خطر مرگ نوزادان در ارتباط افزایش وزن بین هر بارداری

خطر مرگ نوزادان در ارتباط افزایش وزن بین هر بارداری

ارتباط وزن‌گیری بین هر بارداری و خطر مرگ نوزادان

حفظ وزن مناسب در دوران بارداری اثرات و پیامدهای عمده‌ای برای سلامتی کودک دارند. همه ما می‌خواهیم چربی‌های اضافی خود را در قسمت‌های پهلو، ران و شکم و غیره از دست بدهیم، اما اکنون یک مطالعه جدید در مجله علمی لنست (The Lancet) منتشر شده که بر اهمیت کاهش وزن برای مادران قبل از بارداری تأکید دارد و آن را برای سلامتی نوزادان ضروری می‌داند. علت این است که وزن‌گیری بین بارداری‌ها باعث می‌شود چربی‌ها در بدن شما تجمع کنند و این امر با افزایش خطر مرگ نوزادان در اثر نقص مادرزادی، کمبود اکسیژن در هنگام تولد، عفونت، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و مرده به‌دنیا آمدن نوزاد در بارداری دوم مرتبط است.

حتی افزایش متوسط در شاخص توده بدنی (BMI) در بین بارداری‌ها، خطر برای سلامتی نوزاد را افزایش می‌دهد، حتی مادرانی که چندین ماه قبل از بارداری وزن مناسب داشته‌اند، اما بعدا وزن‌گیری کرده‌اند نیز تهدیدی برای سلامتی نوزاد می‌باشد.

نتایج یک پژوهش در مورد وزن‌گیری بین هر بارداری و خطر مرگ نوزادان

در یک مطالعه، محققان ۴۵۰،۰۰۰ زن سوئدی که بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۲ فرزند اول، سپس فرزند دوم را به دنیا آوردند، بررسی کردند. آن‌ها زنانی با قد متوسط بودند که حدود ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کرده بودند و یا BMI آن‌ها بین بارداری‌ها بیش از چهار واحد افزایش یافته بود. نتایج نشان داد که زنانی که افزایش وزن داشتند، خطر مرگ نوزاد دوم قبل از ۴ سالگی ۵۰٪ بیشتر از زنانی بود که وزن خود را به طور ثابت حفظ کرده بودند و کنترل وزن حین بارداری را رعایت کرده بودند.

زنانی که BMI آن‌ها بیش از چهار درجه افزایش یافته بود، ۶۰ درصد خطر بیشتری برای نوزادان داشتند. در عین حال، مادرانی که BMI سالم را در طی بارداری اول حفظ کرده بودند، اما بعدا بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزن‌گیری کردند، یا دو تا چهار درجه BMI آن‌ها قبل از بارداری دوم افزایش یافته بود، نوزادان آنها ۲۷ درصد مرگ و میر بیشتری داشتند. برعکس، زنانی که وزن خود را حداقل ۵ کیلوگرم قبل از بارداری دوم کاهش داده بودند، خطر مرگ نوزادان آن‌ها نیز ۵۰ درصد کمتر از سایرین بود.

دکتر سون کاناتینگوس از موسسه کارولینسکا در سوئد توضیح می‌دهد که “حدود یک پنجم از زنان در این مطالعه مابین حاملگی به اندازه کافی وزن‌گیری کرده بودند که خطر ابتلا به زایمان را به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش دادند، ولی اگر همین افراد کنترل وزن حین بارداری اول را انجام داده بودند، احتمال مرگ فرزندانشان در دوران نوزادی ۲۷ تا ۶۰ درصد کاهش می‌یافت.

شایان ذکر است که این مطالعه فقط ارتباط بین میزان وزن‌گیری مادران بین حاملگی‌ها و مرگ نوزادان را بررسی کرده ولی این به معنای تایید یک رابطه مستقیم علت و معلولی نمی‌باشد.

اهمین آموزش زنان درمورد کاهش وزن‌گیری بین بارداری‌ها

دکتر ادواردو ویلامور، از پژوهشگران این تحقیق، اظهار داشت: یافته‌های ما اهمیت آموزش به زنان در مورد کنترل وزن حین بارداری و کاهش وزن اضافی قبل از بارداری را به عنوان راهی برای بهبود بقای نوزادان مشخص می‌کند. وی تاکید می‌کند به دلیل اینکه نیمی از زنان ایالات متحده هنگام بارداری دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، نتایج این پژوهش دارای اهمیت بیشتری خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *