معرفی 25 بازی مفرح برای سرگرم کردن کودکان در تابستان

معرفی 25 بازی مفرح برای سرگرم کردن کودکان در تابستان

امروزه دغدغه بسیاری از والدین برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت کودکان است. اولین فکری که به ذهن والدین می‌رسد، ثبت‌نام در کلاس‌های تابستانی است. معمولاً این کلاس شهریه‌های بسیار بالایی دارند. حال‌آنکه راه‌های دیگری هم برای سرگرم کردن کودکان وجود دارد. با استفاده مواد و وسایل ارزان‌قیمت می‌توان به‌راحتی اوقات مفرح و خوشی را برای کودکان ساخت. والدین می‌توانند در کنار کودکان خود از بازی لذت ببرند. این بازی‌ها موجب رشد جنبه‌های مختلف شخصیت کودک هم می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا ۲۵ بازی ارزان‌قیمت برای سرگرم کردن کودکان به شما معرفی کنیم. بخشی از این فعالیت‌های تابستانی شامل حیات خلوت، کمپینگ، تور دوچرخه‌سواری محله، ساخت ظرف غذا پرندگان، بمب گچی، آموزش مهارت آشپزی، برپایی پیک‌نیک می‌باشد. با ما همراه باشید.

۱-سرگرم کردن کودکان و بازی حیات خلوت

بازی حیات خلوت برای سرگرم کودکان گزینه بسیار مناسبی است. شما می‌توانید در حیاط خانه خود و یا حتی در محیط منزل با وسایلی مانند حلقه‌های هولا هوپ، سنگ، چوب، طناب، شیلنگ و یا هر وسیله دیگر موانعی در اطراف محیط مذکور ایجاد کنید. اگر در خانه هستید این موانع را می‌توان با بالش، میز و کوسن ایجاد کرد. از کودکان خود بخواهید تا دور محوطه بدوند و هم‌زمان از موانع عبور کنند. برنده این بازی کسی است که مسیر را با سرعت بیشتری طی کرده باشد. رعایت نوبت در این بازی بسیار مهم است.

۲- کمپینگ

برای کمپینگ حتماً نباید مسیر طولانی را طی کنید. به‌راحتی می‌توانید در حیاط خانه خود چادر بزنید و شب را به تماشای ستارگان درخشان آسمان بنشینید. کمپینگ از آن دسته فعالیت‌های تابستان است که موجب سرگرمی کودکان می‌شود. این فعالیت رایگان و فرح‌بخش است. کمپینگ در خانه یک مزیت دارد و آن اینکه سرویس بهداشتی در یک‌قدمی شما است.

۳- تور دوچرخه‌سواری محلی

یک‌راه دیگر تشویق آن‌ها برای تزیین دوچرخه‌هایشان است. کودکان می‌توانند با استفاده از وسایلی مانند استیکر، پرچم، کاغذ رنگی دوچرخه خود را زیباتر کنند. بعدازآن به آن‌ها اجازه دهیم تا دور محله دوچرخه‌سواری کنند. این کار نه‌تنها موجب سرگرمی کودکان می‌شود بلکه حس کنجکاوی آن‌ها را هم مرتفع می‌سازد.

۴- ساخت ظرف غذا پرنده

تابستان فرصت مناسبی برای آشنایی کودکان با طبیعت و حیوانات است. یکی از کارهایی که در اوقات فراغت می‌توانید انجام دهید، ساخت ظرف غذا برای پرندگان است. معمولاً در تابستان پرندگان بر روی شاخه درختان می‌نشینند و برای خود لانه می‌سازند. شما می‌توانید در ظرفی مقداری کره بادام‌زمینی را روی دانه بریزید و پرندگان را راهنمایی کنید تا برای خودشان در آن منطقه لانه‌سازی کنند.

۵- سرگرم کردن کودکان و بمب گچی

بسیاری از کودکان و نوجوانان ایده مادر لوری کینگ کاهلر را بسیار دوست دارند. در این بازی شما در دستگاه صابون ساز یک قاشق غذاخوری آب، دو قاشق غذاخوری ذرت به همراه رنگ خوراکی را با یکدیگر مخلوط می‌کنیم. در مرحله بعد بادکنک‌های خود را با این مواد پر می‌شود. کودکان با گچ روی زمین اهدافی را برای خود ترسیم و سپس با بادکنک‌ها به سمت هدف شلیک می‌کنند.

۶- مهارت آشپزی

مهارت آشپزی یکی از بهترین فعالیت‌های تابستانی است. این فعالیت موجب سرگرم کردن کودکان می‌شود. این فعالیت نه‌تنها جالب است بلکه یک هدف کاربردی و عملی را هم برای کودکان به همراه دارد. یکی از غذاهای موردعلاقه کودک را مانند پنیر کباب یا کوکی انتخاب کنید. در تهیه آن همراه کودک خود باشید. کودک شما در هنگام خوردن و سر غذا به خود افتخار می‌کند وجودش را شادی فرامی‌گیرد.

۷- برپایی پیک‌نیک خانگی

یک ناهار پیک‌نیکی خوشمزه در پاسیو، بالکن و یا حتی روی زیرانداز در پارکینگ می‌تواند فضایی متفاوت را برای کودتان و شما ایجاد کند. لزومی ندارد از محل سکونت خود خارج شوید. در این فعالیت وسایل پیک‌نیک را در درون یک سبد بگذارید و برای ناهار ساندویچ درست کنید و بعد آن‌ها را روی میز و یا روی زیرانداز پهن کنید و از لحظات خود در اوقات فراغت تابستان لذت ببرید. محیط اطراف خود را بادید دیگر نگاه کنید.

۸- نقاشی در فضای باز

وقتی بیرون از منزل و در فضای باز نقاشی یا رنگ‌آمیزی می‌کنید دیگر نگران بی‌نظمی محیط نیستید. نکته مهم این است که در این فعالیت از رنگ قابل شستشو استفاده نمایید. مهم نیست که سطح کار شما بلوک ساختمانی یا کاغذ باشد. برای سرگرم کردن کودکان می‌توانید از گچ هم استفاده کنید. روی سطح پیاده‌روی با گچ نقوش زیبا طراحی کنید.

۹- گشت در ایستگاه پلیس و آتش‌نشانی

آیا شما مأمور آتش‌نشانی یا پلیس هستید؟ برای بازید از مکان مذکور از قبل با مراکز محلی تماس بگیرید. این مراکز ساعات ملاقات معینی ندارند. بازدید از این مکان می‌تواند برای کودکان آموزنده و جالب باشد.

۱۰- سرگرم کردن کودکان و ماهیگیری

ماهیگیری یک فعالیت مجانی و جالب برای فصل تابستان است. در وب‌سایت‌های مختلف می‌توانید اصول ماهیگیری را فرابگیرید. قوانین محلی ماهیگیری را مطالعه کنید. اگر نیاز به مجوز دارید، آن را تهیه نمایید.

۱۱- بازدید از باغ‌وحش

هیچ‌چیزی به‌اندازه حیوانات کنجکاوی کودکان را برطرف نمی‌کند. برای همین بازدید از باغ‌وحش حیوانات خانگی و اهلی گزینه‌ای بی‌خطر و مناسب برای سرگرم کردن کودکان است. اگر به دنبال یک فعالیت رایگان در تابستان هستید، به‌جای باغ‌وحش به فروشگاه حیوانات خانگی بروید.

۱۲- بازی در فضای باز

حداقل یک‌شب در هفته را به دور همی های خانوادگی و بازی‌های گروهی اختصاص دهید. کیک بال، سافت بال گزینه‌های خوبی برای بازی هستند. در هر نوبت گروه‌های جدید تشکیل دهید تا عدالت در فعالیت برقرار شود.

۱۳- شرکت در فعالیت‌های گروهی پارک

معمولاً در پارک‌های عمومی فعالیت‌های تابستانی رایگان و کم‌هزینه وجود دارد. به‌عنوان‌مثال شنا، اسکیت، موسیقی، مسابقات محلی، صنایع‌دستی و تنیس و طبیعت‌گردی در این محل برگزار می‌شود. برای اطلاع از برنامه با پارک محلی خود تماس بگیرید.

۱۴- تزئین سنگ

دفعه بعدی که با فرزندان خود به پیاده‌روی می‌روید حتماً سنگ‌ریزه جمع‌آوری کنید. برای سرگرم کردن کودکان می‌توانید سنگ‌ها را به آن‌ها بدهید تا با رنگ، استیکر و دیگر وسایل هنری سنگ‌ها را تزئین کنند. از کاردستی کودکان یک نمایشگاه خانگی درست کنید. می‌توانید بخشی از آن به‌عنوان کاغذدیواری استفاده کنید و یا به اقوام خود هدیه دهید.

۱۵- تهیه شیره خانگی

در یک‌کاسه اووبلاک بریزید. اووبلاک یک ماده اسرارآمیز است که بچه‌ها می‌توانند دستان خود را درون کاسه بکنند و شکل‌هایی مانند توپ را شکل دهند. برای این منظور یک فنجان آب را در یک‌کاسه بریزید سپس چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید. در مرحله بعدی ذره ذره دو فنجان نشاسته ذرت به این مخلوط اضافه نمایید. برای هم زدن از قاشق استفاده کنید. ممکن است در اواسط کار به این نتیجه برسید که کار کردن با دست راحت‌تر است. این‌یک فعالیت جالب تابستانی است که هم در داخل خانه و هم خارج از آن می‌توان آن را انجام داد.

۱۶- ثبت‌نام در کلاس صنایع‌دستی

اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای صنایع‌دستی دوره‌های مفیدی را برای کودکان برگزار می‌کنند. این دوره‌ها شامل خاطره‌نویسی، جعبه سازی، ساخت زیورآلات با مهره و سفال می‌شوند.

۱۷- تور خانگی در محل زندگی

برای گذراندن تعطیلات لزوماً نباید به خارج از شهر سفر کرد. می‌توان از جاذبه‌های محلی بازدید کرد. برای این منظور بهتر است با انجمن‌ها تماس بگیرید تا بتوانید جاهای دیدنی را پیدا کنید. در ضمن می‌توانید از همسایه‌ها خود بخواهید تا یک رستوران جدید را به شما معرفی کند.

۱۸- تعویض اسباب‌بازی

تعویض اسباب‌بازی یکی از فعالیت‌های تابستانی خیلی خوب است. این بازی بی‌نظیر و جالب هست. در ادامه نحوه بازی شرح داده می‌شود. از کودکان دوستان و همسایگان خود دعوت کنید تا با اسباب‌بازی‌های خود به خانه شما بیایند. برای اسباب‌بازی‌ها شماره تعریف کنید و آن‌ها را باهم قاطی کنید. و بعد نوبتی هر کس یکی از آن‌ها را برمی‌دارد سؤال اینجاست چه کسی اولین اسباب‌بازی جدید را برمی‌دارد؟

۱۹- فعالیت داوطلبانه

فعالیت داوطلبانه نه‌تنها یک اوقات فراغت است بلکه مهارت مسئولیت‌پذیری و همدلی را به کودکان آموزش می‌دهد. می‌توانید با کودکان خود به پارک بروید و آنجا را تمیز کنید و یا اینکه قوطی‌های کنسرو را جمع‌آوری کنند.

۲۰- حیات‌وحش حفاظت‌شده

وقت آن است که چکمه‌های خود را به پا کنید و یک بطری را هم همراه خود ببرید. گذراندن یک روز در حیات‌وحش حفاظت‌شده بسیار جالب است. این‌ها اراضی و آب‌های عمومی است که مختص محافظت از گونه‌های گیاهی و جانوری هست. پیاده‌روی درراه جنگلی، شنا کردن در دریاچه و شناسایی صدها گونه در معرض خطر همه فعالیت‌هایی هستند که موجب سرگرمی کودکان می‌سود. گشت‌وگذار در طبیعت بسیار آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

۲۱- رفتن به شکار و سرگرم کردن کودکان

کدام بچه است که عاشق شکار و شکارچی بودن نباشد؟ آیا این فعالیت تابستانی را در منزل و یا خارج از آن برای کودکان خود برنامه‌ریزی می‌کنید؟ کودکان می‌توانند اشیاء پنهان با استفاده یکسری سرنخ پیدا کنند.

۲۲- اردو زدن

وسایل موردنیاز را با خود به حیاط ببرید. در محیط اطراف آتش درست کنید. کودکان با خواندن آواز، سرخ کردن هات‌داگ و داستان‌گویی احساس بودن در یک اردوگاه را تجربه کنند.

۲۳- تماشای فیلم در خارج از منزل

روزهای جمعه و شنبه هر هفته پارک‌های سراسر کشور فیلم‌های خانوادگی را به‌رایگان در فضای باز به نمایش می‌گذارند. برای پیدا کردن نزدیک‌ترین محل به وب‌سایت پارک‌ها مراجعه کنید.

۲۴- تور کارخانه

بسیاری از کارخانه تورهایی را برای کودکان برگزار می‌کنند. به‌این‌ترتیب بچه‌های می‌توانند فرآیند تولید محصولاتم موردعلاقه خود را از صفرتا صد بینید. در حال حاضر بیش از ۵۰۰ کارخانه در سراسر کشور این خدمت را ارائه می‌کنند.

۲۵- قصه‌خوانی

برخی از کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه میزبان تعداد معدودی علاقه‌مند به کتاب هستند. شما و کودکان می‌توانید از انجام این فعالیت تابستانی احساس خوبی داشته باشید. بسیاری از افراد به این کار عشق می‌ورزند.

درمجموع می‌توان گفت که اوقات فراغت در تابستان مسئله‌ای بسیار مهم است. سرگرم کردن کودکان کاری دشواری نیست. تنها کافی است کمی خلاقیت داشته باشید. شما می‌توانید با برپایی کمپ در خانه، آشپزی، کاردستی اوقات خوشی را برای فرزندان خود بسازید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *