چرا تغذیه اجباری کودکان بهداشتی و علمی نیست؟

چرا تغذیه اجباری کودکان بهداشتی و علمی نیست؟

چرا غذا دادن به زور برای کودک مناسب نیست؟

نتایج مطالعاتی که اخیراً منتشر شده گویای این است که تغذیه اجباری کودکان و تحت فشار قرار دادن کودک برای غذا خوردن به زور، عواقب بدی دارد و هیچ والدینی نباید بلافاصله بعد از مشاهده‌ی بدغذایی کودکان آن‌ها را تحت فشار قرار بدهند تا غذاهای جدید بخورند.

طبق نتایج این تحقیقات فشار آوردن به کودک برای رفع بدغذایی و اجبار برای خوردن چند لقمه بیشتر نمی‌تواند در روند اصلاحات تغذیه‌‌ای مؤثر واقع بشود.

احتمالاً برای شما هم بارها مشکلاتی در زمینه‌ی غذا نخوردن کودکان پیش آمده است. شما غذای کامل را آماده می‌کنید و سر میز می‌آورید. کودکتان یک ناخنک به غذا می‌زند و می‌گوید که سیر شده است یا این که در حال حاضر از غذایی که قبلاً مورد علاقه‌اش بود متنفر است! این برای والدین به کلی ناامید کننده است و معمولاً در چنین شرایطی به فکر تغذیه اجباری کودکان یا تن دادن به خواسته‌های آن‌ها و رشوه دادن به کودک برای غذا خوردن به زور می‌کنند.

غریزه‌ی والدین برای تأمین هر چه بهتر تغذیه فرزندانشان به آن‌ها حکم می‌‌کند که نگران بدغذایی کودکان خود و رشد ناکافی و نامناسب آن‌ها بشوند و به فکر تغذیه اجباری کودکان بیفتند، اما این راهکار نه مناسب است و نه کاربردی.

دربارۀ غذا نخوردن کودکان چه نظریه‌هایی وجود دارد؟

طبق نتایج یک مطالعه‌ی جدید فشار آوردن به بچه‌ها برای غذا خوردن، مناسب و نتیجه دهنده نیست. محققان دانشگاه میشیگان دریافته‌اند که وقتی والدین در هنگام خوردن وعده‌های غذایی به خصوص صبحانه برای جبران بدغذایی کودکان آنان را تحت فشار قرار می‌دهند، کار مؤثری برای تسریع فرایند رشد فرزندشان نمی‌کنند و این کارشان تأثیری بر رشد کودکان نخواهد گذاشت.

محققان می‌گویند دلیل این که هیچ ارتباطی، بین تغذیه اجباری کودکان و غذا خوردن کودک در آینده پیدا نکرده‌اند این است که، در مقطع زمانی کودکی، بدغذایی کودکان چندان قابل تغییر نیست.

به طور کلی غذا خوردن به زور و اجبار در زمینه‌ی غذا نخوردن کودکان به کلی بی‌ضرر نیست. تغذیه اجباری کودکان عاملی کنترل کننده و مزاحم برای کودک است و از دهه‌ها قبل همه می‌دانند که کنترل و سرزنش والدین تأثیری در بهزیستی ارزشی کودک نخواهد داشت.

بی میلی کودک به غذا خوردن اجباری

متخصصان تغذیه همچنین معتقدند فشار به کودک برای غذا نخوردن می‌تواند به مرور زمان عادت‌های غذایی کودک را بدتر کند. این مسئله زمانی حادتر می‌شود که، دلیل بدغذایی کودکان مسائلی مانند اضطراب و استرس و وجود مشکلاتی مثل اختلال در حرکت‌های دهانی و فک‌ها باشد. فشارهای والدین و اصرار به کودک در غذا خوردن به زور می‌تواند بر روی احساس کلی کودک نسبت به تغذیه و انواع غذاها تأثیر منفی و جبران ناپذیر بگذارد.

با این که نتایج این مطالعات اشاره‌ای به رابطه‌‌ی تغذیه اجباری کودکان و افزایش وزن آن‌ها نداشته است، بهتر است بدانید کودک با به زور غذا خوردن و تحت فشار بودن در این زمینه، در آینده بیش از سایر هم سن و سالانش در معرض خطر چاقی قرار خواهد داشت.

با تحت فشار قرار دادن کودک برای غذا خوردن، هنگامی که دوست ندارد یا گرسنه نیست، در توانایی تنظیم کنندگی بدن او اختلال ایجاد می‌شود و کودک نمی‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی گرسنه و یا سیر است.

برای حل مشکل بدغذایی کودکان چه کاری می‌شود انجام داد؟

کودکان زمانی که ببینند اطرافیانشان با لذت و ولع در حال غذا خوردن هستند به احتمال زیاد علاقه مند به امتحان کردن آن غذا خواهند شد. راه حل دیگر که جایگزین تغذیه اجباری کودکان است اضافه کردن غذاها و سس‌های لذیذ به غذاهایی مثل سبزیجات یا برنج است که کودکان به تنهایی آن را نمی‌خورند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *