شانس بارداری در هر رده‌ی سنی چگونه است؟

شانس بارداری در هر رده‌ی سنی چگونه است؟

از طریق سن، می‌توانید با آمار بارداری آشنا شوید و شانس و فرصت خود را در این زمینه بالا ببرید. ابتدا با اصول اولیه شروع می‌کنیم: خانوم‌ها با ۱ تا ۲ میلیون تخم متولد می‌شوند و این‌ها همان تخم‌هایی هستند که در طول زندگی برای بارداری به آن نیاز دارند. تا زمان اولین دوره، ذخیره‌ی شما ۳۰۰۰۰۰ تا کاهش پیدا می‌کند.

آلن کوپرمن، دکتر، رئیس داروهای پزشکی باروری نیویورک و مدیر بخش غدد درون ریز تولید مثل و ناباروری در بیمارستان مونت سنای در شهر نیویورک، می‌گوید: اگر یک زن، ۵۰۰ بار بین ۱۲ تا ۵۲ سالگی تخمک گذاری کند و اگر همه‌ی آن تخم‌ها سالم نباشند، آن چیزی که برای شما باقی می‌ماند تعدادی تخم است که برای بارداری بسیار مناسب هستند.

در صورتی که تولید مثل انسان همراه با آسیب و خون ریزی باشد، کارایی چندانی ندارد و همانطور که می‌دانید تنها یک هفته در چرخه‌ی شما وجود دارد که در طول آن شانس بارداری تان بسیار مطلوب است. این محتوا به شما افراد کمک می‌کند که شانس خود را در هر مرحله‌ی سنی بدانید تا در نهایت بتوانید از آن‌ها به بهترین وجه استفاده کنید.

اوایل دهه‌ی ۲۰ سالگی برای بارداری (۲۰ تا ۲۴):

دکتر کوپرمن می‌گوید: زمانی که یک زن ۲۱ ساله باشد، ۹۰٪ تخمک‌هایش از نظر کروموزومی طبیعی‌اند، که این مورد در ایجاد کودک سالم کمک می‌کند. راس میانگین باروری زنان، در سن ۲۴ سالگی است.

زنان زیر ۲۵ سال، در صورتی که هر ماه تلاش کنند، حدود ۹۶ درصد احتمال بارداری در یک سال را دارند. اگر مرد زیر ۲۵ سال باشد، شانس آن ۹۲ درصد کاهش می‌یابد، به این دلیل که بسیاری از مسائل مربوط به باروری در بین زوج‌های جوانتر، از جانب مرد است. اکثر آنان به راحتی درمان می‌شوند و نیازی به کمک متخصص ندارند، مگر اینکه لقاح تخم بیش از یک سال طول بکشد.

اواسط به اواخر دهه ۲۰ برای بارداری (۲۵ تا ۲۹):

بعد از یک سال تلاش از ۲۵ تا ۳۴ سالگی، ۸۶ درصد فرصت بارداری دارید. احتمال سقط خود به خودی جنین ۱۰ درصد است. (فقط کمی بیشتر از آنچه در اوایل دهه ۲۰ بود)

آن کارهایی که انجام می‌دادید را ادامه دهید و احتمالا در عرض یک سال بچه دار خواهید شد. توجه داشته باشید، نیازی به مشورت با متخصص ندارید تا زمانی که، بیش از ۱۲ ماه تلاش کرده باشید و به موفقیت نرسیده باشید.

اوایل دهه ۳۰ سالگی (۳۰ تا ۳۴):

در این سن تا ۸۶ درصد، موفقیت برای زوج‌هایی است که به مدت یک سال کامل تلاش کرده‌اند. تنها تغییر عمده در این دهه احتمال سقط جنین می‌باشد که تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.

باید بدانید نیازی به درمان باروری در اوایل دهه ۳۰ ندارید تا زمانی که، یک سال را بدون موفقیت امتحان کرده باشید. برخی پزشکان توصیه می‌کنند اگر بعد از ۹ ماه هنوز مشکل دارید، با پزشک متخصص زنان و زایمان یا پزشک اصلی خود مشورت کنید.

دکتر کوپرمن می‌گوید: پزشک متخصص می‌تواند هر مشکلی را شناسایی کند و قبل از شروع باروری که بعد از ۳۵ سالگی سریع‌تر کاهش می‌یابد، درمان می‌شوید.

اواسط به اواخر دهه ۳۰ سالگی (۳۵ تا ۳۹):

کلی پاگیداس، متخصص باروری در دانشکده پزشکی دانشگاه براون می‌گوید: شما هنوز هم از نظر بارداری، به ویژه قبل از ۳۷ سالگی در موقعیت خوبی قرار دارید.

در سن ۳۵ سالگی، بیشتر خانم‌ها ۱۵ تا ۲۰ درصد احتمال بارداری در یک ماه معین را دارند. یعنی می‌توانند به احتمال ۷۸ درصد شانس بارداری در طول سال داشته باشند. اما به نظر می‌رسد سن ۳۵ سالگی مرحله‌ای است که بارداری کاهش پیدا می‌کند.

دکتر پاگیداس توضیح می‌دهد: شایع‌ترین دلیل آن، کاهش کیفیت تخمک است. شما ممکن است تخمک‌های زیادی برای این کار داشته باشید، اما به احتمال زیاد، نقایص کروموزومی بیشتری وجود دارند که روی زنده ماندن و زیست آنان تأثیر می‌گذارند.

از طرف دیگر، ممکن است در معرض خطراتی به میزان کم باشید. مانند:

  • سقط جنین
  • بارداری کودکی، با سندرم داون
  • بارداری غیر طبیعی

تقریبا ۳۰ درصد از زنان ۳۵ ساله، ممکن است بارور شدن شان به مدت یک سال یا بیشتر طول بکشد.

پزشکان نمی‌خواهند مدت طولانی منتظر بمانید تا متوجه شوید که آیا شما باردار می‌شوید یا نه. بنابراین زمان اهمیت بالایی دارد و اگر بعد از گذشت شش ماه در بارور شدن مشکل داشتید، به یک متخصص مراجعه کنید تا تحت آزمایش‌های مربوطه قرار بگیرید.

باید بدانید، لقاح داخل رحمی یک فناوری تولید مثلی کم تهاجم است و ممکن است مؤثر باشد، اما لقاح آزمایشگاهی (IVF) ممکن است یک گزینه عالی برای درمان باشد. در نهایت، این آخرین شانس برای فریز کردن تخمک‌های زنده برای استفاده در زمان‌های بعدی است، که این در صورتی است که ترجیح می‌دهید در حال حاضر باردار نشوید.

استیون بایر، متخصص غدد درون ریز تولید مثل در کلینیک باروری بوستون IVF، می‌گوید: یک زن می‌تواند تخمک‌هایش را تا ۴۰ سالگی منجمد کند. در این صورت می‌تواند سال‌های بعد دوباره برگردد و احتمال بارداری حتی در اواسط دهه ۴۰ نیز داشته باشد.

اوایل دهه ۴۰ (۴۰ تا ۴۴):

با افزایش سن، کیفیت تخمک‌ها برای بارداری پایین می‌آید. افرادی که در این مرحله هستند با چند چالش رو به رو می‌شوند که بارور شدن و باردار ماندن شان را سخت‌تر می‌کنند.

دکتر کوپرمن می‌گوید: تا سن ۴۰ سالگی، ۹۰ درصد از تخمک‌های زن از نظر کروموزومی غیر طبیعی‌اند. در این زمان، کمک گرفتن از فناوری‌های تولید مثلی رایج‌تر می‌شود، زیرا فقط مسئله تخمک نیست. مثلا ممکن است از طرف شریک مرد مسن نیز مشکلاتی وجود داشته باشد.

از طرف دیگر به یاد داشته باشید، لایه‌ی رحم نازک می‌شود و خون رسانی به آن با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند و این کار کاشت تخمک را دچار مشکل می‌کند.

زنانی که نزدیک به یائسگی هستند، ممکن است چرخه‌ی آنان کوتاه‌تر شود. دکتر بایر توضیح می‌دهد: زمانی که چرخه کوتاه می‌شود، تخمک گذاری زودتر اتفاق می‌افتد، بنابراین باید اطمینان پیدا کنید که زمان مقاربت تان پیرامون تخمک گذاری تنظیم شود.

باید بدانید که در این سن و سال، هر روز حدودا در زمان تخمک گذاری رابطه جنسی باید برقرار شود. یک علامت خوب که نشان می‌دهد به زمان تخمک گذاری نزدیک شده‌اید، افزایش تولید مخاط روشن در دهانه رحم است.

از طرف دیگر، یک کیت پیش بینی تخمک گذاری ممکن است به زمان تخمک گذاری شما کمک کند و در صورتی که زمان بارور شدن تان بیش از سه ماه طول بکشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید. برای زنان بالای ۴۰ سال، درمان باروری با تلقیح، میزان موفقیت کمی دارد. بهترین گزینه IVF است. اگر در یک زن ۴۲ ساله، ۵ جنین کاشته شده باشد، احتمال بارداری ۱۰ تا ۲۰ درصد است. در صورتی که حاملگی رخ دهد، احتمال فراوانی آن ۲۰ درصد می‌شود. البته خطرات خود را نیز به همراه دار.

برای خانم‌هایی که ذخیره تخمدانی کمی دارند یا خانم‌های بالای ۴۳ سال، اهدای تخمک بهترین گزینه است.

شانس بارداری در سن ۴۵ سالگی و بالاتر:

در سن ۴۵ سالگی، احتمال بارداری زن بیشتر از ۳ یا ۴ درصد نیست، نه اینکه غیر ممکن باشد اما تکنولوژی‌های تولید مثل کمکی، تقریبا همیشه ضروری می‌شوند و IVF رایج‌ترین آنان می‌باشد.

دکتر کوپرمن می‌گوید: چند تخمکی که برای شما باقی مانده، ممکن است ناهنجاری‌های کروموزومی داشته باشند، بنابراین غربالگری و آزمایش قبل از IVF بسیار مهم است. میزان موفقیت ۰ تا ۱ درصد است و بیشتر کلینیک‌ها به چنین افرادی ( که بین ۴۶ تا ۵۰ سال سن دارند) توصیه می‌کنند از تخمک‌های اهدا شده توسط یک زن جوان استفاده کنند.

برای زنی که در اواسط دهه ۴۰ می‌خواهد بارداری بیولوژیکی داشته باشد، استفاده از تخمک اهدایی بهترین گزینه برای بارداری است. دکتر بایر می‌گوید: اگر تخمک از یک جوان ۲۵ یا ۳۰ ساله سالم باشد، بارداری نسبتاً آسان است، حتی اگر او در شرایط یائسگی باشد، میزان موفقیت حدودا ۶۰ تا ۶۵ درصد است.

چگونه شانس خود را در هر سن بارداری بالا ببریم؟

علاوه بر سن، می‌توانید با فهمیدن دقیق زمان تخمک گذاری، شانس خود را برای باروری در هر ماه به حداکثر برسانید. دکتر بایر می‌گوید: به طور کلی تخمک گذاری ۱۴ روز قبل از دوره بعدی اتفاق می‌افتد و مهم نیست که سیکل شما چقدر طولانی باشد. مثلا، اگر چرخه‌ی شما ۳۴ روزه باشد، حدود روز بیستم تخمک گذاری می‌کنید و یک زن با چرخه ۲۶ روزه، در روز دوازدهم تخمک گذاری می‌کند. پس هر روزی که تاریخ تخمک گذاری شما باشد، برنامه ریزی کنید که پنج روز قبل از آن زمان و دو روز بعد از آن، مقاربت داشته باشید.

دکتر بایر می‌گوید: شما می‌دانید وقتی تخمک گذاری نزدیک است که شروع به تولید مخاط لیز و شفاف از دهانه‌ی رحم می‌کنید، که نشان دهنده‌ی یک تا چهار روز قبل از آزادی تخم است.

راه دیگر، کیت تخمک گذاری است. دکتر بایر توضیح می‌دهد: زمانی که این کیت نشان دهد شما در حال آماده سازی تخمک گذاری هستید، باید طی دو روز مقاربت انجام دهید تا در زمان باروری قرار بگیرید. برای رسیده به این پنجره یا زمان بهینه باروری، باید ۲۴ تا ۳۶ ساعت رابطه جنسی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *