رابطه‌ی جنسی پس از زایمان

رابطه‌ی جنسی پس از زایمان

چرا رابطه‌ی جنسی پس از زایمان بهتر می‌شود؟

نظر رایج این است که رابطه‌ی جنسی باعث به وجود آمدن نوزادان می‌شود و نوزادان باعث می‌شوند که رابطه‌ی جنسیِ کمی بین والدین (پس از زایمان) ایجاد شود. هر چند، در این سمت داستان یک تلنگر جالب وجود دارد، و آن را کمتر می‌شنوید. قبل از پدر و مادر شدن و زایمان خانم‌ها، زوج‌ها اغلب فکر می‌کنند که رابطه‌ی جنسی به رابطه‌های دیگر آن‌ها هم معنی می‌دهد، الیسا مورگان، رییس بین المللی مادران پیش دبستانی‌ها و مربی کوکان، می‌گوید: کودکان یک ازدواج را تغییر می‌دهند. اما حقیقت این است که خیلی از زنان می‌گویند که زندگی جنسی آن‌ها پس از زایمان و مادر شدن بهتر می‌شود.

رابطه‌ی جنسی پس از زایمان بهتر می‌شود؟ چه کسی می‌داند؟

معلوم است، بسیاری از زنان این را می‌دانند. در حقیقت زمانی که صاحب فرزند می‌شوند باعث می‌شود که زوج‌ها برای خواسته‌ها و تمایل‌های هم دلایل جدیدی را پیدا کنند. بسیاری از زنان می‌گویند که پس از زایمان عشق و احترام باور نکردنی را نسبت به پدر فرزندانشان حس می‌کنند و با کمال تعجب، تغییرات جسمی زیادی پس از زایمان وجود دارد که سبب می‌شود زندگی جنسی شما بهتر از همیشه صورت بگیرد.

Sallie Foley (درمانگر جنسی) می‌گوید: پس از زایمان برای درد‌های حسی تحملِ شخص بیشتر می‌شود. هم چنین او یادداشت می‌کند، زنان در زمان شیردهی از حساسیت زیادی در سینه‌های خود برخوردار هستند. بعضی دیگر ادعا می‌کنند که اگرچه رسیدن به ارگاسم ممکن است به دلیل خستگی طول بکشد، اما احساسات می‌توانند نسبت به جسم و بدن عمیق‌تر باشند.

Cheri Van Hoover، استاد یار بالینی پرستاری در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، دانشکده پزشکی، حدس می‌زند که افزایش فشار خون در طول بارداری، جمع شدن خون در لگن در ناحیه واژن را افزایش می‌دهد و دستگاه تناسلی را درگیر می‌کند— شاید همیشه بزرگ شدن رگ‌های خونی سبب حساس‌تر شدن ناحیه‌ی تناسلی نسبت به تحریک می‌‌شود.

کشف مجدد تمایلات جنسی شما، پس از زایمان فرصت‌های تازه‌ای را برای عمق دادن به درک از خود به عنوان یک موجود حساس و کشفِ سطوحِ جدیدِ صمیمیتِ رابطه‌ی جنسی با شریک زندگی فراهم می‌کند.

بدن جدید خود را دوست بدارید

تعدادی از زنان، پس از زایمان، بدن‌های خود را کشیده شده، نرم، شل و خسته توصیف می‌کنند. اضافه وزن و آشفتگیِ مادر پس از زایمان باعث می‌شود که بسیاری از خانم‌ها احساس جذابیت نکنند. در اینجا چند راهنمایی وجود دارد.

۱- یک برنامه‌ی ورزشی را انجام بدهید. یکی را پیدا کنید که با رژیم جدید پس از زایمان شما سازگار باشد. این کار (رژیم) را انجام ندهید. زیرا شما می‌خواهید وزن کم کنید (هر قدر که برای شما امکان پذیر است)، ورزش کنید به این دلیل که ورزش منظم، انرژی شما، اعتماد به نفس و سلامت جنسی را تقویت خواهد کرد. همان طور که Foley اشاره می‌کند:

ورزش کردن نزدیک‌ترین کاری است که ما باید برای رسیدن به جوانی انجام دهیم. ورزش به تعادل هورمونی و نگه داری از قوت و توان بدن ما (حفظ توان بدنی) کمک می‌کند و به حال و حوصله‌ی ما کمک می‌کند زیرا در زمان ورزش، مغز مواد شادی آور ترشح می‌کند.

در حقیقت ورزش به همان اندازه که چربی سوز است ممکن است خوبی‌ها و فواید جنسی قوی و موثری داشته باشد.

به عنوان نمونه انعطاف پذیری جسمانی که نتیجه‌ی ورزش کردن است نیز به راحتی و لذت رابطه‌ی جنسی با همسر کمک بزرگی می‌کند به خصوص اگر شما بخواهید که موقعیت‌های پر ماجرا را امتحان کنید.

۲- وقتی همسر شما می‌گوید شما سکسی هستید و دارای تمایلات جنسی هستید، شریک زندگی خود را باور کنید و به او اطمینان کنید.

طبق گفته‌های Foley: زن‌ها بیشتر از مردها از این ایده استفاده می‌کنند که لاغر بودن و جوان بودن تنها راه برای زیبا بودن و داشتن تمایلات جنسی است، اما حقیقت این است که بیشتر مردان به دیدن طیف گسترده‌ای از زنان واکنش نشان می‌دهند.

بیشتر کسانی که به تازگی پدر شده‌اند به شما خواهند گفت که روزی که از بیمارستان به خانه می‌آیند همسران خود را همانند روز ازدواج زیبا می‌بینند.

۳- میل و نیاز خود را از نظر عاطفی و جنسی امتحان کنید

Foley می‌گوید: برای درک درست و بازسازی بدن پس از زایمان، شما بهتر است زمانی را برای خودتان در اتاق خواب در نظر بگیرید. تلاش کنید لباس خود را درآورده و سراسر بدن خود را لمس کنید. گذراندن کمی از این زمان به تنهایی_حتی فقط ۲ دقیقه در روز_به شما کمک می کند پس از زایمان، بدن خود را بازیابی و احیا کنید. این نوع زمان خصوصی و شخصی پس از زایمان برای کشف دوباره ی تمایلات جنسی حیاتی است، زیرا شما می‌توانید به همسرتان نشان دهید که الان شما از لمس کدام قسمت لذت می برید.

غلبه بر ناراحتی‌ها

اصلا مهم نیست که چقدر پس از زایمان بهبود پیدا می‌کنید یا اینکه چقدر ارایه دادن مراقبت برای خوش بودن و سرحال بودن شما در معاینه‌ی ۶ هفته‌ای، چراغ سبز برای رابطه‌ی جنسی نشان می‌دهد. شما ممکن است رابطه‌ی جنسی پس از زایمان را ناراحت کننده بدانید.

درد

تعدادی از زنان در اثر زخمِ بافت، درد را تجربه می‌کنند که می‌تواند باعث شود آن‌ها با بیم و هراس به عشق ورزیدن نزدیک بشوند. اندام تناسلی شما ممکن است هنوز احساس کبودی و یا زخم و جراحت داشته باشد و پرینیوم شما ممکن است در هر منطقه‌ای از خود، سه ماه تا یک سال احساس حساسیت و درد کند، یا اگر شما سزارین کرده‌اید ممکن است محل زخم شکم شما برای چند ماه حساس باشد و درد را در ناحیه‌ی شکم حس کنید.

قبل از شروع مجدد رابطه‌ی جنسی با همسر خود در مورد ناراحتی و نگرانی خود صحبت کنید. او قطعا نمی‌خواهد که رابطه‌ی جنسی برای شما دردناک باشد و او اگر از نحوه‌ی احساس شما آگاه باشد مایل خواهد بود که روش‌های مختلفِ لذت را کشف کند.

خشکی واژن

زنانی که به تازگی مادر شده‌اند ممکن است که افزایش خشکی واژن را تجربه کنند. به خصوص اگر آن‌ها در حال شیر دادن هستند. شیر دادن، تولید استروژن تخمدان شما را سرکوب می‌کند و این کاهش می‌تواند واژن شما را خشک‌تر کند. همیشه یک روغن چرب کننده در کنار تخت خود نگه دارید و وقتی دوباره رابطه‌ی جنسی برقرار شد حتما مقدار زیادی از آن را استفاده کنید.

تراوش و ترشح سینه

این احتمال وجود دارد که وقتی یک مادر شیرده در طی یک برخورد جنسی (رابطه‌ی جنسی) هیجان زده می‌شود، سینه‌های او تراوش کند. این باعث می‌شود که برخی مادران احساس کنند که بیشتر شبیه یک گاو در حال راه رفتن هستند تا هدفی برای شهوت. سعی کنید چند ماه اول در طول رابطه‌ی جنسی سینه بند پرستاری مخصوص شیردهی بپوشید. در نهایت، واکنش و رفلکس آزاد شدن شیرِ شما خیلی راحت شروع نمی‌شود و رابطه‌ی جنسی کمتر کثیف می‌شود.

کارشناس‌ها ذکر می‌کنند که واکنش و رفلکس آزاد شدن شیر زن‌ها نتیجه‌ی ترشح اکسیتوسین است. این هورمون با افکار گرم و دوست داشتنی مرتبط است. به عبارت دیگر ترشح و تراوش شیر در طول فعالیت‌های جنسی، نشانه‌ی خوبی از این است که شما دارید لذت می‌برید.

با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید

شاید سخت ترین رفتار و عمل جنسی، کلامی و لفظی (زبانی) است. به خصوص برای تازه پدر و مادرهایی که وقت خصوصی کمی دارند. اما صحبت کردن در مورد رابطه‌ی جنسی بعد از این که شما صاحب فرزند شده‌اید، تقریبا به اندازه‌ی انجام این کار مهم است.

شما و همسرتان، هر دو، از گفت‌وگوهای صادقانه در مورد این که چگونه یک کودک توقع و نیازهای جنسی شما را تغییر داده است بهره مند می‌شوید.

Winks ذکر می‌کند: فراموش نکنید که همسر شما احتمالا به همان اندازه، مسایل و مشکلاتی پیرامون زندگی جنسی جدید دارد. به عنوان مثال همسر شما ممکن است نتواند با این عقیده که عشق او اکنون یک مادر است خود را تطبیق بدهد و بااین نظر و عقیده مشکل داشته باشد. یا اینکه به شخص کوچکی که بر قلب و وقت شما حکم فرما است حسادت کند.

Foley می‌گوید: یک راه خوب برای نزدیک شدن به حتی صمیمی ترین صحبت‌ها و مکالمه‌ها در مورد رابطه‌ی جنسی این است که جملاتی با پایان باز به کار ببرید و از همسر خود بخواهید که احساسش را در مورد همان موضوع‌ها با شما به اشتراک بگذارد .برخی از نمونه ها عبارتند از:

  • مهیج‌ترین لحظه‌ی جنسی من با تو…..بود.
  • بخشی از بدن من حس می‌کنم بیشتر در مورد …..خودآگاه است.
  • موردی که در ارتباط با رابطه‌ی جنسی که من از آن ناراحت هستم ….
  • قسمت مورد علاقه‌ی من در عشق ورزیدن به شما …..

اگر شما این موضوع‌ها را برای صحبت کردن سخت دانستید جواب‌ها را روی یک تیکه کاغذ بنویسید و سپس آن‌ها (جواب‌ها‌) را جا به جا و عوض کنید.

Winks می‌گوید: به جای کلمات دفاعی و یا متهم کنند، از جمله‌های من استفاده کنید. مانند “من احساس می کنم که با این اضافه وزن جذاب نمی‌باشم”سپس با روشن کردن شمع و یا پوشیدن لباس شب در زندگی مشترک خود، برای توافق و سازش آماده شوید.

مهم‌تر از همه، Winks توصیه می‌کند : با روی گشاده و روحیه‌ی سخاوت مندانه وارد این گفت و گو‌ها شوید. درست همان طور که شما در مورد احساسات جنسی حق دارید، همسر شما هم حق دارد.

زندگی جنسی جدید خود را بپذیرید و در آغوش بگیرید.

مورگان می‌گوید: مراحل مشخصی وجود دارد که می‌توانید برای طرفداری از میل و خواسته‌ی خود انجام دهید، مانند بیرون کردن کودک از اتاق خواب خود. این‌ها مهربانی‌های کوچک و کمی هستند که واقعا حساب می‌شوند. مثل وقتی که شما موقع برگشت از محل کار در راه خانه به یاد می‌آورید در نانوایی مورد علاقه‌ی شوهرتان توقف کنید.

اما اگر شما برای زندگی جنسی خود وقت نگذارید، تمام گل‌ها و تعارف‌های جهان، زندگی جنسی شما را تقویت نمی‌کند. رابطه‌ی جنسی را در تقویم خود برنامه‌ریزی کنید و درست مانند هر تاریخ مهم دیگری آن را در برنامه‌ی خودتان قرار دهید.

از انجام دادن رابطه‌ی جنسیِ خود به خود و شهوت انگیز در اتاق یا هال خانه ،مانندِ قبل از پدر و مادر شدن، لذت می‌برید. احتمالا این چیزی است که به تعطیلات موکول می‌شود.

علاوه بر این ،هر کسی با بچه‌ی کوچک می‌داند که زمانی که بچه‌ها در تخت خواب هستند، ظرف‌ها شسته می‌شود و در آخر هر دوی شما تنها هستید. اغلب اوقات خواب بر رابطه‌ی جنسی غلبه می‌کند. بنابراین خلاق باشید، اگر کودک شما صبح زود در تخت نرده داری است که در آن بازی می‌کند و خوشحال است. با هم دوتایی، به حمام بروید.

پس از زایمان، رابطه‌ی جنسی را آخر هفته‌ها برنامه ریزی کنید. زمانی که کودک خواب است یا اینکه با همسایه‌ای که مشتاق است به کودک غذا بدهد صحبت کنید که در شب‌های چهارشنبه به کودک شام بدهد و پنج شنبه‌ها از کودک نگه داری کند.

بعد از این که شما این کار را انجام دادید و برنامه ریزی کردید تا زندگی جنسی خود را در اولویت قرار بدهید با مقایسه‌ی وضعیت الان و قبل از بچه دار شدن، خود را ناامید نکنید. به این موضوع به عنوان یک موقعیت از دست رفته و از دست دادن اشتیاق و خودجوشی فکر نکنید، بلکه به عنوان یک فرصت برای به دست آوردن دوباره‌ی همکاری و مشارکت جنسیِ خود به آن نگاه کنید.

هنگامی که این ایده را رها کنید که رابطه‌ی جنسی باید از روال قدیمی پیروی کند متوجه خواهید شد که این موضوع چیزی بیشتر و فراتر از یک رابطه‌ی جنسی است. برای تاکید بیشتر Winks پیشنهاد می‌دهد که راه‌های دیگری را برای بیان و توصیف خود از نظر جسمی و بدنی، کشف کنید.

Winks می‌گوید: با امتحان کردن راه‌هایی که باعث شود از رابطه‌ی جنسی لذت بیشتری ببرید، احساسات بدن شما بیشتر می‌شود و احساسات شما رشد می‌کند و حالت‌ها و طرز برخورد شما تغییر می‌کند. تجربه‌ی شما از لذت جنسی به طور مداوم و پی در پی تغییر می‌کند. اما حق شما برای لذت بردن، پایدار و ثابت است و هیچ کس به اندازه‌ی شما نمی‌تواند چنین ادعایی (ادعای لذت بردن از رابطه‌ی جنسی) کند.

کلیه‌ی مطالب موجود در این جا از جمله توصیه‌ی پزشکان و سایر متخصصان بهداشت فقط باید به عنوان نظر و عقیده در نظر گرفته شود. همیشه در رابطه با هر گونه سوال یا مسئله‌ای که ممکن است در مورد سلامتی خود یا دیگران داشته باشید از پزشک خود سوال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *