بررسی علائم و راه‌های پیشگیری و درمان گزیدگی در کودکان

بررسی علائم و راه‌های پیشگیری و درمان گزیدگی در کودکان

درمان نیش حشرات و گزیدگی در کودکان

هنگامی که کودک شما توسط حشرات دچار نیش و گزش می‌شوند، علائم آلرژیکی شامل تورم و خارش بروز پیدا می‌کند. با استفاده از این مقاله نشانه‌های شدید آلرژی را بیاموزید و سریعا برای درمان اقدام کنید. گزیدگی در کودکان دارای علائم متفاوتی است و روش‌های درمانی متفاوتی نیز وجود دارد.

کودکان می‌توانند از طریق انواع مختلفی از حشره‌ها مثل پشه‌ها، کنه‌ها، کک‌ها، ساس‌ها، زنبورهای معمولی و زنبورهای عسل، خرمگس‌ها، حشرات ریز بالدار، مورچه‌ها و هزار پاها دچار نیش زدگی و گزش شوند. اگرچه این نیش خوردگی‌ها ناخوشایند و دردناک هستند اما معمولا خطرناک نبوده و درد آن نیز تا روز بعد کاهش یافته و یا به کل از بین می‌رود. اگر کودک در قسمت دهان و یا گلو دچار گزیدگی شود و یا نسبت به نیش خوردگی واکنش شدید آلرژیک از خود نشان دهد باید سریعا مراقبت‌های پزشکی دریافت کند.

علائم گزیدگی حشرات در کودکان

واکنش‌ها نسبت به نیش و گزیدگی در کودکان متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد: محل نیش یا گزیدگی در کودکان، بسته به اینکه سموم و مواد تحریک کننده به چه میزان و با چه قدرتی وارد بدن شده‌اند، کودک واکنش نشان می‌دهد. برخی از کودکان تقریبا هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند و برخی دیگر ممکن است دچار تورم شوند. معمولا نیش یا گزش با ایجاد علائم التهابی مانند گرما، تورم، خارش و درد باعث ایجاد یک واکنش موضعی سریع می‌گردند.

گاهی پس از گزیدن حشره با گذشت زمان علائمی مانند تب، بزرگ شدن غدد لنفاوی، درد مفاصل و یا بثورات پوستی مانند کهیر ظاهر می‌شوند. درصد کمی از کودکان و معمولا کسانی که دارای سابقه آلرژی هستند، در اثر حشره گزیدگی دچار واکنش‌های آنافیلاکتیکی جدی می‌شوند. این واکنش‌ها شامل:تورم صورت، لب، زبان و گلو، مشکلات شدید تنفسی و نارسایی گردش خون است. گزیدگی در دهان و یا گلو نیز می‌تواند موجب ایجاد تورم و مشکلاتی در تنفس و بلع گردد. برای واکنش‌های آنافیلاکتیک و گزیدگی در دهان و گردن، اقدام فوری پزشکی مورد نیاز است.

پیشگیری از حشره گزیدگی در کودکان

تقریبا غیر ممکن است که کودک را از نیش حشرات و گزیده شدن توسط آن‌ها در امان نگه داشت، اما با برداشتن چند قدم ساده می‌توانید احتمال گزیدگی در کودکان را کاهش دهید.

 • از محل‌هایی که لانه یا کندوی زنبور در آنجا وجود دارد و یا سطل زباله‌هایی که حاوی مواد غذایی هستند و موجب جذب حشرات می‌شوند، دوری کنید. از تالاب‌هایی که پر از پشه هستند فاصله بگیرید
 • اجازه ندهید کودکتان با پای برهنه بر روی علف‌ها قدم بگذارند
 • اگر در نزدیکی شما تعداد زیادی زنبور و یا زنبور سرخ وجود دارد، اجازه ندهید که کودکانتان محتویات قوطی‌های نوشابه، بطری‌های در باز و یا نوشیدنی‌های شیرین داخل لیوان‌ها را بنوشند
 • پوست کودک خود را با لباس‌های نازک و یک کلاه و یا سایبان بپوشانید
 • در و پنجره‌ها را با پرده بپوشانید. به طور منظم منافذ را بازرسی و تعمیر کنید
 • اگر کودک شما در فضای باز و یا در یک اتاق با پنجره باز می‌خوابد، از پشه بند استفاده کنید
 • بسته به سن فرزندتان، از ماده دافع پشه استفاده کنید

درمان گزیدگی در کودکان توسط حشره

درد حشره گزیدگی در کودکان را به سرعت و به راحتی با این توصیه از دکتر Trung Tristan Truong تسکین دهید. وی پزشک متخصص اطفال در گروه پزشکی MemorialCare در سان ژان کاپیسترانو کالیفرنیاست.

پشه

محل گزیدگی در کودکان توسط پشه را، با استفاده از آب و صابون بشویید، تا هر گونه باقی مانده از بزاق پشه از بین برود. سپس از کرم یا پماد هیدروکورتیزون برای کاهش خارش و التهاب استفاده کنید. آنتی هیستامین خوراکی یا موضعی نیز می‌تواند به کاهش خارش کمک کند.

از انجام خاراندن خودداری کنید، خاراندن باعث خارش بیشتر آن شده و می‌تواند منجر به ایجاد عفونت شود. اگر کودک شما ناحیه خراش را به حدی خارانده که پوست باز شده و در حال خونریزی است، آن ناحیه را تمیز کنید، پماد آنتی بیوتیک بمالید و با بانداژ بپوشانید.

زنبور عسل

اگر قادر به مشاهده نیش حشره در پوست هستید، فورا آن را با استفاده از ناخن انگشت خود و یا کارت اعتباری بیرون بکشید. هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید، سم به میزان کمتری وارد بدن می‌شود. آن قسمت را با آب و صابون تمیز کرده و از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. برای کاهش درد گزیدگی در کودکان از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. اگر علائم واکنش آلرژیک مانند کهیر یا مشکلات تنفسی مشاهده کردید، به مرکز پزشکی بروید.

از انجام اینکار خودداری کنید: نیش را با انگشتان خود و یا با موچین بیرون بکشید. این کار باعث می‌شود سم بیشتری وارد بدن شده و باعث ایجاد درد بیشتر می‌شود.

عنکبوت

جای گزیدگی در کودکان را با آب و صابون ضد عفونی کرده و پماد آنتی بیوتیک بمالید. برای کاهش درد و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید. به فرزند خود برای کاهش درد استامینوفن و یا ایبوپروفن و برای کاهش خارش آنتی هیستامین بدهید.

از انجام اینکار خودداری کنید: صبر و مشاهده. در صورتی که فکر می‌کنید عنکبوت از نوع قهوه‌ای یا ماده سیاه است و یا اگر کودک شما دچار علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، درد معده، درد عضلات، علائم عفونت مانند چرک یا گرمی در اطراف نیش شده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

مورچه

موضع گزیدگی در کودکان را با آب و صابون بشویید و برای خارش، کرم هیدروکورتیزون بمالید. اگر تاول ایجاد شد به آن دست نزنید. برای کاهش درد و سوزش از کمپرس سرد استفاده کنید.

از انجام این کار خودداری کنید: ترکاندن تاول و یا خاراندن جای . هر دو می‌توانند منجر به عفونت شوند. اگر تاول ترکید، آن را تمیز نگه دارید و با پماد آنتی بیوتیک و بانداژ بپوشانید.

عروس دریایی

برای غیرفعال کردن نیش در شاخک‌ها، این منطقه را به مدت ۳۰ ثانیه با سرکه و یا آب گرم بشویید. شاخک‌ها را در صورت مشاهده با استفاده از موچین جدا کنید. حداقل ۲۰ دقیقه این ناحیه را با آب گرم تمیز کنید. برای درد به کودک خود ایبوپروفن یا استامینوفن بدهید.

از انجام این کار خودداری کنید: ساییدن شاخک‌ها با حوله یا دستمال، ناخن یا کارت اعتباری، و یا قرار دادن کمپرس آب سرد بر روی موضع. این کار باعث می‌شود نیش‌ها سم بیشتری آزاد کنند.

چه زمانی برای گزیدگی در کودکان درخواست کمک کنیم؟

اگر کودکتان نسبت به نیش یک حشره واکنش خفیف تا متوسط داشته باشد نیازی به مشاوره پزشکی نخواهید داشت، اما در صورتی که فرزند شما نشانه‌های زیر را داشت فوراً با اورژانس یا پزشک خود تماس بگیرید:

 • توسط زنبور عسل در ناحیه دهان و یا گردن دچار گزش شده باشد
 • دچار واکنش آنافیلاکتیک شود، که معمولاً در عرض ۲۰ دقیقه (حداکثر دو ساعت) پس از نیش و گزش آغاز می‌شود.
 • احساس سردرگمی داشته باشد، غش کرده و یا هوشیاری خود را از دست بدهد
 • بیش از ۱۰ بار توسط زنبور عسل، زنبور معمولی و زنبور سرخ گزیده شده باشد
 • یک واکنش موضعی ملتهب مانند تورم شدید، قرمزی یا درد داشته باشد
 • دارای عفونت باشد که معمولاً حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از نیش رخ می‌دهد و با علائمی مانند افزایش درد، حساسیت، تورم و قرمزی در محل نیش، همراه با تب و خستگی عمومی یا بی‌حالی مشخص می‌شود
 • واکنش بیماری سرمی، یک حالت غیر معمول به نام حساسیت شدید با تاخیر یا یک نوعی از واکنش آلرژیک که یک الی دو هفته پس از گزیدگی اتفاق میفتند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *