10 روشی که موجب تعادل کاری و زندگی مادران می‌شود

10 روشی که موجب تعادل کاری و زندگی مادران می‌شود

امروزه مادران بیشتری شاغل هستند. مطابق با مرکز برنامه‌ریزی آمریکا در حال حاضر زنان نیمی از نیروی کار شاغل آمریکا را تشکیل می‌دهند که تقریبا از بین ۱۰ خانوار که دارای مادر هستند ۴ مورد آن‌ها شاغل است که در پی برقراری تعادل کار و زندگی می‌باشند. یک مادر شاغل بودن که به صورت تمام وقت کار می‌کند به دلیل توجه تقسیم شده بین کار و خانواده می‌تواند به احساس گناه و استرس منجر شود. نکته‌ی اصلی که این مطلب روی آن تمرکز می‌کند برقراری تعادل کار و خانواده مادران است. در اینجا ۱۰ روش برای کمک به ایجاد اطمینان و شکوفایی در تعادل کاری و زندگی شما ارائه شده است.

۱۰ نکته برای رسیدن شما به تعادل کاری و زندگی

۱- اهداف

به جای اینکه به این فکر کنید که با فرزندان خود نیستید به این فکر کنید که نقش شما در ایجاد نفع برای خانواده به چه صورت است تا تعادل کار و زندگی را برقرار نمایید. شاید شما می‌توانید کلاس‌های خاصی یا فرصت‌های تحصیلی برای فرزندان خود فراهم کنید یا اینکه قادر به پس‌انداز کردن برای دانشگاه آن‌ها هستید.

لیزا پیرسون وینبرگر، وکیل و بنیانگذار تمرین قانون مادر ارباب می‌گوید “موفق‌ترین مادران شاغل راه‌هایی را برای برقراری تعادل کار و زندگی در هر دو جهان پیدا کرده‌اند و این امر مستلزم این است که بتوانیم با انتخاب‌ها هماهنگ شویم و روی اولویت‌هایی که در حال حاضر وجود دارند تمرکز کنیم”. قبول کنید که روز‌های خوب و بد وجود خواهند داشت. مادران باید بدانند که تنها نیستند و باید در مورد احساسات خود با همسر و کسانی که از آن‌ها حمایت می‌کنند صحبت نمایند.

۲- پرستار نمونه پیدا کنید

از دوستان و خانواده خود بخواهید که به پرستار بچه‌ها، نوزادان و مراکز مراقبت‌های روزانه مراجعه کنند. لیستی از معیارهای مهم را تهیه کنید و زمان خود را برای مصاحبه با افراد واجد شرایط مراقبت از کودک و رسیدگی به بچه‌ها در روزهای عادی تنظیم نمایید. شارون تپپر استخدام پرستار با سابقه تعهدات طولانی مدت را به خانواده‌ها توصیه می‌کند. این نشان می‌دهد که آن‌ها تجربه عالی دارند و با گروه‌های سنی مختلف سازگار هستند و تعادل کار و زندگی را رعایت می‌نمایند و از نوزادان و کودکان بزرگتر که به کمک در خانه نیاز دارند مراقبت می‌کنند.

تپپر همچنین خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا یک زمانی را برای افراد واجد شرایط ترتیب دهند که با بچه‌ها ارتباط برقرار کنند، زیرا این موضوع (به طور معمول دو تا چهار ساعت) به خانواده‌ها این امکان را می‌دهد تا نحوه تعامل پرستار با کودک را در یک زمان کمتر ارزیابی کنند تا تعادل کار و زندگی برقرار شود. یک پرستار خوب باید تجربه کاری مرتبط داشته و در این زمینه قبلاً سابقه کسب کرده باشد. یک مهد کودک خوب باید دارای ساعات انعطاف پذیر، نسبت معلم به دانش آموز کمتر، فضای باز بیشتر، مجوز‌های لازم و کارمندانی که پیشینه‌ آن‌ها به طور دقیق بررسی شده است داشته باشند. رعایت این موارد به شما کمک فراوانی در ارتباط با برقراری تعادل کار و زندگی کمک خواهد کرد.

۳- صبح‌ها را آسان‌تر کنید

از شروع روز با یک یادداشت خشک که از شب قبل برنامه‌ریزی شده است پرهیز نمایید. ناهار بچه‌ها را بسته‌بندی کنید، لباس‌های آن‌ها و خودتان را از قبل آماده کنید تا همه بتوانند حمام کنند. آماندا ویس پیشنهاد می‌کند که شما باید همچنین درباره صبحانه تصمیم‌گیری نمایید، کیف پوشک بچه‌ها، کوله پشتی، کیف پول یا هر کیفی که برای کار مورد نیاز است را از قبل آماده کنید و نزدیک درب خروج در کنار کلیدهای خود قرار دهید. این نظم و ترتیب نمونه‌ای از برقراری تعادل کاری و زندگی می‌باشد.

به لیست کارهای روز بعد نگاه کنید برنامه هایتان را تقسیم‌بندی نمایید. والدین باید پوشش بچه‌ها را تعیین نماید، مواد غذایی لازم را خریداری نموده و غذاها را بپزند. این همچنین زمان خوبی برای بحث در مورد هرگونه تغییر در برنامه خانواده است. دانستن اینکه بسیاری از کارهای روزمره به اتمام رسیده است به شما امکان می‌دهد چند دقیقه صبحانه را با بچه‌ها صرف کنید، بدون اینکه با عجله از خانه بیرون بروید.

۴- یک تقویم خانوادگی ایجاد و سازماندهی کنید

اولویت‌های خانواده خود را ترسیم نمایید. یک تقویم می‌تواند شامل تاریخ صورتحساب‌ها، نمودار کارهای روزمره بچه‌ها، لیستی از وقایع مدرسه و خانواده، فعالیت‌های فوق برنامه، روزهای تولد و موارد دیگر باشد. ویس پیشنهاد می‌کند از تقویم‌های گوگل استفاده کنیم که به راحتی می‌توانید در تلفن‌های هوشمند به اشتراک گذاشته و همگام‌سازی کنید، زیرا آن‌ها از لحاظ رنگ کدبندی شده‌اند و در کنار هم قرار گرفته‌اند. بنابراین می‌توانید همیشه در صدر چالش‌های برنامه‌ریزی باشید و تعادل کار و زندگی را برقرار نمایید.

فران دورکاس بنیانگذار و مدیر توسعه مرکز یادگیری خلاق کودکان، پیشنهاد می‌کند “هر هفته جمعه ۱۵ دقیقه وقت بگذارید تا برنامه هفته آینده را مرور و آماده کنید. این امر به از بین بردن موارد غافلگیرکننده کمک می‌کند. ” خانواده‌ها باید تقویم را با پرستار بچه خود به اشتراک بگذارند تا از موارد جدید باخبر باشند. همچنین تعادل کار و زندگی به معنای داشتن محیطی تمیز است. ویس به داشتن یک “ایستگاه فرماندهی خانوادگی” در نزدیکی یک ورودی توصیه می‌کند جایی که اسناد و مدارک مهم همراه با کلید، شارژر، باتری و پول نقد در آن قرار دارد. ذکر کردن نقاط اختصاصی باعث صرفه‌جویی در وقت و برقراری تعادل در خانه شما می‌شود.

۵- با کارفرمای خود صحبت کنید

قبل از صحبت با کارفرمای یا نماینده منابع انسانی خود، در برنامه‌ای کتبی جزئیات مورد نیاز خود را شرح دهید. وینبرگر پیشنهاد می‌کند به اینکه تحقیق کنید که آیا سایر کارمندان دارای مقدمات انعطاف‌پذیر هستند و از این اطلاعات به نفع شما استفاده می‌کنند؟ این اطلاعات به تطبیق پیشنهاد شما با شرایطی که کارفرمای شما قبلاً با همکاران شما پذیرفته است، کمک می‌کند.

همه‌ی کارفرمایان متفاوت هستند و تنها شما می‌دانید که چقدر به اشتراک بگذارید، اما سعی کنید تا حد ممکن صادق و روراست باشید. آماده ارائه راه حل‌های جایگزین مانند دوره آزمایشی از برنامه کاری پیش بینی شده خود باشید. بنابراین شما می‌توانید نشان دهید که چطور این مقدمات، بهره‌وری را محدود نمی‌کند و سبب تعادل کار و زندگی می‌شود.

مادرانی که به دنبال مرخصی زایمان هستند باید هنگام صحبت با یک سرپرست سؤال کنند. دو سوال مهمی که باید بپرسید این است که چقدر می‌توانید مرخصی داشته باشید؟ و تا چه زمانی پرداخت خواهد شد؟ در مورد زمان ناتوانی کوتاه مدت و بیماری صحبت کنید که چه زمانی می‌توانید مرخصی بگیرید. وینبرگر می‌گوید بهتر است پاسخ سوال‌های خود را بدانید تا از هرگونه سردرگمی در طول مرخصی خودداری کنید. عدم وجود سردر‌گمی هر چه بیشتر به برقراری تعادل کاری و زندگی کمک خواهد کرد.

۶- در طول روز در ارتباط باشید

با فرزندان خود در ارتباط باشید، حتی وقتی در کنار هم نیستید. برای مادران با بچه‌های کوچکتر صدای خود را زمانی که در حال صحبت کردن یا آواز خواندن هستید به صورت فیلم ضبط کنید و یا صدای خود را به همراه یک کتاب کودک ضبط کنید. اگر یک رویداد کودک بزرگتر خود را از دست می‌دهید یا دیرتر می‌توانید به آن بپردازید صبح یک چیز خاص را به او بدهید، مانند یک سحر خوش شانسی یا یک یادداشت شخصی.

به دنبال راهکارهایی برای فیلمبرداری این رویداد باشید تا بعداً آن را تماشا کنید و لحظه‌ای را از دست ندهید. این موارد کوچک نمونه‌ای از برقراری تعادل کاری و زندگی می‌باشد. عکس‌هایی از خود و شریک زندگی خود آویزان کنید تا بچه‌ها بتوانند چهره‌های شما را ببینند. در حین استراحت در محل کار‌، با فرزند خود تماس بگیرید. شنیدن صدای او می‌تواند به شما کمک کند روز سختی را پشت سر بگذارید و به او هم دلداری می‌دهد که شما در این نزدیکی هستید.

۷- حواس پرتی‌ها و هدر رفتن زمان را کاهش دهید

در هنگام بررسی ایمیل یا برقراری تماس تلفنی‌، انضباط داشته باشید و محدودیت زمانی تعیین کنید، اینها کارهایی هستند که هنگام خواب بچه‌ها می‌توانید انجام دهید. تماشای تلویزیون را برای یک بار در هفته کاهش دهید تا در طول شب‌ها حداکثر وقت خود را با شریک زندگی خود اختصاص دهید. از انجام چند کار مخصوصاً هنگام گذراندن وقت با فرزندان خود خودداری کنید. در محل کار خود سعی کنید از اتلاف وقت خودداری نمایید. مطمئناً می‌خواهید با همکاران خود صحبت کنید‌، اما مبادلات بی‌شماری ایمیل‌، چرخیدن در اینترنت‌، خبردادن به همه، ناهارهای طولانی جز موارد حواس پرتی هستند که باعث می‌شود بازدهی شما کمتر شود. تمرکز خود را در کارهایتان متمرکز کنید و در هنگام استراحت یا ناهار با همکاران خود صحبت کنید.

۸- فعالیت‌های ویژه خانوادگی ایجاد کنید

ایجاد وقت برای فرزندانتان‌، هم در طول هفته و هم در آخر هفته بسیار مهم است و به همه اجازه ارتباط قوی دهید. اگر یک مدت زمان تحت فشار قرار گرفتید، صبحانه خانوادگی یا یک شب خانوادگی همراه با بازی‌های تخته یا دیدن فیلم داشته باشید. ویس پیشنهاد می‌کند: “فعالیت‌هایی را ایجاد کنید که مرتباً در برنامه شما متناسب باشند تا همه بدانند که چه چیزی را باید انتظار داشته و از چه چیزی دوری کنند تا این انتظارات مانع تعادل کار و زندگی نشود.

وقتی با خانواده بیرون می‌روید، از صحبت کردن در مورد کار یا چک کردن تلفن خودداری کنید، در عوض روی علاقه‌های بچه‌های خود مانند دوستان، کلاس‌ها و سرگرمی‌ها تمرکز کنید. از فرزندان بزرگتر پیشنهادهایی در زمینه فعالیتشان بخواهید و سعی کنید نیازهای آن‌ها را برآورده کنید.

۹- با شریک زندگی خود وقت بگذرانید

به یاد داشته باشید که رابطه خود را با شریک زندگی خود رشد دهید، که غالباً فرد شماره یک زندگی شما خواهد بود. گذراندن وقت با همدیگر را به صورت ماهانه آغاز کنید که سبب نزدیکی، احساس جوان بودن و لذت بردن از مشارکت یکدیگر خواهد شد و تعادل کاری و زندگی را برقرار خواهد نمود. تقویت این رابطه باعث ایجاد هیجان در ازدواج یا مشارکت می‌شود و به شما کمک می‌کند تا با همدیگر اوضاع را کنترل کنید. برای برخی از زوج‌ها، بیرون رفتن به صورت ماهانه می‌تواند پرهزینه باشد، اما این بدان معنی نیست که نمی‌توانید روی یکدیگر متمرکز شوید. یک شب می‌توانید یک وعده غذایی را با هم درست کنید یا اینکه با هم یک نوشیدنی بخورید و صحبت کنید اما نباید درباره کار یا بچه‌ها باشد.

۱۰- برای خود لحظاتی ایجاد کنید

با مدیریت زمان عاقلانه، می‌توانید به طور مرتب برای خودتان زمان باارزشی را اختصاص دهید. دوباره نیروی تازه کردن و توجه به نیازهای شخصی خود به شما در تعادل کار و زندگی کمک خواهد کرد. از آنجا که زمان شما بین خانه و کارتان تقسیم شده است، حتماً انرژی خود را به خوبی مدیریت کنید. ویس می‌گوید اگر جدی نباشید نمی‌توانید همسر یا والدین مؤثری باشید، بنابراین برای مراقبت از خودتان وقت بگذارید تا احساس آرامش و کارآیی کنید. قبل از اینکه بخوابید خود را در یک کتاب گم کنید، هفته‌ای یک بار حمام حباب داشته باشید یا یک روز ماساژ داشته باشید.

برای ورزش وقت بگذارید (مانند کلاس یوگا) یا روی یک سرگرمی تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که به خوبی غذا بخورید و استراحت کافی داشته باشید، چیزهای ساده‌ای که حتی هوشمندترین مادران نیز از آن غفلت می‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *