سرگرم کردن کودکان 6 تا 12 ماهه با بازی‌های آموزشی

سرگرم کردن کودکان 6 تا 12 ماهه با بازی‌های آموزشی

با این بازی‌ و اعمالِ سرعت بخش به رشد، شما می‌توانید به بهبود رشد و سرگرم کردن کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه بپردازید.

ممکن است که کودک شما در میانه سال اول زندگی خود باشد، اما در همین فرصت اندک او تغییرات بسیار زیاد فیزیکی، روحی، اجتماعی و احساسی را پیش از جشن تولد یک سالگی خود تجربه خواهد کرد. نه تنهای بیشتر در مورد جهان اطراف کنجکاو خواهد شد، بلکه او می‌خزد، می‌چرخد و در فضای اطراف قدم‌های کوچکی بر می‌دارد.

کودک بدون هیچ توقفی به سمت تبدیل شدن به کودکی نوپا قدم بر می‌دارد و شما می‌توانید با کمی دقت و مراقبت‌های لازم برای کودکان، او را برای رفتن به مراحل بعدی یاری کنید. سرگرم کردن کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه باید با آموزش مناسب همراه باشد.

دکتر رونی کوهن لیدرمن معتقد است بازی کردن، ارتباط گرفتن و سرگرم کردن کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه باعث پیشرفت و جریان یافتن بیشتر فرآیند رشد مغزی آن‌ها خواهد شد. او ادامه می‌دهد که عشق ما، توجه ما، وقت ما و تماس ما با کودکانمان، مهم‌ترین بخش از فعالیت‌های کمک کننده به رشد آن‌ها هستند و همه چیز به رابطه و فعالیت‌های متقابل کودک و والدین وابسته است.

بهترین راه‌های تشویق، تحریک رشد و سرگرم کردن کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه چیست؟

دکتر لیدرمن و دو نفر دیگر از متخصصان در این زمینه راه‌های ساده اما قدرتمند و اثرگذاری را پیشنهاد می‌کنند.

دالی موشه

برای انجام این بازی مناسب برای سرگرم کردن کودکان ۶، به اسباب‌بازی‌های کوچک یا کتاب و پتو نیاز دارید. برای انجام آن باید یک اسباب بازی یا کتاب کوچک را زیر پتو قرار دهید. باید این کار را به شکلی انجام دهید که بخشی از آن بیرون از پتو باشد. بعد از کودک خود بپرسید که کجاست؟ و او را تشویق به یافتن جسم کنید.

دکتر رابرت میرز معتقد است که کودکان همواره پتو را کنار زده و زیر آن را کنکاش می‌کنند. او ادامه می‌دهد که اگر کودک شما این کار را نمی‌کند می‌توانید پتو را بردارید و دوباره روی جسم بکشید تا او محل جسم را بفهمد. در نهایت پس از این که کودک شما برای چند بار با این روش جسم را پیدا کرد، حال دیگر هیچ بخشی از آن را بیرون نگذارید و تمام آن را زیر پتو قایم کنید. این بازی خاصیت‌هایی مثل تقویت موتور کنجکاوی و پایداری ذهن کودکان در مورد اشیا را به دنبال دارد.

مرتب سازی

برای این بازی ، شما به تعدادی لیوان پلاستیکی نیاز دارید. به نوبت با کودکتان، لیوان‌ها را بچینید و سپس فرو بریزید. شما حتی می‌توانید با او بر سر روی هم چیدن تعداد بیشتری از لیوان‌ها با او رقابت کنید. او در این بازی منطق علت و معلولی را خواهد آموخت.

پازل‌ها

شما می‌توانید برای این کار از پازل چوبی استفاده بکنید. در حوالی اولین تولد، کودکتان برای حل پازل‌های چوبی بزرگ آماده است. او ترجیح می‌دهد پازل‌هایی با طرح‌ها و نقش‌های رنگی یا عکس‌های جذاب را حل کند. به او نشان دهید که پازل چیست و چگونه کار می‌کند.

شاید لازم باشد در اولین بارها دست‌های او را برای انجام درست امور راهنمایی کنید. شما باید با هر حرکت درست او در چیدن پازل با کف زدن و خوشحالی او را راهنمایی کنید. او با این بازی می‌آموزد که به حل مسائل از طریق مهارت‌های دیداری بپردازد.

خواندن

این بازی، به کتاب‌هایی مصور با طراحی جالب و یا بردهای مصور با متن‌های جالب نیاز دارد. در این کار شما باید در حال معمول برای کودکتان کتاب بخوانید و با اشاره به عکس‌ها او را به همراهی با متن فرا بخوانید. برای جذابیت بیشتر می‌توانید صدای خود را بسته به کاراکترهای کتاب عوض کنید.

شما باید بتوانید با اعمالی مثل خندیدن و تشویق او را به فعالیت در ادامه داستان دعوت کنید. او با لمس تصاویر و عوض کردن صفحات اشتیاق خود را برای انجام این بازی، نشان خواهد داد. این بازی عاملی برای گسترش توانایی‌های زبانی کودک و مهارت گوش دادن او خواهد شد.

با من کف بزن

بین سنین شش تا هشت ماهگی، کودک شما می‌آموزد که کف بزند. دکتر لیدرمن می‌گوید بهتر است او را با شعرها و کلماتی موزون، تشویق به این کار بکنید. مثل این شعر:

یک، دو، سه {کف}
کف بزن، کف بزن، کف بزن {کف}
چهار و پنج و {کف}
چهار و پنج تا زنبورن {کف}
شیش و هفت و هشت {کف}
با هم، تو کندو میمونن {کف}

آوازخوانی

آهنگ‌ها و اشعار واقعی یا ساختگی را با کودک زمزمه کنید، مثل تکرار کلمات باد، داد، مار، کار، بار. ممکن است احساس کنید که این کمی کودکانه و احمقانه است اما تکرار چنین کلمات و اشعاری، باعث پیشرفت توانایی‌های سخن گفتن فرزندتان خواهد شد. دکتر لیدر من تشریح می‌کند که همچون تماس، لمس و نزدیکی، حرف زدن با یک کودک ذهن او را تغذیه می‌کند.

درک انتزاعی و تشریحی کودک از پدیده زبان خیلی پیش‌تر از آن که شروع به حرف زدن بکند آغاز خواهد شد، پس ما در این بازی مناسب برای سرگرم کردن کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه، قصد داریم فرصت بیشتری برای درک و کلمه سازی به او بدهیم.

بطری رو تکون بده

برای سرگرم کردن کودکان، شما به بطری و مقداری برنج یا ماکارونی‌های رنگی و طرح دار نیاز دارید. باید بطری را با ماکارونی‌ها پر کرده و در آن را با چسب کامل ببندید. کودک می‌تواند بطری را دست بگیرد و با تکان دادن آن ضمن سرگرم شدن با صدای آن، نتیجه تکان‌های خود در دانه‌های داخلی بطری را ببیند.

دکتر لیدرمن معتقد است که چون یک بطری در شرایط عادی چنین صداهایی از خود پخش نمی‌کند، این برای کودک بسیار غافلگیر کننده بوده و با در نظر گرفتن اصل علت و معلول می‌تواند از شنیدن صدا و حرکات لذت ببرد. خاصیت این بازی در آن است که او توانایی تشخیص صداها و درک رابطه علت و معلول را بدست خواهد آورد.

بگرد و پیداش کن

برای اجرای این بازی، می‌توانید از وسایل مختلفی کمک بگیرید. مهم این است که حس کنجکاوی کودک را تحریک کنید. مثلاً یک جسم کوچک را زیر یک لیوان رنگی قرار دهید، سپس جای این لیوان را با چند لیوان دیگر عوض کنید و بچرخانید. از او بخواهید لیوانی که جسم مد نظر زیر آن قرار داده شده است را انتخاب کند.

باید با تشویق به او بفهمانید که این کار او باعث شده تا در بازی پیروز شود. بسیار مهم است که کودک بتوانید لیوان درست را یادآوری کند. این بازی در کنار افزایش مهارت دقت و توجه، بخشی از حافظه او را که مربوط به بقای اجسام در ذهن است تقویت می‌کند.

رقص نور

تعدادی چراغ‌های کوچک مثل ال ای دی‌ها یا فلش دوربین را روشن کنید و نور آن را به داخل بطری آب بتابانید. شما می‌توانید دور بطری را با پلاستیک‌های شفاف رنگی بپوشانید و هر بار از یک رنگ استفاده کنید. حال نور خروجی از بطری را به نقاط مختلف یک اتاق تاریک بتابانید و کودک را به این محیط فرا بخوانید.

او با دیدن هر رنگی و هر نوری، رنگ را دنبال می‌کند و با رسیدن به هرکدام خوشحال خواهد شد. اگر بتوانید این نورهای رنگی را بر اجسام خاصی مثل قاب عکس‌ها یا اسباب بازی‌ها بتابانید و از او بخواهید که چیزی که می‌بیند را توصیف کند، این بازی مفیدتر و سرگرم کننده‌تر خواهد بود.

نقاشی روی کیسه

برای سرگرم کردن کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه می‌توانید یک کیسه فریزر مطمئن را پر از آب کنید و چند رنگ خوراکی تیره به آب اضافه کنید. حال کیسه را با نوار چسب درست و محکم ببندید. کیسه را در مقابل خود قرار داده و با در اختیار گذاشتن رنگ‌های انگشتی سالم و غیر سمی، از او بخواهید هر چه که دوست دارد را روی کیسه نقاشی کند.

در حین نقاشی می‌توانید با او در مورد مسائل و اشکال مختلفی صحبت کنید. پس از پایان کار و نقاشی، می‌توانید کیسه را باز، آب را خالی و پس از خشک کردن، اثر هنری را به کودک خود نشان دهید. این باعث می‌شود تا بهره مندی مناسب از حواس پنجگانه، درک اصول علت و معلول و مهارت‌های ابتدایی و آغازین نوشتن را به او آموزش دهید.

دسته بندی کردن

برای برپایی این بازی به اسباب بازی‌های کوچک و چند ظرف نیاز دارید. تعدادی از اسباب بازی‌ها را داخل یک ظرف ریخته و در اختیار کودک قرار دهید. کودک با در دست گرفتن ظرف، قطعاً آن را بالا پایین خواهد کرد. با ورجه وورجه اسباب بازی‌ها از ظرف بیرون ریخته خواهند شد و او متوجه این نکته خواهد شد که این تکان دادن‌ها باعث بیرون ریختن اجسام می‌شود.

حال در پیش چشم او اجسام را دوباره داخل ظرف بچینید. او پس از چند بار تکرار این موضوع خواهد آموخت که پس از بیرون ریختن اسباب بازی‌ها، باید آن‌ها را جمع کند و داخل ظرف بریزد. شما برای توسعه و سرگرمی بیشتر این بازی می‌توانید از چند ظرف با رنگ متفاوت استفاده کرده و اسباب بازی‌های دارای رنگ یا شکل مشترک را در ظرف‌های متفاوتی در اختیار او قرار دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *