کمک به زبان باز کردن در کودکان

کمک به زبان باز کردن در کودکان

کمک به زبان باز کردن در کودکان

وقتی اولین کلمات کودکتون رو میشنوین، وقتشه که برای کمک به زبان باز کردن کودکان اقدام کنید. برای انجام این کار، مهم ترین کار اینه که محیطی پرورش دهنده براشون ایجاد کنید. ما چنتا چیز که باید در ایجاد این محیط در نظر بگیرید رو پایین لیست کردیم:

 

۱. در درجه اول، با کودک صحبت کنید.

بهترین و سر راست ترین راه برای کمک به توسعه زبان کودکتون اینه که با او صحبت کنین. میتونین با کودک صحبت های معمولی روزمره کنین، مثل گفتن نام وسایل اطراف یا توصیف کارهایی که قراره انجام بدید یا کارهایی که در اون ها خیلی خوب هستین. حتی میتونین براش آواز بخونین. اما مهمه که چیز هایی که میگه رو خیلی تکرار نکنین. چرا که کودک از راه شنیدن یاد میگیره. ممکنه او نتونه فرم کامل و صحیح کلمه ای رو به زبون بیاره و شما با تکرارش، اون فرم ناصحیح رو در ذهنش ثبت می کنین.

و مکالمات ساده ی خود را مانند گفتن نام وسایل اطراف، گفتن نام انها ،توصیف انچه که شما انجام میدهید و یا حتی بهتر انجام میدهید و اواز خواندن بگذارید .کودک شما از انچه میشنود یاد میگیرد بنابراین در مقابل وسوسه ی تکرار حرف هایشان مقاومت کنید .

 

۲. براشون داستان بگید.

داستان گفتن برای کودکان، یه راه فوق العادست برای معرفی دنیای جملات، جریان داستان ها، شخصیت ها، و واژگان جدید به اون ها. کودکان صدای شما رو زمانی که داستان میگید دوست دارن و از تصاویر شخصیت ها هم لذت میبرن. زمانی که ۳ یا ۴ سالشون بشه، انتظار میره که بخوان داستان هایی که براشون میگید رو با دیگر بچه ها به اشتراک بذارن.

 

۳. به حرف های کودک گوش بدید.

وقتی کودک شما با شما صحبت می کنه، خیلی خیلی مهمه که به او توجه کنین و به خوبی گوش کنین و بهش پاسخ بدین. بچه ها ( و تقریبا همه آدم بزرگ ها) ترجیح میدن زمانی به صحبت ادامه بدن که افراد اطرافشون به حرفشون توجه کنن و گوش بدن.

 

۴. حتما حتما حتما پاسخ بدید.

فرض کنید که کودک شما میگه «لا لا»، شما در مقابل باید به این صدا پاسخ بدین و ازش سوالی بپرسین. مثلا: «لالا؟ چطوری؟» و به کودک وقت بدین که بهتون پاسخ بده. در واقع او شاید هنوز برای برقراری یک مکالمه کامل ناتوان باشه، اما شما باید تمام تلاشتون رو بکنید که چنین مکالمه ای رو برقرار کنید. به اون ها اجازه بدید با صدا ها بازی کنن و گتفگو کنن و صدا های جدید رو کشف کنن.

 

۵. به نام چیزهایی که میگه توجه کنید.

ممکنه کودکتون نام وسایل مختلف رو بگه، مثلا قاشق یا میز. به او توجه کنین و این وسایل رو لمس کنین. به این ترتیبه که واژه ها در ذهن کودک تثبیت میشن.

 

۶. آهنگ های مورد علاقه اش رو با هم گوش بدید.

موسیقی یکی دیگه از راه های تقویت واژگان کودک به حساب میاد. در کنار اون، لالایی ها باعث میشن اونها در مورد جامعه اطرافشون از طریق ریتم حرف هایی که میشنون یاد بگیرن.

 

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *