شیر خشک کودک و یبوست: آنچه شما باید بدانید

شیر خشک کودک و یبوست: آنچه شما باید بدانید

آیا چیزی به عنوان “بهترین شیر خشک برای نوزادان مبتلا به یبوست” وجود دارد؟

شیر خشک کودک چگونه در یبوست فرزند شما تاثیر می‌گذارد؟ متخصصان اطفال سوالات زیادی در مورد مدفوع کودک می‌پرسند. مهم‌ترین سوال این است که آیا فرزند من یبوست دارد؟

باید بدانید که تشخیص یبوست در نوزاد دشوار است. “جانانا دالگف” پزشک متخصص اطفال و سخنگوی آکادمی کودکان و نوجوانان آمریکا (AAP) می‌گوید، نوزادان سالم ممکن است چندین روز حرکات روده نداشته باشند و روده آن‌ها بی‌حرکت باشد. اما در عین حال حالشان کاملا خوب باشد. ممکن است هر روز مدفوع داشته باشند، اما عبور آن مشکل و دچار یبوست باشند. بنابراین تشخیص اینکه چه موقع کودک واقعاً یبوست دارد پیچیده است و نداشتن مدفوع به معنی یبوست نیست.

اگر فکر می‌کنید که فرایند هضم در فرزند شما مشکل دارد و نگران هضم فرزند خود هستید، این طبیعی است که سوال کنید که آیا تغذیه نقشی در هضم ایفا می‌کند. همانطور که غذاها نقش مهمی در هضم و گوارش بهتر برای بزرگسالان دارند، تا حدودی، همین مسئله در مورد نوزادان نیز صادق است.

پزشکان می‌گویند، احتمال یبوست در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، نسبت به نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند بیشتر است.

چه عواملی باعث یبوست در نوزادانی می‌شود که از شیر خشک تغذیه می‌کنند؟

“شیر خشک محکم‌تر و سخت‌تر از شیر مادر است، بنابراین مدت زمان بیشتر طول می‌کشد تا از دستگاه گوارش عبور کند.” کاترین ویلیامسون، یک متخصص اطفال در کلینیک CHOC در اورنج کانتی کالیفرنیا می‌گوید. “بعضی اوقات هضم این مولکول‌ها سخت‌تر است، که علاوه بر یبوست می‌تواند منجر به سایر مشکلات گوارشی برای کودک نیز شود.”

اما شناسایی و تشخیص یبوست در نوزادان همیشه ساده‌ترین کار نیست و کاهش یبوست کودک که با شیر خشک تغذیه می‌شود به آسانی با تعویض شیر خشک‌ها قابل درمان نیست به این معنی که بهترین شیر خشک برای نوزادان مبتلا به یبوست وجود ندارد.

در اینجا، متخصصان اطفال اطلاعاتی ارائه می‌کنند که به شما کمک می‌کند در مورد نحوه هضم و معالجه مشکلات گوارشی در فرزند خود آگاه شوید.

آیا کودک شما اولین بار است که یبوست دارد؟

ویلیامسون توضیح می‌دهد که تصور نکنید که اگر کودک شما حرکات روده نداشته و مدفوع تولید نکرده، یبوست دارد، بلکه یبوست به معنای مدفوع محکم و سفت است.

“برخی والدین فکر می‌کنند یبوست به معنای مدفوع نداشتن یا کرنش کردن در حین دفع مدفوع است.” باید بدانید که کرنش کردن و فشار دادن یا قرمز شدن صورت در هنگام عبور مدفوع در واقع طبیعی است با فرض اینکه بافت مدفوع نرم باشد. او می‌گوید: “نوزاد در حال یادگیری است که چطور از عضلات خود استفاده کند.”

دکتر دولگوف می‌گوید، نوزادان مبتلا به یبوست به طور کلی حرکات روده‌ای کمتری نسبت به حالت عادی دارند. ولی چه چیزی به عنوان عادی یا نرمال تعریف می‌شود؟

کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌شود ممکن است هر پنج روز یک بار مدفوع داشته باشد. اما نوزادان با شیر خشک می‌توانند یک تا سه بار در روز و یا بعد از یک یا دو روز مدفوع تولید کنند. نوزادان مبتلا به یبوست همچنین دارای حرکات دشوار و دردناک روده هستند که غالباً مانند گلوله‌های بزرگ به نظر می‌رسند. آن‌ها هنگام دفع پشت خود را خم می‌کنند، باسن خود را محکم می‌کنند و گریه می‌کنند.

این را هم به خاطر بسپارید که: “اکثر نوزادان دچار یبوست نمی‌شوند.” بروز یبوست در کودکی که شیر خشک مصرف می‌کند مطمئناً یک احتمال است، اما ممکن است فرزند شما فقط دچار فشار روده یا بیماری قولنج شده باشد، که می‌تواند باعث گریه و ناراحتی او شود. این متخصص اطفال می‌گوید، آلرژی به پروتئین شیر، عدم تحمل لاکتوز، یا سایر موارد پزشکی نیز ممکن است باعث ناراحتی گوارشی در کودک شوند.

آیا بهترین شیر خشک کودک برای یبوست وجود دارد؟

اگر فکر می‌کنید کودک شما که با شیر خشک تغذیه می‌شود مبتلا به یبوست است، احتمالاً سوالات زیادی از این قبیل برای شما پیش می‌آید: “آیا پودر شیر خشک باعث می‌شود که نوزادان یبوست شوند؟”، “آیا تغییر شیر خشک کودک باعث یبوست می‌شود؟”، “آیا ترکیباتی مانند روغن اولئین پالم می‌توانند باعث افزایش یبوست در نوزاد شوند؟

دکتر دولگوف می‌گوید: هیچ شیر خشکی وجود ندارد که یبوست را کاهش داده یا از آن جلوگیری کند و بهترین شیر خشک کودک برای درمان یبوست وجود ندارد. “طبق گزارش AAP، تغییر شیر خشک نیز لزوماً به درمان یبوست کمک نمی‌کند.”

رابطه شیر خشک کودک و یبوست

با کم کردن مقدار شیر خشک نیز شما فقط راه حلی را امتحان کرده‌اید که موثر نیست. یا بدتر از آن حتی تغییر شیر خشک کودک به طور بالقوه می‌تواند باعث یبوست شود، زیرا سیستم گوارشی کودک باید تغییر کند و خود را با شیرخشک جدید تنظیم کند که به افزایش ناراحتی شکم کمک می‌کند.

به همین دلیل پزشکان معمولاً توصیه نمی‌کنند شیر خشک را تغییر دهید به‌خصوص وقتی که دقیقاً نمی‌دانید چه علایم جدیدی را ممکن است ایجاد کنند.

شرایطی که تعویض شیر خشک‌ها می‌تواند به یبوست کودک کمک کند

در این شرایط خاص که در زیر توضیح داده شده ممکن است سیستم گوارش کودکان به تغییر شیر خشک برای درمان یبوست جواب مثبت دهد:

فرزند شما به شیر حساسیت دارد

ویلیامسون می‌گوید: علائم حساسیت به شیر ممکن است شامل خون یا مخاط در مدفوع کودک باشد و یا اینکه کودک بسیار خشمگین و نا آرام باشد. بنابراین همیشه قبل از تعویض شیر خشک‌ها باید بدانید که آیا نوزاد مشکل حساسیت به شیر دارد.

البته این حالت نادر است و فقط حدود ۵ تا ۷ درصد از نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند، پزشک ممکن است یک فرمول عاری از لاکتوز یا یک گزینه کمتر آلرژی زا مانند نوتراژنی را توصیه کند.

همیشه تغییر شیر خشک به شیرخشک سویا کافی نیست. دکتر آروا می‌گوید، بسیاری از بچه‌هایی که به شیر حساسیت دارند، به سویا نیز حساسیت دارند و احتمالاً اگر علاقه مندید که بدانید آیا شیر خشک سویا باعث یبوست نوزادان و ایجاد حساسیت در بدن می‌شود پزشک پاسخ می‌دهد که خیر این طور نیست و شیر خشک سویا منجر به حساسیت یا یبوست نمی‌شود.

فرزند شما دارای ریفلاکس اسید معده است

دکتر داوکینز می‌گوید: تقریباً همه نوزادان مقداری ریفلاکس دارند و یا تف می‌کنند. اغلب اوقات نتیجه تغذیه بیش از حد یا عدم درست نگه داشتن کودک پس از غذا است. گفته می‌شود، شیر خشک برای کاهش ریفلاکس معده برای کودکان وجود دارد. در این شیر خشک‌ها معمولاً پروتئین‌های برنج را اضافه می‌کنند تا شیر خشک غلیظ‌تر شود.

ویلیامسون توضیح می‌دهد: این ایده که شیر خشک را یک مرتبه رقیق و دوباره غلیظ کنید خوب است، اما به همه نوزادان نمی‌تواند کمک کند، شما می‌توانید تحت نظر یک پزشک متخصص اطفال شیرخشک را تغییر دهید. قطعاً یک بار امتحان کردن آن بی‌ضرر است.

زمانی که به هیچ عنوان نباید شیر خشک کودک را تغییر دهید

در اینجا یک سوال دیگر وجود دارد که اغلب از متخصصان اطفال پرسیده می‌شود: آیا آهن موجود در شیر خشک کودک می‌تواند باعث یبوست شود؟

این نگرانی طبیعی است. زیرا وقتی بزرگسالان مکمل آهن مصرف می‌کنند، یبوست ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی دیده شود. داوکینز می‌گوید، آهن برای رشد کلی کودک به خصوص رشد مغز بسیار مهم است، بنابراین شما نمی‌خواهید یک شیر خشک کم آهن استفاده کنید.

“آکادمی اطفال آمریکا، بارها و بارها توصیه کرده است که همه نوزادان که از شیر خشک استفاده می‌کنند و با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند، برای جلوگیری از کم خونی فقر آهن، شیر خشک غنی شده آهن دریافت کنند.”

چگونه یبوست را در کودک درمان کنیم

اول، همیشه اگر مشکوک به یبوست در فرزند خود هستید، بهتر است با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. به این ترتیب، شما می‌توانید آلرژی بالقوه را شناسایی کنید، سایر علل اصلی یبوست را رد کنید و در نهایت تشخیص دهید که آیا این مشکلات واقعاً نشانه یبوست است. اگر اینطور بود راه حلی را پیدا کنید که برای کودک شما مفید باشد.

کارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید در خانه (تحت راهنمایی پزشک متخصص اطفال) برای کمک به مشکل یبوست انجام دهید. دولگوف توصیه‌های زیر را پیشنهاد می‌کند:

  • اگر کودک شما چهار تا هشت ماهه است، ۵۰ تا ۱۱۰ گرم آب خالص آلو، سیب یا گلابی را به مدت دو هفته امتحان کنید و اگر کودک هشت تا ۱۲ ماه داشته باشد ۱۷۰ گرم از آب این میوه‌ها را برای برطرف شدن یبوست امتحان کنید.
  • غذاهای کودک که دارای فیبر بالا هستند را امتحان کنید – غلات جو، سیب زمینی شیرین، آلو، گلابی، نخود فرنگی، لوبیا، کلم بروکلی.
  • از پزشک خود در مورد Miralax یا سوربیتول که مسهل‌های ایمن و موثر هستند سؤال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *