زایمان در آب و نکاتی که باید بدانید

زایمان در آب و نکاتی که باید بدانید

اکثر زایمان‌های در آب در خانه یا مراکز زایمان انجام می‌شود، ولی بعضی از بیمارستان‌ها نیز این درخواست شما را قبول می‌کنند. در ادامه مطلب نکاتی در مورد زایمان در آب در محیط بیمارستان آورده است.

این نوع زایمان به زنان این امکان را می‌دهد تا در حالی که در آب قرار گرفته‌اند، زایمان را تجربه کنند. وجود آب زیاد درد زایمان را کاهش می‌دهد و این عامل باعث می‌شود که زایمان طبیعی بدون دارو و اپیدورال رواج بیشتری پیدا کند.

متخصص زنان و زایمان مارا فرانسیس می‌گوید بیشتر زایمان‌های در آب در منزل یا زایشگاه‌ها انجام می‌شود ولی با توجه به محبوبیت این نوع زایمان برخی از بیمارستان‌ها نیز پذیرش دارند.

چرا بعضی از بیمارستان‌ها زایمان در آب را ممنوع کرده‌اند؟

بر اساس گفته‌های متخصصین دلیل اصلی از این ممانعت این است که ارزیابی همه اتفاقاتی که در زیر آب رخ می‌دهد دشوار است. خطرات زیادی در انجام این کار وجود دارد از جمله:

  • عفونت: وان‌های زایمان ممکن است آلوده باشد در این صورت اگر کودک آب آن را ببلعد موجب عفونت می‌گردد.
  • اسپیراسیون مکونیوم: اگر اسپیراسیون مکونیوم رخ دهد روده کودک قبل از تولد حرکت کند و مایع آمنیوتیک را استنشاق کند. در این صورت ماما باید مجاری تنفسی کودک را پاک کند که ممکن است با این نوع زایمان مشکل داشته باشد.
  • ذات الریه ناشی از وجود باکتری‌ها، آسپیراسیون مکونیوم یا آلودگی مدفوع
  • غرق شدن در آب که ممکن است اتفاق بیفتد
  • ممکن است بند ناف جنین در زیر آب پاره شود و منجر به خون ریزی گردد.

آکادمی اطفال آمریکا به دلیل عدم وجود مطالعات کافی در مورد ایمنی زمان تولد در آب ابراز نگرانی کرده است. هم چنین براساس نظریه کمیته نوامبر ۲۰۱۶ زیر نظر زنان و زایمان اطلاعات کافی در مورد مزایا و خطرات نسبی در زمان غوطه ور شدن در آب و درد زایمان وجود ندارد، این نتایج موجب شده است تا ACOG تولد نوزاد در آب را توصیه نکند.

از طرفی دیگر سازمان‌های متخصص دیگری مانند دانشگاه رویال زنان و زایمان امریکا این روش را برای مادران بی‌خطر و بدون عوارض می‌دانند. هم چنین بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه میشیگان در تاریخ دسامبر ۲۰۱۹ انجام شده است نشان می‌دهد که از نظر ایمنی این نوع زایمان و زایمان بدون آب دارای نتیجه مشابهی هستند. زنان در این نوع زایمان، کمتر درد می‌کشند و هم چنین پذیرش مراقبت ویژه نوزادان و مقدار خون ریزی بعد از زایمان قابل مقایسه می‌باشد.

تغییر دستورالعمل: اجازه این روش در بیمارستان‌ها

با توجه به نبود اطلاعات کافی در مورد این نوع از زایمان بر اساس تحقیقات صورت گرفته این نوع از زایمان برای نوزادان بهتر از زایمان خانگی است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شده است نشان می‌دهد مداخله پزشکی کمتر در زمان این روش موجب کاهش سه برابری میزان مرگ و میر نوزادان می‌گردد، از این رو نتیجه گیری می‌شود که زایمان در بیمارستان از نظر ایمنی بهتر از این روش است. انجام این زایمان هنوز کم است هر چند بیشتر متخصصان زنان و زایمان آن را توصیه می‌کنند.

تعداد زیادی از پزشکان و ماماها معتقدند روز به روز میزان این نوع زایمان در حال افزایش می‌باشد و بعضی از بیمارستان خدمات این نوع از زایمان را ارائه می‌دهند و این مادران هستند باید انتخاب کنند.

بر اساس گفته دکتر فرانسیس بیمارستان‌هایی که خدمات تولد در آب را ارائه می‌دهند دارای مرکز ویژه‌ای هستند که ماماها در آن مستقر هستند. این مراکز به وان‌های زایمان،IV، اکسیژن، دارو و تجهیزات احیا برای نوزادان هستند. این تجهیزات در شرایط اضطراری ضروری هستند تا شرایط برای انتقال نوزاد و مادر به بیمارستان فراهم گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *