاتر تنها به یک خواب کوتاه در روز احتیاج دارند. لازم است مدت زمان چرت زدن کودک را در تحت نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که او شب خوب می‌خوابد.

چرت زدن کوتاه کودک

۶. کودک خود را آموزش دهید تا خودش به تنهایی بخوابد

به فرزند خود بیاموزید که به تنهایی بخوابد. بعد از ثابت شدن روال خواب، به او شب بخیر بگویید و اتاق را ترک کنید. کودک خود را در فواصل زمانی مشخص بررسی کنید تا از خوابیدنش اطمینان حاصل کنید. شما همچنین می‌توانید به تدریج او را از خود در هنگام خوابیدن جدا کنید. هنگام خواب با او صحبت نکنید و از تماس چشمی خودداری کنید.

۷- زمان خواب معقولی را تنظیم کنید

کودک شما فقط می‌تواند ساعت معینی را بخوابد. اگر کودک زود بخوابد، او زود هم از خواب بیدار می‌شود. اگر برنامه اولیه خواب نوزادتان ایده آل نیست، کافی است کودک را به خواب ببرید. با این حال، مراقب باشید کودک خود را خیلی دیر نخوابانید زیرا این موضوع او را از خواب کافی محروم می‌کند و الگوی خواب او دچار مشکل می‌شود. خواب زود هنگام در واقع به کودک شما کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری استراحت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *