تعطیلات خانوادگی تأثیر طولانی مدت بر شادی کودکان دارد

تعطیلات خانوادگی تأثیر طولانی مدت بر شادی کودکان دارد

تعطیلات خانوادگی و شادی کودکان

به گفته کارشناسان تعطیلات خانوادگی با کودکان مثل هدیه‌ای است که به آن‌ها داده می‌شود. همان طور که هدیه می‌تواند شادی کودکان را منجر شود، سفر کردن و گذراندن تعطیلات در کنار اعضای خانواده برای کودکان دارای اثر روانی مثبت و طولانی مدتی است.

ما تنها چند روزی بود که از تعطیلات جادویی خود با کودکان از نیواورلئان باز می‌گشتیم. در این چند روز روزهای سرتا سر شاد و روزهایی که با موسیقی و ماجراجویی همراه بود را در تعطیلات خانوادگی با کودکان خود تجربه کردیم. این در حالی بود که ما به شهر فیلی در نبراسکا بر می‌گشتیم. جایی که هنوز زمستان بود و فکر کردن به همین موضوع همه ما را افسرده می‌کرد. در طول پرواز برگشت به خانه، هر دو بچه من با چهره‌های غمگین به من نگاه می‌کردند.

پسرم پرسید چند هفته تا بهار باقی مانده است. من نمی‌خواستم او را ناراحت کنم و بگوییم که هنوز اواسط آوریل هستیم و من و پدرت هنوز جایی را برای تعطیلات در بهار رزرو نکرده‌ایم. این در حالی است که بازگشت از یک تعطیلات شگفت انگیز خانوادگی هرگز کار آسانی نیست و همیشه این کار دارای ارزش زیادی است. به گفته کارشناسان بهتر است که والدین به جای خریدن اسباب بازی‌هایی که بچه‌ها معمولا مدتی بعد از استفاده از آن‌ها خسته می‌شوند، پولشان را صرف تعطیلات خانوادگی که نتیجه آن اثر روانی و شادی کودکان است خرج کنند.

نظر کارشناسان درباره اثر روانی تعطیلات خانوادگی

در زمینه اثر روانی تعطیلات خانوادگی ،یک روانشناس و نویسنده کتاب‌های پرفروش به نام الیور جیمز می‌گوید که: ” اثر روانی تعطیلات خانوادگی با کودکان هم برای زمان حال آن‌ها و هم برای آینده ارزشمند است و مدت زمان طولانی در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند. این تعطیلات شامل صحبت کردن در مورد چیزهای مختلف با والدین، تا خوردن بستنی و … می‌شوند. آن‌ها مواردی هستند که در ذهن کودکانتان باقی می‌مانند و باعث شادی و نشاط در آن‌ها می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید برای چیزی پول خرج کنید، کاملاً مشخص است که تعطیلات خانوادگی بسیار با ارزش‌تر از خرید اسباب بازی و یا موارد مشابه است.

سفر با فرزندانتان می‌تواند برای رشد مغزی و خلاقیت آن‌ها مفید باشد.

دکتر مارگوت ساندرلند، روانشناس کودک می‌گوید: “یک محیط جدید که پر از تجربه‌های جدیدی باشد، می‌تواند ارتباطات اجتماعی شناختی و حسی و عاطفی کودکان را بهبود دهد. این محیط جدید تجربیاتی مثل قدم زدن در جنگل، در زیر آفتاب پیاده روی کردن، لمس چمن‌های بلند در چمن زارها ، اردو زدن و در کنار آتش نشستن و … همگی می‌توانند بر تجربیات کودک شما بیفزایند.

دکتر ساندرلند توضیح می‌دهد که این تجربیات می‌تواند تاثیر مثبتی بر بخش قدامی مغز کودک داشته باشد و لوب‌های فرونتال مغز را فعال کند. که این موضوع عملکردهای اجرایی مانند، توجه، تمرکز، برنامه ریزی خوب و توانایی یادگیری و همچنین بهبود سلامت جسمی و روانی را درکودکان تقویت می‌کند. ضریب هوشی کودکان با رفتن به محیط‌های جدید بیشتر می‌شود و کودکانی که محیط‌های جدید را تجربه می‌کنند باهوش‌تر از کودکان دیگر خواهند بود.

علاوه بر این تعطیلات خانوادگی می‌تواند باعث افزایش شادی کودکان شود.

طبق تحقیقات سال ۲۰۱۵ که توسط انجمن تعطیلات خانوادگی در خارج از بریتانیا انجام شده است، شادترین خاطره ۴۹ درصد از افراد مورد بررسی در این تحقیقات، تعطیلات با خانواده بوده است. یک سوم از پاسخ دهندگان گفتند که آن‌ها هنوز هم می‌توانند به طور واضح تعطیلات خانوادگی دوران کودکی خود را به یاد بیاورند، و یک چهارم از آنها با استفاده از چنین خاطره هایی می توانند بر مشکلات خود در زمان های دشوار زندگی غلبه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *