آشنایی با کمک‌های اولیه در رویارویی با تصادف کودکان

آشنایی با کمک‌های اولیه در رویارویی با تصادف کودکان

زمانی که کودک شما برای اولین بار تحت حادثه‌ی تصادفی آسیب می‌بیند، در این بخش مواردی ذکر شده است که به شما می‌آموزد تا بهترین عکس العمل را داشته و کودک خود را نجات دهید. در این مقاله شما را با حیاتی ترین اقدامات برخورد با یک کودک آسیب دیده و تصادف کودکان آشنا می‌کنیم تا در بهترین شرایط این وضعیت را مدیریت کنید و از آسیب جدی فرزندان خود جلوگیری کنید. با ما همراه باشید.

آماده شدن برای حوادث یا تصادف کودکان

زمانی که فرزند اولم، ویل، به دنیا آمد، من موارد ایمنی در منزل مانند استفاده از کاورهای خروجی، محافظ گوشه برای میز قهوه و قفل کابینت را رعایت کردم و بسیار خوشحال بودم، چرا که فرزند آرامم با احتیاط بسیار و آسیب دیدگی بسیار کم بزرگ شد و توانست راه رفتن بیاموزد.

سپس سام، فرزند دومم که خود را ماجراجوی بی باکی فرض می‌کرد، جنب و جوش را شروع کرد و در ۱۸ ماهگی از روی نیمکت می‌پرید، به جاهای بسیار بلندتر از جثه‌اش صعود می‌کرد و همه چیز را در دهان خود قرار می‌داد. اولین باری که ماجراجوی کوچک من از بلندی افتاد و سرش آسیب دید، بسیار وحشت کردم. در آن لحظه نمی‌دانستم که آیا بایستی به پزشک مراجعه کنم و یا خودم می‌توانم این بحران را حل کنم؟ در حالی که سام بر روی زمین غلت می‌زد و گریه می‌کرد، برای مشاوره به پزشک متخصص اطفال زنگ زدم.

معلوم گردید که حال سام خوب است و فقط بدنش اندکی کبود شده است. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه، او دوباره به سراغ ماجراجویی خود رفت. اما این حادثه تجربه‌ای برای من بود تا متوجه شوم که چقدر کم درباره کمک‌های اولیه و نجات کودکان می‌دانم.

همه ساله تقریبا یک چهارم از کودکان دچار آسیب دیدگی می‌شوند که میزان این آسیب در اغلب اوقات بسیار شدید است و نیاز به مراقبت پزشکی و حتی استراحت مداوم دارد. بدتر اینکه، تصادف عامل اصلی مرگ و میر در کودکان ۱ تا ۲۱ ساله است.

هر چقدر شما تمامی جوانب احتیاط را رعایت کنید، باز هم حوادث رخ خواهد داد، بنابراین بایستی به‌عنوان یک شخص مسئول همیشه آماده باشید. در این مقاله ابتدا کمک‌های اولیه در زمینه نجات از تصادف در تصادفات ناشی از بریدگی و خراش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

حوادث ناشی از بریدگی و خراش

اغلب اوقات تصادف کودکان ناشی از خراش و بریدگی جزئی بوده و در زمان بازی کودکان، برای آن‌ها پیش می‌آید. بیشتر این خراش و بریدگی‌ها در منزل و با کمک جعبه کمک‌های اولیه قابل معالجه هست.

مراقبت در منزل

دستان خود را ابتدا با آب و صابون بشویید. از آب ولرم برای شستن هرگونه خون و پوست روی سطح زخم استفاده کنید. محل بریدگی را نیز با صابون و آب ملایم تمیز کنید. سپس به آرامی محل آن را با یک پد گاز استریل بپوشانید تا خشک و ضدعفونی شود. اگر خونریزی متوقف نشده است، روی زخم را تا پنج دقیقه فشار دهید تا خون ریزی بند بیاید.

لوراین استرن، پزشک کلینیک کودکان در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس می‌گوید: از پماد ضد باکتریایی مانند Neosporin یا Bacitracin استفاده کنید تا از عفونت جلوگیری کند و سپس زخم را بانداژ کنید تا بهبود یابد. محل زخم را به آرامی بپوشانید و سعی کنید آن را مرطوب نگه دارید. این امر سبب می‌شود تا زخم سریع‌تر و راحت‌تر بهبود یابد. بانداژ را هر روز تعویض کنید و به دنبال علائم عفونت مانند قرمزی یا چرک باشید.

چه زمانی باید در تصادف کودکان به پزشک مراجعه کنید

اگر بریدگی‌ها یا محل خراش باز، عمیق یا طولانی‌تر از ۲.۵ سانتی‌متر باشد. شن یا خاک وارد محل زخم شده باشد؛ یا زخم در اثر اصابت یک جسم زنگ زده یا نیش حیوان ایجاد شده باشد. در این موارد باید با دکتر تماس گرفته شود. همچنین اگر خونریزی شدید باشد، به طوری که بعد از حداقل پنج دقیقه فشار مستقیم بند نیاید، بایستی به پزشک مراجعه کرد.

نکته قابل توجه نجات از تصادف کودکان

کرم ضد آفتاب حداقل SPF 30 روزانه را روی زخم بهبود یافته بمالید. پوست جدیدی که در محل بریدگی ایجاد می‌شود در برابر نور خورشید حساس‌تر است و باید از آن محافظت شود.

نجات از تصادف کودکان ناشی از حوادث سوختگی

یک ظرف داغ یا یک فنجان قهوه بسیار گرم – این چیزها از جمله مواردی هستند که تا قبل از بچه دار شدن هرگز در زندگی نگرانشان نبودید. اما بعد از تولد نوزاد و شروع به راه رفتن آن در داخل خانه، بایستی خود را برای یک اورژانس احتمالی سوختگی آماده کنید.

مراقبت در منزل

جسیکا کوپر فولتین، دکتر و مدیر اورژانس کودکان در مرکز پزشکی NYU مدعی است، فقط سوختگی‌های درجه یک باید در خانه درمان شوند. سوختگی درجه یک روی لایه بیرونی پوست تأثیر می‌گذارد، باعث قرمزی شده ولی بدون تاول است.

جهت درمان، آب خنک را به مدت چند دقیقه روی سطح آن بمالید که باعث کاهش دمای پوست خواهد شد. دکتر فولتین معتقد است که از یخ استفاده نکنید، زیرا باعث احساس درد و ناراحتی شده و ممکن است باعث کاهش جریان خون به پوست شود. برای کاهش درد، از کرم آلوئه ورا استفاده کنید و ناحیه را با یک پد گاز مرطوب بپوشانید. از یخ، کره یا سایر داروهای خانگی استفاده نکنید که می‌تواند میزان سوختگی را افزایش دهد.

سوختگی کودک

چه زمانی باید در تصادف کودکان به پزشک مراجعه کنید

اگر کودک شما دچار سوختگی دارای تاول شده است (این موارد سوختگی درجه دو هستند که روی لایه بیرونی و زیرین پوست تأثیر می‌گذارند). ممکن است محل سوختگی قسمت بزرگی از بدن را بپوشاند یا سوختگی روی صورت، دست‌ها، پاها یا ناحیه تناسلی باشد، در این موارد حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید در تصادف کودکان با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید

اگر کودک شما نمی‌تواند نفس بکشد و دچار سوختگی جدی مانند سوختگی حاصل از سیم برق شده است. سوختگی در قسمت بزرگی از بدن کودک تاول بزرگی ایجاد کرده است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

نکته قابل توجه نجات از تصادف کودکان

هرگز غذا یا نوشیدنی گرم را در نزدیکی پیشخوان یا میز یا سر سفره قرار ندهید زیرا بچه‌ها می‌توانند به آن دست بزنند. بخاری منزل خود را در دمای مطمئنی تنظیم کنید تا در صورت دست زدن کودک با آن، شاهد آسیب کودک خود نباشید. اتوها یا سایر وسایل مو (سشوار و …) را بدون مراقبت و در دسترس کودکان خود قرار ندهید.

نجات از تصادف کودکان ناشی از حوادث نیش حشرات

به نظر می‌رسد پشه‌ها، زنبورها و سایر حشرات پوست جوان را دوست دارند. سجاد یعقوب، پزشک بیمارستان کودکان لس آنجلس مدعی است، اگرچه نیش حشرات آزار دهنده و گاهی دردناک است، اما بیشتر گزش‌ها بی‌ضرر هستند. البته باید در مورد واکنش‌های آلرژیک و عفونی هوشیار باشید.

مراقبت در منزل

اگر فرزند شما توسط پشه گزیده شده است، سعی کنید کمپرس سرد و یا یک مکعب یخ را روی نیش برای چندین ثانیه مالش دهید. همچنین می‌توانید خارش حاصل از گزش را با لوسیون کالامین یا خمیر ساخته شده از سه قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق چایخوری آب کاهش دهید. در صورت خارش مداوم یا شدید، از پزشک متخصص اطفال خود بپرسید که آیا استفاده از یک کرم بی‌حسی موضعی مانند Itch-X یا یک کرم هیدروکورتیزون یک درصدی مناسب است یا خیر. همچنین، ناخن‌های فرزند خود را بگیرید تا در صورت خارش محل گزش باعث شکسته شدن پوست و ایجاد عفونت نشود.

اگر فرزند شما توسط زنبور عسل گزیده شده است، سعی نکنید نیش را با انگشتان خود بیرون بکشید، زیرا در این صورت سم بیشتری آزاد می‌شود. از یک ناخن تمیز، کارت اعتباری یا لبه چاقوی بسیار کند استفاده کنید تا نیش خارج شود. محل گزش را با آب و صابون بشویید و یک دستمال مرطوب یا کمپرس سرد را برای چند دقیقه روی محل بمالید. سپس ترکیب خمیر جوش شیرین و آب آن را بمالید تا حس خارش کاهش یابد.

نیش حشرات و کودک

مراقبت از نیش حشرات

برای تسکین درد و خارش ناشی از نیش می‌توانید از پزشک خود در مورد استفاده از آنتی هیستامین بدون نسخه مانند مایع بنادریل سؤال کنید. احتیاط کنید برای جلوگیری از مصرف بیش از حد، هرگز به عنوان یک ماده موضعی آنتی هیستامین خوراکی به کودک خود ندهید.

اغلب اوقات نیش یک حشره آلوده می‌تواند باعث بیماری Lyme شود، یک عفونت باکتریایی که معمولا در ابتدا به صورت لکه قرمز رنگی ظاهر می‌شود و در صورت عدم درمان باعث خستگی، درد مفاصل و علائم دیگری می‌شود. اگر در یک منطقه روستایی یا جنگلی زندگی می‌کنید و یا به یک اردوگاه خانوادگی سفر می‌کنید، قبل از ورود به خانه همه جا را در مورد وجود حشرات بازرسی کنید. حتما تمامی لباس‌ها را بشویید.

برای بیرون کشیدن نیش کنه، از موچین استفاده کنید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بیماری‌های کنه شایع است، کنه را در یک بطری کوچک از الکل نگهدارید و برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید.

چه زمانی باید در تصادف کودکان به پزشک مراجعه کنید

اگر محل گزش حشرات به طور غیرمعمول بزرگ می‌شود، بسیار دردناک بوده یا به نظر می‌رسد آلوده باشد.

چه زمانی باید در تصادف کودکان با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید

فرزند شما یک واکنش آلرژیک دارد. در موارد نادر، آنافیلاکسی ممکن است رخ دهد. این شوک یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی بوده و دارای علائمی است که بیش از یک قسمت از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند تورم گلو و کهیر.

نکته قابل توجه نجات از تصادف کودکان

اگر به یاد داشته باشید ناراحتی حاصل از نیش پشه فقط به‌صورت خارش است. امروزه والدین در بسیاری از مناطق نگران ویروس غرب نیل هستند که توسط پشه‌های آلوده منتقل می شوند. کمتر از ۱ درصد افرادی که به ویروس غرب نیل آلوده می‌شوند به شدت بیمار می‌شوند. اما در ماه‌های تابستان گزش پشه مانند آبله مرغان شروع به رشد می‌کنند و مقابله با آن اندکی راحت‌تر است.

برای به حداقل رساندن گزش حشرات: کودکان را در هنگام صبح و غروب در منزل نگه دارید. پیراهن‌ها و شلوارهای بلند به آن ها بپوشانید (لباس‌هایی که هوا به‌راحتی عبور می‌کند) و برای بچه‌ها ۱ سال و بالاتر از ماده دافع حشرات با ۱۰ درصد استفاده کنید. این مواد را فقط روی لباس اسپری کنید، از اسپری روی پوست خودداری کنید.

نجات از تصادف کودکان ناشی از حوادث ناشی از ضربه به سر

ممکن است اولین باری که کودک شما به جایی برخورد می‌کند یا از محلی می‌افتد و سرش دچار صدمه می‌شود را هرگز فراموش نکنید. اما شجاع باشید چرا که ممکن است در آینده این امر برای سایر فرزندتان نیز رخ دهد. در این مواقع ترفند مقابله این است که بایستی بیاموزید کدام یک از این حوادث با بغل گرفتن و بوسه کردن حل می‌شوند و کدام یک از آن‌ها به اقدامات حرفه‌ای نیاز دارند.

مراقبت در منزل

اگر کودک نوپای شما سقوط کرد و سرش به جایی خورد، او را از نظر سایر آسیب‌ها بررسی کنید، دکتر یعقوب مدعی است که بایستی مراقب تغییر رفتار باشید. اگر گریه کند اما هوشیار باشد، احتمالا اشکالی ندارد. برای به حداقل رساندن تورم، از کمپرس سرد استفاده کنید.

چه زمانی در تصادف کودکان باید به پزشک مراجعه کنید

فرزند شما استفراغ می‌کند. هوشیاری‌اش را اندکی از دست داده است و نمی‌خواهد بازی کند. به نظر می‌رسد خسته‌تر، تحریک پذیر یا ساکت‌تر از حد معمول شده است. دچار سردرد می‌شود. دکتر یعقوب شرح می‌دهد: اگر در پوست جمجمه کودکتان شکافی رخ داده باشد، او ممکن است دچار آسیب جدی شده باشد. اگر کودک شما از ارتفاع یک متری یا بیشتر افتاده باشد یا اگر فرزند شما هنگام رانندگی سقوط کرده باشد، بایستی با پزشک تماس بگیرید.

چه زمانی باید در تصادف کودکان با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید

فرزند شما هوشیاری خود را از دست داده یا دچار تشنج می‌شود.

وارد شدن باریکه چوب یا خرده شیشه به بدن کودک

جدا کردن باریکه‌های چوب یا خرده‌های شیشه از یک کودک خردسال می‌تواند حتی والدین را به چالش بکشاند. برای انجام این کار به کمک دو فرد بالغ نیاز است، یک نفر برای جدا کردن تکه‌ها و دیگری برای نگه داشتن کودک گریان.

مراقبت در منزل در تصادف کودکان

پوست زخمی را با آب و صابون بشویید. یک موچین ظریف را با الکل ضدعفونی کنید، سپس به آرامی خرده شیشه‌ها را بیرون بکشید. در صورت احتمال کثیف شدن، یک پماد ضد باکتری را بمالید و ناحیه را با باند بپوشانید. اگر جدا کردن خرده‌ها آسان نیست، آن را برای چند ساعت به حال خود رها کنید و ببینید که آیا خود به خود خارج می‌شوند یا خیر. هرگز پوست را برای درآوردن تکه‌ها سوراخ نکنید، زیرا خطر ایجاد عفونت در پوست وجود دارد.

چه زمانی باید در تصادف کودکان به پزشک مراجعه کنید

زمانی که نمی‌توانید به‌راحتی خرده‌ها را از پوست فرزند خود خارج کنید.

نکته قابل توجه نجات از تصادف کودکان

در صورت زخم بر اثر خارهای نرم گیاهان معطر، سعی کنید از نوار چسب استفاده کنید تا آن‌ها را بیرون بکشید.

نجات از تصادف کودکان ناشی از حوادث ناشی از خفه شدگی

نوزادان همیشه چیزهایی را در دهان خود می‌گذارند. در حالی که دهان بخشی طبیعی از یادگیری و کاوش است، ولی آن‌ها را در معرض خطر خفگی قرار می‌دهد. غذاهای گرد و سخت نیز خطرناک هستند.

مراقبت در منزل در تصادف کودکان

اگر به نظر می‌رسد فرزند شما در حال خفگی است، اما گریه شدید یا سرفه شدید (علائم انسداد کم یا زیاد) دارد، او را به سرفه تشویق کنید. زیرا ممکن است شی را به بیرون پرتاب کند. در غیر این صورت، اگر کودک شما نمی‌تواند نفس بکشد، سرفه کند یا گریه کند، صداهای غیرمعقولی هنگام تنفس ایجاد می‌کند یا رنگ صورتش آبی شده است یا هوشیاری خود را از دست داده است، کمک‌های اولیه را شروع کنید. مراحل در ادامه ذکر شده را برای نوزادان ۱۲ ماه و بالاتر دنبال کنید (برای کودکان بزرگتر روش متفاوت است، در این موارد بایستی با اورژانس(۱۱۵) تماس بگیرید).

کودک را بر روی ساعد خود قرار دهید در حالی که سرش پایین‌تر از سینه باشد. دست خود در اطراف فک و زیر سینه او قرار داده و از ران خود به‌عنوان پشتیبان استفاده کنید. با استفاده از کف دست آزاد خود، تا پنج ضربه سریع و پشت سر هم بین شانه‌های کودک وارد کنید.

اگر کودک هنوز در حال خفگی است، صورتش را برگردانید. برای پشتیبانی از ران یا پاهای خود استفاده کنید. از سرش حمایت کنید که باید پایین‌تر از سینه باشد. دو انگشت را روی وسط استخوان سینه درست زیر نوک سینه قرار دهید و انگشتان خود را پنج بار به طرف پایین بکشید. اگر کودک هنوز در حال خفگی است، ضربات پشت و ضربات قفسه سینه را تکرار کنید و همزمان با اورژانس تماس بگیرید.

اگر کودک هوشیاری خود را از دست داد، به مدت یک دقیقه CPR به نوزاد بدهید (برای دستورالعمل با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید). اگر می‌توانید با دست چیزی که موجب خفگی شده است را خارج کنید، هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهید.

نکته قابل توجه نجات از تصادف کودکان

الن کمپ، مدیر پزشکی بیمارستان کودکان آکرون در اوهایو مدعی است، هر بزرگسال یا نوجوانی که از کودکان مراقبت می‌کند باید یک دوره اساسی در کمک‌های اولیه و CPR را طی کند. برای آگاهی از کلاس‌ها، با انجمن صلیب سرخ یا هلال احمر محل خود تماس بگیرید.

نجات از تصادف کودکان ناشی از حوادث ناشی از مسمومیت

افراد کوچک تمایل دارند که فکر کنند همه چیز قابل هضم است. این وظیفه شماست که سموم احتمالی را از دسترس کودکان خود دور نکنید.

مراقبت در منزل

اگر فکر می‌کنید فرزند شما ماده سمی مصرف کرده است، بلافاصله با مرکز کنترل سم تماس بگیرید. در میان سایر اطلاعات، آن‌ها سن و وزن فرزند شما را می‌پرسند و اگر کودک استفراغ کرده است. آن‌ها به شما خواهند گفت که آیا نیاز به مراجعه به اورژانس دارید یا خیر. فرزند خود را وادار به استفراغ نکنید، مگر اینکه آن‌ها خواسته باشند.

نکته قابل توجه

شربت ipecac را استعمال نکنید. این داروی ایجاد کننده استفراغ توسط آکادمی اطفال آمریکا توصیه نمی‌شود، زیرا در موارد مسمومیت بی‌ثمر است.

کیت کمک‌های اولیه مجهز در مورد نجات از تصادف کودکان

کیت‌های کمک‌های اولیه نجات از تصادف کودکان را برای استفاده در منزل و ماشین خود تهیه کنید. آن‌ها را از دسترس کودکان کنجکاو دور نگه دارید. شماره تلفن‌های اضطراری و هرگونه داروی مورد نیاز را به همراه موارد زیر در کیت نجات از تصادف کودکان قرار دهید:

 • پماد ضد باکتریایی
 • کرم هیدروکورتیزون (۱ درصد)
 • دستمال مرطوب
 • بانداژ، کمک به بهبود درد می‌کند و انواع ۱۰۰٪ ضد آب (موجود در هر داروخانه) حتی در استخر قابل استفاده است.
 • پد استریل
 • چسب زخم
 • ضدعفونی کننده دست
 • کمپرس سرد
 • قیچی
 • موچین ظریف
 • دماسنج
 • استامینوفن و ایبوپروفن
 • کرم ضد خارش و ژل ضد خارش: باعث تسکین گزش حشرات و آفتاب سوختگی می‌شود.
 • ذغال فعال
 • ژل آلوئه ورا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *