7 ترفند برای خواب کودک در شب

7 ترفند برای خواب کودک در شب

طبق تحقیقات انجام شده توسط گروهی از متخصصان برجسته از سراسر جهان و دکتر جودی میندل، مشاور والدین و رئیس شورای امراض کودکان، بیش از ۹۰ درصد والدین می‌خواهند روال خواب فرزندشان را تغییر دهند. ۱ مارس روز خواب کودک، زمان مناسبی برای تمرکز روی کارهای روزمره خانواده‌تان است. این اصلاحات مفید را برای کمک به کودک برای رفتن به رختخواب، خواب کودک در شب و بیدار شدن او در زمان دلخواه در نظر بگیرید.

ایجاد دنباله خواب آرام

دکتر ملیسا مور، با مدرک دکترای روانشناسی بالینی در مرکز خواب در بیمارستان کودکان فیلادلفیا، نحوه تنظیم روال خواب کودک بدون پیش آمد دردسر خاصی را به اشتراک می‌گذارد.

به قدرت روتین خواب کودک اعتقاد داشته باشید

مطالعات نشان می‌دهد هرچه کودک‌تان در هفته از یک روتین زمان خواب پیروی کند، بهتر به خواب می‌رود. یک حمام عصرانه را در انتهای روز امتحان کنید. حتی اگر از صابون استفاده نمی‌کنید، بدانید که آب گرم می‌تواند باعث خواب آلودگی شود.

قبل از خواب کودک در شب به او غذا دهید

قبل از اینکه شما یا شریک زندگی‌تان به خواب بروید، نوزاد خود را به آرامی بیدار کنید و به او شیر بدهید (این کار به او کمک می‌کند که در ساعات پیش رو کمتر بیدار شود). سپس او را در حالی که هنوز بیدار و خواب‌آلود است، در جای خود بگذارید.

به خواب کودک هیجان ببخشید

این طبیعی است که یک کودک نوپا در برابر خوابیدن مقاومت کند؛ کودکان در این سن می‌خواهند استقلال خود را تمرین کنند (بعلاوه، آن‌ها ترس از دست دادن افراد اطراف خود را دارند و نمی‌خواهند تنها شوند).

به او حق انتخاب بدهید: آیا دوست دارد مانند یک فیل از پله‌ها بالا برود تا به اتاق خود برسد، یا اینکه مثل موش روی نوک پنجه پا راه برود؟ همچنین می‌توانید یک چارت را با هم درست کنید که هر مرحله از کارهای روزمره خواب کودک را، از جمله تعداد کتاب‌هایی که می‌خواند را نشان دهد. به این ترتیب، وقتی کودک نوپای شما برای خواب اقدام می‌کند، اوست که جزئیات نحوه به خواب رفتن را تعیین می‌کند و این شما هستید که زمان خواب او را تعیین می‌کنید.

یک زمان خواب کودک بهتر ایجاد کنید

شما می‌توانید با این توصیه از جودی میندل، (مشاور والدین و رئیس شورای امراض کودکان) یک برنامه منظم برای خواب کودک ایجاد کنید.

زودتر به رختخواب بروید

ممکن است فکر کنید که زودتر به رختخواب رفتن منجر به بیدار شدن زودتر در صبح می‌شود، اما نوزادان و کودکان نوپا کمتر از خواب بیدار می‌شوند و وقتی زودتر به خواب بروند، بیشتر می‌خوابند. زمان خواب کودک را از ساعت ۷:۳۰ یا ۸ بعد از ظهر تنظیم کنید؛ اما با این روال، باید انتظار داشته باشید که او ساعت ۱۰ به خواب برود.

ایجاد تاخیر در زمان بیدار شدن

در حالی که شما نمی‌توانید زمان بیداری یک نوزاد را تغییر دهید (او گرسنه می‌شود گریه می‌کند)، اما می‌توانید زمان خواب کودک را تنظیم کنید. این کار را با استفاده از یک چراغ بیدار باش امتحان کنید. شما می‌توانید آن را در ساعت مشخص برنامه ریزی کنید. در نتیجه او دقیقاً متوجه می‌شود که چه موقعی شما را صدا کند یا از طریق صدای پشت سر هم شما را مطلع نماید.

به روش‌های تسکین دهنده اعتماد نکنید

متخصص گیوان اظهار می‌کند که: «اگر کودک خود را در گهواره بگذارید، او در حال خواب و در طول شب بیدار می‌شود؛ که البته همه انسان‌ها این کار را انجام می‌دهند. او محیط اطراف خود را تشخیص نمی‌دهد و از این رو به کمک شما احتیاج دارد تا مجدداً به خواب برود.»

رایلی، خاطرنشان می‌کند که «سعی کنید کودک خود را خواب آلود، اما بیدار نگه دارید.” این کار به او کمک می‌کند تا یاد بگیرد که خود آرام شود و بخوابد و از همه مهم‌تر روند بازگشت به خواب را به تنهایی طی کند؛ که این موضوع هدف اصلی والدین در مورد موضوع خواب کودک است.

آدریانا پرزیو این امر را تایید می‌کند. وقتی دخترش ۵ ماهه بود، از این روش برای خواب کودک استفاده می‌نمود. هدر تورژون، مشاور خواب در لس آنجلس می‌گوید: “مسئله‌ای که بیشترین درخواست را در بین والدین برای خواب کودکان دارد این است که آن‌ها به طور خودکار عادت‌های تسکین دهنده را تکرار می‌کنند تا جایی که کودک در معرض اعتیاد به آن روش‌ها قرار گرفته می‌گیرد.” نوزادان از تکان دادن آرامش بخش برای خوابیدن بهره‌مند می‌شوند، اما آن‌ها به سرعت رشد می‌کنند و برای همیشه به این حرکات و رفتارها احتیاج ندارند.

اجتناب از این مسئله دشوار است، اگر چیزی موثر است، چرا جلوی آن را می‌گیرید؟ ما باید به بچه‌ها این فرصت را بدهیم که خودشان این چیزها را یاد بگیرند.

توژون می‌گوید: «در حدود ۵ ماهگی، بیشتر نوزادان خود توانایی خوابیدن را دارند و اگر ما هنوز این عادات را برای آن‌ها انجام دهیم در این مسیر قرار می‌گیریم.» در ماه‌های ابتدایی این تمرین خواب کودک را شروع کنید تا کودک حداقل یک بار در روز بیدار شود (معمولاً اولین چرت زدن موفق‌ترین مورد است). در این راستا، کودک را برای خواب نوازش کنید اما از تکان دادن وی پرهیز نمایید.

یک دستورالعمل خوابیدن ایجاد کنید

به همان اندازه که اجازه می‌دهید دلبندتان در صندلی اتومبیل در حال حرکت، چرت بزند، باید به طور روزانه و حداقل در حد یک چرت به او اجازه خوابیدن دهید؛ بنابراین او استراحت با کیفیت مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

پروت خاطرنشان می‌کند که : «خواب کودک در چرت اول حالت ترمیم کنندگی ذهنی دارد و چگونگی گذراندن کل روز را به شما دیکته می‌کند؛ بنابراین به طور ایده آل او را در گهواره خود در خانه نگه دارید. مورد دوم از نظر ترمیم جسمی است؛ بنابراین هنگامی که کودک شما به اندازه کافی رشد می‌کند تا به کرات جنب و جوش داشته باشد، به یک چرت با کیفیت هم نیازمند است.»

در سن ۳ تا ۴ ماهگی، کودک کوچک شما دوره‌های بیداری طولانی‌تری خواهد داشت و می‌توانید یک برنامه چرت زدن جهت خواب کودک تنظیم کنید: یکی صبح، دیگری در اوایل ظهر و در صورت لزوم چرت زدن اواخر بعدازظهر. چرت‌ها تمرین بسیار خوبی برای شما هستند تا کودک را بخوابانید. این زمان‌ها در اواسط شب نیستند، بنابراین شما می‌توانید با وضوح بیشتری در مورد خواب کودک فکر کنید، نشانه‌ها را انتخاب و از آن پیروی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *