شیطنت کودک و نکاتی برای متوقف کردن آن

شیطنت کودک و نکاتی برای متوقف کردن آن

یکی از متخصصان می‌گوید ساده‌ترین راه برای متوقف کردن شیطنت کودک این است که به گونه‌ای عمل کنید که انگار حتی متوجه شیطنت او نشده‌اید.

نتیجه این الگوی رفتاری به اندازه طلوع خورشید قابل پیش بینی است. کودک شیطون معمولاً کارهایی را انجام می‌دهد و شیطونی می‌کند تا شما را اذیت کند، مثلا بارها و بارها با مداد ضربه می‌زند یا غذا را روی زمین پخش می‌کند. شما سعی می‌کنید همه چیز را متوقف کنید. شما کارهای او را اصلاح می‌کنید و غر می‌زنید و او را تنبیه می‌کنید و به اتاقش می‌فرستید، اما هیچ روشی موثر نیست. این داستان به نظر شما آشناست؟

شما فکر می‌کنید که کودک شیطنت را از روی عمد و با قصد انجام می‌دهند، اما آن‌ها فقط بچه هستند. کار آن‌ها آزمایش محدودیت‌ها، یادگیری و رشد است. وظیفه شما نیز راهنمایی، عشق ورزیدن و تربیت است. طبیعی است که احساس کنید باید برای تغییر و اصلاح رفتار کودک شیطون کاری انجام دهید. اما در کار خود به عنوان مربی خانواده، بارها دیده‌ام که نحوه واکنش والدین اغلب اوضاع را بدتر می‌کند.

هنگامی که سعی می‌کنید فرزندان خود را اصلاح کرده و نظم دهید، نبرد خواسته‌ها ایجاد می‌شود و این شما را خسته و فرسوده می‌کند. به همین دلیل من یک رویکرد متفاوت را توصیه می‌کنم: از شیطنت کودک و رفتارهای نادرست و جزئی که شخص دیگری را در معرض خطر قرار نمی‌دهند، چشم پوشی کنید و تا زمانی که آن رفتار را ترک کند او را نادیده بگیرید.

می‌دانم که ممکن است دیوانه کننده به نظر برسد. والدین معمولاً در ابتدا فکر می‌کنند که این راهی نیست که برای درمان شیطنت کودک جواب بدهد. ولی بعد که آن را امتحان می‌کنند، می‌بینند که این روش معجزه می‌کند و کودک دست از شیطونی کردن بر می‌دارد.

شیطنت کودک همراه با فریاد

به ما آموخته شده است که هرگز کودک را نادیده نگیریم، اما بچه‌ها در جلب توجه ما استاد هستند. آن‌ها از سنین خردسالی آموخته‌اند که فریاد بزنند، گریه کنند و مذاکره کنند و شیطونی کنند تا آنچه را می‌خواهند به‌دست آورند. آن‌ها می‌دانند که این رفتارها نامناسب است، اما بازهم به شیطنت ادامه می‌دهند.

اما هر گونه توجه حتی اگر منفی باشد آن رفتار را تشدید می‌کند. وقتی شما رفتار بد را تشویق نمی‌کنید، فرزندتان از روی عکس العمل شما می‌فهمد که آنچه انجام می‌دهند قابل قبول نیست و پاداش ندارد.

وقتی بچه‌ها درست رفتار یا عمل نمی‌کنند، می‌توانید انتظارات خود را به آن‌ها بگویید و به آن‌ها بگویید که نتیجه منطقی رفتارهای خطرناک یا مضر و شیطنت آن‌ها چیست. با این حال، مزایای نادیده گرفتن رفتارهای ناخواسته بسیار زیاد است، حتی اگر تمرین و قدرت درونی زیادی نیاز داشته باشد. به کودک شیطون توجه نکنید تا این رفتارها تا حد زیادی ناپدید شوند. شما مجبور نیستید همیشه در نقش داور بازی کنید.

نقاط ضعف و محرک‌های خود را بشناسید

قبل از شروع این استراتژی جدید برای برطرف کردن شیطنت کودک، ابتدا مشخص کنید چه چیزی بیشتر شما را تحریک می‌کند. مثلاً برای من، اصرار فرزندم برای درخواست چیزی که قبلاً در پاسخ به او گفتم نه می‌باشد. دختر من دسر می‌خواهد و من می‌گویم “امروز دسر نداریم”. سپس او ده بار دیگر به ده روش مختلف (دختر ملتمس، دختر خوب، دختر ناامید، دختر عصبانی) بازهم درخواست دسر می‌کند. زیرا یاد گرفته است که بعضی از این تاکتیک‌ها گاهی اوقات کار می‌کند. این نقطه ضعف من است و او آن را می‌داند.

برای جلوگیری از شیطنت کودک روش بازیگری را امتحان کنید

هنگامی که بچه‌ها با شیطنت خود عمدا دکمه‌های عصبانیت شما را فشار می‌دهند، ممکن است شما وسوسه شوید که با عصبانیت پاسخ دهید. اما من فهمیدم چگونه می‌توان این نوع تکانه را کنترل کرد. می‌توانید فقط وانمود کنید و نقش بازی کنید. مثلاً وانمود کنید که برای شما مهم نیست، اگر او برهنه در خانه بدود. شما باید او را گول بزنید و مثلاً وانمود کنید هیچ تاثیری بر شما نخواهد گذاشت. اگر او به عنوان اعتراض اسباب بازی‌هایش را درون سطل زباله بیندازد، همچنین اگر کودک شما از خوردن اسپاگتی‌هایی که سه دقیقه قبل از او خواسته بودید آن‌ها را بخورد، خودداری کرد، صورت بدون حالت خود را به او نشان دهید.

شما ناامید و خسته هستید. شما باید احتمالاً به اندازه کافی عصبانی باشید از اینکه دائم صدایتان را بلند کنید و بگویید “چرا گوش نمی‌کنی” اما اگر کودک این را بشنود، شما به دردسر خواهید افتاد. زیرا او می‌فهمد که این رفتار او تاثیر دارد و بنابراین به انجام همان کار و شیطنت کودکی خود ادامه خواهد داد.

ما باید بیاموزیم که چگونه شیطنت کودک را نادیده بگیریم هر چند که این برخلاف غرایز ماست. مثلا اگر کسی فریاد زد، سر خود را می‌چرخانید. اگر کسی نام شما را صدا کند، جواب می‌دهید. تظاهر به اینکه توجه نکنید طبیعی نیست، اما به هر صورت برای دریافت رفتار مورد نظر از کودک ضروری است.

البته، هنوز باید صدای فرزند خود را بشنوید و او را به طور غیر مستقیم زیر نظر داشته باشید، اما شما او را تشویق نخواهید کرد. این بدان معناست که شما نباید چهره‌ای عصبانی داشته باشید یا با چشم‌های باز از تعجب به او خیره شوید یا فریاد بزنید. در عوض، ذهن خود را شاد نگه دارید و تا زمانی که رفتار و شیطنت کودکی‌اش متوقف شود در حالت آرامش و شاد باقی بمانید.

حواس خود را منحرف کنید

این یک استراتژی کاملا خوبی است که سر خود را از کودک برگردانید یا از او دور شوید. حتی می‌توانید به اتاق دیگری بروید (البته هنوز باید بتوانید صدای او را بشنوید). سپس خود را مشغول کاری کنید. یک مجله انتخاب کنید و صفحات آن را مرور کنید. آواز بخوانید یا خانه را تمیز کنید. کیف خود را مرتب کنید. شام درست کنید فقط تماس چشمی برقرار نکنید. شما می‌توانید از دید محیطی خود برای ردیابی او استفاده کنید، اما واکنش نشان ندهید.

وقتی فرزند شما می‌بیند که شما به او و شیطنت‌اش توجه نمی‌کنید، ممکن است فرض کند شما او را ندیده‌اید یا چیزی نشنیده‌اید. این ممکن است باعث شود وی رفتارش را تشدید کند تا مطمئن شود که متوجه آن شده‌اید. اما در دام او نیافتید! وقتی تصمیم گرفتید اقدامات او را نادیده بگیرید، هیچ کاری که او انجام دهد یا بگوید نباید باعث شود شما با او تعامل داشته باشید. این مانند یک بازی بلوف است که شما باید برنده شوید.

به محض اینکه فرزند شما رفتار آزاردهنده و شیطنت را متوقف کرد، باید دوباره با او تعامل برقرار کنید. در مورد روز او سوال کنید، پیشنهاد بازی با اسباب بازی‌ها یا حل کردن یک بازی معما را به او بدهید. در این زمان مثبت و مشتاق باشید، حتی اگر چنین احساسی نداشته باشید. باید عصبانیت خود را پشت سر خود بگذارید و آن را نشان ندهید. در مورد رفتار کودک و شیطنت کودکی که کرده با او صحبت نکنید یا توضیح ندهید که چرا او را نادیده گرفته بودید. سریع‌ترین راه برای اینکه کودک از آن وضع عبور کند و به حالت عادی برگردد این است که خود شما هم سریع‌تر به حالت عادی برگردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *