به کودکان خود شکست گزینه‌ای برای موفقیت را آموزش دهید

به کودکان خود شکست گزینه‌ای برای موفقیت را آموزش دهید

به ندرت کسی بدون تلاش به موفقیت می‌رسد و با شکست مواجه نمی‌شود. جنی مولن همواره این کار را در اولویت خود قرار می‌دهد تا به فرزندان خود بیاموزد که همواره باید آن‌ها، برای رسیدن به خواسته‌های خود تلاش کنند.

سعی کردم تا زمان ۵ سالگی پسرم سید، همیشه او را در انجام کارها تشویق و تائید کنم. کارهای هنری او مانند کارهای Basquiat بود، رقص او در اتاق را تشویق می‌کردم. مانند بسیاری از والدین با او مخالفت می‌کردم و گاهی او را در کارها متقاعد می‌کردم و به او یادآوری می‌کردم ممکن است گاهی در کارها شکست بخورد. در نتیجه سید، تصمیم گرفت دیگر به مدرسه نرود و حتی نیازی به انجام فعالیت‌های بعد از مدرسه را ندارد. چه اتفاقی افتاده است؟ او نگرانی نداشت و قبلاً بر زندگی خود تسلط داشت. در مورد کلاس گیتار چیست، پرسیدم؟ شما به من گفتید من یک نوازنده گیتار عالی هستم.

اما شما حتی نمی توانید گیتار بنوازید. من گیج نگاهش می‌کردم. گیتار Air حتی سخت‌تر از گیتار معمولی است، چون نمی‌توانم رشته‌ها را ببینم ولی او قانع نشد و سرکشی کرد. به همان اندازه که بحث کردن با او را می‌پسندیدم، اعتماد به نفس زیاد و حسن نیتش را خیلی دوست داشتم. هم چنین می‌خواستم از آن لذت ببرم چون می‌دانستم همیشه او این گونه نخواهد ماند.

زمانی که سید وارد مهد کودک شد متوجه تغییراتی در او شدم. خودآگاهی او افزایش یافته بود. او با کودکان زیادی آشنا شد و هم چنین با ایده‌های زیاد و مشکلات زیادی مواجه شد. به طور معمول خود را با تک تک آن‌ها مقایسه می‌کرد، به گونه‌ای که این کار باعث آزار و اذیت او شد. دیگر مانند گذشته در هم کارها بهترین عملکرد را نداشت و با شکست مواجه می‌شد و او خودش به این نتیجه رسیده بود.

زمانی که می‌شنوید کودک شما در مسابقات فوتبال شکست خورده است یا زمانی که می‌شنوید در مسابقه پاپ به سوالات به درستی جواب نداده است متعجب خواهید شد. مشاهده این نتایج اندوه آور است نه فقط به خاطر اینکه توانایی او را به خوبی نشناخته ایم و تلاش زیادی برای آن انجام داده‌ایم، بلکه به خاطر اینکه همیشه به عنوان پدر و مادر دوست داریم فرزندان ما موفق باشند و هرگز در کارهایشان با شکست مواجه نشوند.

با این وجود باید از فرزندمان بخواهیم این احساس ناامیدی در انجام کارها را باید تجربه کنند، زیرا روشی برای غلبه بر مشکلات است در این صورت می‌توانیم شاهد اتفاقات خوب در آینده باشیم.

در مدرسه با مشکل خوانش پریشی مواجه شدم و این باعث شد از همکلاسی هایم جدا شوم. بعد از سال‌ها مشاور دبیرستان برای ورود به دانشگاه کالیفرنیا با من صحبت کرد، توانستم از این دانشگاه با موفقیت فارغ التحصیل بشوم. هر چند از نظر گرامر خوب نبودم ولی در زمینه نوشتن حرفه‌ای شده بودم و توانستم دو کتاب پرفروش را تالیف کنم.

هرگز من دانش آموزی نمونه یا دارای رتبه‌های ورزشی نبودم. ولی همیشه مصمم تلاش کردم، زیاد با شکست مواجه شدم و با سختی‌های زیادی روبه‌رو شدم تا توانستم بعد از آن موفقیت برسم، به گونه‌ای که هر کسی همچنین جراتی را ندارد.

من تلاش نکردم راه را برای فرزندانم آسان کنم و این به خاطر علاقه من به آن هاست. هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش با شکست مواجه شود و در این راه راضی است منطق و تجریبات شخصی خود را نادیده بگیرد.

همواره سعی کرده‌ام به فرزندان خود یاد بدهم آن‌ها در طول زندگی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد و آن‌ها باید همیشه جرات مقابله با این مشکلات را داشته باشند تا به موفقیت برسند. اگر زندگی خالی از مشکلات باشد، دیگر نیازی به تفریح و سرگرمی نداشتیم.

سید به پدرش گفت می‌خواهم در کلاس‌های گیتار نام نویسی کنم، اما اگر در آن موفق نشوم و شکست بخورم چه کار کنم؟ خوب است شما در شروع هر کاری با سختی و شکست مواجه شوید، زیرا بسیار هیجان انگیز است. جنی مولن دارای دو فرزند پسر است و با بازیگر جیسون بیگز ازدواج کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *